Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zpětnovazební regulátor otáček vrtačky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 20:33    Předmět: Citovat

Tak jsem před regulátor z Amatérského radia zapojil můstkový usměrňovač a došlo k tomu, že se vrtačka rozběhla na plnou rychlost (nehledě na to, že regulátor byl nastavený na nízkou rychlost). No a teď, bez usměrňovače, regulátor už nefunguje. Při potenciometru nastaveném na nízkou rychlost se vrtačka chvilku rozběhne, pak zastaví a tak dokola. Při vyšších rychlostech to trochu reguluje, ale rozhodně se nedá říct, že by můj první pokus o úpravu regulátor přežil. Očekávám, že zhruba takto budou vypadat všechny mé pokusy o ubastlení regulátor. Fakt se to nedá někde koupit? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 20:43    Předmět: Citovat

Takže učit se (a to i z ev. chyb) nehodláš?

Právě jsem tě ve věci celovlnného regulátoru se dvěma tyristory chtěl upozornit na stranu 3 v tom mnou sestaveném výše uvedeném sumárním pdfku článků z AR (které jsi asi ani nečetl), ale vidím, že to bude zbytečné...

No, třeba to pomůže někomu jinému.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2022, 22:06    Předmět: Citovat

Hodlám, ale asi je mimo moje intelektuální možnosti vymyslet, proč to s tím usměrněným napětím odešlo. Pokud bys mi to vysvětlil, tak budu rád.

Na ten celovlný tyristorový regulátor jsem koukal hned na začátku, ale usoudil jsem, že bych asi nebyl schopný nastavit soufázovost druhého z tyristorů (C2, R3, R4). Ale máš pravdu, že to je jedno z těch zapojení, u kterého bych měl jakousi šanci ho zprovoznit.

Mohl by mi ještě někdo vysvětlit, jak funguje zpětná vazba obvodu U2008B, že je schopná pod zátěží motoru zachovávat stejné otáčky. Co jsem pochopil, tak se tam snímá proud a mě nějak nedává smysl, jak to může fungovat. Zvýším zátěž motoru, tzn. stoupne proud motorem, klesnou otáčky a aby regulátor zachoval otáčky, tak přidá proud. Mně vychází, že to je nestabilní regulační smyčka. Ale tak asi jen něco nechápu.



reg2.png
 Komentář:
 Velikost:  29.58 kB
 Zobrazeno:  70 krát

reg2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 10:13    Předmět: Citovat

Vymýšlíš kolo . Okopíruj ten tátův regler a je , nic tak jednoduchého a dobře fungujícího není . Otáčky sice budou do 90% , no ale těch 100 si přepneš . Ale rozdíl je takový , že to při práci nepoznáš . Mám ho a používám od uvěřejnění , dokonce jsem jich snad 50 vyrobil na kšeft . V těch dobách nic podobného v prodeji nebylo , stejnětak měnič pro autorádio pro trabanta . Těch jsem vyrobil snad 200 . Aby ti ten tyristor neodešel , ale ono se to i lépe chová , je třeba tam dát tlumivku . Dával jsem tam tehdá odrušovací toroid , který stál pár korun a byl snad z nějakého mixeru . Vinutí jsem spojil seriově a bylo . Myslím , že to mělo kolem 1mH . Když došly , tak jsem tam dal tlumivku pro výškáč , vyráběl jsem i výhybky a motal tlumivky ve větším .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 10:45    Předmět: Citovat

gaminn napsal(a):
Hodlám, ale asi je mimo moje intelektuální možnosti vymyslet, proč to s tím usměrněným napětím odešlo. Pokud bys mi to vysvětlil, tak budu rád.


Já nevím, proč a hlavně co tam odešlo. Neznám ani zapojení, ani konkrétní osazení, ani jsem nebyl u toho, když jsi to testoval. Taky nemám křišťálovou kouli. Prostě je třeba jednotlivé součástky vyjmout a změřit. Tip: mohl by to být částečně "nakopnutý" tyristor (ale i cokoliv jiného).

gaminn napsal(a):

Mohl by mi ještě někdo vysvětlit, jak funguje zpětná vazba obvodu U2008B, že je schopná pod zátěží motoru zachovávat stejné otáčky. Co jsem pochopil, tak se tam snímá proud a mě nějak nedává smysl, jak to může fungovat. Zvýším zátěž motoru, tzn. stoupne proud motorem, klesnou otáčky a aby regulátor zachoval otáčky, tak přidá proud. Mně vychází, že to je nestabilní regulační smyčka.


Proud univerzálním motorem (kolektorový, cívky rotoru a statoru zapojené v sérii) je daný kroutícím momentem, otáčky pak napětím. To je hrubé rozdělení. Regulátor přidá primárně napětí, proud "vzniká" až na základě míry zatěžování motoru.

Ano, v U2008B jde do jisté míry o kladnou zpětnou vazbu (stejně jako u jiných regulátorů na principu snímání proudu motorem a reakce na něj), ale právě proto se v zapojení používá trimr, jehož prostřednictvím lze nastavit míru zpětné vazby tak, aby se smyčka nerozkmitala, popř. nedocházelo k nadměrné kompenzaci zátěže (zvýšení otáček při zatížení). V DS je to R10 (load current compensation).

Trimr mění impedanční poměry mezi řídícím a zpětnovazebním signálem ve sčítacím uzlu (pin 3) a tím mění i poměr amplitud těchto signálů.

Pokud bys někde za rozumnou cenu a zaručeně kvalitně sehnal tento IO, tak to asi je dobrá cesta. Přidávám odkaz na zkušenosti s ním.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 12:37    Předmět: Citovat

[quote="JirkaZ"]
gaminn napsal(a):
Já nevím, proč a hlavně co tam odešlo. Neznám ani zapojení, ani konkrétní osazení, ani jsem nebyl u toho, když jsi to testoval. Taky nemám křišťálovou kouli. Prostě je třeba jednotlivé součástky vyjmout a změřit. Tip: mohl by to být částečně "nakopnutý" tyristor (ale i cokoliv jiného).


Je to přesně toto zapojení: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61392 , kromě vstupního filtru a 5 součástek zcela napravo paralelně s tyristorem. Měl jsem pocit, že to nejhorší, co se může stát, když tomu dám na vstup místo střídavého napětí usměrněné a nevyfiltrované napětí, bude za a) připojím to špatnou polaritou - nepojede to za b) připojím to správnou polaritou - pojede to, ale bude nějak divně fungovat zpětná vazba. No jak jsem psal, mně se to po připojení rozeběhlo na plnou rychlost, což nevím, proč se stalo, ale každopádně to třeba mohlo nakopnout tyristor, který není na takovou zátěž stavěný.


No jinak mi na eevblogu někdo dal odkaz na australský Silicon Chip Magazine https://www.siliconchip.com.au/Issue/2018/March/Full+Wave%2C+230V+Universal+Motor+Speed+Controller . Je to triakový regulátor se zpětnou vazbou přes proudový transformátor. O řízení se stará PIC. Je k tomu kód, bohužel jen v ASM, takže případné úpravy by byly trochu bolestivé. Schéma sem asi dát nemůžu kvůli autorským právům. V článku ho vychvalují, tak jestli mi někdo neřekne, že s ním má blbou zkušenost, tak bych ho vyzkoušel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 12:59    Předmět: Citovat

To neumíš změřit tyristor a chceš stavět atomovou elektrárnu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 13:04    Předmět: Citovat

gaminn napsal(a):

No jinak mi na eevblogu někdo dal odkaz na australský Silicon Chip Magazine https://www.siliconchip.com.au/Issue/2018/March/Full+Wave%2C+230V+Universal+Motor+Speed+Controller . Je to triakový regulátor se zpětnou vazbou přes proudový transformátor. O řízení se stará PIC. Je k tomu kód, bohužel jen v ASM, takže případné úpravy by byly trochu bolestivé. Schéma sem asi dát nemůžu kvůli autorským právům. V článku ho vychvalují, tak jestli mi někdo neřekne, že s ním má blbou zkušenost, tak bych ho vyzkoušel.


Se z těch práv zase neposerme...

archiv

Nicméně procesor (pokud nejsou velmi dobře ošetřené hw i sw hazardy a různé "náhodné" situace) bych tam nedával.

Všeobecně vzato ta konstrukce ale vypadá velmi dobře. V 04/2021 vyšel mírně vylepšený stejný regulátor (jiný MCU atd.).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne po prosinec 12 2022, 14:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 14:08    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
To neumíš změřit tyristor a chceš stavět atomovou elektrárnu ?


No popravdě asi bych jen hádal co přesně se má měřit a uměl bych jen zkrat mezi katodou/anodou a jestli sepne, když mu pošlu proudový pulz na řidicí elektrodu. V životě jsem tyristor/triak neměl v ruce. Ale asi nebude problém to zjistit, Google jistě poradí. Zatím se mi do toho regulátoru nechce hrabat, stejně příčinu toho, proč odešel, asi už nezjistím.

To zapojení z časopisu mi jako atomová elektrárna právě nepřijde, je pro mě rozhodně lépe čitelné a průhlednější než všechna analogová zapojení z Amaterského radia, co jsem doteď viděl.

JirkaZ napsal(a):
Se z těch práv zase neposerme...

Njn, nějak jsem ten druhý odkaz z Googlu přehlédl... Složitě jsem stahoval celý ročník toho časopisu z jakéhosi pochybného ruského webu, takže jsem tady nechtěl dávat mnou pořízený printscreen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 14:28    Předmět: Citovat

Archive.org je mnou velmi respektovaný server, úspěšně likvidující všeobecnou zhovadilou snahu aby cokoliv "zmizelo" z webu (na to má copyright George Orwell ve svém nepřekonatelném a doslova jasnovideckém 1984, i když tehdy bez webu).

Takže ať se archive.org s právy "popasuje" sám.

Můj názor je ten, že tady si ukazujeme různé materiály především pro studijní účely.

Pokud bude třeba PRCák chtít cokoliv opajcnout a produkovat to po vagónech či vlacích, tak mu v tom nikdo nezabrání a my mu to nejspíš na druhou stranu neusnadníme...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 14:40    Předmět: Citovat

Na druhou stranu ale autor asi musel vynaložit nějaké úsilí na vytvoření díla a mně osobně je třeba blbý mu to rozšiřovat, když si to nepřeje. Vlastně ale nevím, jestli si to nepřeje, protože jejich oficiální stránky nabízejí ke stažení podklady pro výrobu DPS i kód pro PIC. Jediné, co ofiko chybí je schéma.

Jestli to zapojení bude pěkně fungovat, tak si pak od nich koupím jedno číslo toho jejich časopisu Smile

Číňan by to třeba okopíroval, ale všichni víme, že by s dost velkou pravděpodobností něco ojebal, takže by se pořád našla spousta lidí, co si ráda koupí originál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 18:12    Předmět: Citovat

přiživím se. Nemáte někdo Sdělovací techniku asi 7/72 ? Měl by tam být regulátor se zpětnou vazbou od kotvy. Někde jsem jej měl ale už to nemůžu najít. dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 18:33    Předmět: Citovat

Kdybys to věděl jistě , tak bych hrabal ve skříni . Myslím , že tyto ročníky po otci mám .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 9:41    Předmět: Citovat

mohlo by to být kolem 6,7,8 /72 ale kvůli tomu vánoční úklid nedělej, tak důležité to není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 14:02    Předmět: Citovat

Jedno bylo i v modrém amáru , dokonce na titulce .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund