Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lithium AAA članek Eta Premium, nízká výdrž ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 16:40    Předmět: Citovat

dobrý youtube kanál a je v češtině: https://www.youtube.com/watch?v=GrJvdMQaGk4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3311
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 11:22    Předmět: Citovat

Cyklus klidu s nulovou spotřebou trvající asi 25 vteřin a pak druhý kdy je špička 80mA ale průměr je okolo 40mA, dost to lítá. To trvá asi 25 vteřin.

To doktor365: vypadá to stejně, mám tu wifi verzi.



20221230_12465411.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.67 kB
 Zobrazeno:  51 krát

20221230_12465411.jpg




Naposledy upravil robo dne pá prosinec 30 2022, 14:43, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 11:44    Předmět: Citovat

robo napsal(a):
mám tu wifi verzi.

No to já právě nevěděl, že jsou dvě verze. Objednal jsem tu druhou a byl jsem nasr..ý že to nejde. Musel jsem tedy objednat ještě bránu, ale jsem spokojený. Dnes přišly další Very Happy . Objednával jsem 21.12. večer a dnes přivezla pošta.



IMG_20221230_111257.jpg
 Komentář:
 Velikost:  69.66 kB
 Zobrazeno:  58 krát

IMG_20221230_111257.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3311
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 12:19    Předmět: Citovat

Odkud jsi to bral že to dorazilo rychlostí blesku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2022, 12:52    Předmět: Citovat

Z alíka , ale ze skladu z Belgie. Ty první tady taky byly za týden, přivezla pošta.
https://www.aliexpress.com/item/1005004127215633.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 8:13    Předmět: Citovat

doktor365 napsal(a):

Teď jsem si pořídil takovéto senzory

mám tu verzi WiFi a zásadní problém s výdrží baterií s tím nemám.
Problémy s výdrží baterií mám u tohoto https://www.aliexpress.com/item/1005004212160751.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.246.627d1802aSChWt zkoušel jsem tam různé typy baterií ale vždy se dost rychle vybijí, zatím moc nechápu proč. Měřil jsem u toho i odebíraný proud a vždy po vložení baterií je odběr nějakou krátkou dobu i přes 100mA, ale pak klesne na pár uA a nepodařilo se mi nasimulovat zvýšení odběru. V tech. údajích je uvedeno "Standby current: ≤30uA, Working current:<100mA"

Zatím nejvíc se mi osvědčili tato čidla https://www.aliexpress.com/item/10000335836820.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.416.627d1802aSChWt je tam baterie CR2477 a mám tam už více než rok původní
Anebo tohle, kde je i displej https://www.aliexpress.com/item/1005001273000485.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.496.1a391802NtUM2J ale u toho se mi moc nelíbí aplikace
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3311
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 31 2023, 20:26    Předmět: Citovat

Tak jsem k tomu čidlu přidal pouzdro na 2 AA články a první dvě baterie vydržely asi 10 dní- Kaufland baterky. Teď tam jsou dvě Varty. Na výdrži se podepisují nizké teploty a pokud jsou baterky venku tak s tím asi nic udělat nepůjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: st únor 01 2023, 10:08    Předmět: Citovat

Pokud jde o porovnání, které baterie vydrží déle, existuje jeden moc fajn web: https://www.nejlepsi-baterie.cz/

Můžu vám prozradit, že autor toho webu je reálná osoba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: st únor 01 2023, 18:23    Předmět: Citovat

Co tak Jirka Bekr a jeho výborné příspěvky na trubce.
Např
https://www.youtube.com/watch?v=XIWAE7UitJU&t=507s
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3311
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 15:40    Předmět: Citovat

Hodnocení výdrže je fajn ale výkon v závislosti na provozní teplotě to tam zohledněno není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 2:55    Předmět: Citovat

Předpokládám, že baterie jsou kvůli napětí zapojeny do série tj. jejich kapacita se nesčítá. Pokud by byl průměrný odběr cca 40mA polovinu času v rámci dne tak by to vycházelo denně 12*40=480mAh. I ta nejlepší AA baterie Energizer Ultimate Lithium má využitelnou kapacitu okolo 3500mAh a při nízkých odběrech proudu, které zde byly zmíněny to dle datasheetu od výrobce není problém ani při teplotách do -40C.

3500 / 480 je cca 7,3 dne tj. něco přes týden.

Byla zde uvedena informace, že k tomu čidlu byly použity běžné AA baterie a ty vydržely asi 10 dnů. Běžné AA články mají menší využitelnou kapacitu než zmíněné Energizer Ultimate Lithium a i přesto to vydrželo déle něž 7 dnů z čehož usuzuji, že skutečný průměrný odběr bude menší něž těch zmíněných 40mA, ale i tak je dost vysoký když se AA články vybijí za cca 10 dnů.

Mám starší meteostanici Oregon, která přijímá data z externího čidla na 433MHz. Externí čidlo je napájeno také dvěma AA bateriemi a posílá teplotu a vlhkost s periodou jednou za 30s krátkým datovým paketem přičemž je odběr proudu po dobu cca 2s okolo 5mA. Tedy 30s bez vysílání se zanedbatelným odběrem a poté cca 2s vysílaní s odběrem okolo 5mA a tak pořád dokola. Alkalické AA baterie v tom čidle vydrží něco přes rok.

Jen pro zajímavost zde je odkaz na projekt specifické wifi meteostanice na Githubu tj. vlastní stavba meteostanice, která je napájena z jednoho aku článku li-ion řady 18650. Ten odkaz zde neuvádím k tomu, abyste se sám pouštěl do stavby vlastní meteostanice, ale jen pro informaci. Pro šetření aku tam doporučují vypnout DHCP a použít konfiguraci se statickou IP adresou. Meteostanice z toho projektu na Githubu se připojuje k wifi a posílá data dle implicitní konfigurace jednou za 15 minut přičemž odběr proudu při vysílání může překročit i 200mA jinak je uspaná se zanedbatelným odběrem. Doba nečinnosti se dá v konfiguraci i prodloužit.

Doporučoval bych tedy prozkoumat možnosti zda se u toho wifi čidla z AliExpressu dá také vypnout DHCP a nastavit statická IP adresa a zda se dá někde v konfiguraci přes jeho webové rozhraní apod. také prodloužit perioda nečinnosti z těch zmíněných cca 25s třeba na 15 minut. Tím by se dala výrazně prodloužit výdrž baterií.

Namísto dvou AA baterií by se pro to čidlo dal použít jeden článek aku li-ion. V případě obav z vyššího napětí až 4,2V by mělo stačit do série s aku zapojit jednu diodu 1N4007, která se postará o snížení napětí na čidle.

Li-ion článek řady 26650 s garantovanou kapacitou minimálně 5000mAh (při teplotách okolo +20°C) by mohl v kombinaci s výše zmíněným prodloužením periody nečinnosti ještě více prodloužit dobu provozu čidla na jedno nabití a nebylo by nutné kupovat pořád nové baterie, protože ten aku umožňuje i několik set nabíjecích cyklů. Pracovní teploty tohoto článku při vybíjení jsou v rozmezí -20°C až +60°C. Při -20°C se využitelná kapacita aku při vybíjení tak nízkými proudy jako odebírá to čidlo sníží o cca 20% tj. na cca 4000mAh. Nicméně jak to tak vypadá tak v dohledné době v Brně asi teploty -20°C hned tak nebudou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3311
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 22:57    Předmět: Citovat

Díky Valdano:hezky shrnuto

V neděli dopledne jsem tam dal Energizer Max, venku přes noc -5°C a dnes v pondělí po 22 hodině jsem v apce zjistil že má baterie nizký stav. Na měřáku 1.27V na článek. Tak jsem hodil baterie do koše a teploměr tam málem letěl taky.
V nastavení mám temperature report 70 min a v grafu jsou hodinové periody. Což ale někaj nekoresponduje s měřením co jsem dělal.



energizer max.jpg
 Komentář:
 Velikost:  15.82 kB
 Zobrazeno:  40 krát

energizer max.jpg




Naposledy upravil robo dne út únor 07 2023, 11:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5122
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 23:03    Předmět: Citovat

Jako vážně se prodává teploměr, kde vydrží tužkovky týden? To bych k tomu dotáhl dvojlinku od adaptéru Smile
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 23:24    Předmět: Citovat

Na AliExpresse sa preda vsetko. "Podarilo" sa Cinanovi vyrobit nepouzitelnu seriu niecoho? Nevadi, jebneme to na AliExpress Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3311
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 11:32    Předmět: Citovat

Asi páteční kus a čínské dítě už bylo unavený. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund