Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Princip antény
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 14:15    Předmět: Citovat

Dimmsoft Koffce, jestli si dobře pamatuju název. Měl kolem 22 kB a počítal to přes admitance a impedance v maticích.
Simulovaný obvod se v tom nakreslit nedal, očíslovaly se uzly ve schématu, zadaly se hodnoty součástek z uzlu do uzlu, a ono to spočítalo kmitočtovou a fázovou charakteristiku obvodu a nakreslilo průběh. Ale pro takových 16 uzlů, mezi nimiž bylo zapojených 10 odporů, 9 kondenzátorů a 3 tranzistory, když jsem chtěl aspoň 12 bodů na oktávu, mu výpočet nějakou tu hodinu trval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 9:13    Předmět: Citovat

Možná si to tak úplně přesně nepamatuješ, nebo google to (už) nezná, hlásí jen tvoje zmínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 11:17    Předmět: Citovat

Na kazetě mám napsané RLCG-Basic, to ostatní pamatuju z výpisu.
Taky jsem projížděl všechny možné stránky o Spectru, ale věnují se buď hrám, nebo HW rozšíření, v lepším případě sem tam nějaký monitor/editor jiného jazyka, než Sinclair Basic. Z množství utilit a technických programů, které před nějakými 35 lety běhaly mezi uživateli, jich dnes na webu probleskne mizivé procento.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2022, 11:31    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonarcis



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 11:03    Předmět: Citovat

zdravím,
bych jen připomněl, laicky, že radiové vlny nejsou ani tak jako např laser, ale jako natažené lano, kterým zavlníte, a vidíte tu vlnu na laně, ale samotné lano se v podstatě nepohne, a teď si představte, že to lano je nekonečně dlouhé a záleží jen na síle ruky, jakou silou švihne tím lanem, a kam ta vlna doletí, zdurazňuji, že lano je pořád v ruce a samo o sobě se nepohne co do délky, amlitudu do toho nechci pro názornost plést, na rozdíl od laseru, kdyby to lano jakoby se vysílalo, tedy běželo s tou vlnou, odporovalo by to teorie o nepřekročitelnosti rychlosti světla, neb součet rychlosti šíření vlny a rychlosti onoha lana by překračovalo rychlost světla,
ano, jako každý napodobení a porovnání pokulhává, ale představa vysílání, jako že z vysílače vyletí běžec ze zprávou a dorazí do dalekého přijímače který tu zprávu interpretuje je chybná, lepší je představa nekonečné řady štafetových běžců, co stojí na místě a zprávu si předávají z ruky do ruky, a to odrazem jako kulečníkové koule...., vzdálenost oněch osob je vlastně délka vlny, správný vyraz je šíření radiových vln nikolivěk vysílání, pokud se koule odráží pouze rovně, je to nemodulované, pokud se odráží buzerem, spinem či nějak jinak, můžeme to nazvat modulací,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 11:42    Předmět: Citovat

Znáš také velká písmena, tečky za větou a odstavce?
Ne, že bychom tu měli zrovna češtinský koutek, ale tohle tvoje nekonečno vcelku se snad ani do konce nedá přečíst.
Teda dá se, taky jsem to dočetl. Ale, než dočtu konec věty, slije se mi předchozí text do koule splácané z různobarevných plastelin.
A obávám se, že ses namáhal i tak zbytečně, na Štědrý den se tu už ani ty antény neřešily. A o šíření vln tu už vůbec nebyla řeč ani předtím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 13:32    Předmět: Citovat

Zrovna teď v PS řeší omezení prodeje nikotinových sáčků ve tvaru žvýkaček, kratomu a dokonce i trávy z automatů. V Brně minimálně jeden je. Snad pak skončí i podobné příspěvky...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nonarcis



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 15:47    Předmět: Citovat

bo jsem ze slezka, tak mně češtyna moc něběre
ad radiove vlny.: myslím, že i v dnešní době to je zajímave thema, prosím o věcné připomínky , zda moje přirovnání je správné, a pokud ne , i s vysvětlením,
odstavec: např od počátků věků se Doplerův efekt vysvětluje tak, že se z rychlostí
změní frekfence radarového paprsku, čili, pilot zachyceného letadla radarem vyskočí, pootočí knoflíkem generátoru radaru, a tím změní frekfenci, a pak se teleportuje zpět do kopkitu, a to je prosím v učebnicích
odstavec: pokud vidím ešče dobře, tak rubrika se menuje theorie, takže otázky a i vysvětlení okolo antén je snad v správném chlívečku !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 16:19    Předmět: Citovat

A další HP. Co s tím jinak? Věcnou odpovědí stoku nevylepšíš... To by se Jarda a další museli zbláznit, ušetřím jim klávesnici.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 17:18    Předmět: Citovat

Díky, Zdeňku. Ještě jednou ale klábosnici nepošetřím, jakkoli zoufalá neznalost nonarcise si o tu hvjezdnou pjechotu přímo řekla.

A pro nonarcise (i když to do tohoto vlákna nepatří - původní dotaz byl na antény): tvoje přirovnání je naprosto mimo. Provazem můžeš demonstrovat postup vlny vedením k nepřizpůsobenému konci, ale to už je představa, na kterou nedohlédneš. O vlnění je toho dost třeba tady.

Na Dopplerův jev nepotřebuješ radar, na ten stačí sedět ve vlaku a poslouchat cinkání přejezdu, který míjíš - když se přibližuje, jedeš vlně naproti, čili ty vlny jsou zdánlivě hustší, přicházejí rychleji za sebou, proto zní ten tón výše, než když se od něj vzdaluješ. Rozdíl výšky tónu je tím větší, čím rychleji vlak jede. Přitom zdroj zvuku, zvonek, je velmi stabilní zdroj stálého kmitočtu, ten se nepřeladí. Když vlak stojí v zastávce a vedle cinká přejezd, slyšíš pořád stejný tón. Doppler to zabalí, nemá co na práci a jde na pivo, protože potřebuje, aby se vzájemná vzdálenost zdroje vlnění a ucha měnila. Pak se uplatní.
A, protože světlo je vlastně také elektromagnetické vlnění na tak krátkých vlnách, že to svítí, a každá barva má přesnou vlnovou délku, dá se podle barevného posunu změřit, jestli se od nás vesmírné objekty vzdalují, nebo se naopak přibližují, a jak rychle. Více o tom najdeš tady.

Každopádně, když přijdeš na Bastlírnu, očekává se, že už o tom víš tolik, abys tu našel pomoc, když něco ubastlíš, ale ono to nejde.
Na naučení základů existuje spousta jiných zdrojů informací, třeba knížky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 18:52    Předmět: Citovat

Když von to není ani tak NO-narcis, jako JO-narcis ... Nick by napovídal, že je nesamolibej, jenomže opak jest pravdou ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2023, 12:10    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Dimmsoft Koffce, jestli si dobře pamatuju název.
Hill napsal(a):
Na kazetě mám napsané RLCG-Basic,
... dnes na webu probleskne mizivé procento.
Možná to bude nakonec na tobě, abys je nahrál třeba do wavu a dal na web.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2023, 20:11    Předmět: Citovat

Dobře, chtěl jsem to vyhrát rovnou z počítače, jenže Spectrum se mi nepodařilo zatím rozchodit, zřejmě trvale sepnutá jedna z kláves, na to nemám teď tolik času, stačí, kolik mi trvalo nalezení kazety s programem. Ani nevím, jestli je to ten originál s chybnými návraty z podprogramů, nebo ten, co jsem mu předělával strukturu, zatím se na něj nepodívám.
Proto jsem to natáhl rovnou z kazety (ještě stará černá Emgetonka C60LH, poněkud ztuha jdoucí), pro jistotu na reverzu, tedy postupně dvěma spodními a dvěma horními systémy hlavy. Stáhni si oba soubory a vyber stopu, kterou budeš schopný dostat do počítadla.
Zákmity za náběžnými a sestupnými hranami impulsů jsou zjevně způsobené rezonančním obvodem záznamové korekce výšek kazeťáku Riga 110, původně jsem to pak z něj tahal do počítače přes obvůdek s dolní propustí -6 dB/okt s kmitočtovým omezením asi -6 dB na 8,5 kHz (tau = 33 µs, čili fk = 4,8 kHz) a se stabilizační žárovičkou amplitudy ve zpětné vazbě (ten magneťák má na LINE výstupu maximálně 100 mV, tak jsem to pro Spectrum musel zesílit). Riga by sice ještě fungovala, ale chybí mi do ní řemínek náhonu přivíjecí spojky, zatím jsem vhodný rozměr a tuhost nesehnal.
Tak jsem kazetu vrazil do walkmana a přes Audacity natáhl do wawu.
záznam vpřed
záznam revers
Hraj si.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st leden 18 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Děkuji.

Já už jsem tedy myslel na budoucí generace, tak snad se někdo těch nahrávek ujme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 7:50    Předmět: Citovat

Nonarcis:
První drátové telefony fungovaly na principu řady trpaslíků. První slyšel co se řeklo do mikrofonu, pověděl to sousedovi, ten dalšímu sousedovi, a tak to předávali postupně až na konec. Poslední to řekl do sluchátka.
Po válce bylo málo trpaslíků a rapidně rostl počet linek. Tak se začali na kazdou linku používat trpaslíci jenom dva. Každý byl na jednom konci linky a telefonovali si.
V bezdrátových telefonech už trpaslíci používají vysílačku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund