Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výměna uhlíků u pračky Siemens X1246

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rysTR



Založen: Jan 13, 2011
Příspěvky: 175
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 12:51    Předmět: Výměna uhlíků u pračky Siemens X1246 Citovat

U pračky Siemens s předním plněním se přestal točit motor. Při zapnutí nateče pouze voda, prádlo se namočí do půl koše a už to dál nepere. Výměna uhlíků byla naposled provedena 12/2013 a proto je závada zřejmě tam.
Jenom nevím po demontáži krytu dole jak ty uhlíky dostat ven.
Poraďte: 1.Jak se dají vymontovat?
2. Kde se dají koupit ? (třeba např.v Třebíči)
Díky za každou radu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 15:45    Předmět: Citovat

Co jsem měl v ruce , tak uhlík vymontuješ i s plastovým vodítkem . Většinou mají stejné průřezy , ale jiné koncovky na pružinách . Ty ti nevadí při domácí výměně . Do původních vodítek vložíš náhradní uhlíky . Než se zaběhnou , mohou pískat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 7:53    Předmět: Citovat

A zkusil bych se zeptat U Lišky . Napiš jim mail, pošli jim fotku PNC štítku a velmi rychle odpoví Wink . Mám s nimi velmi dobré zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kodl1



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 263
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 8:31    Předmět: Citovat

Siemens bude jako Bosch, takže odpojit kabel a vyháknout konektor z držáku uhlíku..
kód:
https://youtu.be/S0e5zPo7djo

_________________
Co mne nezabije, to mne posílí ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 9:32    Předmět: Citovat

Já osobně při výměně uhlíků u těchto typů praček vždy vyndavám celý motor z pračky, vyfoukám z něj prach, zkontroluji lamely komutátoru, jestli nejsou poškozené, mírně promáznu obě ložiska, dám nové uhlíky, zkontroluji, zda správně dosedají a pak opět namontuji motor do pračky. Mám to rychleji, než se uvnitř na nepřístupném místě, kam nevidím, pokoušet založit nový uhlík, ale nevnucuji tento postup, každého volba.
Otázka je spíše, jaký uhlík zvolit, jestli "originál z Německa" za 500,- Kč a více nebo nějaký jiný za 120,- Kč z e-shopu. Tam opravdu tápu, jestli ten za 500,- Kč vydrží 5 x déle než ten levný. Jsou pračky s originálními uhlíky, které měním až teď, po skoro 20 letech provozu, ale zase nevím, v jakém režimu byla pračka provozována. Mám i informace, že po výměně původních uhlíků za nové pračka jela rok a půl a opět bylo po uhlících.


Naposledy upravil Vlafig dne st leden 04 2023, 9:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 9:40    Předmět: Citovat

Jdou kupovat uhlíky přímo na model motoru. Ono se Ti může stát, že budeš mít výrobek ze série osazené jiným motorem a budeš pak muset shánět uhlíky v servisu podle výrobních čísel. Je možnost, že stejný motor je ve víc značkách, takže Ti vytáhnutí motoru ulehčí opravu. Málo která pračka ale ze dne na den přestane fungovat kvůli uhlíkům - ještě jsem neviděl na pračce uhlíky s vyrážeči. Jestli s těma uhlíkama budeš manipulovat a zjistíš, že jim nic není, vracej uhlíky zpět na své pozice (před demontáži si je poznač)
Změř obvod cívky tacha a pokud to jde, tak na něm můžeš naměřit střídavé napětí, pokud motor roztočíš - třeba vrtačkou. Samotný motor jde otestovat stejnosměrným zdrojem 12V až 24V. Uhlíky a stator zapoj do série. Pokud jej budeš chtít brzdit, zásadně kusem dřeva - už na těch 24V má slušný krouťák, aby Tě zranil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 9:48    Předmět: Citovat

Nyní jedu doma druhou pračku s uhlíky za pár korun z alíka . U minulé jsem je měnil také . Jen mívají jinou plošku do držáku . Životnost uhlíku za pár korun bych neřešil , za 500,- již ano , kdybych zvláště po jejich výměně vezl stroj stejně do SD ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 9:59    Předmět: Citovat

Před dalšími úvahami doporučuji tazateli, aby nejprve zkontroloval stav uhlíků, než se bude pouštět do jejich objednávání. Pokud budou v pořádku, bude závada jinde. Jako zcela prvotní zkoušku ještě před demontáží všeho lze poklepat kovovým předmětem na řemenici motoru a zkusit, zda se po tomto úkonu motor naprázdno roztočí. Pokud ano, jsou to jasně uhlíky, pokud ne, je třeba pokračovat dál jejich vyjmutím a vizuální kontrolou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1733
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 10:09    Předmět: Citovat

Někde už jsem psal pojednání o uhlícíh ( kartáčích ) do ručního nářadí, u praček to bude stejné. Všeobecné - kartáč za 500Kč není x násobně lepší než kartáč z Alíka za pár korun, platí se za "německou" Shocked kvalitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 10:26    Předmět: Citovat

Úpně jednoduchá kontrola jde spáchat takhle - motor je lepši mít na stole:

Demontuj futrál z uhlíkem - Pokud Ti uhlík víc vyleze, vrať jej zpět a udělej to na druhým. Stav komutátoru je hodně velký vodítko. Dál můžeš ohmetricky proměřit stator, tacho, nebo obvod rotoru (třeba uškvařený kontakt ve fastonu, vadná tepelná pojistka statoru).
Obecně - pokud by byla vada v motoru, regulátor vyhodí chybu (pokud to není pračkový dinosaurus). Pokud pračka chybu nevyhodí, je vadný obvod, co má poznat vadný motor - takže regulátor, takže SD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 10:34    Předmět: Citovat

Nevím , zda je Robert Bosch WFD1661 dinosaurus , ale také sjeté uhlíky nepoznal ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 11:09    Předmět: Citovat

Jsem zvědav jestli začne lítat kamení, zas ten Hájek s jeho postupy. Také jsem asi 2r zpět měnil uhlíky v nevím proč ale zatím fungující AEG z 90tých let. Vyndat celý motor jak kluci doporučují, to v každém případě. Teď ten Hájek. Uhlík jsem vytáhnul z šachty a uříznul kolmo lupinkovou pilkou asi 6mm od konce v místě dracounu, zabrousil plochu. Z uhlíků do motoru tiskového stroje jsem stejnou pilkou ve svěráčku na Al uhelnících uříznul uhlíky asi o 1mm větší. Tu pilku neudržíš úplně v řezu. Konec řezu musíš udělat někde uprostřed aby se ti nezlomil kraj. Ojíždět to dokola. Šmirglem na stole zabrousit na správný rozměr. U mne to bylo 12,4x5x 42. Nezapomenout srazit hrany. Horší je, že tyto uhlíky jsou uloženy íčmo, tak jsem Dremelkou vybrousil patřičný radius. Nový uhlík jsem vložil před zbytek původního, který to celé tlačí do záběru. Délku jsem zabrousil co se vešlo. Asi za 2h bylo hotovo, náklady na opravu staré pračky 0. Na kšeft bych to ale nedělal. Fakt jak doporučujou kluci motor rozebrat ať ten uhlík držíš v ruce. Může tam být cokoliv. Na obrázku je uhlík shodného principu. Jinak se ND dobře nakupují na Kup a oprav. Tam jsem např. Koupil termostat do lednice Liebherr místo za 4tis asi za 2stovky. Co dodat.
Luboš



uhlík Bosch.JPG
 Komentář:
 Velikost:  36.45 kB
 Zobrazeno:  54 krát

uhlík Bosch.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 11:20    Předmět: Citovat

Až na to "pouhý vložení" uhlíku nemám námitek.
Pokud nemáš vložený uhlík fixovaný, může se Ti po sjetí zpříčit a udělat víc škody, než užitku. Dracoun co sbírá proud je do uhlíku zapuštěný a má určitě lepší přechodový odpor, než prostý styk novýho uhlíku ze starým.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 11:40    Předmět: Citovat

Na obrázku ale není klasický uhlík do Bosch/Siemens. Ten je tvořen jenom samotným uhlíkem s pružinkou a fastonem a vkládá se takto do příslušné vodící šachty, která je součástí motoru. Návod na výrobu uhlíku je zajímavý, ale určitě není určen pro laika. Ten bude jistě rád, když zakoupením levnějších nebo dražších uhlíků pračku rozhýbe.
Jinak se zobrazením chyby F:21 je to při sjetých uhlících motoru tak 50 na 50, některé pračky se zablokují, u jiných se po dvou až třech neúspěšných pokusech o rozjetí motoru přepne čas na 0:01 a pračka poté normálně jako by ukončí program. Horší je, když po spuštění programu vypadává jistič nebo chránič, to je s motorem většinou amen, ale to tady zjevně není ten případ. Také jsem měl několikrát přerušenou tepelnou pojistku motoru, někdy to bylo po dojetí uhlíků, jindy v důsledku silného přehřívání motoru za chodu, spojeného z vývinem zápachu pálící se lakované izolace vinutí. Ale je třeba pátrat systematicky. Na odvoz do SD je vždycky času dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 11:59    Předmět: Citovat

Netvrdím, že oprava je stoprocentní. Jde o opravu spotřebiče hodně za zenitem do kterého nemá cenu vrážet peníze Vzhledem k tomu, že šachty jsou mosazné a také vedou, tak bych se toho přechodáku nebál. Ostatně 2r to maká, nic nehoří. Vložené uhlíky také nejsou žádná lisovaná tma.Ve finále bych se nedivil tomu, že čínské uhlíky, které se dneska kupují budou horší než ty co jsem tam vrazil. Původní uhlíky tam byly 20let. Nepočítám, že pračka přežije dalších. Už i tlumiče má provizorně opravené a pračka pere a pere. S tím vylomením na konci máš pravdu, děj se vůle boží.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund