Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kmitočtové normály z čítačů Tesla Brno.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1525
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 17:42    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Akorát že PE 11 se na Uložto nějak nevyskytuje. Sad


Budeš se divit, ale už tam visí i PE 12ka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 18:04    Předmět: Citovat

ondraN napsal(a):
pro termita2^8
Moje zkušenost s těmito jednotkami za pár stovek, které tady tak nadšeně opěvuješ, jsou natolik tristní, že je raději hodím do koše místo starých funkčních bloků z 50let starých přístrojů.
Zrovna nedávno jsem se dobře pobavil s jedním procesorovým modulem, co při lehkém poklepu vychcípával. A výš že problém byl zrovna v krystalu?
Nevím jaké jsou zkušenosti ostatních, ale to co pár let spolehlivě fungovalo má daleko větší šanci, že to bude bezporuchově fungovat dále, než tyhle, tebou doporučované moduly.


No jasne, co je 50let stare je vzdy zasadne nejlepsi, co 100let je genialni Smile
tady nema cenu nijak argumentovat, je to klasika.
Ty moduly se delaji ve statisicovych seriich, a kdyby byly tak nahovno, nezavolal by sis mobilem. Ceny techto oscilatoru v obchode se pohybuji v radech jednotek tisic, za ty stovky je prodavaji zrejme proto, ze je kuchaj z GSM techniky pri modernizaci siti. https://cz.mouser.com/c/passive-components/frequency-control-timing-devices/oscillators/ocxo-oscillators/?frequency=10%20MHz&sort=pricing%7C1

Celeronovi ty 50let stare nefunguji, mi tyhle funguji bez problemu. Samozrejme dnes jsou ale k nicemu, opevovat je budes az tak za 30let. Tak zatim vzhuru k elektronkam Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 20:46    Předmět: Citovat

Nojo, ty normály zjevně stojí za starou bačkoru. Viz fotky nameřených kmitočtů. Otázka je, o kolik je normál přesnější a stabilnější než Zajícočítač. Wink


IMG_20221224_201530.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.33 kB
 Zobrazeno:  49 krát

IMG_20221224_201530.jpg



IMG_20221224_201540.jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.76 kB
 Zobrazeno:  47 krát

IMG_20221224_201540.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 11:06    Předmět: Citovat

Tak tomu čítači bych moc nevěřil. Máš ho zkalibrovaný nebo aspoň s nějakým ověřeným porovnaný? C2 reaguje? Zelenina vyměněná? Ty normály jsou kvalitní. Pro úplně stejný normál v BM 596 se uvádí +-1.10-6/rok Wink . Ten údaj výše je blbost. Když jsem to psal, tak se mě to nezdálo... Nevím už kde tu blbost psali.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 12:03    Předmět: Citovat

Ten Zajicočítač je jen zkontrolovanej podle HP5350 v jedný spřátelený fy. Je nastavenej při okolní teplotě 22° C. No ale termostat nemá, krystal je jen přímo na nohách procesoru, takže ten normál je určitě mnohem stabilnější.
Ty tři zeleniny 50M/15 a 10M/15 jsou vyměněný, na kmitočet mají vliv jen zprostředkovaně přes termostat.
Normál na C2 reaguje o 8-10 Hz maximálně. Podstatně větší reakce je na teplotu topný desky normálu. Když jsem ho nechal venku na teplotě 4°C tak ujel o 210 Hz dolů a pokud jsem ho ohřál na 30° tak ujel nahoru o 45 Hz.
Když jsem jel dál nahoru na 40 a pak 50° tak už moc nestoupal, 64 a 71Hz. Vypadá to, že krystal normálu je kalibrovanej na vyšší teplotu, nevím ale jakou. Termostat žádnej cvrk na nastavení teploty nemá.
Ve funkční BM520 jsem naměřil dlouhodobě teplotu topný desky kolem 27°. Nevím, jestli to je správně, podle menších změn kmitočtu při teplotách 30 a více by měl asi topit víc. Ale v tý BM520 je stále stará zelenina. A dost blbě se normál z měřáku kuchá.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 12:31    Předmět: Citovat

Těch 27°C je málo. Když se ty měřáky ohřejí, tak je uvnitř víc a couralo by to. Chtělo by se to podívat na obvody toho topení.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 12:46    Předmět: Citovat

Obvyklá teplota termostatickejch jednotek je mezi 50 a 70°C, i proto to zhruba čtvrt hodiny trvá, než se po zapnutí natopí a ustálí teplota - přestane courat X-tal a další v termostatu umístěný součásti.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 16:58    Předmět: Citovat

Při 12V je odběr po zapnutí asi 390mA, po chvilce začne klesat.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 18:04    Předmět: Citovat

Hmm, tak v ty mý BM520 je po zapnutí 320mA a po půlminutě to pak jede dolu a usadí mezi 170 a 180mA. Zelenina vyměněná, na BM509 ESR u všech dobrej ale těch 10M/15 měl jen 6M.
Ten náhradní normál, co jsem se v něm hrabal, bere po zapnutí 400mA a klesne asi na 270mA a tam zůstane.
S tím topením je to úplně jinak. To co jsem považoval za "topnou desku" je jen chladič koncovýho tranzistoru regulátoru teploty. Na krystalu je připláclej termistor a topný odpor 33R, vše to je zamotaný měděnou fólií a pak zaizolovaný molitanem v další malý krabici uvnitř normálu. Původně jsem si myslel, že se vytápí celej normál tranzistorem.
Jdu hledat v 3 cm fasciklu od BM533 jestli tam nejsou kontrolní napětí pro normál.
Karel asi bude mít pravdu s teplotou. Podle fasciklu je pracovní teplota čítače do +40°, takže normál asi musí topit na víc. Ta teplota, co jsem měřil, je teplota chladiče.
V dokumentaci se píše, že teplota musí být nastavená v bodě obratu krystalu, tam je krystal nejstabilnější. Jenže jak to zjistit?
Oscilátor je Clapp, krystal AT řez pracující v sériové rezonanci na 5. harmonické. Ve zpětný vazbě je RC člen naladěný na 10MHz aby si krystal náhodou nevzpoměl kmitat na jiný harmonice.
V celým fasciklu bohužel tabulky měrových bodů nejsou.
Normál by měl mít po 15 minutách chodu ±5.10-8 po 30 minutách chodu ±2.10-8. Dlouhodobá stabilita je ±1.10-8/den.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 18:29    Předmět: Citovat

A co jsem psal už před Karlem že 27 stupňů je málo?! Rolling Eyes Ty hodnoty stability jsou pro co a z čeho?
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 20:48    Předmět: Citovat

Zapíchnul jsem sondu teploměru do molitanu, co izoluje krystal, topení a termistor a měřil jsem teplotu toho měděnýho zámotku, ve kterým to všechno je schovaný. Po ustálení to topilo na 29°, víc ani nudli. Začal jsem regulátor zkoumat a zjistil jsem, že odpor určenej pro nastavení teploty R15 (co je paralelně v měřícím můstku k odporu R14) je na jedný straně jen zastrčenej a nikdy nepájenej. Shocked Prostě červená měď kolem nohy. Připájel jsem ho a během 15 minut vylezla teplota krystalu na téměř přesných 42°. A proudově se taky chová tak jak jsi psal a jak se choval druhej náhradní normál. Ve schematu je u něj hodnota 6K81÷40K2, je tam zastrčenej 20K. Asi to někdo ve výrobě kalibroval na teplotu a zapoměl nakonec odpor zapájet. Rolling Eyes
Ty hodnoty stability jsou opsaný z fasciklu BM533 z kterých jsou normály vytažený. Kdysi jsem si dva BM533 přivezl z likvidace Tesly Přelouč. Byly to ale obrovký krámy na stůl, v jednom spálený trafo a navíc v nich postupně odešly skoro všechny tunelky, prostě se rozpadly. Zůstaly mě z nich normály, děliče s digitrony a trafo, ostatní si vzali různý lidi. Mám ten dojem, že Ty nebo jjílek máš z jednoho souosý DDR konektory.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33898
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 20:58    Předmět: Citovat

Taketo vyrobne chyby su najlepsie - ono to asi "vdaka" tomu nefungovalo nikdy poriadne. Ale mozno si to cely cas nikto nevsimol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2022, 9:44    Předmět: Citovat

Jo, ty konektory mám já, i nějaký desky a tu jednu jsem použil i v tom svým normálu. Jinak s nějakýma nezapájenýma součástkama jsem se v BMxxx setkal už víckrát... Známý taky něco BM xxx opravoval a měl tam IO sice kvalitně zapájený, ale otočený o 180°!! A i tak, nefunkční, to pustili do světa Laughing Laughing . Jak to drží kmitočet teď?
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4015
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2022, 13:59    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Přemejšlím nad nějakým kmitočtovým normálu do dílny s děličem, nejspíš dekadickým. Nedělá se náhodou nějakej "komplexní" šváb, vícenásobná dekadická dělička, co by z toho udělal 1MHz, 100kHz, 10kHz, 1kHz, 100Hz, 10Hz, 1Hz? Mastit z TTL se mi to nechce, 7490 jsou už docela úkej profil.
Nebo co nějakej "generátor" s fázovým závěsem na tenhle 10MHz normál, nevyšlo někde něco?
Díky!

Mohu datovat tovární modul 6x MH7490 a 1x MH 7400 jako oscilátor, který kmitá na keramiky nebo po doplnění s krystalem. Původně sloužilo jako základna 1Mhz. Zkoušeno s krystalem i 10Mhz. Výsledný kmitočet byl potom 10Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2022, 18:20    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
Jak to drží kmitočet teď?

Nevím, nemám to na čem zkusit. Mám tady už pár let nepoužitej modul Neo6M. Zkusím ho podle návodu z https://navody.dratek.cz/navody-k-produktum/arduino-gps-modul-neo-6m.html zapojit a našlápnout. Měl by v základu generovat na vývodu Timepulse přesný pulzy 1s a zkusím s tím hradlovat čítač, třeba tu osmiřádovou digitronovou dekádu z BM533. Akorát musím zkusit, jestli je živá a přibastlit k ní vstupní hradlo.

Zvuk2000: díky za nabídku. Dělička není problém, ale stabilní termostatovanej normál, ten potřebuju.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund