Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sežrané kontakty stykače
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 15:08    Předmět: Sežrané kontakty stykače Citovat

Potkal jsem v jednom napáječi hodně unavené pomocné kontakty stykačů V40E (jsou tam 2 spínací, 2 rozpínací). Prakticky nevodivé. Stykač se dá sice koupit starý nový, ale demontáž je velmi pracná. Takže dotaz, nedají se někde sehnat jen náhradní pomocné kontakty? jsou demontovatelné na 2 šroubcích M3 zvenku. Teoreticky by se daly sejmout a očistit, ale nevím na jak dlouho by to bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 15:33    Předmět: Citovat

Nejlepsi by bylo hodit fotku v jakem jsou stavu, ale pokud nejsou vyslovene vypalene, klidne to oskrabej a pojede to bez problemu dal. Bezne to tak u jinych stykacu delam. Samozrejme pokud na tom stoji pul fabriky, je lepsi koupit novy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 15:44    Předmět: Citovat

Priamo výrobca na tento typ neponúka nič, čiže len vykuchať z nejakého kusu, kde sú pomocné kontakty v poriadku.
Pomocné kontakty nezvyknú byť nejako zvlášť zaťažované tak by hádam pomohla očista jemným pilníkom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 16:10    Předmět: Citovat

Také si nech projít hlavou co ty kontakty honí. Tam může být zakopán pes.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 17:16    Předmět: Citovat

U Švestky mají různých V40 stykačů spoustu ale nepíše tam ceny. Asi nebudou lidový...
Mám tady pár V25 stykačů ale jsou konstrukčně úplně jiný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 18:21    Předmět: Citovat

Nejsou vypálené ale sežrané korozí, je tam dost pH průvan. Celý stykač se dá koupit od cca 1300,- ale spíš se mi nechce to měnit všechno kvůli odstrojování, zezadu k matkám není vůbec přístup a znamená to demontáž na dva dny. Tak to asi zkusím postupně kontakt po kontaktu sundavat a pilovat, pokud tam ještě je co. Na to, že to šlapalo asi 40 let je to vlastně držák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 18:56    Předmět: Citovat

Mám tu nějaké nepoužité V40E v rezervě pro starou mašinu a pokud by to stačilo, mohl bych ti poslat po svátcích ty pomocný kontakty nový. Jednu sadu oželím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 20:28    Předmět: Citovat

V takom prípade sa nemusí ani dávať celý stykač dole, vycvaknú sa spony na boku a opatrne sa vyberie predok stykača preč. Základňa s naskrutkovanými silovými vodičmi zostáva na paneli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 418
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 21:00    Předmět: Citovat

To bych nedělal, silové kontakty lícují proti sobě. Když dáš proti sobě jiné, jak píšeš, styčná plocha nebude dostačující pro spínané proudy. Pomocné kontakty jsem na provoze čistil jemným šmirglpapírem. přehnul papír na polovinu strčil mezi kontakty ručně zatlačil k sobě a šmirgl vytáhl. Stačilo jednou, ať se nevybrousí postříbřená vrstvička.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:29    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Tak to asi zkusím postupně kontakt po kontaktu sundavat a pilovat, pokud tam ještě je co.

Je třeba přiložit ruku k dílu, nemůžeš tady tepat Číňany za jejich kvalitu na úkor své pohodlnosti Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 22:32    Předmět: Citovat

kontakty a šmirgl , tisíciletý problém Rolling Eyes Rolling Eyes pilník to jistí . Ono když spínají další stykače-indukci , tak z dnešní hlediska jasně přesluhují , ale oni to po srovnání ještě dají .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 23:20    Předmět: Citovat

Na kontakty stykačů kdysi existoval pilníček, ocelová planžeta tlustá necelý milimetr, šířka cca 8 mm a dýlka aktivní části tak 40 mm. Kdysi jsem je koupil v zásobovacím středisku ČSAD Moravany. Snad to bylo původně na kontakty přerušovačů. Vede to dokonce TME. Strčilo se to mezi kontakty, ty se smáčkly k sobě a párkrát zarajblovalo.
Šmirgl je óbr kravina, zrnka se zasekaj do kontaktů a je to pak s přechoďákem ještě horší.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 23:43    Předmět: Citovat

S temi kontakty to opravdu neni nijak zvlast kriticke. Ja takto menim i silove, ony si za chvili "sednou" s protikusem. Proste jen odsroubuju cast stykace s kontakty (pouzivame vetsinou stare telemecanique), sjedu je pilnikem nebo jen oskrabu nozikem, pripadne vymenim hodne ohorele a hodim zpet. Oprava na par minut. Civka a zbytek stykace zustava v rozvadeci. Vubec bych se toho nebal, obcas se tam nacpe takovej kontakt jakej je zrovna po ruce a zivotnost neni nijak vyrazne odlisna od noveho stykace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2022, 22:20    Předmět: Citovat

V silových kontaktech tady problém není, dokonce se dají i jednotlivě dokoupit.
Rozebral jsem ty pomocný kontakty, materiálově to připomíná nechvalně nespolehlivé průhledné kostky TAH2 i symptomy jsou stejné.
Spíná to malé napětí pro tranzistorové obvody, to co ale už nespíná, vypadá vizuálně dost zachovale a čistě. Přesto ani náznak vodivosti.
Korozí sežrané jsou šroubky M3,5 pro připojení a upeňovací šroubky M3, ale tam to až tak nevadí. Po očištění to zas vede. Zdroje jsou někdy z let 1980-86, rád bych viděl soudobou techniku tak dlouho fungovat v horku a korozním prostředí.
Killroy: dík za pomoc, zatím to zkusím takhle, pokud to nestačí tak bych pak možná tvou nabídku využil.



foto 093.jpg
 Komentář:
 Velikost:  187.69 kB
 Zobrazeno:  60 krát

foto 093.jpg



foto 098.jpg
 Komentář:
 Velikost:  194.72 kB
 Zobrazeno:  55 krát

foto 098.jpg



foto 103.jpg
 Komentář:
 Velikost:  197.15 kB
 Zobrazeno:  46 krát

foto 103.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2022, 0:26    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
nechvalně nespolehlivé průhledné kostky TAH2

Tak to je jejich vlastnost? Jednu si schovávám už od útlého mládí, kdy jsem koukal jak ji elektrikář měnil. Přeměřil, nevodila, prohlíd ji, vizuelně vypadala v pořádku, pokrčil rameny a nahradil ji novou. Vzal jsem si ji, protože se mi nechtělo věřit že nevodí, ale opravdu, nevodila. Ani po několikerém očištění kontaktů. Nikdy jsem je teda nebrousil ani nešmirgloval. Nebylo cílem ji za každou cenu zprovoznit, ale spíše vykoumat jaktože dva čisté kovy po doteku nevodí. Přitom jiné spolehlivě spínaly i několik tisíc krát za den. Mám i jiné, ale ty buď vodí, nebo jsem je nezkoušel.
Čím to tedy je že někdy/některé nevedou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund