Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dodatečný zateplení podlahy půdy
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17873
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 11:31    Předmět: Dodatečný zateplení podlahy půdy Citovat

Koukám na střechu baráku. Je to sedlová střecha, vevnitř je podkroví a nad ním malá půda. Boky a šikminy podkroví jsou zaizolovaný dobře, na střeše se drží sníh. Ale ve špičce nad podlahou půdy je sníh pryč. Je to barák z roku 1936, nějaký zateplení proběhlo v roce 2003 ale jak vidno, nestačí, pravděpodobně nedostatečná izolace stropu do půdy.
Kámoš mě dal tip na pochozí PUR pěnu z Litoměřic. Udělali by to ale malá plocha a blbej přístup do části pod rovnou střechou. Takže nic.
Přemejšlím, jak to jinak udělat aby byla izolace částečně pochozí kvůli komínu.
Blbý ale je, že jedinej přístup na půdu je poklopem velikosti asi tak půlky poklopu skládacího půdního žebříku. Takže desky tvrdýho podlahovýho polystyrénu tam nedostanu, jedině je nařezat na pásy co projdou poklopem.
Nějaká polotvrdá vata by se dala asi ohnout a protáhnout poklopem ale co pak dál, něco musí přijít navrch. Celkem levný jsou OSB desky ale tam je zase problém že je tam nedostanu. Tedy tl. 12 mm šířky 625 mm bych tam asi dostal ale dýlku 2,5m určitě ne. Rozříznutím na půlku bych přišel o pero a drážku a to by se pak desky musely spojovat nevím jak...
Nemáte náhodou s něčím podobným zkušenost?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 11:38    Předmět: Citovat

OSB desky se dělaj i 2 m dlouhý jestli ti to pomůže, co zkusit foukanou vatu ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 11:44    Předmět: Citovat

Po létech rekonstrukce ještě staršího domu a mnoha poučeních od velmi zkušeného kamaráda stavaře jsem spíš přívržencem kompletních řešení "od základu".

Nicméně pokud to chceš dělat takhle po nařezaných kouskách, tak jedno z možných řešení pochozího pokrytí té izolace jsou tenké OSB položené a celoplošně přilepené jako dlaždice (třeba PUR pěnou) bez ohledu na pero-drážku.

No a na ně další vrstva téhož materiálu, ale položená a opět celoplošně přilepená "na vazbu". Tím se vše propojí a je hotovo.

Uvažuju přitom OSB tl. cca 15 mm, případně víc - dle nároků. Povrch OSB pokrýt třeba PVC, aby se neodíral (opět dle potřeby).

Mimochodem: pokud zvolíš EPS 200, tak po něm se dá opatrně chodit, i když je překrytý pouze silnějším asfaltovým pásem. To k případným úvahám ohledně montáže.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 12:11    Předmět: Citovat

Já na čedičovou vatu 20cm udělal z OSB jen lávky podepřený v místech, kde na sebe navazovaly ty bloky vaty. Jinak se to nijak podle projektu nezakrývalo. Všechno jen na vruty.

A po hřebenem jsem dal ty OSB desky na trámy, protože pod tím je půdní vestavba a ta vata sahá až k těm trámům.

Je to jak v ponorce, moc místa tam nezbylo.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 12:42    Předmět: Citovat

Já nařezal pruhy odpadního lamina, OSB… na tloušťku izolace a udělal z toho "do kříže" nosnou konstrukci podle rozměrů izolace. Dolů zbytky polyše ze zateplení, další vrstva orsil, vata… na to už pak normálně poklop z OSB. Jo a v prostoru nad tím mi taky střecha odtává, ale je to proto, protože mi tu část půdy ohřívá komín.


půda.jpg
 Komentář:
 Velikost:  84.21 kB
 Zobrazeno:  76 krát

půda.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 12:49    Předmět: Citovat

Já se na to kdysi ptal, a zakrývat se to zvrchu nemá kvůli odvodu par a vlhkosti, když je to paropropustný. Ale pršet by do toho nemělo, to už je moc.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 13:33    Předmět: Citovat

To mi zde u všech rad chybí , umístění parozábrany . Nejlepší je pokrýt dřevo parozábranou a nechat ho shnít .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 16:34    Předmět: Citovat

Když se trochu lépe podíváte, zjistíte, že celá ta moje izolace, je uložená v „parotěsné vaně“.
Bez ní to fakt nejde. První fotka je po prvním mrazíku bez parotěsu. Confused



půda5.jpg
 Komentář:
 Velikost:  157.59 kB
 Zobrazeno:  76 krát

půda5.jpg



půda4.jpg
 Komentář:
 Velikost:  109.55 kB
 Zobrazeno:  56 krát

půda4.jpg



půda2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  98.64 kB
 Zobrazeno:  47 krát

půda2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 16:46    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Já se na to kdysi ptal, a zakrývat se to zvrchu nemá kvůli odvodu par a vlhkosti, když je to paropropustný.


To velmi závisí na mnoha okolnostech (jaké je tam zatížení vodní párou - ve smyslu vrstev i okolí, odkud kam pára difunduje, kde je v celé konstrukci rosný bod atd.).

Nicméně tazatel tohle nepoptával, tak jsem se o tom ani nijak nezmiňoval, stejně jako o spoustě dalších doprovodných věcí.

Předpokládám, že když někdo zasahuje do konstrukce domu, tak ví buď sám, nebo si pozve odborníka.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17873
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 17:04    Předmět: Citovat

Při tý rekonstrukci 2003 se shodily rákosáky stropy, orvalo podbití ze "štípaných" prken, udělal SDK rastr, 16 cm vaty, pak parotěska a sádroš. Snížit ještě víc strop a dát víc vaty nešlo kvůli oknům. Těch 16 cm je asi málo, dnes se dává dvojnásobek.
Takže z místností nahoru to protěsný je. Střecha byla původně eternit, celoplošně podbitej prknama a thérákem. Na prkna se dal Tyvec a na to Cembrit. Pod hřebenem jsou v řadě z obou stran odvětrávací Cembrit tvarovky. Nějaký srážení vody a omrzliny jsem tam nikdy neviděl.
Takže izolace by asi mohla přijít přímo na beton. No zkusím oslovit nějaký kámoše stavaře jak to navrstvit.
U jednoho zákoše jsem viděl u novostavby pochozí zateplení půdy deskama lisovaný slámy mezi dvěma kartóny, jmenuje se to Ekopanel. Ty by se na to šikly, 60 mm je jako půl metru cihel ale zase problém jak to na půdu dostat...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 17:23    Předmět: Citovat

Nevolil bych slámu. Pokud není něčím chemicky ošetřená, tak hrozí riziko jak růstu plísní, tak napadení hmyzem (ne tím zdejším).

No a pokud je, tak by bylo velmi vhodné vědět čím (zdraví).

Prostě čedičovou vatu nebo pěnu. Vata ovšem nebude pochozí (mně známé typy), takže by byla potřeba nějaká přídavná konstrukce bez tepelných mostů, což může být problém.

PIR (případně PUR) má o něco větší izolační schopnost než EPS/XPS, ale zase je dražší a ne tak běžný, zejména nějaký typ s velkou únosností.

No a nebo pěnové sklo Wink

Ta parozábrana odspodu je dobrá, ale musí být opravdu těsná (= i veškeré spoje, okraje atd.). Pokud by se izolace udělala z EPS/XPS, taky ty desky samy o sobě jsou téměř parotěsné (minimálně silná parobrzda), čili by OSB na nich už neměl být zdola sycený parou.

No a kdybych měl přidat zase nějaký problém, tak by se jmenoval "požárně-bezpečnostní řešení"...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út prosinec 20 2022, 17:45, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17873
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 17:41    Předmět: Citovat

To máš těžký, pár obcí vedle je fy s celostátní působností která dělá foukanou izolaci z nějakýho hadopapírovýho recyklátu. Prý to nehnije a nic v tom nebydlí. Asi to je taky něčím ošetřený. Na odvětraný půdě to asi nebude tak hrozný jako v obytným prostoru. Vem si třeba polystyrén. Stále se dohadují jak je to s vlivem na člověka od jeho hlavní výrobní suroviny.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 17:43    Předmět: Citovat

Styrén je škodlivý, o tom není diskuse. Ale výrobci a další v řetězu tvrdí, že za všech běžných myslitelných okolností k depolymerizaci nedochází...

Pak jsou tam třeba nějaké nadouvací přísady a aditiva proti hoření, to by mohlo být tak všechno.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 18:37    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
To velmi závisí na mnoha okolnostech (jaké je tam zatížení vodní párou - ve smyslu vrstev i okolí, odkud kam pára difunduje, kde je v celé konstrukci rosný bod atd.)

Neučíš někde na škole, kde se dávají laciný tituly? U starých baráků nikde parozábrany nejsou a když se to položí na strop či pod strop, tak to přece nemůžeš "zavřít".

Já to nechtěl původně napsat tak, že ve starým baráku to zavřít OSB na půdě je blbost, ale nedal jsi mi jinou šanci.

Připomínáš mně Fialu. Sorry.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 18:38    Předmět: Citovat

Před pár roky na veletrhu Stavotech v Olomouci mi nabídli (na chalupu) tohle:
polyuretanová pěna --- www.polyuretan.cz (Zlín)
Climatizer plus --- www.climatizer.cz (Brandýs nad Labem)
Mám i vzorky a vypadají dobře. Nerealizoval jsem to.
Polystyren mi nesmi do baráku. I při malém zahoření všechno zničí a navíc postupně degraduje. To minerální vata rockwoll je jiný kafe, ale podle toho také vypadá cena. Mám ji v RD pod střechou, ale také na chalupě v sociálce. Výhodou je, že ji položíš sám. A nehoří ani nekouše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund