Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Topenáři, řemeslo jak má vypadat
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 17:59    Předmět: Topenáři, řemeslo jak má vypadat Citovat

Mám doma problém. Novej kotel na dřevo s Ladomatem 22 buď netopí v obytný části baráku vůbec a nebo rovnou na 24°C. Mezi tím se topení na stabilní teplotu v baráku nastavit nedá.
Mistři topenáři asi něco důkladně pomršili. Třeba stopačku od kotle namontovali tak, že se nedá otevřít víko kotle na víc než 45°, takže aby se dalo topit, tak víko odmontovali. Výsledek je, že mám v kotelně kolem 32 stupňů, protože bez víka kotel není izolován. No a Ladomat taky domrvili, má být při výpadku elektriky průchozí na samotíž a kulový. Když jsem vypnul čerpadlo Ladomatu, tak měl kotel za 10 minut 105° C a začal v kotelně poskakovat.
Vychlazovací smyčku nenainstalovali, prý to u samotíže není potřeba. Mám obavu, že až jednou vypnou proud a kotel bude rozfajrovanej a nebudu doma, tak barák poletí do povětří.
No hlavně že mají autorizaci od Atmose, OPOP a jinejch výrobců a oprávnění MŽP a MPO na instalace a revize topných zdrojů....
To je tak, když člověk skončí v nemocnici a ty řemeslníky si osobně nepohlídá. Rolling Eyes
Tak se budu tento týden bavit reklamací a nejspíš i stížností u výrobců na "autorizovanou" montážní firmu. Mad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33960
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 18:18    Předmět: Citovat

Asi by mal skoncit niekto iny v nemocnici...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1346
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 18:25    Předmět: Citovat

Pro začátek si pořiď sinus měnič z 12 na 230.To podle použité baterky odvrátí to bublání kotle .Ale je dobré mít zapojenou i tu smyčku.
Já mám Astip,stál kdys 6litrů,dnes 10 Sad ale sousedce jsem objednal
https://www.zbozi.cz/vyrobek/mhpower-300-w-mpu-300-12/ a funguje bezvadně,jen se musí dokoupit baterka.Krásně ji utáhne 2čerpadla víc než hodinu
K Ladomatu davali 2 termostaty,72 a 78st,dal bych tam ten s nižší teplotou,dřív otevře okruh do radiátorů.
Kolik si řekli za tu fušeřinu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 640
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 19:06    Předmět: Citovat

Celerone, divím se, že člověk s tak velkými zkušenostmi jako ty si ty řemeslníky nepohlídal a nekoukal jim "do ruky". A proč to řešíš tady na fóru? Myslím si, že bys tuhle fušeřinu měl u té firmy nejdříve reklamovat a teprve v případě neúspěchu reklamace to vynášet na veřejnost. Takhle pokud se to ti topenáři dozvědí, že je kritizuješ na fóru, tak budou dělat jen větší naschvály. Reklamuj montáž písemně a do té doby, než instalaci kotle opraví, tak nic neplať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 19:10    Předmět: Citovat

Ale proč bych měl řešit měnič, když Atmos tvrdí, že pokud se vypne čerpadlo Ladomatu, tak je pro samotíž průchozí? Ti blbci tam nejspíš nechali zarážku na samotížným obchozím jednosměrným ventilu a nebo je ten ventil zaseklej. Na starej Dakon, co začal bohužel sáknout a měl jen třídu 2, systém jel na samotíž bez Ladomatu naprosto bez problémů. Co nadělám, bez Ladomatu kotel nesplňuje třídu 4, tak tam být musí. Teď jsem se dočetl, že víko na kotli funguje jako předehřívač na primární vzduch a pro dodržení třídy 4 musí být víko namontovaný.
V mým Ladomatu je už Willo s průběžnejma otáčkama. Kámoš ho má na UPS s modifikovaným sinusem a jede mu bez problému.
V Ladomatu je termostatická patrona na nejnižší teplotu co se vyrábí, pouze 58 °C.
Za fušeřinu zatím faktura nedorazila. Už jsem sepsal reklamaci na montáž. Pokud pošlou fakturu dřív, než neodstraní závady, tak si nechám zádržný ve výši co mi poradí kámoš právník a doplatím až to dají dohromady.

rnbw: Hmm, asi jo. Ale i kdybych byl doma, byli v přesile 3:1.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1346
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 19:58    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

V Ladomatu je termostatická patrona na nejnižší teplotu co se vyrábí, pouze 58 °C.

U kotlů Atmos uvádějí,že min teplota vracečky by měla být 65st z důvodu životnosti.(koroze systému při podtápění)Na to tam ten Ladomat je.Jinou funkci nemá
Při rozjezdu se doporučuje kvůli odvzdušnění aretovat tu klapku,ale vzhledem ke kvalitě ladomatu bych nevyloučil ani že zůstal viset.Ten náš bazmek netěsnil,na tom uzávěru klapky jsem zabrušoval na novém plochu pro těsnící O kroužek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 20:21    Předmět: Citovat

Já mám otřesnou zkušenost s jednou nejmenovanou pražskou firmou co mi
montovala FVE

To co ze záčátku předváděl jejich vyškolený montér bylo úplně neuvěřitelný !!
Celý den mu vypadával proudový chránič, pozdě večer už mě připravoval na investici
do nového bojleru, potom přihodil čerpadlo do vrtu. Dále mě přemlouval ať si najdu
závadu (někde spojená nula se zemí) sám. Povídám mu, že nemám 50 ku a on na to
že, to nevadí prý si jí dodělával před 2 měsícema, protože jí v minulým zaměstnání nikdy nepotřeboval.

Nakonec zkrátil hlavní přívody v rozvaděči tak, že už nešly zapojit a nová parta, která
to dodělávala po něm musela pod hl. rozvaděč vysekat díru pro další rozvaděč kam
ty přívody dosáhly. Mě ho bylo líto, ale manželka řvala asi 15 minut po tlf. na manažera
firmy, a potom poslali dva jiný lidi. Ten člověk odjel asi 7 večer a nám nefungovala
čistírna, vodárna, komplet koupelna s bojlerem, kdybych za nim nevyběh na ulici, tak
nás nechal skoro den bez těchto zařízení . To bych asi doma nepřežil . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 20:44    Předmět: Citovat

Na samotiaž máš potrebné prevýšenie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 12:45    Předmět: Citovat

No řešíš to zde skoro rok . Na tak dlouhou přípravu jsou výsledky blamáží . Tobě radit , že když se nemůžeš účastnit , tak dám pár peněz známému , který tomu alespoň trochu rozumí , případně zašle foto . Na to rozmístění trubek jsem tě upozorňoval . Abychom viděli případné hrubky , mohl by jsi dát foto systemu kolem kotle . Úplně nejlepší i předchozí . Ono jestli přidali jen dvě kolena , tak to samotíž sakra naruší . A nedej tomunahoře aby osadili nějakou armaturu se sníženým průřezem , zvláště to platí např. pro kulové ventily , které jsou schopny omezit průřez až na polovinu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 16:37    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
když se nemůžeš účastnit , tak dám pár peněz známému , který tomu alespoň trochu rozumí ,

To je rada nad zlato, hlavně když tě odveze záchranka a máš co dělat udejchat v nemocnici ten zápal plic. Rolling Eyes
Kuláky jsou dvoucouly a mezi kotlem a kulákama je 35 mm měď, Ládomat má stejný připojení.
to pasion: Před tím tam byl Dakon a samotíž jela perfektně i na dodatečně připojeným žebříku 3/4" trubičkama.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 17:00    Předmět: Citovat

Pikofarad napsal(a):
U kotlů Atmos uvádějí,že min teplota vracečky by měla být 65st z důvodu životnosti.(koroze systému při podtápění)Na to tam ten Ladomat je.Jinou funkci nemá

Já nemám Atmose. Ládomat se nedává jen kvůli životnosti ale hlavně kvůli tomu, že vyšší celková teplota kotle zlepšuje o jedna spalovací třídu. Dnes jsem o tom mluvil s technikem výrobce. Aby byla dodržená třída 4 tak musí být Ládomat a kotel musí mít předehřev primárního a sekundárního vzduchu. Sekundár u mě není problém, předehřev komory jsou na bocích kotle ale primár má předehřev ve víku kotle, který tam zatím není protože nešlo odvírat. A pokud to tam nedáš a nebo dáš bypas, tak kotel neprojde revizí a nemá záruku.
Dnes jsem montáž reklamoval, slíbili do týdne přijet a vše dát do pořádku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 17:29    Předmět: Citovat

Nezmiňuješ se o kolenech . Pokud tam byla litinová 2" a nyní 35kaCu koleno a ne oblouk , tam to nabralo dost odpor . A pokud ještě přibyla v Cu etážka , není se co divit . Pro postrach bys to mohl vyfotit nyní a potom , až to snad pojede . Lehce budou vidět topenářské chyby .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 17 2022, 17:08    Předmět: Citovat

Tak je to včera předělaný. Trvalo jim to 6 hodin, takže pomalu stejně jako poprvé. Když to bylo vypuštěný, tak jsem ještě našrouboval do kotle půlcoulovou jímku na termostat pro čerpadlo Ladomatu.
Na konci jsem se zeptal, kdo trubky zaizoluje. Že to prý nebylo v nabídce ale že mi to udělají. No když jsem viděl jak začali izolovat, tak jsem je radši vyhodil. Dávali mechovku jen na rovný úseky trubek, na kolínka házeli bobek. Takže jsem to dnes celej den dělal sám, včetně kolínek, seřezáváním na 45°.
Když jsem zatápěl, tak zase problém. Ale tentokrát výrobce. Přes příliš dlouhou páku termostatu kotle, co řídí klapku primáru nešlo ve studeným stavu víko úplně otevřít. Tak jsem tu páku o 10 mm zkrátil a termostat "překalibroval".
Zkusil jsem i tu samotíž. Kotel nahřátej na 55°, po vypnutí čerpadla Ládomatu vylezl s otevřenejma přikládacíma dvířkama na 85° a potom teploměr na stoupačce začal lýzt nahoru a vracečka za Ládomatem měla stejně jako vracečka z baráku. Tak to nějak funguje. A protože za normálního provozu termostat zcela zavře klapku primárního vzduchu a tím se zadusí plamen, teplota ani na těch 85° nevyleze. Takže nemám strach že by se kotel uvařil když nebudu doma a vypnou proud.
Vypadá to, že jednosměrka samotíže byla nějaká zaseklá, po vyčištění chodí zcela volně. Visí tam jen v luftě, těsní jen vlastní váhou a má jen pár gramů, stačí nepatrná síla aby se otevřela.
No tak snad bude pokoj. K dokonalosti by to chtělo citlivější manometr na kontrolu hladiny. Na kotli je manometr na "40 metrů" já mám sloupec jen "9 metrů" takže rozlišovací schopnost na začátku stupnice pod psa. V pondělí zavolám výrobci jestli nemají na "20 metrů" a jak je tam zadělanej. Pokud nebude jinej k mání budu muset dát externí manometr, kotel má z boku ještě jedno 1/2" šroubení. Nevíte náhodou někdo, jestli můžou být manometry se stupnicí pro svislou montáž našroubovaný do boku? Jestli tam je "had" s převodem na ručku tak by to asi nemuselo vadit...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 17 2022, 17:25    Předmět: Citovat

Pro tyhle tlaky šumák . V řadě máš 1,6 a 2,5 , tak vem 1,6 . Tak jsi nám to holé vyfotil ? Neboj , malovat ti nebudem .
https://www.maro.cz/v/1294676/thermis-manometr-standardni-312-spodni-o100-mm-bar-0-16-m20x15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17821
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2022, 0:48    Předmět: Citovat

Už je to voizolovaný. Koukám na Triker, MAK a další prodejce poblíž a ani jeden maňas nemá a redukci M20/1,5 na 1/2" to samý. Maro v Hradci taky nic. Zkusím Čevu v Roudnici, ten míval kupy maňasů.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund