Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kmitočtové normály z čítačů Tesla Brno.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2022, 16:21    Předmět: Kmitočtové normály z čítačů Tesla Brno. Citovat

Mám tady kmitočtový normály 10MHz osazené na desce termostatu a oddělovače z čítačů BM520 a BM533.
Není někde popsáno jak jsou dlouhodobě stabilní a zda po těch cca 40 letech od výroby budou mít ještě deklarovaný hodnoty kmitočtu a stability?
Přemejšlím nad nějakým kmitočtovým normálu do dílny s děličem, nejspíš dekadickým. Nedělá se náhodou nějakej "komplexní" šváb, vícenásobná dekadická dělička, co by z toho udělal 1MHz, 100kHz, 10kHz, 1kHz, 100Hz, 10Hz, 1Hz? Mastit z TTL se mi to nechce, 7490 jsou už docela úkej profil.
Nebo co nějakej "generátor" s fázovým závěsem na tenhle 10MHz normál, nevyšlo někde něco?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2022, 16:58    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Přemejšlím nad nějakým kmitočtovým normálu do dílny s děličem, nejspíš dekadickým. Nedělá se náhodou nějakej "komplexní" šváb, vícenásobná dekadická dělička, co by z toho udělal 1MHz, 100kHz, 10kHz, 1kHz, 100Hz, 10Hz, 1Hz? Mastit z TTL se mi to nechce, 7490 jsou už docela úkej profil.
...
Můžeš použít buď 74593, což je dvojitej BCD čítač v DIL futrálu (v podstatě 2x 7490 se společným napájením a nulováním), nebo ti můžu pár původních 7490A přenechat ... A jsou i děličky 10 v CMOS verzi, třeba 4029 nebo 4017, ty by se pro frekvence v řádu desítek MHz a níž daly taky použít.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2022, 20:55    Předmět: Citovat

Myslím, že něco bylo v knize Radioamatérské konstrukce 4 (1990)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 0:31    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Můžeš použít buď 74593, což je dvojitej BCD čítač v DIL futrálu (v podstatě 2x 7490 se společným napájením a nulováním).

74593 je osmibitovej binární čítač. Nechtěls náhodu napsat 74390, to je dvojtej dekadickej čítač.
Ale asi to je pasé. Zkoušel jsem ty dva normály a oba jsou divný. Jeden kmitá na skoro 11 MHz a termostat topí. Druhej netermostatuje a kmitá na cca 10196 kHz. Po několika minutách chodu najednou přeskočí na 10082 kHz. Nevím, co je v tom za řez krystalu ale vůbec nereaguje na dostavovací trimr ani cívku. Pokud jsem přidal paralelní malej kondík ke krystalu tak nekmitá. Paralelní kondík k trimru s kmitočtem taky moc nehne, pouze jednotky Hz. Kmitočet se dá snížit pouze při foukání fénem na komůrku krystalu. Vypadá to, že krystaly jsou na vyšším kmitočtu a ohřevem termostatu se kmitočet sníží. Takže nejdřív opravit termostat.
Zkusil jsem místo origo skleněnýho krystalu osadit jiný dva 10 MHz plechový krystaly ve velkým pouzdře. Ty mají zjevně jinej řez. Reagují na změny naprosto všech kondíků a i cívky a to až o 100 kHz. S nima by asi stabilita bylo dost mizerná.
Koukám do schematu, co to je vlastně za typ oscilátoru?
Mám funkční čítač BM520 a tak se zkusím zajícočítačem napojit na výstup normálu jak se vůbec po zapnutí chová a jak se mění knitočet s teplotou termostatu a na kolik se ten blok termostatuje.



normál 10MHz.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.95 kB
 Zobrazeno:  67 krát

normál 10MHz.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 0:53    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Můžeš použít buď 74593, což je dvojitej BCD čítač v DIL futrálu (v podstatě 2x 7490 se společným napájením a nulováním).

74593 je osmibitovej binární čítač. Nechtěls náhodu napsat 74390, to je dvojtej dekadickej čítač.
...
Jo, sorry, přehrábnul jsem se v šupleti. Ale i s těma binárníma to jde, jen musíš doplnit sem-tam nějaký to hradlo, který to znuluje po dosažení stavu 1010 ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 9:49    Předmět: Citovat

Něco k tomuhle tématu je v letošní PE 08-11.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 9:52    Předmět: Citovat

Spolehat se pri mereni na desitky let stary normal neznamych parametru v neznamem stavu mi neprijde jako dobry napad. Posli to do popelnice a postav treba tohle s mnohem lepsimi parametry https://svetelektro.com/clanky/citac-s-gps-normalem-1-uvod-912/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 10:11    Předmět: Citovat

http://www.ok2bvg.cz/Rb/
( https://www.trinstruments.cz/quartzlock-e10-p )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 10:54    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Spolehat se pri mereni na desitky let stary normal neznamych parametru v neznamem stavu mi neprijde jako dobry napad. Posli to do popelnice a postav treba tohle s mnohem lepsimi parametry https://svetelektro.com/clanky/citac-s-gps-normalem-1-uvod-912/

Co by se od Tebe dalo jinýho čekat? Vše zahodit a nakoupit čínský sračky. A dáš nepoužitelný odkaz kde jsou schemata v tak mizerný rozlišovačce, že jsou nečitelný a ani pro inspiraci nepoužitelný. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 11:05    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
Něco k tomuhle tématu je v letošní PE 08-11.

Díky, ten seriál od Šedivýho je docela dobrej. Akorát že PE 11 se na Uložto nějak nevyskytuje. Sad
A s tím rubidiákem si ze mě asi dělaš srandu, co? Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 11:19    Předmět: Citovat

Je to stary a mizerne fungujici kram, vazne to chces pouzivat jako normal, na ktery musi byt spoleh? To pak budou ty konstrukce vypadat Smile
Nekdy mam pocit ze je to tu spis o schranovani stare vetese nez o elektronice hodne 21 stoleti. Cim starsi kram, tim je lepsi.

Zivotnost tech veci proste uz skoncila a tvrzeni ze starsi je lepsi na tom nic nezmeni. Patri to do popelnice nebo kremikoveho nebe, chces-li, pokud tedy nejsi jeden z tech co hromadi veskere harampadi.

K te konstrukci - pod clankem autor pise, ze vyrobni podklady rad komukoliv posle.

Rubidiovy normal se da na ebay koupit za cenu kolem 4k.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 11:29    Předmět: Citovat

Myslíš něco takovýho? Wink Laughing https://photos.app.goo.gl/Tj6ZAfVCLvE3Tz2P8
Použil jsem normál z BM526, ten veliký. Asi to nejlepší z Tesly. Později se používaly ty menší, je třeba v BM596, ty už nebyly tak stabilní. Použil jsem desku z 533 která je upravená a nějaká ta bižuterie. Fotky neumím zmenšit, tak v odkazu. Mravenečník zase bleje krávoviny... Rolling Eyes

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 11:35    Předmět: Citovat

Frediku a prozradis nam tedy, jakou stabilitu ma ten tvuj muzealni teslackej normal? Pokud mozno v cislech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 12:27    Předmět: Citovat

Při poslední kalibraci měl normál 2,0×10-8 %. Líp to nešlo nastavit protože chce vyměnit víceotáčkový trimr. Jinak psáno má 3.10-9/den a nevidím problém, aby to nedosáhl. Je starý a tím i vystárlý, jestli ti to něco říká Wink . Jinak pro mě je to přesnost víc než dostatečná. Ale ty máš zajisté Rubidium...
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 12:40    Předmět: Citovat

Co to meles, ja mu zadne rubidium nedoporucoval. Ta relativne jednoducha konstrukce co jsem nalinkoval ma o nekolik radu lepsi parametry a vzhledem k navazani na GPS nebude problem ani s dlouhodobou stabilitou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund