Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Novostavba: konvenční, nebo inteligentní instalaci?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2401
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 5:45    Předmět: Citovat

Mě by spíš zajímalo, jakej je důvod k nižšímu jištění, než je obvyklé.
Stejně to chceš tahat patřičnými průřezy. Levnější jistič? To asi ne.
Nevymýšlel bych ptákoviny. Kdyby jsi vše tahal menšími průřezy, tak bych to i pochopil, ale takhle?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 12:12    Předmět: Citovat

10A na zásuvky v 99% případů stačí. Jinak jsou zcela běžné i jističe 13A.
Sám mám pračku, myčku, sušičku, mikrovlnku, rychlovarku etc a na celý byt mi stačí TŘI jističe 10A. (Zavlékal jsem to do starých trubek, tak se víc drátů nevešlo)

dj_Paul:
Snížení jištění může mít spoustu důvodů. Kabely ve svazcích, v tepelné izolaci, v podlaze... Dimenzuje se podle nejnepříznivějšího úseku po kabelové trase.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 18:40    Předmět: Citovat

Když jsem se z nudy před 3 lety věnoval na půdě těžení ethera, tak se mi 16A jištění
hodilo, všechny 3 okruhy jely na doraz Cool

Nikdy neříkej nikdy !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 22:50    Předmět: Citovat

citace:
...jakej je důvod k nižšímu jištění, než je obvyklé.
citace:
10A na zásuvky v 99% případů stačí. Jinak jsou zcela běžné i jističe 13A.
Sám mám pračku, myčku, sušičku, mikrovlnku, rychlovarku etc a na celý byt mi stačí TŘI jističe 10A.
Tak nějak. Díval jsem se na věc pohledem "fiktivního uživatele většího bytu". A uspořádanou trojici => světla/zásuvky/koupelnová zás. (6/10/16A) považuju za tak obvyklou, že jsem ta čísla střelil od boku. Samozřejmě - můžu to přehodnotit. Stavba dozrála ke stropu v přízemí a do jara se nic dít nebude. Takže času bude habaděj. Nezpochybnitelný materiál přijde koupit s předstihem, záleží na vývoji cen a trochu mám obavu.

Zatím jsem vyloučil další z prvků "chytrého domu" - motorové ovládání žaluzií. Ani se mi příliš nelíbí LEDková světla při zemi (na chodbě) - u jedněch vzdálenějších příbuzných krabičky nevyšly v souladu s omítkou a následné retuše vypadaly i po dvojím malování místností dost nehezky. To už bych raději zakomponoval noční režim chodbových světel do nečeho vzhledově (a umístěním) běžného. Např. stropní UFO s PIR a fotorezistorem? Obdoba světla před vchodem do domu, tedy pokud se něco takového dělá (aby nebylo třeba bastlit víc, než je nutné).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 22:59    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
A uspořádanou trojici => světla/zásuvky/koupelnová zás. (6/10/16A) považuju za tak obvyklou, že jsem ta čísla střelil od boku.

Minimalne od 80. rokov sa do bytov dava na svetla 10A a zasuvky 16A. 6A istic som videl len v starom byte zo 70. rokov, kde boli istice az 3. V dvoch miestnostiach pre istotu nebolo ani svetlo na strope - vypinac pri dverach vypinal jednu zasuvku (zato tam bola priechodna kupelna Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3368
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 0:16    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Ani se mi příliš nelíbí LEDková světla při zemi (na chodbě)...

Tak z toho já jsem zase nadšený skrze sebe a děti. Mám tam 6 LED a průhled mléčným plexi v krytce. Napájeno rovnou z 12V zdroje v rozvaděči. Přes L chodbu mám 4ks a pokud bych někde měl něco ještě řešit, tohle zase udělám. Jen dnes bych to PIR udělal asi jedno/dvě na stropě - třeba integrované do "bodovky"



PIR.jpg
 Komentář:
 Velikost:  32.86 kB
 Zobrazeno:  26 krát

PIR.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 7:56    Předmět: Citovat

A k cemu je to dobre? Jako ze setris abys nemusel zapinat velke svetlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2401
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 9:41    Předmět: Citovat

Proti gustu....

Některá řešení, to nemyslím zrovna toto, mi přijdou stylem "budu šetřit ať to stojí co to stojí"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2172

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 9:53    Předmět: Citovat

Ako tu uz pisali, ja som tiez zastanca modernych veci, ale tie maju ulahcovat zivot. Preto ja mam zaklad klasicke rozvody, zasuvky pomaly na kazdej stene, v kazdej izbe 2x ethernet+koaxial.
Pomalicky si robim svoj vlastny system, ktory ale ma byt len doplnkom. Cize svetla si zapnem klasickym vypinacom, ale intenzitu si viem nastavovat jak klasickym irda dialkovym, tak cez apku.
To iste meranie teploty, monitoring kurenia - kurenie mi riadi krabicka na to urcena, ale mam teplotne snimace na roznych castiach vykurovacieho systemu. a zase je to len o kontrole a prehlade ako co kuri a pripadne mi to vie dopredu zahlasit, ze pozor, nieco nie je v poriadku, napr. sa nezapne obehove cerpadlo na krb a voda uz sa blizi k vysokej teplote. Do buducna este planujem rolety, a snimace na okna, dvere...
To vsetko bez pristupu na internet, resp. dostupny bude len server a aj to len urcite funkcie.

Krasny pripad je nas slovensky Tmobile. Pred par rokmi spustil vlastnu smart domacnost, a nedavno oznamil, ze konci a vypina server. A ti, co to vyuzivali maju teraz kopu elektroniky, ktora sa neda ovladat. Resp. ti sikovnejsi si dokazu upravit a pouzivat s nejakym open projektom.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 10:05    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
A k cemu je to dobre? Jako ze setris abys nemusel zapinat velke svetlo?

Takové prosklené dveře do pokojů a ložnic jsou podara, když si na šichtu jdoucí pracující v půl páté ráno rozsvítí velké světlo na chodbě, ačkoli ostatní nemusí vstávat dřív, než v šest. A co teprve, když si rozsvítí flamendr ve dvě ráno...
To orientační světýlko při zemi nikoho neruší, i cestu ukáže.
Nakonec, aby se nemuselo řezat do panelů, by i ta zakončovací podlahová lišta mohla posloužit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 17:33    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
10A na zásuvky v 99% případů stačí. Jinak jsou zcela běžné i jističe 13A.
Sám mám pračku, myčku, sušičku, mikrovlnku, rychlovarku etc a na celý byt mi stačí TŘI jističe 10A. (Zavlékal jsem to do starých trubek, tak se víc drátů nevešlo)

No právě sám. A co rodina?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 21:13    Předmět: Citovat

Třeba je ransom člen velké rodiny a vyjádřil se v jednotném čísle, aby zdůraznil, kdo je v ní pánem. Smile Ampéráž jističůch bych skutečně aktuálně neřešil.

Přízemní světlo novojičínského muže jménem Kvicala_r vypadá obstojně. Je to design ABB (ála zásuvkové trojče) klasik (či jiný)? Přesně, jak to napsal Jarda "Hill" - užitečné to je při nočním bloudění na WC, zejména po mejdanech a v době nemoci. Otázkou je, kolik toho klidový režim těchto světýlek sežere a jakou to bude mít životnost, kvůli trvalému napájení.

Šikovnější mi přijde spíš normální chodbové stopní svítidlo (příklad) s vestavěným detektorem. V kombinaci se spínacím prvkem světel v rozvaděči by to mohlo fungovat tak, že by se ve dne světlo spouštělo standardním "zazvoněním" (třeba kvůli vysávání) a v noci by dočasné svícení řešil vestavěný "automat".

Když už jsme u vysávání - centrální vysavač je odkvetlá módní záležitost, nebo je stále kurzu?

Kdyby to bylo jen na mém uvážení, možná bych ani neosazoval spínací prvky do rozvaděče (příklad), ale zvolil "tlačítka stmívačová" (příklad) a ani by se to nemuselo lišit významně cenově. Místo věnečku a krabice nade dveřmi by pak přišla ke slovu jedna malá svorkovnice navíc - do prostoru svítidla a dráty od "vypínače"/dotykového ovladače, by vedly právě tam. Předpokládám, že stmívatelné kompaktky a LED do patice E27, na trhu jsou a budou (osobně jsem příznivcem Edisonek, proto svítidlo s klasickým závitem). Neumím si představit, že bych po destrukci kompaktního LEDkového světla, každých iks let něco měnil a upevňoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2172

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 21:51    Předmět: Citovat

centralny vysavac mozno tak do velkych domov. Ja mam taky polo centralny. Obycajny, ale supertichy a dokazem z jednej zasuvky povysavat cele poschodie Smile
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3368
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 22:49    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
A k cemu je to dobre? Jako ze setris abys nemusel zapinat velke svetlo?

Vůbec ne, je to jen moje pohodlnost. Courání dětí v noci na WC, kdy nemusí nutně zapínat standardní světlo a činit tak šok sobě a ostatním.. Navíc byly ve věku, kdy ani na nízko umístěné vypínače nedosáhly. Z fotky to vypadá dost intenzivně - ale je to pouze orientace přesto že je to jen pár mA a dnes mě mrzí, že jsem jedno nedal i do kuchyně...
Je to ABB tango a moje invence. Za krytkou s průzorem je FR4 a za druhou malé PIR z číny... V tom PIR je doplněný fotoodpor (někdo mi to tu poradil) takže spíná na pohyb až je šero. Už to mám od r. 2016 kdy jsem dělal rekonstrukci. Poruchovost nula Smile
Spotřebu jsem neměřil, bude to max pár mA. Stejně mi ten12V zdroj v rozvaděči běží skrz LED pásek nad linkou a 12V žárovky v koupelně. Centrálně mám dva 12V zdroje - jeden v racku napájí anténní zesilovač, router, NAS atd, druhý napájí světelné aplikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 14 2022, 23:04    Předmět: Citovat

pocitujlasku napsal(a):
centralny vysavac mozno tak do velkych domov. Ja mam taky polo centralny. Obycajny, ale supertichy a dokazem z jednej zasuvky povysavat cele poschodie Smile


To neni ani tak o velkem domu. Zakladni vyhody jsou levny provoz (zadne filtry a sacky) a hlavne nefoukas bordel a smrad zpet do mistnosti kde bydlis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund