Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zátěžový měřič akumulátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 14:19    Předmět: Citovat

Ten tester na fotce, od doktor365, je patrně jednoduchá univerzální pomůcka, pro orientační zjištění stavu 6V i 12V Pb aku. Proto měří svorkové napětí v rozsahu od 0V do 16V.
Není to měřidlo, ale jen zkoušečka. Asi jako fázovka, nebo vadaska.
Při testování aku nejde o přesnost, ale o interpretaci výsledku. Pro běžného uživatele tedy stačí vidět, do kterého barevného políčka se rafička vychýlí a sotva ho bude zajímat úroveň napětí na svorkách, s přesností na desetiny nebo setiny voltu. Výchylka rafičky se při testu může i postupně snižovat, třeba vlivem ohřívání vodičů a bočníku testeru, nebo úrovně nabití aku. Z toho důvodu asi nebude vhodný digitální modul voltmetru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 14:29    Předmět: Citovat

Napadá někoho z čeho, ideálně co bývá při ruce, vyrobit ten zátěžovej odpor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 15:59    Předmět: Citovat

Pro forbidden.
Mohu ti pouze popsat z čeho a jak jsem udělal zatěžovací odpor u mého cajku.
Jde o 4 paralelní sekce drátu na plot o průměru cca 2,5mm. To znamená, že jedna sekce má bratru 5mm2Fe. Dohromady je to tedy 20mm2 pro plnou zátěž. Pozor jsou velké rozdíly mezi odpory drátů. U mě to vycházelo na cca 3m pro jednu sekci. Měřeno DC A-metrem na 80A na 100Ah baterce zůstávalo 10V, zátěž je 800W v prvních dvou sec. Pak klesá asi na 600W déle než 5sec jsem to netejral.
Tomu jsem přizpůsobil délku bedny Namotal jsem z toho takové placaté cívky, jednou doleva, další sekci doprava atd aby ti magnetické pole nevyrvalo 10 klíč z ruky. Celé je to stažené do hranolků z tvrdého dřeva s šamotovou vystýlkou. Dvě sekce jsou natvrdo, zbytek přiřazuji křídlovou maticí a Cu pasovinou dle výběru jak to chci zatížit. Odporový drát v těchto dimenzích nemám prostě k dispozici, bylo by to jednodušší. Depréz na měření jsem použil, protože ležel v šupleti. Potlačil jsem tomu 0 .Na stupnici svítí řada LED diod abych to viděl když je tma. To se dost osvědčilo.
Dnes bych tam klidně montoval 3seg LED V- metr, protože podle mého názoru je putna jaký cajk ti napětí na svorkách ukáže. Prostě pod 9V při zátěži je slabá baterka. O desetinách a setinách nikde nepíšu, je to jenom Pb baterka. Barevná pole jsou z mého pohledu divadlo. Mě zajímají volty které budou točit startérem Můj názor je že zkoušet baterku nad 100Ah pouze 100A zátěží je málo. Přijde -20 C a toho 3litrového ropáka nenatočíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 17:00    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Napadá někoho z čeho, ideálně co bývá při ruce, vyrobit ten zátěžovej odpor?

Kup si odporový drát třeba tento má průměr 2mm a odpor 460 miliohmů na metr. Metr stojí 55 Kč což není zas tak moc. Z metru odporového drátu co ti přijde si pak ustřihni tři kousky. Každý o délce 20cm a zbytek odporového drátu si nech do zálohy. Při paralelním zapojení by výsledný odpor těch tří kousků odporového drátu měl být okolo 30-ti miliohmů. Při 12V okolo 400A a při 10V okolo 330A. Na těch pár sekund při testování by to mělo stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 17:23    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
.... Můj názor je že zkoušet baterku nad 100Ah pouze 100A zátěží je málo. Přijde -20 C a toho 3litrového ropáka nenatočíš.
Natočil jsem ropákovej tuším 2,4litr v "santaféčku hnůjdeji" z baterky 44Ah ve formanu - ale to pravda nebylo při -20°C. Samozřejmě, byl to extrém, ale jak auto, tak baterka to "zvládly", baterka se neuvařila a diody v altíku taky obstály. Majitel nad tím zůstal nevěřícně stát s otevřenou hubou a když se mu ji podařilo zavřít, hned z toho místa odjel kupovat novou baterku ... To všecko pod bdělým dozorem polichcajtů, který na nás zavolal uvědomělej bonzák schovanej v kůži vovčana za to, že jsme mu na dobu asi 15 minut zablokovali průjezd k jeho oblíbený Sukově cukrárně (bylo to v úzký jednosměrný ulici, kde santafé stálo u chodníku a já ve zbylým místě vedle něj, další místo tam není). Nejdřív troubil, na ústní odpověď ať jde s tím troubením někam, že snad nehoří a že může těch pár minut vydržet odpověděl promptním zavoláním chlupatejch a obviněním z výtržnosti. I takový se najdou ... Ale lepší opravdu je mít spolehlivou baterku v dobrým stavu - a na její otestování je 100A málo i v případě, že ta baterka má pouhejch 37-40Ah.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 17:48    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
Při paralelním zapojení by výsledný odpor těch tří kousků odporového drátu měl být okolo 30-ti miliohmů. Při 12V okolo 400A a při 10V okolo 330A. Na těch pár sekund při testování by to mělo stačit.

To se trochu bojím, jestli to ty 3-4 kW i za pár sekund nerozsvítí doběla a neskape mi to na zem. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 18:25    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
To se trochu bojím, jestli to ty 3-4 kW i za pár sekund nerozsvítí doběla a neskape mi to na zem. Twisted Evil

Ty kanthalový dráty jsou až do 1200C. Takže by něco vydržet měly než se roztaví. Zkus to pro začátek jen na vteřinu a jen s jedním kusem 20cm samostatně. To by mělo dávat třikrát menší proudy. Samozřejmě bude vhodné to z bezpečnostních důvodů umístit do nějaké kovové uzavřené krabičky a mít k tomu patřičně masivní kabelové přívody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 18:43    Předmět: Citovat

Po zkušenostech jak to z bedny "dejchne" bych šel cestou delšího drátu a více paralelních vodičů, tím nižší teploty. Také ti to musí držet celé v něčem co dokážeš vyrobit. Aby se to celé po pár měřeních neuškvařilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 19:03    Předmět: Citovat

Asi týden mám vyrobené tohle - viz obrázek. Odporový drát 1,2 mm 2,5 m délka, po oživení to bude mít cca 0,12 ohmu. Jen se dokopat k připojení na dvě měděné lišty po bocích. Smile Asi na každé liště 6 uzlů spájených měděných lanek vedoucích od čokolád....


20230103_185024.jpg
 Komentář:
 Velikost:  179.06 kB
 Zobrazeno:  34 krát

20230103_185024.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 19:18    Předmět: Citovat

Jestli to bude 24x paralelní chod co vyměnit lustrsvorky za nulovou šínu do rozvaděče. Máš spojeno, a plast žádný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 19:25    Předmět: Citovat

Díky za nápad, rád to předělám. Smile Myslíš něco takového ?
Edit: nebo druhý obrázek



Screenshot_20230103-192305_Google.jpg
 Komentář:
 Velikost:  49.75 kB
 Zobrazeno:  23 krát

Screenshot_20230103-192305_Google.jpg



l647.jpg
 Komentář:
 Velikost:  23.17 kB
 Zobrazeno:  21 krát

l647.jpg




Naposledy upravil JiriTom dne út leden 03 2023, 19:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 19:53    Předmět: Citovat

Jo to je ono. Šlo to koupit asi v 1m tyčích, hejno děr, hejno šroubků.Uřízneš potřebnou délku. Na přišroubování do bedny bych uvažoval o 3D tiskových držácích s šamotovou vystýlkou pro tu tyč. Tak jak to máš to vypadá na nějakých 80A zátěže. Odhaduji to v praxi na 800 max 900W podle stavu baterky. Pěkný když máš odporový drát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 1:42    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Napadá někoho z čeho, ideálně co bývá při ruce, vyrobit ten zátěžovej odpor?

V Hornbachu prodávají měděný pás 20mm x 3,5mm v délce 50cm.
Koupil jsem tam vloni 3 kusy.
Postup výroby zatěžovacího odporu:
1. změříte na RLC můstku odpor celého pásu. Ze zjištěné hodnoty odporu a délky pásu spočtete měrný odpor na 1mm.
2. spočtete si jakou hodnotu odporu potřebujete pro Váš požadovaný zátěžový odpor.
3. trojčlenkou spočtete potřebnou délku pásku kterou musíte z pásu uřízout.
4. přesně uříznete vypočtenou délku měděného pásu
5. změříte odpor uříznutého dílu na RLC můstku. Z toho poznáte, jak umíte počítat a řezat. Very Happy
6. k uříznutému dílu přiděláte buď halový snímač nebo svorky pro snímání napětí a svorky pro přípojení na vstup z baterie.
Toť vše.

Když použijete místo měděného pásu ty mosazné tyčky se šroubky - viz foto nahoře, je postup stejný. Musíte si můstkem pro měření malých odporů změřit odpor mezi nejvzdálenějšími konci a pak odpory od konce k jednotlivým otvorům pod šroubkama.
Mám tu nějaké takové tyčky, ale krátké, tak můžu změřit jaký odpor to vlastně má.

Odkaz na měrné hodnoty:
https://kdf.mff.cuni.cz/vyuka/Fyzika2elmag/MernyOdporLatek.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 8:07    Předmět: Citovat

Popisuješ tu výrobu výkonového bočníku ampérmetru. Zátěžový měřič (voltmetr) je něco jiného:
Akumulátor se zatíží velkým proudem ( zde 100A ) a měří se napětí na něm. Simuluje se tak stav startování, aby se zjistily startovací schopnosti akumulátoru. A tím také jeho kondice, tedy v podstatě míra sulfatace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 9:02    Předmět: Citovat

Na amatérký zátěžák jsem dával jednomu pánovi trafoplechy EI50... nevím, kolik jakých střihů dal paralelně, ale propojoval to Alu pásem. Hodně nadával, že se to blbě vrtalo a ty kontaktní plochy že ručně smirkoval. Zkusím z něj vytáhnout fotku jeho přípravku.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund