Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zátěžový měřič akumulátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 621
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 13:45    Předmět: Citovat

Nechal jsem se trochu zmystifikovat tím paralelním chodem on tam ve finále není. To by muselo být bratru 16 x 2ohm paralelně, pokud se nepletu. Měl jsem se lépe koukat. Jirko znova si to přepočítej a načrtni sem na šmírák jak máš ten serioparalelní chod. Vzal jsem kalkulačku a nějak to neštymuje. Když to vezmu zhruba pro jednoduchost nástřelu tak 280cm drátu je 2,5ohm, to je zhruba 10cm= 0,1ohm každá „tyč“. To už je na každou tyč 100A při 10V na bat, kdyby byla jen jedna. Teď řazení : Na stejný odpor zátěže baterky (0,1ohm) a poloviční zátěž sady topení jsou třeba tyče 4. Na znova poloviční zátěž je jich třeba 16. Třeba to počítám špatně? Nepodceňoval bych to přetížení drátu. Při 16tyčích je to okolo 25A na tyč,ten drát za 5sec půjde do ruda. Podle mne moc. Jestli to tak chce Jirka nechat, šel bych do nějakého uložení do šamotu. Lustrsvorka v termoplastu není dobrá, snad porcelán.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 13:51    Předmět: Citovat

JiriTom > Ok, já neříkám že je to blbě. Jen že to nezatěžuje baterku 100 Ampéry. 150A ampérmetru by na tento účel byla škoda. Osobně bych tam vrazil nějaký indikátorek, odkudkoli, VU metr, cokoli. Ani stupnici bych necejchoval. Stačí, že rafička dosáhne někam "do červeného pole", třeba. Jako bočník bych využil jeden z přívodních vodičů. Jednoduché a prakticky zadarmo. Ovšem ty máš zrovna přívodní vodiče předimenzované, tak na nich možná nebude dostatečný úbytek. Svorky ok, jestli používáš automobilové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 14:06    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
Na stejný odpor zátěže baterky (0,1ohm) a poloviční zátěž sady topení jsou třeba tyče 4. Na znova poloviční zátěž je jich třeba 16.

Proud máš spočítaný dobře, zátěž ne. 4 tyče = 1/4 zátěž, 16 tyčí 1/16, atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1281

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 14:09    Předmět: Citovat

Je to organizované 5 vodičů do série a tyto sekce jsou 4 spojené paralelně, celkem tedy 20 odporových vodičů. Podstatné je, že výsledný odpor je cca 0,124 ohmů, změřeno.

Tohle vlákno jsem založil s dotazem na zobrazený měřič v prvním příspěvku - zda se proud spíná tím kolébkovým spínačem. Zjistilo se že ano a tak jsem měřič nekoupil a zbastlil ten provizorní výtvor. Přibližné výsledky naprosto stačí, +-10 až 20 % je dostačující "přesnost", dál to nebudu řešit. Ještě sem možná dám foto celého krámu... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 14:30    Předmět: Citovat

Jako že každá sekce vede přes šest lustrsvorek? No to ses tedy s kleštěmi pěkně vyřádil. Tohle už bych pojmenoval spíše "náhodná zátěž" a používal jako generátor přechoďáků...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1281

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 15:18    Předmět: Citovat

Pojmenuj si to jak libo...

Ještě foto dočasného bazmeku, stykač jsem spínal rukou. Smile
Zpočátku odporové dráty pěkně čoudily, asi jak byly zamašťěné od rovnání v ruce. Ze všech se čadilo stejně, kontakt měly asi dobrý...



20230107_143447.jpg
 Komentář:
 Velikost:  265.81 kB
 Zobrazeno:  98 krát

20230107_143447.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 621
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 11:17    Předmět: Citovat

Tak už víme jak jsou tyče o odporu 0,098ohm poskládány do zátěžového odporu 0,123ohm. Stále vychází v moment připojení na 12V baterku proud 25A každou tyčí, při poklesu na 10V je to asi 20A. Na můj vkus na průměr odporového drátu 1,2mm moc. Je tam 22A/mm2. No budiž. Já mam zhruba 16A/mm2 na dvojnásobné ploše bloku topení. (u mne 4x 80A v moment zapnutí, drát každé sady bez přerušení) Bude ti to hodně hřát. Už to moje pěkně dejchne. Protože máš dráty už nastříhané tak bych se zamyslel jestli by nebylo výhodnější použít spojení 4x paralelně do jedné svorky a 5 sad. Všechny dráty prostrčené pod oba šroubky. Snížil by se počet svorek a tím přechoďáků. Proč trváš na tom stykači. Vůbec ho tam nedávat. Další zdroj přechoďáků. Měřák leží po celý rok na regálu a tiše oxiduje. Dříve nebo později budeš měřit kraviny a nebudeš o tom vědět, protože zátěžový proud už nebude nikdo kontrolovat. Já do tebe nechci v žádném případě rejpat fakt si to nech projít hlavou, hlavně ten stykač. Vyzkoušej jak by pracoval LED DC V-metr. To jsem zatím nezkoušel. Nezapomenout ochránit proti přepolování.
Podobný zátěžák jsem ubastlil tak žádná teorie, pracuje roky bez zaváhání. A vo tom to je.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1666
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 13:57    Předmět: Citovat

Na AliExpresu jsou k mání levná SSR relé pro spínání DC zátěže.

Pro odporovou zátěž tam doporučují volit o 30% vyšší maximální deklarovanou zátěž toho SSR relé. Takže by bylo vhodné zvolit tu 150A verzi což při 70% vychází na 105A.

Verze do 150A pro spínání 5 až 220V DC + chladič + poštovné vychází na cca 587 Kč včetně DPH.

Úbytek napětí na tom SSR relé v sepnutém stavu je do 2V. Takže při úbytku 2V při 100A by byla ztráta na tom SSR 200W. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že se to zahřeje i při těch několik sekundách provozu, ale to by ten chladič co k tomu nabízejí měl zvládnout i bez ventilátoru.

Měřidlo napětí by mělo být zapojeno na přívodech od baterie před tím SSR takže by úbytek napětí na tom SSR při měření vadit neměl.

Chtělo by to pak ještě poladit délku těch odporových drátů a proměřit to ampérmetrem tak, aby obvodem i s tím sepnutým SSR tekl při plně nabité baterii na začátku po sepnutí SSR relé proud okolo těch 100A.

Namísto té svorkovnice by možná stálo za zvážení ty dráty k těm šínám pořádné připájet nebo přivařit. Tím by se zamezilo přechoďákům na svorkovnici.

Díky SSR by pak nebylo ani žádné opalování kontaktů ani zvyšování přechoďáků na mechanických kontaktech stykače.

Na spínání toho SSR by stačilo použít přívod od měřené baterie a přes odpor 680 ohmů a nějaké tlačítko to pak spínat.

Pak ještě použít zlacené svorky na přívodech od baterie a už by to udělátko bylo skoro jak od profíků. Very Happy

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1281

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 17:54    Předmět: Citovat

hajeklubos, Voldano: díky za příspěvky, Vašimi radami a nápady se určitě nechám inspirovat a až s tím něco udělám, dám to sem...

Ten stykač tam mám, protože je nejrobustnější, jaký jsem ve sklepě našel. Do finální verze určitě na spínání proudu použiji relé, ať už mechanické, elektronické, nebo odpojovač baterie. Bez spínače to nechci, škrtat a prskat jiskry na baterce v motorovém prostoru nechci. Možná tam vrazím i měřič proudu - voltmetr na měřicím můstku.

Díky všem přispěvatelům za rady a připomínky... Very Happy
A specielně doktor365 za fotky vnitřku měřiče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 621
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po leden 09 2023, 13:50    Předmět: Citovat

Momentálně pracuji na udělátoru, který má také topné spirály. Bude to uloženo v šamotových blocích. Primárně určeno pro hada z 1m odporového drátu 1,2mm/zátěž 2x 4,5A a šamotová sada 4x. Šamot 10X16x100mm.
Posílám 3D tisk na formu kdybys přehodnotil tvé uložení. Když bude nejhůře tak je možné do toho hrábnout pro jiný počet drátů. Když tak hoď SZ. Musím tento systém s PLA formou otestovat, zatím jsem to takto neodléval. Nevidím důvod proč by to nemělo fungovat.
Luboš
Díl 3 opraven



FormaTopeni.png
 Komentář:
 Velikost:  41.13 kB
 Zobrazeno:  41 krát

FormaTopeni.png



FormaTopeni2dil1.stl.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FormaTopeni2dil1.stl.zip
 Velikost:  27.3 kB
 Staženo:  68 krát


FormaTopeni2dil2.stl.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FormaTopeni2dil2.stl.zip
 Velikost:  26.36 kB
 Staženo:  46 krát


FormaTopi3 D3.stl.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FormaTopi3 D3.stl.zip
 Velikost:  537 Bajtů
 Staženo:  50 krát



Naposledy upravil hajeklubos dne út leden 10 2023, 13:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po leden 09 2023, 14:50    Předmět: Citovat

našel jsem tabulky Kanthalových drátů. Z materiálů výrobce Kanthalových odporových drátů plyne, že sice není znám koeficient teplotního odporu mezi povrchem kanthalového drátu a vzduchem, ale zato výrobce udává tepelnou zatížitelnost povrchu kanthalového drátu a to ve Wattech na cm2. Na základě toho lze provést výpočet a odhadnout jak dopadne odporová zátěž.

Postup výpotu:

Každý drát představuje válec o délce "L" a průměru "d". Z těchto údajů spočteme plochu plovrchu válce (učivo 4.třídy základní školy - to jen kde hledat, kdyby si někdo nemohl vzpomenout).
Získaný povrch vynásobíme počtem drátů v odporové zátěži.
Z Ohmova zákona spočteme výkon který přes dráty poženeme.
Výkon podělíme plochou povrchů všech drátů.
Pro Kanthal platí, že navinutý na keramickém nebo skleněném tělese, max. tepelná zatížitelnost povrchu drátu je 2.5 Watt/cm2, při kterém se drát ohřeje na 1200°C

Příklad:
20 drátů o průměru 1mm a délce 10 cm dá celkem plochu povrchu
20 x PÍ x 0.1 x 0.1 /4 x 10 = 1.57 cm2

Při 12V a 80A proudu které mají přes těchto 20 drátů řazených paralelně projít, to je 950 Watt na 1.57 cm2, čili 611 Watt / cm2.

Toto tepelné zatížení představuje více než 240x vyšší přípustné zatížení při kterém se drát ohřeje na 1200°C.
Jaká bude povrchová teplota drátu při zatížení 240x vyšším?
Odhaduji, že dojde k sublimaci drátu, tj. přechodu stavu pevného do plynného. Lidově řečeno dojde ke čmoudíkům.

Jak dopadnou lustr svorky dimenzované na 10A, když jimi proženete 80A ? Zbyde z nich škvarek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po leden 09 2023, 15:04    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
....Primárně určeno pro hada z 1m odporového drátu 1,2mm/zátěž 2x 4,5A....


Není drát jako drát. Materiál drátu? A nezapomeňte, že materiály mají také teplotní koeficient odporu, podle ktrerého se při zahřátí mění odpor. U odporových drátů, které dosahují vysokých teplot může být změna odporu s teplotou velmi výrazná. Záleží na materiálu. Nejlepší je Kanthal.

Máte-li průměr 1.2mm a délku 1m, pak plocha povrchu drátu je
0.12 x 0,12 x PÍ / 4 x 100 = 1.13 cm2
Jaký výkon lze do tohoto kanthalového drátu pustit, aby se zahřál na max. 1200°C ?
Snadná odpověď:
1.13 cm2 x 2.5 Watt/cm2 = 2,82 Watt
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5112
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po leden 09 2023, 16:18    Předmět: Citovat

Mně ta plocha vyšla 37, 68 cm². Asi jsem chodil do jiné školy...
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po leden 09 2023, 16:34    Předmět: Citovat

On petula vypočítá objem válce (cm³) a pak ho považuje za plochu (cm²). Je to jen nepozornost, on tomu rozumí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1281

PříspěvekZaslal: po leden 09 2023, 17:45    Předmět: Citovat

hajeklubos: moc díky za nabídku, ale zatím to nevyužiju.

petula: selský rozum a trochu logiky použít...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund