Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Princip antény
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2022, 19:53    Předmět: Citovat

Vyjimečně s tebou souhlasím - mám to podobně.
A někdy v 60. letech jsem četl ve Sdělovací technice, že profesor Yagi počítal jednu anténu snad měsíc. Dá se tomu věřit, páč v té době nebyla k dispozici výpočetní technika, kterou známe dnes Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2022, 20:29    Předmět: Citovat

A "nejvječí ftip" zrovna u těchhle antén typu "direktorová řada" je v tom, že je nevymyslel inženýr Hidecugu Jagi (ten ypsilon na začátek mu dala anglická transkripce) sám, ale spolupracoval na výpočtech s dalším teoretikem jménem Šintaró Uda, takže anténa se správně jmenuje Yagi-Uda, což ovšem málokdo respektuje ... Známější jméno pana Jagiho je jen proto, že on byl z dvojice ten hubatější a nasertivnější, takže společnej vynález publikoval a nechal si patentovat pod svým jménem ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 7:17    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ovšem VÝMĚNA předpokládá cosi jako oboustrannou záležitost neboli účetně řečeno, vyrovnanou obchodní bilanci. To co si představuješ ty je srovnatelný se způsobem barterovýho obchodování mezi předlistopadovou ČSSR a tehdejším vzorem všeho pracujícího lidu zvaným SSSR - z moSSkvy přišel do Prahy dotaz na kvalitu sklizně obilí a brambor, po odpovědi, že to dalo pár tun z hektaru následoval příkaz k neprodlený dodávce 100 000 tun potravinový pomoci hladovějícím soudruhům v zemích třetího světa s příslibem poslání nikoliv malého počtu kozáků jako kompenzace neúrody jedlých hub ... Co nabízíš TY jako výměnu za to, že my tady ti věnujeme svůj čas a vědomosti ?


V tom případě jsi tu ovšem cenný jako vegetarián, co chce dělat sudího v soutěži o nejchutnější domácí tlačenku.

Jde ti jen o držkování.

V tom případě je bezcenné s tebou komunikovat. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 8:31    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
...profesor Yagi počítal jednu anténu snad měsíc. Dá se tomu věřit, páč v té době nebyla k dispozici výpočetní technika, kterou známe dnes

To u nás nebyla ještě počátkem 80. let, nebo nebyla dostupná každému. Programy na výpočet rozměrů antén pro osmibitové počítače (a je jedno, zda šlo o ZX-81, Spectrum, Atari, Sord, Sharp MZ nebo PMD-85) se objevily až někdy v letech 1983 - 1985, ale ty vlastně jen přepočítávaly rozměry jednoho vyzkoušeného typu antény podle žádané frekvence, v lepším případě i potřebné šířky pásma, rozhodně to nebyly žádné plnokrevné simulátory proudů v prvcích, ani šíření magnetického pole podél nich, nebo tak něco.
Trochu OT: K prvnímu simulátoru analogových obvodů psaném v Sinclair-Basic jsem se dostal až někdy v roce 1988, běhal na ZX Spectru a ještě byla v programu školácká chyba - po třetí čtvrté změně některého parametru se přeplnil zásobník návratových adres a program zabloudil, protože autor se z procedur nevracel příkazem RETURN, ale GOTO. Osmimetrový výtisk programu jsem prolézal snad měsíc, než se mi to podařilo umravnit. Takový korekční zesilovač to spočítalo a charakteristiky nakreslilo za 6 - 8 hodin (večer jsem zadal a ráno viděl), což bylo asi 25x rychlejší, než když jsem to předtím počítal s technickou kalkulačkou Sharp EL5801 na plachty čtverečkovaného papíru, i když jsem měl část parametrů už předem naměřených. Paradoxně na počítači Atari XE přepsaný program běhal asi 8x rychleji, ačkoli měl poloviční takt procesoru proti Spectru. A největší pakárna bylo přizpůsobit rutinu pro kreslení grafů, ty příkazy PLOT a DRAW se chovaly v každém Basicu jinak...
Ale co bylo, bylo.

Bohužel jsem ještě dlouho potom nenašel program, který by nějakou anténu vypočítal "od nuly", a i ty osvědčené přepočítané konstrukce bylo třeba sestavit a následně optimalizovat.
Nakonec jsme se ještě rádi vrátili k anténám podle Českého nebo i jiným, které vyšly časem v AR. Při pečlivé a přesné práci už na nich nebylo co vylepšit. Nehledě k tomu, že správně vybraná anténa z chlumecké nebo plzeňské produkce, když zrovna byla k dostání, udělala nejméně stejnou službu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 9:02    Předmět: Citovat

Hill:

Ze zvědavosti jsem naťukal "PMD-85" (tehdy jsem ještě nebyl na světě) a co to vidím...

Hra, nebo "zábavnej" interface nějakého užitkového SW?

https://ibb.co/pyY2BdX
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 9:32    Předmět: Citovat

Sabotér bola hra; načítavaciu obrazovku "loading screen" mali väčšina premakanejšieho software osembiťákov toho času. To ako výplň krutoprísne pomalého načítavania z kazetovej pásky, ktorá svojou spoľahlivosťou nie vždy prebehla úspešne.

Mimochodom, ohaři, genie in a bottle vás tu geni-álne vodí za nos už niekoľko vláken..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 9:56    Předmět: Citovat

On nás nevodí za nos, on se nás jen snaží vyprovokovat k tomu, aby mu tady někdo jako chudinkovi neznalýmu začal vysvětlovat věci od pí(č)(k)y, protože on je přece u sebe v práci nucenej vedením "něco novýho vymyslet". Pak sem nasází 150 vláken každý s dotazem na jiný téma a myslí si jak nás nedostal na kolena. A když mu napíšeš, že základní vědomosti si musí každej do kedlubny nahonit sám třeba tím, že bude zkoušet stavět podle ověřenejch návodů, tak ti odpoví následovně:
dzinzlahve napsal(a):
... No, tady jde spíš o to, že mi přijde zbytečné/nudné replikovat něco, co už stejně bylo x-krát vymyšleno....
a začne ti zdůrazňovat výměnu zkušeností jako základní účel fóra.
A ještě má tolik drzosti, že na tvoji odpověď "Co nabízíš TY jako výměnu za to, že my tady ti věnujeme svůj čas a vědomosti ?" začne vyskakovat jako nakopnutej yorkšír (další citace):
dzinzlahve napsal(a):
... V tom případě jsi tu ovšem cenný jako vegetarián, co chce dělat sudího v soutěži o nejchutnější domácí tlačenku.
Jde ti jen o držkování.
V tom případě je bezcenné s tebou komunikovat.....
Ano, všema 20 potvrzuju, s flaškovanou jalofcovou samohoňkou je bezcenný komunikovat, neb je to čunění každýmu zcela nepřínosné ... Doporučuju vrchovatě se na takový tazatele vyignorovat a v případě dalších výskoků je zlehka poklopit vošatkou jižních plodů ....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 10:18    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
dzinzlahve napsal(a):
V tom případě je bezcenné s tebou komunikovat.....
Ano, všema 20 potvrzuju, s flaškovanou jalofcovou samohoňkou je bezcenný komunikovat, neb je to čunění každýmu zcela nepřínosné ... Doporučuju vrchovatě se na takový tazatele vyignorovat

Karle, zkus to taky alespoň několik dní ignorovat . . .
. . . budeš klidnější a ostatním bude taky lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 10:22    Předmět: Citovat

ok1hga:
citace:
Příběh osla a tygra
Osel řekl tygrovi:
′′Tráva je modrá".
Tygr odpověděl:
′′Ne, tráva je zelená".
Diskuse se rozostřila a oba se rozhodli podrobit problematice arbitráži a přistoupili k lvu, králi džungle.
Před dosažením mýtiny v lese, kde seděl lev na svém trůnu, začal osel křičet:
′′Vaše Výsosti, je pravda, že tráva je modrá? ".
Lev odpověděl:
"Pravda, tráva je modrá".
Osel spěchal vpřed a pokračoval:
′′Tygr se mnou nesouhlasí a odporuje mi a štve mě, prosím potrestejte ho".
Král poté prohlásil:
′′Tygr bude potrestán 5 lety mlčení".
Osel skákal radostí a vydal se svou cestou, spokojený a opakující se:
′′Tráva je modrá"...
Tygr přijal svůj trest, ale zeptal se lva:
′′Vaše Veličenstvo, proč jste mě potrestali, vždyť tráva je zelená? "
Lev odpověděl:
′′Ve skutečnosti je tráva zelená".
Tygr se zeptal:
′′Tak proč mě trestáš? "
Lev odpověděl:
′′To nemá nic společného s otázkou, zda je tráva modrá nebo zelená. Trest je proto, že není možné, aby statečný, inteligentní tvor jako ty ztrácel čas dohadováním se s oslem, a ještě k tomu mě přišel obtěžovat s tou otázkou".
Nejhorší ztráta času je dohadovat se s hlupákem a fanatikem, kterým nezáleží na pravdě ani realitě, ale pouze na vítězství jejich přesvědčení a iluzí. Nikdy neztrácejte čas diskuzemi, které nedávají smysl... Jsou lidé, kteří i přes všechny důkazy, které jim byly předloženy, nemají schopnost porozumět, a jiní, kteří jsou zaslepeni egem, nenávistí a zášti, a jediné, co chtějí, je mít pravdu, i když nemají. Když křičí nevědomost, inteligence mlčí. Váš mír a klid mají větší cenu.
Autor neznámý


Asi tak... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 10:32    Předmět: Citovat

dzinzlahve napsal(a):
Lev odpověděl:
′′To nemá nic společného s otázkou, zda je tráva modrá nebo zelená. Trest je proto, že není možné, aby statečný, inteligentní tvor jako ty ztrácel čas dohadováním se s oslem, a ještě k tomu mě přišel obtěžovat s tou otázkou".
Nejhorší ztráta času je dohadovat se s hlupákem a fanatikem, kterým nezáleží na pravdě ani realitě, ale pouze na vítězství jejich přesvědčení a iluzí. Nikdy neztrácejte čas diskuzemi, které nedávají smysl... Jsou lidé, kteří i přes všechny důkazy, které jim byly předloženy, nemají schopnost porozumět, a jiní, kteří jsou zaslepeni egem, nenávistí a zášti, a jediné, co chtějí, je mít pravdu, i když nemají. Když křičí nevědomost, inteligence mlčí. Váš mír a klid mají větší cenu.


ano, je to tak . . .
ale chyba je i na tvé straně, odpovězeno ti bylo.
Že jsi to nepochopil se taky může stát, ale místo "vyskakování" jsi se měl zeptat jinak . . .
. . . nebo nereagovat, zůstat sám v klidu a nastudovat si něco víc o anténách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 10:44    Předmět: Citovat

Nemohu odolat a utrousím něco málo. A to takovýto trus.
Džine chceš něco montovat nebo pochopit princip antény?
Pokud montovat, pořiď si něco s montážním návodem, ať přiloženým či dostupným odjinud.
Pokud pochopit princip antény a nestačí ti rady zdejších guru, pak začni pasivními prvky v AC obvodech, především L a C. Nezapomeň na rezonance. Poté přejdi k části vedení, nejprve nf a poté vf včetně problematiky stojatých vln. Na škodu nejsou vlnovody a dutinové rezonátory, neb jsem nepostřehl, o jaké pásmo ti vůbec jde. Podle obrázku to asi není ve hře. No a pak antény budou jen bombónek na dortu. Pokud jsi měl na mysli tužkové vyřazovací charakteristiky odražečů tvořených mg poli pro vvf signály, tak to ti já moc nepomůžu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 11:03    Předmět: Citovat

rudolf02 napsal(a):
Nemohu odolat a utrousím něco málo. A to takovýto trus.
Džine chceš něco montovat nebo pochopit princip antény?
...
Pokud jsi měl na mysli tužkové vyřazovací charakteristiky odražečů tvořených mg poli pro vvf signály, tak to ti já moc nepomůžu.
Rudolfe, TOMU nepomůže ani svěcená voda ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 625

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 13:00    Předmět: Citovat

Do Not Feed The Trolls (Nekrmte Trolly)


DNFTT.jpg
 Komentář:
 Velikost:  25.84 kB
 Zobrazeno:  60 krát

DNFTT.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2022, 8:37    Předmět: Citovat

https://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/liblice-vysilace-stozary-nejvyssi-stavba-20220630.html
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2022, 7:36    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
K prvnímu simulátoru analogových obvodů psaném v Sinclair-Basic jsem se dostal až někdy v roce 1988, běhal na ZX Spectru a ještě byla v programu školácká chyba - po třetí čtvrté změně některého parametru se přeplnil zásobník návratových adres a program zabloudil, protože autor se z procedur nevracel příkazem RETURN, ale GOTO. Osmimetrový výtisk programu jsem prolézal snad měsíc, než se mi to podařilo umravnit.

To se mi zdá skoro hodně vzhledem k 48k paměti ze které ještě 7 kB padlo na videoRAM, resp. co to bylo za program?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund