Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Adaptér S040EM1200300 12 V/3 A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 18:32    Předmět: Adaptér S040EM1200300 12 V/3 A Citovat

Mám tento adaptér v provozu nonstop asi 11 let, napájí mi starej NAS. V poslední době se NAS párkrát týdně samovolně restartoval. Samozřejmě jsem šel po adaptéru. Po rozdělání jsem zjistil, že hlavní elyt 82 µF/400 V je úplně bez kapacity, změřených pár desítek pF. Jak to mohlo fungovat úplně bez něj? Ostatní elyty víceméně OK, většinou značka Asia X. Vyměnil jsem je ale taky, když už to bylo rozdělaný. Že by jedna z mála neojebaných konstrukcí?


S040EM1200300-1.jpg
 Komentář:
S040EM1200300
 Velikost:  182.38 kB
 Zobrazeno:  80 krát

S040EM1200300-1.jpg



S040EM1200300-2.jpg
 Komentář:
S040EM1200300
 Velikost:  181.56 kB
 Zobrazeno:  80 krát

S040EM1200300-2.jpg



S040EM1200300-3.jpg
 Komentář:
S040EM1200300
 Velikost:  240.64 kB
 Zobrazeno:  81 krát

S040EM1200300-3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 18:36    Předmět: Citovat

A proč je to v kategorii šmejd?

Fungovat to pochopitelně "nějak" mohlo, protože v napájecím řetězci jsou na sekundáru další kondenzátory, které ten 100 Hz pulsující průběh víceméně vyhladily.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 18:41    Předmět: Citovat

Protože kategorie "čínskej náhodou kvalitní" tu není Smile.
Já mám právě zkušenosti, že když vyschne hlavní elyt, tak to nefunguje vůbec. Mnohdy shoří pak i řídicí obvod, nebo něco dále. Prostě to není schopno na výstupu dodat stabilní napětí pod zátěží. Toto kupodivu nějak fungovalo Shocked .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 18:56    Předmět: Citovat

Taky už jsem to zažil u různých modemů a routerů. Někdy se to projevovalo občasnýma výpadkama připojení nebo delším načítáním internetu. V plné parádě se pak závada projevila až když ten adaptér přišel o napájení ze sítě. To pak stačilo, že odešla žárovka a vyrazila jistič a já jsem pak zjistil, mi odešel adaptér k monitoru, k modemu a vnitřní zdroj v STB. Všechno kondíky za síťovým Graetzem. Nějak to jelo ze setrvačnosti. Možná se to drželo, dokud kapacita klesala pozvolna, ale jak to pak dostalo zapínací impuls, dílo zkázy se dokonalo Very Happy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5124
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 20:05    Předmět: Citovat

Proto mám na 12V napájení blbostí po bytě centrální zdroj s klasickým trafem Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4960
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 20:15    Předmět: Citovat

To je bežná záhada. PC doska zapnutá 24/7, všetky kondenzátory nafúknuté, a ono to funguje. Ale keď sa to na okamžik vypne, tak po zapnutí to už zvykne hnevať. Skrátka kondenzátory sa na okraji svojej životnosti nejako držia až do posledného vypnutia, ktoré im uberie posledný kus životnosti.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3113

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 20:48    Předmět: Citovat

Souhlas, 15 let starý televizor jsem nechal zaplý 9 měsíců v kuse, po vypnutí a opětovném zapnutí už nenaskočil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 23:06    Předmět: Citovat

To je úplně normální, že vyschlé kondenzátory, ale ve stále zaplém zařízení ještě jakž takž fungují. Ale jakmile se na chvíli vypnou, tak vychladnou, a do funkce už se jim moc nechce. Respektive to trvá delší dobu, než se těmi impulzy ve spínáku zase uvnitř zahřejí a trošku se rozpohybují k nějaké funkčnosti.
Tyhle závady mám denně na stole, stačí na to osciloskop postupně přikládaný na jednotlivé kondy, většinou ve zdrojích.
Si ho nechte připojený na nějakém částečně vadném kondu, a sledujte jak se ten kond začíná postupně po zapnutí studeného zařízení "probouzet" a jehlové pulzy na něm se postupně zmenšují a filtrace se zlepšuje Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 6:39    Předmět: Citovat

To máš jako s autem. Když ho necháš běžet na volnoběh, závady akumulátoru, startéru, žhavení se neprojeví. Ale běda, když motor zhasneš. Stejně tak ve zdroji bývají tzv startovací elyty.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 7:42    Předmět: Citovat

OT Ale miro , to patří do fórů . Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 8:07    Předmět: Citovat

Bobo zase placa a mi-ro na to kapl.
Pokud je zarizeni zaple 24/7 a odejde primarni kondik, muze to fungovat protoze na sekundarni strane jsou kondiky nabite a napaji ridici obvody, ktere si nejak poradi i s nevyfiltrovanym vstupnim napetim. Pokud se ale napajeni jednou vypne, tyhle obvody z nevyfiltrovaneho napeti uz nenabehnou a je konec. Teoreticky by mohl zdroj nabehnout, kdybys pri startu na sekundar prilozil nejake napeti, v praxi jsem to ale nezkousel.

Bezne se vyrabi IO pro boost menice, ktere funguji treba uz od 0,5V Vin (nekterym staci jen desitky mV), ale pro rozbehnuti potrebuji vyssi napeti.

Zalezi samozrejme jak je to navrzene. Ja kdysi omylem zapojil prumyslovy dc/dc modul podobny tomuto https://www.aliexpress.com/item/32764863650.html bez vstupnich fitru a taky normalne fungoval, kdyz jsem ho prilis nezatezoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 8:22    Předmět: Citovat

U toho adaptéru je to normální. Mám podobný u VOIP brány a už asi třetí za tu dobu. Stačí po delší době (asi 8 let), když vypne elektřina a už to nenaběhne. Když jsem se na to díval a na cenu nového, tak jsem koupil nový a starý vyhodil. Nestál ani za tu opravu už kvůli tomu, že by se dost blbě rozdělával.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 10:45    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Proto mám na 12V napájení blbostí po bytě centrální zdroj s klasickým trafem Wink

Přiznám se, že o tomto jsem taky přemýšlel. Ve skříni v obýváku je router, switch, NAS, zabezpečovačka, multimediální přehrávač a ještě zdroj pro LED osvětlení. Každý se svým adaptérem, centrální by to asi řešil, ale spíš průmyslovej spínák, než železný trafo a obrkond na vyhlazení. nebo možná železný trafo a za to dobrej spínák. Chtěl jsem k tomu udělat i něco jako UPS na 12 V. Uvidíme za pár let, až se k tomu dokopu... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2022, 13:04    Předmět: Citovat

Od té doby, kdy je vše China osazuji pokud možno vše x2. Pro 50W spotřebič 100W zdroj.
Teplota je největší kurvítko.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8976
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2022, 16:39    Předmět: Citovat

Tak když se daří, tak se daří. Dnes mi odešel adaptér, co napájí switch hned vedle. Twisted Evil
Akorát to DVE je o poznání horší kvalita. To už příště opravovat nebudu. Klasickej problém s místem, slušný kondy se do něj nevlezou, musel jsem trochu improvizovat. 6,8 µF/400 V s Ø 8 mm fakt neseženu.
Výstupní kond jakby tam nebyl, C2 jakbysmet, jen C1 vypadá OK. C3, co napájí řídicí IO už nebyl v kondici taky. Vyměnil jsem to vše, kromě C1. Dodělal jsem tam ještě varistor a před něj pojistku. Místo tam bylo, ale neosadili to, asi by to už pak bylo moc drahý. Evil or Very Mad



DVE DSA-12G-12 FEU 1.jpg
 Komentář:
DVE DSA-12G-12 FEU
 Velikost:  205.25 kB
 Zobrazeno:  79 krát

DVE DSA-12G-12 FEU 1.jpg



DVE DSA-12G-12 FEU 2.jpg
 Komentář:
DVE DSA-12G-12 FEU
 Velikost:  250.86 kB
 Zobrazeno:  69 krát

DVE DSA-12G-12 FEU 2.jpg



IMG_8966.JPG
 Komentář:
DVE DSA-12G-12 FEU
 Velikost:  79.54 kB
 Zobrazeno:  55 krát

IMG_8966.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund