Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Myčka Bosch SMS59M02EU - nehřeje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 13:57    Předmět: Citovat

Aby nedošlo k omylu. Video popisuje jinou, o dost složitější úpravu. Moje úprava vychází z původní koncepce myček, kdy vlastní topení byla spirála jako do bojleru a byla uvnitř skříně myčky. Bylo to bezporuchové a to se někomu nehodilo. Uchycení jsou to 3díry, z toho jedna pro střední šroub M6. Vše zatěsněno, guma mezi dvě desky. Do rohu jsem tedy vyvrtal díry v rozteči nového topení a je třeby vytvořit místo pro vývody. Novou spirálu jsem trochu v rádiusu ohnul. Díval jsem se na internet a patrně to byla ARDO 524010300 za 300Kč. Ale prověřit co vlastně lze sehnat je to řadu let. Určitě by tam šlo vrazit i něco jiného, prověřit montážní místo, princip je jasnej. Bohužel tak na rychlo to nejsem schopen vyfotit je to u dcery.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PbSn



Založen: Mar 29, 2016
Příspěvky: 128
Bydliště: Jindřichův Hradec

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 14:16    Předmět: Citovat

U starších řad toto šlo udělat, bylo to nejjednodušší. Ale řady novější mají plastové dno a navíc (což je pro daný účel mnohem horší) ohřívají vodu během sušícího cyklu, ale hladina je cca poloviční oproti mycí náplni. Spirála by tak byla nejspíš na suchu, v lepším případě by se brodila. Bohužel bastl toho Rusa (umí!!) je zřejmě jediné řešení pro typy s plastovým dnem. Já viděl u kolegy obdobu, s hadicemi, namísto vodovodních armatůr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 15:13    Předmět: Citovat

To náhradní těleso tipuji tak za 600,-, nějaké kolínka + spony + trubka + nájem polyfúzní svářečky by bylo aspoň 600,-.
To už bych raději sháněl to topné těleso https://www.ebay.com/itm/165835375748


Naposledy upravil DedVseved dne út prosinec 20 2022, 15:17, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 15:16    Předmět: Citovat

Dík za info. To je nová informace na co si dávat bacha. Zatím u myček v kterých jsem se hrabal byla nerezová skříň a elektrošoupě které stříkalo zezhora nebo odspodu. V případě, že by to mělo sušit teplou vodou, tak bych očekával další „přepínač“ který by odklonil teplou vodu někam za stěnu skříně, protože dovnitř to jít nemůže to by se nic neusušilo. Je ale divné, že je při sušení ticho. Kdyby procházela voda přes topení, tak musí běžet hlavní čerpadlo. Třeba je tam jenom nějaké naakumulované množství vody. Chce to prozkoumat, nebo to někdo víte. Proto se asi tahá z moderních myček mokré nádobí po sušení. Kdyby se ale dělo něco prudkýho na takto opravené myčce, tak to muselo po těch letech odejít. Chtělo by změřit co se děje na topení v cyklu sušení. Já už to udělat nemůžu, tak snad příště.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2468
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 20:02    Předmět: Citovat

To plastové dno je další kurvítko, přestane těsnit a je to neopravitelné. Brát jedině celonerez.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 20:09    Předmět: Citovat

Uz jsem videl mycky kterym to nerezove dno prorezlo. Mikrodirka a jedes. Staci zapomenout sul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: út leden 10 2023, 11:40    Předmět: Citovat

Nakonec jsem sehnal přes tři lidi jiné topné těleso, vytažené z myčky, kde se svážejí.
Je to stejný typ tělesa, ale vypadá to, že jsem tam, kde jsem byl. Ze začátku myčka vodu sem tam nahřála a nyní už zase ne. Stávalo se, že v první fázi se voda nahřála, potom se vypustila, znovu napustila a už se nenahřála, takže loterie.
Odpor tělesa je 19Ω, což je v pořádku. Znovu jsem prověřil relátka a ty jsou taky O.K. Když měřím napětí pro topné těleso, tak se asi na sekundu objeví 230V, ale záhy se jedno relé (ze dvou) rozpojí.
Jediné co jsem zjistil, že odpor těch pojistek (nebo co to je) je na původním tělese 9,2kΩ a na novém 12kΩ. Jenže když jsem připojil původní těleso s pojistkami, tak se taky ohřev nerozjede.

Nevím, co bych měl ještě prověřit a proč se ohřev hned po zapnutí přeruší, protože nyní mám topné těleso funkční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 10 2023, 13:38    Předmět: Citovat

Jsou to patrně termočlánky. Já bych zkusil pokusně připojit paralelně odpor 39K. Dostaneš se na těch 9k2.Teplota bude asi trochu kecat ale mohl by si zjistit jestli to nevypíná teplota. V jedné myčce jsem viděl na desce ovládání takový chabrus impulzák 12Vdc, honilo to také ty relé a mělo to vadný kondík na výstupu. Zkontrolovat jestli je správné napětí. Když není pak kecá všechno. Nezapomenout, že tam patří kondíky do impulzáků, takové ty zlaté.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: út leden 10 2023, 15:09    Předmět: Citovat

Díky za rady. Právě že jsem na ten konektor pro ty termočlánky (přidávám fotku) připojil to původní topné těleso, takže jsme se to pokusil zmátnout.
Na desce jsem naměřil 13,9V, ty jdou i na 5V stabilizátor a za ním je správné napětí.

P.S. Ale na napětí pro spínání obou relé topného tělesa jsem naměřil jen 10V. Sice cvakají, ale nemusí je to udržet. Zkusím zjistit, jak jsou zapojené, protože tam jsou prokovy.

Tak na lab. zdroji fungují relé i při 9V a jak jsem psal, na chvíli se za nimi objeví 230V, ale to jedno hned odpadne. Nejspíš to bude nějakou ochranou, ale nenapadá mě jakou, do myčky čumím poprvé.



clanky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  85.07 kB
 Zobrazeno:  41 krát

clanky.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 10 2023, 17:42    Předmět: Citovat

Těžký smutek. Jde nějakým způsobem vyzkoušet jestli to relé, které spíná reaguje na akvastop nebo na voda je pod myčkou, případě není voda na čerpadle. To by byl asi nějaký hladinový spínač.Pak by bylo relé bezpečnostní na "něco " . Další možnost:Brutální test jestli relé, které nedrží je na teplotu : nastavit minimální teplotu na regulátoru. Silové kontakty toho co nedrží proklemovat a pustit. Teplotu víc jak 30 C poznáš během chvíle. Hned vypnout, jinak to upečeš. Je to tedy na teplotu. Jestli jsou to ochrany tak to pojede, protože teplotu spíná to co funguje. Dost hustý co. Je to na tobě. Co je co ti asi nikdo neřekne. Opravna mění černé skříňky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: út leden 10 2023, 18:28    Předmět: Citovat

To mě také napadlo, tak jsem to zinscenoval. Při proklemování relé, to normálně hřeje. Na těch 34°C se to dostane během 4 minut.


teplota.jpg
 Komentář:
 Velikost:  77.34 kB
 Zobrazeno:  50 krát

teplota.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 10 2023, 20:12    Předmět: Citovat

34C není nebezpečné. Drží je to ? Pak by to znamenalo, že regulace teploty funguje.
Zkusil bych pustit jako, že chci celý cyklus na 35 C. S vyklemovaným relé. Jasně hlídat. Pak bych zkusil další na 50 C, nebo co tam jde nastavit. Když to bude držet teplotu, byl by system, topení +regulace Ok. Možná připojit nějakou slabou žárovku jako kontrolku k topení, jestli to opravdu reaguje na teplotu. Je to takové pátrání. Blbá práce, dráty krátké, teď aby ti to nenafackovalo.No uvidíš. Pak pátrat co shazuje to relé.
Je to úkol. Tak dej vědět a ať se zadaří.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: út leden 10 2023, 21:47    Předmět: Citovat

Obě relé (pro L a N) sepnou, když program začne nahřívat. Jedno je sepnuté trvale a tímto proklemovaným se podle mě reguluje teplota. Schválně tam jsou dvě relé, protože to bude další ochrana, kdyby to jedno selhalo a hrozilo přehřátí. Ta klema byla jen na zkoušku, jestli to hřeje, tu bych tam nenechával, protože nemám změřené, jestli to trvale sepnuté relé rozepne při výměně vody apod.
Už jsem to dříve naznačoval, že jde o uzavřený systém a těžko vydedukovat, proč to již s funkčním topným tělesem nefunguje, ale párkrát to po výměně hřálo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st leden 11 2023, 10:07    Předmět: Citovat

Ověřil jsi, že při proklemovaném relátku teplota nastavená na 30C jde nahoru, když pustíš cyklus na těch 30C? Pak by teplotu řídilo proklemované relé. Když budeš držet v ruce zásuvku od myčky, budeš kontrolovat jestli svítí kontrolní žárovička na topení jen když slyšíš čerpadlo tak to stihneš odpojit když pumpa nepojede. Bude pak jasné, že system si myslí, že má natopíno a shazuje to proklemované relé. Je to bádání. Tak pátrej. Také se podívej kde je čidlo - voda ve vaničce je/není tedy "čerpadlo zaplaveno" To by do toho také mohlo kecat.
Čert ví do kterého relé je tento koncák elektronikou vřazen.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: st leden 11 2023, 12:14    Předmět: Citovat

30°C ani nemám, ručně můžu nastavit 45 nebo 50°C a automatika je 45-65°C. Druhé relé by odpadlo až třeba při 85°C, což jsem někde četl, že je strop u Bosch myček. Ty dva termočlánky na topném tělese jsou NTC senzor.
Vodu nemám nikde a chybu zaplavení nasimuluji, že nepřipojím konektor od spínače, což vím, když jsem ho jednou nasadil špatně na desku. To se rozsvítí hned chyba E15.
Signalizaci nahřívání nebo vypouštění nemám.
Každopádně jsem zkusil celý cyklus a proběhl bez vypsané chyby, takže si asi možná opravdu myslí, že má natopeno. Jenže i s připojeným původním tělesem na jeho NTC sensory to netopilo a čím vyšší teplota, tím nižší odpor, takže ten vyšší odpor ze začátku by vadit neměl a taky by to mohlo nahlásit chybu NTC sensoru E11, ale to se taky nestalo. Budu muset bádat, ale až bude zase čas.
Hlavně zatím dík Luboši za podporu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund