Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zátěžový měřič akumulátoru
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 19:33    Předmět: Zátěžový měřič akumulátoru Citovat

Zátěžový voltmetr - viz. obrázek - používá na spuštění zátěžového testu proudem cca 100 A kolébkový přepínač.
Otázka, prosba: Počítám, že proud 100 A neběží tím přepínačem, zřejmě se spíná buď relé, nebo polovodičová obdoba relé. Kuchnul to někdo ? Jak to tam mají udělané ? Díky.



Screenshot_20221230-193245_Gallery.jpg
 Komentář:
 Velikost:  270.64 kB
 Zobrazeno:  106 krát

Screenshot_20221230-193245_Gallery.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 20:00    Předmět: Citovat

Žádné relé tam není, měnil jsem ten spínač doma i v práci. Rozpadl se. Když najdu fotky tak sem dám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 20:11    Předmět: Citovat

Díky za rychlou reakci. Udělal jsem zátěž 0,12 ohmů / hodně W a spínat to asi budu přes auto relé 200 A. Tak jsem pro zajímavost položil dotaz.
Ty měřáky z obrázku jsou zřejmě na pár použití, pokud to tam spíná přímo ten kolébkový přepínač... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 20:29    Předmět: Citovat

JiriTom napsal(a):

Ty měřáky z obrázku jsou zřejmě na pár použití, pokud to tam spíná přímo ten kolébkový přepínač... Smile

V práci to máme kolik roků a měnil jsem ho jednou. Doma ho použiju 2x za rok. Jinou fotku nemám. Dělal jsem pořádek a vše jsem vymazal. Nic tam není. Spínač, spirála a budík.



IMG_20220209_120355.jpg
 Komentář:
 Velikost:  90.89 kB
 Zobrazeno:  123 krát

IMG_20220209_120355.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 20:35    Předmět: Citovat

To už snad ten spínač musí mít tak významný přechoďák, že to nejde ani se spirálou rozumně ocejchovat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 20:54    Předmět: Citovat

Když vidím ty tenké vodiče, tak to bude určitě na 100 čínských ampér, v reálu tak 10-15A normálních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 21:12    Předmět: Citovat

Predpoklada sa, ze 10 sekund to vydrzi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 21:39    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Predpoklada sa, ze 10 sekund to vydrzi.

V nějakém návodu píšou , že se má měřit 10 vteřin. Já ho dostal, nějaký rok už to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31792
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 21:42    Předmět: Citovat

Stejně, při proudech v řádu 100A bych počítal, že i spojovací vodiče se budou navrhovat tak, aby měly samy o sobě minimální přídavnou imprdelanci vůči hlavnímu měřicímu bočníku. V opačným případě jsou významným zkreslujícím prvkem a takovej "měřák" bych nazval spíš indikátorem než měřicím přístrojem. Každopádně, pokud bych autobaterku měl testovat na startovací proud, použiju jako připojovací kabely něco jako 25mm² Cu lana a svorky odpovídajícího průřezu a pořádnej stykač nebo několik automobilovejch relátek paralelně, rozhodně ne "cysynu dvaapůlku" a obyčejnej 10A kolíbkáč jako na těch fotkách - to opravdu měří "číňanský ampéry" a ne něco skutečně použitelnýho k nějakýmu hodnocení (ne)použitelnosti baterky ... Jenomže co chtít od konstruktérů, který jsou na tom s vědomostma stejně jako "3991" alias "IDKFA2022" (mám podezření, že to je zkratka ze slov "Idyjot", "Debil", "Kretén", "Festovně" a "Akreditovanej" ...)
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 22:17    Předmět: Citovat

Jo asi určitě to nebude na nějaké pořádné měření. Já se v tom taky zas tak nevyznám. Já to dostal, jak jsem psal a opravdu to doma nepoužiji více jak 2x do roka. Kouknu zda rafička drží a když padá tak je baterka v pr...i. Asi tak to beru. Jinak já bych si to nekoupil. Ale darovanému koni na zuby .... V práci to tenkrát dostávali za odběr baterek a šéfovi skladu jsem něco dělal tak mi to dal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2696

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 8:34    Předmět: Citovat

Jsem přesvedčen, že ten kolébkáč zapíná napájení pro vnitřní elektroniku (asi jen měřák) a je tam zbytečný. Těch 100A teče bočníkem dokud obsluha drží kabel na svorkách, měřákem přes kolíbkáč jde max 1mA.
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 9:00    Předmět: Citovat

Výňatek z návodu:
citace:
Tester připojte stejným způsobem jako v případě testování akumulátoru.
Zapněte zátěžový spínač, v důsledku čeho bude zatěžovacím odporem téct proudu 100 A.
Pozor! Spínač držte stlačený maximálně 10 sekund. Po uvolnění spínače dojde k okamžitému odpojení zátěže. Delší přidržení spínače může způsobit nadměrné zvýšení teploty zatěžovacího odporu, což může způsobit popáleniny a dokonce požár a vede k nevratnému poškození testeru. Po každém testu je třeba počkat 5 minut, aby mohl tester vychladnou. Až poté lze přistoupit k dalšímu testu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 9:16    Předmět: Citovat

kulikus napsal(a):
Jsem přesvedčen, že ten kolébkáč zapíná napájení pro vnitřní elektroniku (asi jen měřák) a je tam zbytečný.

doktor365 to napsal jasně a srozumitelně. Wink

doktor365 napsal(a):
Nic tam není. Spínač, spirála a budík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 623
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 13:09    Předmět: Citovat

Jako zátěžový V metr na autobaterie považuji 100A za dost málo. Ale na rychlý náhled lepší než nic. Také bych se zbavil jak píšou kluci všech zbytečných spínačů. Připojím kleště na baterku, prskne to ,5sec měření, odpojit. Není co řešit.Přepínače, jenom další přechoďáky a už měříš kraviny. Pro 100Ah baterku používám cca 300A. Po asi 2s to klesne na 250A protože zatěžovací odpor je z Fe. Tedy podobně jako se chová starter. Je pravda, že je to bedna 15x15x35cm, no a co. Ještě se nestalo že by tento zátěžák nepoznal slabou baterku. Kleště pro 500A a kabel 25mm2. Přes to nejede vlak.
Do toho měřáku co je na obrázku bych se pokusil dát přívodní licny alespoň 10mm2, když by se vešla 16mm2 tím lépe. Přepínání pryč.Tak z toho bude použitelný měřák. Hlavně změřit skutečné zatížení. Nic bych nedal za to že kecaj.
Luboš



budík.JPG
 Komentář:
 Velikost:  73.57 kB
 Zobrazeno:  55 krát

budík.JPG



elo.JPG
 Komentář:
 Velikost:  45.12 kB
 Zobrazeno:  39 krát

elo.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 20:49    Předmět: Citovat

JiriTom napsal(a):
Zátěžový voltmetr - viz. obrázek - používá na spuštění zátěžového testu proudem cca 100 A kolébkový přepínač.


Zcela jistě to lze použít v noci na Silvestra k produkci ohňostroje.

Ale vážně, zátěž a měření 100A pro napětí 12-15V lze samodomo udělat.
Odpor 150 mOhm pro proud přes 100 A lze vyrobit. Stačí přesně měřit a mít RLC můstek Snímání proudu například 4-drátovým halovým snímačem a k němu stačí připojit obyčejný voltmetr- Halův snímač dává signálv poměru 1:10-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund