Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

osciloskop DSO2512G
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 17:38    Předmět: Citovat

taky jsem si myslel na časovku protože to bylo rozostřeno na vodorovné ose
můj omyl spočíval taky v neznalosti funkce ale favelFF mi to vysvětlil a pak se objevila tepelná závislost. Napětí místo 100 V tam bylo 77 nestabilních a ohřev to našel.
Návaznost schemat mi uniká, asi máš pravdu s těmi koncovými stupni.
Se synchronizací je ještě problém, chvíli trvá než chytnu synchro ale pak drží. Ještě se v tom povrtám..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 17:59    Předmět: Citovat

Dají se stáhnout i osazováky a návod s popisem funkce jednotlivých obvodů. Ve svém věku bys měl umět dostatečně rusky, abys to pochopil.

Já jsem ho taky kdysi opravoval a popis funkce je veliká pomoc. Ruská schémata bývají obvykle nepřehledná - i když tady ani ne.
Jestli chceš, pošlu ti osazováky, návod, schémata. Trochu to komplikuje výskyt dvou verzí.

Rozhodně bych se ho nezbavoval. Z dnešního pohledu možná krám za 3 piva, ale jako druhý přístroj do domácnosti se hodí. Až se ti rozbije digitál, budeš potřebovat osciloskop. Akorát že ten už asi tak snadno neopravíš... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 18:12    Předmět: Citovat

díky za nabídku, rád se podívám ale projevila se opět skleróza. Když jsem skončil a zařazoval stažená a vytištěná schemata do šanonu tak jsem našel schemata i osazováky podstatně čitelnější a jsou tam i napětí.
Už nějak stárnu...
Ještě musím nějak vyřešit knoflíky - rozpadají se a nic podobného se v nabídce nevyskytuje.
Uvažuju o prodeji - ale ještě ne, uložím jej do skříně, snad se nerozpadne a nevyschnou elyty..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 19:09    Předmět: Citovat

PavelFF má pravdu, rusáka si nech. Když nerozbiješ obrazovku, tak opravit půjde vždycky. Knoflíky jsou to nejmenší, určitě půjde něco "přiohnout".

Až lehne ten Číňan a závada nebude třeba ve zdroji apod., tak řešením bude pouze sběrný dvůr.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 19:28    Předmět: Citovat

ty knoflíky se budu snažit odlejt nějakým dentakrylem jestli je ještě takového k mání. Dělalo to sice bublinky ale na knoflíku by to nemuselo vadit.
Lepší by bylo je z něčeho vytočit ale soustruh k dispozici nemám. Do paneláku se nevejde. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33863
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 20:08    Předmět: Citovat

Alebo nechat vytlacit na 3D tlaciarni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 20:13    Předmět: Citovat

No když se cítíš i na tohle, tak samozřejmě lze...

Ideální je původní knoflík zaformovat do Lukoprenu N 1522, po ztuhnutí se vzniklá forma z originálu citlivě sloupne (nemá k němu adhezi).

Pak se dá odlévat buď z metylmetakrylátové pryskyřice (ten Dentacryl nebo příbuzné výrobky), nebo třeba z epoxidu (jo, i z Epoxy 1200). Po ztuhnutí pryskyřice se odlitek z formy zase prostě vyloupne (opět není adheze a to i bez jakéhokoliv separátoru).

Obě pryskyřice lze barvit ve hmotě vhodným práškovým barvivem.

Epoxid se během tuhnutí tolik nesmršťuje a lze mu zahřátím zmenšit viskozitu, takže příp. bublinky z větší části vystoupají na povrch a zmizí, nebo je lze "smést" vhodným nástrojem. Případně se to dá ošetřit tak, že se forma úmyslně "přelije" (třeba i v nějaké ohrádce na horní části), přičemž nahoře vznikne bublinatý nálitek na zadní části knoflíku, který se následně uřízne nebo ubrousí.

Profesionálně se samozřejmě bubliny odstraňují vakuem, ale to bys musel mít alespoň vyřazený kompresor z ledničky a vhodnou silnostěnnou nádobu.

Úmyslně jsem uvedl známé prastaré výrobky - jinak dnes je toho na trhu spousta a možná s lepšími vlastnostmi, ale reálná dostupnost (hlavně v malém množství) může být problematická a ceny bývají až astronomické.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne po duben 17 2023, 20:19, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 20:14    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Alebo nechat vytlacit na 3D tlaciarni.


Nebo tak, pokud se najde dobrá duše...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17697
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 20:53    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Profesionálně se samozřejmě bubliny odstraňují vakuem, ale to bys musel mít alespoň vyřazený kompresor z ledničky a vhodnou silnostěnnou nádobu.

Stačí vysavač, hrnec s pokličkou do kterýho se vejde forma a igelitovej pytel. Nalitá formička do hrnce, přikrejt pokličkou, nejlíp plochou a šup s tím do pytle a nasadit na sací hadici a stáhnout izolačkou. A párkrát zapnout a vypnout vysavač a je to odbublený. Komponenty má doma každej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 21:02    Předmět: Citovat

Celeron: mám ten kompresor, tak jsem vysavač nikdy nezkoušel.

Opravdu na to stačí?

Našel jsem údaj max. podtlaku běžných vysavačů 30 kPa. Nevím sice, zda se tím myslí snížení běžného cca 100 kPa atmosférického tlaku o 30 kPa nebo zbytkový tlak 30 kPa, ale oboje se mi jeví jako malý výsledný podtlak (neboli stále velký tlak)...

Když vyjdu ze stavové rovnice (zjednodušeně (p*V)/t = konst.), tak se ta bublina o moc nezvětší a nebude mít moc důvodů k tomu, aby vystoupala nahoru.

Nebo je to v praxi jinak?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17697
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 21:16    Předmět: Citovat

Já to vysavačem dělal a žádnou vědu, proč by to nemělo jít jsem nezapojil. Smile Ten epoxyd se musí nalejt dost teplej, musí být vodičkou.
Ledničkáč a igelitovej pytel používají modeláři na vakuový přilepení balzovýho nebo dýhovýho potahu na polystyrénový jádra profilu křídla. Když tam nedáš podtlakovej spínač, tak ledničkáč to polystyrénový jádro na cca 30 mm vysokým profilu nevratně smáčkne o 3-5 mm. Ono se to nezdá jaká síla pak tlačí na ten polyš. Ani truhlářskejma pokama takovou sílu nevytvoříš. A pokud na ten hrncopytel použiješ ledničkáč bez podtlakáče, tak to z formy vycucne vzduch včetně epoxydu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 21:26    Předmět: Citovat

Použití vysavače popsaným způsobem v modelařině znám odsampoč. Všecho je to o číslech, i pokud bych vzal ten nižší podtlak (snížení o 30 kPa), tak to je cca 300g na cm2....

Nicméně na to odvzdušnění pryskyřice se mi to zdá málo. Ale pokud se bavíme o konzistenci na úrovni vodičky, tak tam po chvíli od míchání moc bublin není ani bez podtlaku a třeba to stačí...

Jen bacha u ohřevů Epoxy 1200 na vyšší teploty: pokud zároveň jde o větší množství, tak už jsem zažil kladnou zpětnou vazbu (protože tuhnutí je exotermická reakce) a ztuhnutí skoro "skokem" se všemi nežádoucími důsledky.

V některých návodech doporučují větší množství při míchání s tužidlem chladit (třeba ve vodní lázni).

K tomu kompresoru: epoxid z pevné nádoby fakt nevycucne, to by bylo krapet proti fyzice. Leda by se zdeformovala nějaká její část, ale to už je na úrovni dohadů. Je potřeba dbát na nějaký limit podtlaku, aby se zbytkové plyny neuvolnily moc rychle, nebo se kompozice nezačala vařit - v obou srovnatelných případech pak napění a vyteče mimo formu, ale neodsaje se (pokud je dost prostoru nad).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17697
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 21:35    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Všecho je to o číslech, i pokud bych vzal ten nižší podtlak (snížení o 30 kPa), tak to je cca 300g na cm2.....

Jo tím vysavačem se na půlce křídla modelu pohybuješ kolem 0,8 až 1 tuny. To polyš opravdu nezvládne.
Jak umí epoxid přejít samovolně do varu a udělat pěnovej epoxyd, to mě nemusíš říkat. Prostě použiješ pomalejší tužidlo a věc velikosti knoflíku osciloskopu se od formy celkem rychle ochladí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2805

PříspěvekZaslal: po duben 17 2023, 21:46    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Jo tím vysavačem se na půlce křídla modelu pohybuješ kolem 0,8 až 1 tuny. To polyš opravdu nezvládne.


Nepopírám (u většího křídla), ale uvědom si, že pořád se tu musíme bavit o tlaku (tedy síla dělená plochou), ne o síle samotné.

EPS má jako jeden z hlavních parametrů definovanou právě odolnost v tlaku. No a na jádro kompozitního křídla se především z hmotnostních důvodů používá právě spíš lehčí (víc napěněný) a tedy i méně tlakově odolný typ.

Těžší EPS (třeba střešní nebo podlahový) má tlakovou odolnost výrazně větší. Ale zase je to o číslech a ne pocitech: stačí si najít katalogové údaje a můžeme se pak seriózně bavit o tom, zda by třeba EPS 200 v odsávaném pytli vysavač zdeformoval nebo ne...

Edit: tak EPS 200 má udávanou dlouhodobou tlakovou zatížitelnost pro 2% deformaci 36 kPa. Čili pro krátkodobé namáhání (při tom odsávání) bych to viděl někde na mezi dle konkrétního vysavače, kompresor bez omezení by tomu asi změnil fazonu stejně jako měkčímu/lehčímu EPS...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17697
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 18 2023, 0:46    Předmět: Citovat

Čísla u polyše mi jsou zcela na háku. Kouknu na něj, potěžkám, zkusim smáčknout mezi prstama a hned vím, jestli je na model vhodnej nebo ne. Za 45 let lepení špejlí to mám naprosto spolehlivě v oku a paži, kterej použít. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund