Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aku vrtačka z Ni-Cd na Li-Ion - nabíjení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kanda



Založen: Dec 14, 2011
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 20:20    Předmět: Aku vrtačka z Ni-Cd na Li-Ion - nabíjení Citovat

Zdravím,
předělal jsem si letitou aku 12V vrtačku z 10x Ni-Cd článků na 3S články 18650 s použitím tohoto ochranného moduluhttps://www.laskakit.cz/ochrana-li-ion-baterie-3s-40a/#ratingTab
přidal jsem i tento LED Indikátor stavu kapacity
https://www.laskakit.cz/led-indikator-stavu-kapacity-3s-lipo-li-ion-baterie/
Vše funguje.
Jen potřebuji vyřešit nabíjení. Rád bych nějak využil původní adaptér s nabíječkou Ni-Cd (foto). Z adaptéru jde 19,3V a po připojení na stojánek 17,3,V vše naprázdno.
Napadlo mě vykuchat stojánek a dovnitř umístit nějaký step down měnič a nastavit na napětí mezi 12,6-13,6V což je pro ten ochranný modul doporučené napětím.
Půjde to takto vyřešit, nebo je nějaké jednodušší řešení?
Díky.



IMG_20221219_195938.jpg
 Komentář:
 Velikost:  131.26 kB
 Zobrazeno:  90 krát

IMG_20221219_195938.jpg



IMG_20221219_195853.jpg
 Komentář:
 Velikost:  120.45 kB
 Zobrazeno:  90 krát

IMG_20221219_195853.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 20:32    Předmět: Citovat

Já jsem skeptickej k tomu, používat ochranný obvod pro nabíjení. Jedná se o ochranný obvod, TJ. něco, co zafunguje až když parametry překročí rozumnou mez. Poroto taky odpojování probíhá až při 4.25V. Ale normálně se nabíjí na 4.2V.

Předělával jsem si vysavač, kde byl 2S článek.
Dal jsem tam ochranný obvod a doplnil 2S nabíječem. Výhoda tohoto řešení je i signalizace stavu, že je nabito a ukončení nabíjení.
Ochranný obvod nabíjení nepřeruší. Jen odpojí baterii od nabíječky. A pokud hodnota napětí klesne pod restartovací mez, tak se opět baterie připojí a nabíjení bude pokračovat.

Našel jsem třeba toto. https://www.aliexpress.com/item/1005003235306749.html
Ale nelíbí se mi, že dle popisu je plné nabití signalizováno zhaslou ledkou. To mi příjde poněkud trapné.
A tak se mi nechce hledat co je tam za čip. Ale u toho 2S modulu jsem si měnil nabíjecí proud z 1A na 250mA, protože adaptér byl jen na 350mA.

Edit
Nebo si koupit adaptér, který má normální signalizaci nabíjení a má vyřešené ukončení nabíjení. Stojánek vykuchat a nechat ho jen jako stojánek bez elektroniky a starý napáječ si nechat na nějaké pokusy.
https://www.aliexpress.com/item/1005004971844658.html

jen nechápu jak si zvolit jestli chci EU, nebo US vydlici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kanda



Založen: Dec 14, 2011
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 21:09    Předmět: Citovat

Myslel jsem, že ten modul má i funkci nabíječky.
Někde právě píšou nabíječka,balancér a ochr.modul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 21:18    Předmět: Citovat

Kup si slušnou levnou modelářskou nabíječku s balancováním, vyveď z akupacku ven servisní konektor a nabíjej pomocí výkonového + servisního (pro větší proudy) nebo jen servisního (pro menší proudy).

Tak to mám já u dvou kusů původně NiCd vrtaček a léta spokojenost.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kanda



Založen: Dec 14, 2011
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 22:25    Předmět: Citovat

Chci využít věci co tu mám. Asi půjdu do toho modulu co psal dracekvo, nejlíp koupit někde u nás.
Nějaký tip na nabíjecí modul pro 3S články 18650?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 22:40    Předmět: Citovat

Ty moduly z PRCu nemají balancování. Komu není rady...
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kanda



Založen: Dec 14, 2011
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 22:49    Předmět: Citovat

Však balancování už mám na modulu u baterek,
potřebuju jen modul nabíječky k zabudování do stojánku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 23:08    Předmět: Citovat

Však v těch odkazech máš i modul s balancem . Jakmile má popis s balancem je určen i k nabíjení . Takže po dosažení napětí na článcích odepne "tvrdé" nabíjení a propouští proud kolem 50mA-balanční proud . Jura píše kokotiny , vyrábějí jak s balancerem , tak bez něj . A záleží na tobě , co koupíš . Spousta neznačkových akubaterek Lion je bez jakékoliv balance .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 23:42    Předmět: Citovat

kanda napsal(a):
Však balancování už mám na modulu u baterek,
potřebuju jen modul nabíječky k zabudování do stojánku.

Láska má dvouampérový zásuvkový nabíječky na LiIon 2S, 3S, 4S a nebo čtyřampérový šňůrový nabíječky 3S, 4S, 5S.
Já to z jistejch důvodů dělám jinak. Na baterky taky dávám ochranej modul s balancováním a jako nabíječku dávám Step Down s CC/CV. Nastavím na něm mezní napětí počet článků x 4,2V a maximální nabíjecí proud. Napájí ho jakejkoliv DC adaptér 12, 15 nebo 24V, mám jich zásobu tak proč je nevyužít.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 23:49    Předmět: Citovat

Ale může zkusit dát i ten napaječ co má . Nejdříve bych zkusil tak 2R2 do serie a dle ohřátí trafa případně zmenšil . Musí to běhat tak .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kanda



Založen: Dec 14, 2011
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 7:24    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
kanda napsal(a):
Však balancování už mám na modulu u baterek,
potřebuju jen modul nabíječky k zabudování do stojánku.

Láska má dvouampérový zásuvkový nabíječky na LiIon 2S, 3S, 4S a nebo čtyřampérový šňůrový nabíječky 3S, 4S, 5S.
Já to z jistejch důvodů dělám jinak. Na baterky taky dávám ochranej modul s balancováním a jako nabíječku dávám Step Down s CC/CV. Nastavím na něm mezní napětí počet článků x 4,2V a maximální nabíjecí proud. Napájí ho jakejkoliv DC adaptér 12, 15 nebo 24V, mám jich zásobu tak proč je nevyužít.


Tak nějak bych to chtěl udělat, využít ten starý DC adaptér.
Jaký používáš ten Step Down s CC/CV, můžeš něco doporučit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 9:58    Předmět: Citovat

Na 2S1P a 3S1P jsem použil: https://www.laskakit.cz/step-down-menic-s-lm2596-cc-cv/ Má to možnost připojit externí ledky na indikaci stavu nabíjení.
Pro 4S3P jsem použil https://www.laskakit.cz/buck-boost-regulovatelny-napajeci-menic-1-35v-5a/ Ale mám ho otevřenej s malým větráčkem a drbu z něj jen 3A.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 506

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 12:15    Předmět: Citovat

A co stabilita výstupního napětí? Já jsem tyhle moduly zkoušel a stálost napětí byla dost tristní.
Navíc ta ledka jen idikuje že proud je větší než nastavená hodnota.
Rozhodně to není nabíječka, ale jen zdroj. Nabíječka má nabíjení ukončit při dosažení určitého proudu. Né držet baterie na max napětí třeba týden, pokud zapomenu, že jsem v garáži dal nabíjet baterku.
To by se tam musel ještě udělat nějaký další obvod s přídrží, který by po zhasnutí led odpojil zdroj.

Ono to vše proč se ty nabíječky takto chovají má svůj důvod. Až doma někomu ta baterka zahoří, tak budete poslouchat, že jste jim to poradili vy?

Navíc cena toho řešení je na úplně stejné ceně, jako nabíjecí adaptér k tomu určený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 20:28    Předmět: Citovat

A ty si myslíš že ty 2A nabíječky ze stejnýho obchodu jsou nějakej zázrak stability? Tu co jsem koupil měla na výstupu za studena 8,42V a po hodině odběru 8,53V. No a teď si představ, co se stane když někdo omylem veme místo nabíječky 9V, 12V nebo 15V adaptér a strčí ho do toho zdrojovýho štekru 5,5/2,1 mm.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadra17



Založen: Jan 26, 2013
Příspěvky: 508
Bydliště: Netolice

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2022, 20:55    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Kup si slušnou levnou modelářskou nabíječku s balancováním, vyveď z akupacku ven servisní konektor a nabíjej pomocí výkonového + servisního (pro větší proudy) nebo jen servisního (pro menší proudy).

Tak to mám já u dvou kusů původně NiCd vrtaček a léta spokojenost.

proč by si přidělával další věc když balancer je součástí toho co dával dovnitř baterie ? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund