Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osvedceny prodejce 18650
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 236
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 16 2022, 17:26    Předmět: Citovat

Když nepočítám dva kousky po euru koupené u číňana (kapacita 8000 mAh no neberte to, skutečnost byla o řád menší), tak jsem baterky 18650 kupoval v Suntechu ( https://www.suntech.cz/produkt/373426-nabijeci-prumyslova-baterie-18650-panasonic-3400mah-3-7v-li-ion/ ). Zatím si nemůžu stěžovat a už to nějaký rok bude. Tohle bych z číny v životě nekupoval. Ale dalo tehdy práci sehnat baterku bez elektroniky (protože to zařízení (zdroj pro raspberry) bylo udělané přesně tak, že se tam ty s elektronikou nevešly).
Jinak do nějakých hraček (svítilen, větráčků) jsem zatím nekupoval, zatím mám ty dodané, i když kapacita neni nic moc a třeba větráček bez USB běží tak 10 minut. Svítilna je nová, takže ještě nějakou dobu vydrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2488
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 10:39    Předmět: Citovat

Pro zajímavost jsem rozebral 2 články 18650, modrý poctivý 2200mAh, fialový dle číňana taky 2200mAh ale skutečnost cca 650mAh (zásadní rozdíl asi v délce toho svitku, v modré je natěsno, ve fialové poměrně navolno).
Co je přesně za složení ten elektrolyt který je uvnitř, je to nějak zdraví nebezpečné? Někdy bývá jeho "vůně" cítit i z nerozebraných Li-Ion / Li-Pol



18650.JPG
 Komentář:
 Velikost:  76.59 kB
 Zobrazeno:  59 krát

18650.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 11:48    Předmět: Citovat

Však ne nadarmo se v katlistu udává i hmotnost článku . Jsem zvědav , mám z alíka objednáno , mohlo by to již jeti . Dám údaje . Přímo na alíku zdůrazňují hmotnost .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 11:50    Předmět: Citovat

Vraj boli nejake ojeby, kde bol zvitok len malej vysky a zvysok bol dosypany pieskom - aby sa dosiahla potrebna hmotnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 11:56    Předmět: Citovat

Ono toho vraj bolo , ale uvidíme změřenou realitu . Je evidentní , že v článku bylo pusto a prázdno .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 12:25    Předmět: Citovat

18650 kupuju na Alíku běžně, většinou Panasonic nebo Samsung s kapacitou do 3500 mAh a nebyl nikdy problém, jasný že když si někdo koupí článek s kapacitou 8000 i víc, tak pak nadává. Už jsem tam viděl i 70000 Very Happy
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne leden 08 2023, 15:12    Předmět: Citovat

18650 2 a 2,5Ah kupuju v Lidlu jako náhradní baterky do nářadí. Je v tom 10 článků co dají 20A. Ustřihnu vývody od plošáku, vylámu plastovej držák a tak jak jsou sbodovaný je v propojích naohejbám na 4S2P. Připájím vývody a JST konektor na balanc. Používám jako pohon do modelů, bez problémů ten blok dává 40A. Nejstarší mám tři roky, začíná trochu zvyšovat Ri. Článek vycházel ještě do léta na 70 kaček, nyní kolem 80.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 0:24    Předmět: Citovat

Mám čelovky s vysokým dosvitom tri, tie pôvodne osadené modré accu tam vydržia svietiť od novosti tak 15 minút, potom ide svit postupne dole.

Chcel by som do čelovky kvalitné 18650:

1. aby čelovka vydržala dlho svietiť maximálnym svitom, prípadne bola v plnej pohotovosti aj dlhší čas po nabití, len neviem koľko toho vôbec môžem u čelovky s takto vysokým svitom očakávať, takže poznatky uvítam

2. aby accu mali čo najviac nabíjacích cyklov, tak isto neviem koľko sa dá požadovať

3. a aby mali klasický plusový kontakt, nechcem prerábať, upravovať

Po pregooglení množstva no name, alebo tých s plochým + kontaktom, som narazil na GP Lithium-ion 18650 3350mAh PCM. Udávaná kapacita 3350 mAh je tá z vyšších čo som u bežne známych výrobcov videl, ale počet nabíjacích cyklov 300 ma trocha prekvapil, zdá sa mi to málo. Cenu zrejme budem musieť tolerovať, ak chcem od SR alebo ČR dodávateľa... Je to dobrá voľba, alebo mi požiadavkám vyhovejú accu nejaké lepšie? A ako je to s tou ochranou, do čelovky potrebujem iba s ochranou? Akou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3744
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 5:11    Předmět: Citovat

Včera při prohlížení Bazoš.sk jsem natrefil na jednoho prodejce který prodává po1€ Batérie Li.ion 4,2v samsung. Jaká je jechich kvalita nevím posoudit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 6:41    Předmět: Citovat

Hmotnost i kapacita sedí https://1url.cz/5uMF0
Sice za poslední měsíc trochu zdražili, ale pořád vychází na 70kč při 20ks. Je to od Alika. Použil jsem to na výměnu ve třech vrtačkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 7:12    Předmět: Citovat

Umíš u nich změřit Ri? To je dnes při výběru skoro důležitější parametr než kapacita.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 8:02    Předmět: Citovat

Ani jsem si na vlákno nevzpomněl . No články jsem zaplatil , nedostal , ale peníze zpět přišly . Takže kvalitu toho výrobce opět nevím . Mám měřák na Ri a dostal jsem se ke krabici jednoho průmyslového výrobce s vyhozenými akupaky makita . Ty vyhozené mají 11mΩ , tak nevím . Zatím jsem neměl čas(potřebu) měřit kapacity . Ty slovenské mají nebezpečnou cenu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1725
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 13:31    Předmět: Citovat

Dobré zkušenosti mám u článků s garantovanou kapacitou prodávaných v českém eshopu viz tento odkaz. Ne všechny články v tom eshopu mají garantovanou kapacitu tj. pokud je budete hledat pak ty, které mají buď v názvu přímo uvedeno "garance kapacity" viz třeba tento a nebo ty, které to mají uvedeno v popisu až uvnitř na příslušné stránce viz třeba tento.

U toho samého článku naměříte jiné Ri při plně nabitém stavu a jiné třeba při skoro plně vybitém stavu. Vnitřní odpor článku do jisté míry naznačuje jeho aktuální schopnost proudové zatížitelnosti. Stručně řečeno čím nižší Ri tím vyšší proudová zatížitelnost. Aktuální kapacita článku hraje ovšem také svoji roli. Nejpodstatnější je zejména tzv. využitelná kapacita článku při určitém proudovém zatížení, a to s ohledem na konkrétní zařízení, ve kterém má být článek provozován.

Aby se dosáhlo při měření kapacity co nejvyšších hodnot tak se měřičem kapacity článků někdy měří kapacita při malém konstantním odběr proudu. Třeba jen 100mA. Ale co se stane pokud bude článek provozován v zařízení, které bude mít odběr třeba 1A nebo i více? Při vyšším odběru proudu bude i vyšší pokles napětí na článku což se nejvíce projevuje zejména v dolní třetině zbytkového aktuálního náboje článku. V závislosti na tom na jaké úrovni bude mít zařízení dolní napěťový limit pro ještě spolehlivý provoz pak může docházet buď k příliš hlubokému vybití článku nebo nebude kapacita naměřená při nižším odběru proudu využitelná jelikož zařízení dříve přestane fungovat.

Dle mého názoru by výrobcem deklarovaná kapacita článku měla být využitelná při výrobcem deklarovaném tzv. trvalém vybíjecím proudu, a to při okolních teplotách okolo 20°C, ale v reálu je většinou nižší.

Takže pokud máte určitý konkrétní článek a určité konkrétní zařízení, ve kterém ho hodláte provozovat tak může postupovat dle níže uvedeného.

Různá zařízení mají svůj odběr proudu (ne vždy bývá konstantní) a také svůj dolní limit napětí, při kterém jsou ještě schopna bezproblémového provozu.

Je-li to u příslušného zařízení možné a máte-li vhodný laboratorní zdroj DC a měřič kapacity článků umožňující nastavení konstantního odběru proudu a nastavení koncového vypínacího napětí při vybíjení tak můžete postupovat takto.

Pomocí laboratorního zdroje DC vyzkoušet jaké rozmezí proudu konkrétní zařízení má a při jakém nejnižším napětí je ještě schopno bezproblémového provozu.

Pokud bude u příslušného zařízení nejnižší napětí při jakém je ještě schopno bezproblémového provozu nižší než je výrobcem článku deklarované tzv. koncové vybíjecí napětí pak použít to výrobcem článku deklarované, ke kterému přičtete třeba 0,1V navíc. V tomto případě zároveň máte i informaci o tom, že příslušné zařízení nerespektuje minimální koncové vybíjecí napětí článku a pokud tedy použijete v takovém zařízení článek bez funkčního tzv. ochranného obvodu tak hrozí riziko, že může opakovaně docházet k příliš hlubokému vybíjení článku což výrazně zkrátí jeho životnost.

Nejvyšší naměřenou úroveň proudu toho konkrétního zařízení pak nastavit jako konstantní vybíjecí proud v měřiči kapacity článků a příslušné nejnižší napětí nastavit jako koncové vybíjecí napětí, při jehož dosažení měřič kapacity vybíjení článku ukončí.

Poté vhodnou nabíječkou plně nabijete příslušný článek a následně jej budete vybíjet v měřiči kapacity článků s výše popsaným nastavením.

Tímto způsobem získáte aktuálně využitelnou kapacitu a v podstatě i dobu provozu při daném proudovém zatížení na jedno nabití konkrétního článku. Postupem času jak bude ten konkrétní článek stárnout tak se tato využitelná kapacita a tím i příslušná doba provozu na jedno nabití při daném proudovém zatížení bude postupně snižovat a projeví se to i ve zvýšení Ri.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stribrnak



Založen: Aug 06, 2005
Příspěvky: 426
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 15:08    Předmět: Citovat

Něco k tématu.....

Stribrnak



Hamik lion.JPG
 Komentář:
 Velikost:  176.38 kB
 Zobrazeno:  81 krát

Hamik lion.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund