Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přerovnání součástek na DPS
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st leden 18 2023, 20:03    Předmět: Citovat

Klídek, žádná křeč. Chce si navrhnout, možná i nechat vyrobit desku, tak ať to udělá. Pak na ní postupně objeví hrubé chyby či nedostatky a příště už to udělá líp. Každý tímto postupem začínal. Jestli někdo v Altiu, nebo někdo jiný (já) protahoval součástky multivibrátoru dírkami v tlustém papíře, aby pak osadil jen jednu žárovku, protože druhou neměl a ještě nevěděl že pro funkci tohoto obvodu je potřeba a pak to zklamaně odložil jako nefunkční, není důležité.
No nedalo mi to, prostudoval jsem si obvod pozorněji a příště již osadil obě. Jen to bliklo a nic, protože žárovky byly na 300mA, kdežto použité tranzistory jen na 20 nebo 30 (ruské P422). Uřezal jsem jim klobouky, uviděl přepálené drátky k čipu, no tak jsem dal trandy silnější. Pak už to konečně blikalo Smile
Touhle školou si v určité formě musí projít každý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 18 2023, 20:14    Předmět: Citovat

Ano, TOUTO ŠKOLOU MUSÍ PROJÍT KAŽDEJ. A ne chtít všecko hned "f plný palbě" a hlavně včera bylo pozdě a ke všemu zadarmo = myšleno bez vlastního masivního snažení se. Bohužel, je to jako ve sportu. Nikdo se nestane nejen olympijským vítězem, ale i běžným výkonnostním sportovcem hned a bez učební a tréningový námahy, jen tím, že si někde opatří tretry nebo bicykl za 100 litrů a k tomu elastanovej dres v křiklavejch barvách. bohužel, dnešním frikulínům je spíš bližší cesta "nasypat bobule" a kde to jde, podplatit rozhodčí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st leden 18 2023, 20:19    Předmět: Citovat

Tak kdyby tehdy byl internet, taky bych asi kladl otázky. Já se ale neměl koho ptát. K dispozici byly jen knihy a vlastní hlava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 18 2023, 20:31    Předmět: Citovat

A včil paprču na pumpu, ogare - TY BY SIS TENKRÁT DOVOLIL PTÁT SE A NA ODPOVĚDI REAGOVAT TAKOVÝM STYLEM, JAKO JE NÁM TADY PŘEDVÁDĚNO???
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 5:57    Předmět: Citovat

IDKFA2022 napsal(a):
Nestavím raketoplán.


To nestavíš. Ale někdy může být oříšek i pár součástek.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IDKFA2022
Zablokován


Založen: Dec 26, 2022
Příspěvky: 123

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 7:25    Předmět: Citovat

Hele, nakonec sem si něco sehnal od těhle chlapů, a myslím, že to taky bude dobré.

citace:
Prof. Ing. Kamil Vrba, CSc.
Ing. Jiří Mišurec, CSc.
Ing. Václav Zeman
Ing. Miroslav Štěpán
Ing. Václav Zeman


A k těm, co mě kritizují... opravdu věřím tomu, že takový útoky na mě jsou zcela od věci...

A] o podlácení rozhodčích/učitelů tu nepadla řeč.
B] "program za tisíce euro" používám proto, protože sem to dostal za úkol.
C] mě prostě rodiče vedli k ochotě a skromnosti. Ne k úvahám "Kdo neví to, co já, je mr*ka, se kterou se vůbec nemám bavit."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IDKFA2022
Zablokován


Založen: Dec 26, 2022
Příspěvky: 123

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 8:03    Předmět: Citovat

Desky pro montáž integrovaných obvodů vyžadují zcela odlišný přístup. Již necelé tři setiny milimetru (0,001") se mohou projevit jako kritické. Při požadavku na složitost spojů je třeba buďto přijmout takový systém návrhu rozmístění součástek a kresby vodivého obrazce , který poskytuje užitečné výsledky, anebo je nutné určovat polohu pouzder a drah plošných vodičů pomocí počítače. Vytvoření kresby vodivého obrazce je třeba považovat za druh vysoce přesné inženýrské práce.

*"projevit jako kritické" > to jde o to, že by se tam navzájem něco naindukovalo, a to ovlivnilo signál, co se přes ten spoj přenáší?

Vhodným rozmístěním obvodů dosáhneme poměrně efektivního využití místa. Při rozdělení zapojení na několik obvodů jsou větší potíže s upevňováním desek a může dojít např. k nežádoucím vazbám při propojování jednotlivých destiček mezi sebou. Na druhé straně se zapojení snáze uvádí do chodu, protože je možné předem nastavit jednotlivé části, při dodatečných úpravách nebo změnách stačí vyměnit jedinou destičku a ostatní ponechat, mnohdy se podaří lépe využít prostoru, který je k dispozici (především tehdy, je-li prostor rozdělen většími mechanickými součástkami nebo díly, např. transformátory, obrazovkou, přepínači apod.).

*"Nebylo by v mém případě spíš vhodnější si to moje zapojení "virtuálně" rozdělit na více destiček, na nich ty součástky pospojovat, ale pak ty "propojený obvody" stejně nandat na jednu jedinou desku?

výstup a vstup jednoho stupně nebyl příliš blízko sebe a aby tím nedocházelo k nežádoucím vazbám
* > co přesně znamená tato věta?

Platí to i u soustavy dělících čar, kde by plocha, omezená dělícími čárami, měla být v těchto případech co nejmenší.
* > co je dělící čára?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 8:06    Předmět: Citovat

Začínám pochybovat, že by ho chtěli i jako kuchaře/číšníka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
IDKFA2022
Zablokován


Založen: Dec 26, 2022
Příspěvky: 123

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 9:34    Předmět: Citovat

PS: tyto "třídy přesnosti" - nejsou už trošku pasé?
U JLCPCB jim nevadilo, když sem to poslal tak, jak to bylo.

kód:
https://ibb.co/rmHwgCW


🤔
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 10:11    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Začínám pochybovat, že by ho chtěli i jako kuchaře/číšníka.
Jo, tenhle je zralej jedině do armády - a to výhradně jako burš čili pucflek ... protože všude jinde by mu za to co předvádí ustřelili palici ... Ani na politika se nehodí, protože jede furt po svým a nedokázal by dodržovat někým jiným nalajnovanou stranickou linii názorů ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 10:23    Předmět: Citovat

IDKFA2022 napsal(a):
PS: tyto "třídy přesnosti" - nejsou už trošku pasé?
U JLCPCB jim nevadilo, když Jsem to poslal tak, jak to bylo...

Nejsou. Třeba kromě té třetí třídy na tom odkazu jsem se setkal i se čtvrtou třídou kde mezi těmi pájecími body bylo dovoleno táhnout spoj. Dělalo se to běžně, výrobce to uměl. Na konstruktérovi bylo, aby uvážil, jestli v tom spoji a v těch pájecích bodech bude 5V nebo 230V. Pak se to zkouší napětím (pokud je nebo může být tam síťové napětí snad) 1kV jestli to vydrží.
Vybavuje se mi: Jeden kolega byl přítomný v zahraniční zkušebně, prý když je předepsáno zkušební napětí 1kV a vydrží a při dalším zvyšování nastane průraz třeba při 1,2kV, zkouška je vyhodnocena jako nevyhovující, protože se může stát že při výrobě vlivem nějakých tolerancí by to nemuselo vydržet ani ten jeden kilovolt. A proti tomu rozhodnutí není odvolání.

Jednou na škole jsme byli na exkurzi v Tesle Rožnov. Zrovna tam měli výstavku tehdy současné technologie a technologie chystané. Taky tam měli zbastlený nf zesilovač s tranzistory a zesilovač s tehdy nastupujícím broukem, snad MA0403. Jeden týpek tu desku vzal a otočil na stranu pájení. Ta deska byla rozvrtaná, aby se dala osadit, ale nevyleptaná.

EKKAR napsal(a):
...tenhle je zralej jedině do armády - a to výhradně jako burš čili pucflek ...
To bych netvrdil - jak dopadl nadporučík Lukáš, když mu Švejk přivedl kradeného psa Sad
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne čt leden 19 2023, 10:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IDKFA2022
Zablokován


Založen: Dec 26, 2022
Příspěvky: 123

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 10:28    Předmět: Citovat

EKKAR - jo, drzim se svejch zásad a nenechávám si dělat na hlavu.

A do armády bych se nehodil, velitel by skončil jako major Borovička.

Yarda - a v jaký třídě přesnosti to JLCPCB funguje? Opravdu, je zajmavé, že moje deska - kde byl spoj i pod IS s osmy vývody (U3) jim vůbec nevadila... 🤔
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 10:36    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
EKKAR napsal(a):
...tenhle je zralej jedině do armády - a to výhradně jako burš čili pucflek ...
To bych netvrdil - jak dopadl nadporučík Lukáš, když mu Švejk přivedl kradeného psa Sad
Myslím že by si ho už dokázali srovnat do latě, já teda nevím jak u tebe, ale za dob mojí služby v armádě jsme tam na podobný lúmeny měli docela oučinnou metodiku, jak je přesvědčit o potřebnosti začít sami se sebou něco dělat ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
IDKFA2022
Zablokován


Založen: Dec 26, 2022
Příspěvky: 123

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 10:38    Předmět: Citovat

Vždyť se sebou něco dělám.
Pokládám tu otázky na věci, co mi jsou nejasné.
To jen ty zase blábolíš z cesty. 🙂
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 10:56    Předmět: Citovat

IDKFA2022 napsal(a):
...v jaký třídě přesnosti to JLCPCB funguje? Opravdu, je zajÍmavé, že moje deska - kde byl spoj i pod IS s osmI vývody (U3) JIM vůbec nevadila...

Nevím co to je JLCPCB.
Komu "JIM"? Jestli je to výrobce plošných spojů, tak jim to skutečně vadit nemusí, proč taky.
Jestli tu desku děláš proto a jen proto, abys dokázal, že bys to taky uměl a nikdy se tím nebudeš živit, tak to se dá ošéfovat. Že to osadíš, oživíš a na stole předvedeš že to nějak funguje. Ale může se stát, že kolega co se tím teď živí odejde do důchodu nebo někam kde mu zaplatí víc, šéfstvo si na tebe vzpomene a hodí ti to na krk. A skončí sranda a začne náboženství.
Když jsem tehdy ty desky navrhoval, dostala se ke mně podniková norma z Tesly Přelouč kterou se tam řídili když ty desky vyráběli.
Vybavilo se mi, že tam měli i pátou třídu co připouštěla, že mezi sousedními nožičkami IO mohly vést i dva spoje. Ale v praxi jsem se s tím nesetkal.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 6 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund