Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Moje neúspěchy
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
truck-thor



Založen: Jan 11, 2018
Příspěvky: 14
Bydliště: Chvaletice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 14:48    Předmět: Moje neúspěchy Citovat

Zdravím všechny!

Následující blábol je myšlen jako povzbuzení pro všechny, kdo kdy něco zkurkazili, aby se nevzdávali a zkoušeli to dál!

V podstatě celý můj budoucí život jak profesní tak z pohledu koníčků neprozřetelně ovlivnil můj táta, který mi někdy na prvním stupni ZŠ dal do ruky plochou baterii a elektromotorek. Já jsem si s ním hrál do vybití nešťastné baterky. Někdy v r. 1975 v šesté třídě jsem v oderské knihovně narazil na knížku Náměty z radiotechnické dílny (z r. 1974, čili prakticky novinka) a hned jsem zatoužil postavit si blikač (mělo to honosný název tranzistorový přerušovač). Ze svého denního kapesného 1 Kčs, za kterou bylo možno koupit 2 kopečky zmrzliny, jsem začal šetřit na součástky. Celkové náklady na 2 rezistory, 2 tranzistory, 1 kondík, objímku, žárovku, baterku a vypínač byly neuvěřitelných 30 Kč, což znamenalo 6 školních týdnů bez zmrzliny. Nepředstavitelná oběť! Dalších několik příšerně dlouhých týdnů trvalo sehnat v okresním městě Novém Jičíně a nakonec až v Hranicích na Moravě 2 obyčejné odpory s kondíkem a tranzistory. Nejpoužívanější slovo za socíku totiž bylo „NEMÁME“. Tady někde se začal rodit můj pozdější nepřekonatelný odpor ke všemu rudému (není tím samozřejmě myšlena barva). Konečně zhruba za půl roku jsem měl všechno kromě páječky a tak jsem to na kousku prkýnka zdrátoval, zapnul a ono mi to NECHODILO!!! Nedá se ani spočítat, kolikrát jsem to kontroloval. O obrovském zklamání ani nebudu psát. Nakonec to celé letělo do kouta pod postel a na dlouho mě bastlení přešlo. Zkrátím to: Přéčinó nebela chebná elektrónka E13, ale fakt, že GC 516 začali rudoši dělat v jiné patici s emitorem u výstupku!!! Což v knize podchyceno nebylo. V knize bylo popisováno, že kolektor je nejvíce vzdálen od ostatních vývodů a bývá červeně nebo výrazně jinak označen. Takže jsem zaměnil emitor s kolektorem. Nikdo mi neporadil, nikdo se totiž v naší vesnici elektronikou nezabýval nebo jsem ho neznal. Ani učitelé na druhém stupni ZŠ… Po nějaké (dlouhé) době mně to nedalo, vylovil jsem vrak zpod postele a zaměřil jsem se opět na gécéčko – nakonec jsem „zariskoval“ a prohodil emitor a kolektor. Pocit, který jsem tehdy zakusil, když se žárovka konečně rozblikala, bych se dnes i po více než 40 letech nebál nazvat orgasmem, ačkoliv jsem neměl tehdy v 11 letech ani ponětí nejen o sexu, ale bohužel ani o elektronice. To je pokaždé pocit pro bohy, když se rozběhne sestavený nebo opravený přístroj!

Rodiče jsem ubrečel na předplacení Ábíčka a v něm vyšel návod (převzatý z AR A9/76 – vygoogleno letos) na zesilovač 4T76. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, ve kterém čísle ABC to bylo. Trošku se mi zlepšila finanční situace, objednal jsem DPS, po dlouhé době shánění součástek vše zapojil a ono mi to ZASE NEFUNGOVALO!! Z repráku lezly pouze příšerné pazvuky. Nikdy se mi to zamlada nepodařilo rozchodit, ať jsem to kontroloval, jak chtěl. Další obrovské zklamání! Plošňák ležel v šuplíku dalších asi 30 let. Pak jsem četl náhodou před asi 12 lety nějakou teorii o sluchátkových předzesilovačích, různých zapojeních a tam jsem natrefil na větu „Při hodnotách rezistoru větších než několik desítek (nebo stovek?) ohmů v obvodu emitoru se tranzistor uzavře a nemůže pracovat.“ Nedalo mi to, vyhrabal jsem vrak ze šuplíku, koukám na odpor a málem jsem spadl ze židle. Namísto 47 Ω, jak jsem si ověřil po 42 letech v AR na netu, kde to bylo správně, jsem osadil jako malý kluk 47k (!!!), který byl uveden v popisu i v seznamu součástek v ABC! Po výměně se zesilovač samozřejmě okamžitě rozchodil a hrál jak z praku. To už jsem si ale orgasmus užil jinak a jinde. Takže vinou mých absolutních nezkušeností, neznalostí a chybou nějakého redaktora v ABC jsem utrpěl velkou depku ve své schopnosti coby elektronik. A seznam mých nadávek v pekle se rozšířil o značný počet zápisů v řadě za sebou.

Chtěl bych poprosit zdejší excelentní techniky a elektroniky: Pokud byste mi věnovali trochu svého vzácného času a vlastníte z mládí příslušné ABC se zesilovačem 4T76, poskytnete mi prosím někdo sken těch stránek s návodem, abych se ujistil, zda si na to po těch letech vzpomínám správně? Nepodařilo se mi to ABC najít ani se strejdou Googlem. Pokud vím, ta chyba v ABC snad ani nebyla v dalších číslech opravena nebo jsem si toho nevšiml. Na elektroniku jsem totiž zanevřel až do dalšího návodu v ABC – radiopřijímač Máj. Kupodivu ten mi chodil okamžitě a zažil jsem s ním spoustu bastlení a legrace. Díky němu jsem se k elektronice vrátil a pak už to šlo o něco málo lépe. Bohužel pořád ještě tady byl ten Double fuck bolševik…

Truck-thor

_________________
Tranzistor chráněný speciální pojistkou ji ochrání tím, že se sám vypálí jako první. (Ed Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 15:26    Předmět: Citovat

Dam ti dobrou radu, jestli chces aby takove prispevky vubec nekdo cetl, zasekni se max na patem radku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6595
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 15:41    Předmět: Citovat

Myslím, že pokud má někdo chuť se podělit o nějaký příběh, ať ho klidně napíše, je to v rubrice, do které to bez problémů patří a nikdo nikoho nenutí to číst. Kdo chce, si to přečte. Je to napsáno správně česky, má to hlavu a patu i čtivou formu, takže za mě OK. Rozhodně lepší, než příspěvky typu nic neumím, nic nemám, chci si postavit to a to, dejte mi schéma, nebo nejde mi telka, řekněte mi, co mám vyměnit, aby mi zas šla... Taky jsem jednou napsal report z opravy měřidla MP40 formou takové skoro povídky, prostě jsem se musel po vyřešení problému o té zapeklitosti podělit i když celková informační hodnota byla celkem o ničem. Abíčka ale bohužel nemám, takže s dotazovaným návodem nemohu sloužit, tedy omluvám se za off-topic Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2646

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 15:48    Předmět: Citovat

No já to přečetl do konce a dalo by se říci že "jedním dechem". Je to hezky napsané a mohu jenom souhlasit s orgasmem, když něco rozchodím (opravím, naprogramuji, ...). Ten pocit je k nezaplacení - aneb jak říkal starý Berousek, když otevřel kasu: "Možná že právě pro tuhle chvíli jsme přišli na svět".

Petr

Edit - podle tohoto hledání: https://www.google.cz/search?client=firefox-b-ab&dcr=0&ei=03BbWp_QIIOxswHHjLKwDA&q=abc+zesilova%C4%8D+4t76&oq=abc+zesilova%C4%8D+4t76&gs_l=psy-ab.3...0.0.0.201367.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c..64.psy-ab..0.0.0....0.jx8FrsGsDdU by to mohlo být druhé číslo ABC z roku 1976. Bohužel na ulozto.cz je jen první číslo a sice jsem stáhl torrent na celý točník 1976/77, ale nestahuje se mi to.

Edit2 - tak už se mi to stahuje. Uvidíme.

Edit3 - truck-thor má SZ. Je to opravdu 1976/2 (ročník 21)

PF



ABC_1976-77 - 02 - 0010-A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ABC_1976-77 - 02 - 0010-A.jpg
 Velikost:  246.41 kB
 Staženo:  543 krát


ABC_1976-77 - 02 - 0011-A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ABC_1976-77 - 02 - 0011-A.jpg
 Velikost:  272.35 kB
 Staženo:  392 krát



Naposledy upravil petrfilipi dne ne leden 14 2018, 16:26, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 15:51    Předmět: Citovat

Nemám 4T76 z ABC, odtamtud mám jen 2T61, ale vyšel i v AR v rubrice R15. Můžu to zkusit zmenšit a vrazit to sem.
Co se týče toho ábíčka - možná je ročník 76 někde oskenovanej na uložto, je tam kdeco. 76 je letopočet vzniku konstrukce, takže počítám, že to vyšlo v 76, nejpozděj v 77.

Jináč má autor naprostou pravdu, že nezodpovědností redakcí/kresličů se klidně může nezkušenému stát to, že do základu vyhoří konstrukce z pracně posháněných a draze zaplacených součástek /myslím tehdy/.
A že těch chyb bylo zrovna v AR neurekom - prakticky v každém druhém čísle vycházely opravy k předchozím článkům, často pohříchu až v době, kdy už to někteří měli postavený a buď jim to nechodilo, anebo hořelo.

U nezkušených kluků prostě autor nemůže jako mazák předpokládat, že pokud někam vepíše 47k a má tam být ve skutečnosti 47R, tak že ten mladej si řekne "to je na tohle místo nějakej velkej odpor" - ani omylem.
Zetawatty, Transiwatty, Texany, Z6W-S a další "úspěšné" konstrukce většinou stavěli lidi PŘESNĚ podle návodu, protože neměli tolik zkušeností, aby si to přizpůsobili podle svých možností.
Není žádná hanba přiznat, že i já takhle začínal a prostě jsem slepě spoléhal na to, že ta šraitovina, nebo návod z AR/RK je tak nějak v pořádku. A když už bylo potřeba něco individuálně nastavit, bylo tam místo na trimr a zodpovědný autor na to upozornil. Je to logický, protože parametry našich polovodičů šly dost dlouhou dobu od zdi ke zdi a defacto až na výjimky nebyla konstrukce, která by pracovala úplně se vším - tedy s tranzistory s betou 20 či 200 a Icbo přes jeden řád.
Je to na zodpovědnosti autora konstrukce a jeho zkušenosti, nic víc.
Jako příklad může sloužit COKOLI od Pavlíka a Bohouše, ať už DPA či crossovery, ekvalizéry či Actidampy.
Jo, uznávám, ve emká trojce byla zásadní chyba - ale ta zase vznikla při kreslení v redakci AR!



4T76.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  4T76.pdf
 Velikost:  284.49 kB
 Staženo:  507 krát


2T61.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2T61.pdf
 Velikost:  136.04 kB
 Staženo:  464 krát



Naposledy upravil sinclair dne ne leden 14 2018, 15:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 15:52    Předmět: Citovat

Ale no tak to byla jen dobre minena rada. Ja netusim jestli si tou eseji chtel jen vylit sve srdicko po vzoru FB, nebo chtel s necim poradit. Cist to cele opravdu nehodlam, abych se dozvedel v cem ma vlastne problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 16:07    Předmět: Citovat

Teď mě napadlo - mám někde takovou tlustou složku. Byl jsem taková svině, že když se mi v ábíčku, co chodilo do školy asi tak v 10 výtiscích něco opravdu líbilo, tak jsem si to klasicky dacanovsky vytrhl.
Můžu se podívat, jestli to tam náhodou ještě není, ty šraitoviny jsem tam míval Very Happy
Ale vzhledem k tomu, že jsem už od raného mládí šel spíš po wattech než miliwattech Very Happy, přičemž 4T76 je schopnej asi dvou wattů jen s orvanýma ušima a s "velkými" GC511K/521K, tak to tam být nemusí.
Zpětně si uvědomuju, že jsem v roce 1975 už skládal podle AR "velký" zesilovač TW3G a tedy pochybuju, že by mě tahle věc zajímala..
Ale 2T61 jsem měl určitě postavenej, to jo. A nepochybně z ábíčka, jako malej jsem ještě předplatný AR neměl, až pozděj.
Při devíti voltech už to i nějak rozumně na dráťákový reprák hrálo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
truck-thor



Založen: Jan 11, 2018
Příspěvky: 14
Bydliště: Chvaletice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 16:40    Předmět: Citovat

Pánové,

upřímně - nečekal jsem vůbec žádnou reakci, takže jsem mile překvapen. Je mi líto, pokud to vyznělo jako pokec na FB. Já Xichtoknihu nemám a ani o ní vůbec neuvažuji. Nikdo nemusí vědět, kdy jsem byl naposledy na záchodě. Smile
Musím ale říct, že s takovou ochotou pomoci s hledáním takové víceméně bezvýznamné kraviny jsem se snad ještě nesetkal, vyjma u letitých dobrých kamarádů. Přitom jsem tu naprosto cizí neznámý nováček.

Moc si toho vážím a díky za to!!!

Tím článkem jsem chtěl jen tak trochu zavzpomínat a třeba někoho rozesmát, jak jsem blbej a co jsem dělal za chyby. Ve vašich článcích se dají také najít nádherné perly a vzpomínky a hlavně poučení. Já jsem se v pozdějších letech také něco naopravoval tranz. rádií, jezevčíků a různých hraček. Dokonce i několik TV. Když si ale vzpomenu, co všechno jsem ještě z neznalosti opomněl změřit, nastavit a zkontrolovat, nejraději bych si i po těch letech sám u zrcadla nafackoval. Ono to sice chodilo, ale JAK??? Ale potvrdila se mi jedna věc - většina lidí nemá uši. Ono to nějak hraje a to stačí. Nevím Peníze nebyly málem ani na součástky, ne tak na měřáky.

Hezký zbytek dne a zítra jdu zase bóchat do hokny. (cit. kámoše z Tišnova).

Truck-thor

_________________
Tranzistor chráněný speciální pojistkou ji ochrání tím, že se sám vypálí jako první. (Ed Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 17:52    Předmět: Citovat

Když je tu řeč o návodech v ABC, vzpomínám si, že tam na pokračování vycházely seriály pro mladé elektroniky a pro mladé počítačové nadšence. Bylo to i na jejich webových stránkách, říkal jsem si, že si to někdy stáhnu, co kdyby se mi to (nebo mým potomkům) hodilo. Ale pak ty jejich webové stránky někdo přeryl a já už tam ty seriály nevidím.
Na posrání

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 18:19    Předmět: Citovat

S návodama z ABC mám podobnou zkušenost - a kdo se podívá na ty postnutý skeny, uvidí jasně že se v redakci ABC sekli a na ten odpor R5 opravdu "nasadili" místo 47R hodnotu 47k - a nikdo z nich na to při korekturách nepřišel ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2646

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 18:25    Předmět: Citovat

truck-thor napsal(a):
...

Moc si toho vážím a díky za to!!!

...


Není zač. Já jsem zase díky hledání 4T76 objevil stránky http://www.detske-casopisy.cz/, kde je možné (po složitější registraci) snad stáhnout starší čísla třeba ABC.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 19:34    Předmět: Citovat

Bohužel ten zesilovač doplněný o "krystalku" je z jistého pohledu ideální způsob jak nějakého malého (mladého) kutila dokonale otrávit a odradit jej od dalšího bastlení.
Pokud by dioda i kondenzátor měly "ideální" parametry, tak to nemůže fungovat.
Pokud to panu Šraitovi nebo jinému autorovi fungovalo, tak jen díky tomu, že dioda něco málo vedla i v závěrném směru nebo kondenzátor měl nepatrný svod...
----
Ale jinak dík za vzpomínku na časopis ABC, podle kterého jsem také občas něco zkoušel, s výsledkem "jak kdy" (ale v té době jsem s hledačem kovových předmětů absolutně zazářil)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 19:51    Předmět: Citovat

Tohle už se tady několikrát probíralo - naposledy v souvislosti právě s Pavlem Šraitem a jeho dílkem "Od krystalky...". Bohužel "ábíčko" přes svůj titul "mladých techniků a přírodovědců" daleko víc přálo těm přírodovědcům a v technice poněkud pokulhávalo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 21:03    Předmět: Citovat

Šrait nebyl úplně blbej. Věděl například, že zvonkový trafo je v mnoha směrech na Ignorant, ale ve dvou směrech, ty jeho dvě výhody převyšovaly všecky nevýhody. Bylo zaprvý bezpečný a zadruhý měkký, takže se jím toho nedalo moc zničit.
I když někdo např. dal předřadnej odpor k zenerce o polovičku menší než měl, houby se stalo.
No a s tou krystalkou je to podobně. Nepochybně to někdo před uveřejněním zkoušel a zřejmě mu to fungovalo.
Elektrolyt 5uF má opravdu nezanedbatelný svod /kór s takto blbou polarizací/ a navíc - takhle zapojenej stupeň s Ge tranzistorem má vstupní odpor pár kilo. Žádná Ge dioda nemá v závěru nekonečno, ani GAZ51.
Dokonce i tady jsou chyby - není žádný důvod, aby tam byly tak vysoký kapacity /těch napsaných 50uF pro C3 a C4/.
Pár dalších věcí je tam taky na facku, třeba ten kondík 27pF /jsem si skoro jistej, že měl být původně spíš 270pF/ a úplně obrazek_cenzuraě nakreslený ten druhý stupeň. Ale to nepochybně zavinili v redakci kresliči/čky bez špetky technickýho citu, jaký měly do jistý míry kresličky z AR, co aspoň dodržovaly při překreslování nějaký jednotný pravidla např. při kreslení jednotlivých stupňů.
Jenže to po ABC nikdo nemoh chtít, byl to záběrem dost široce roztažený časák pro děcka, kde si každý něco našel. Pokud si to Šrait či někdo jinej při korekturách nezkontroloval, no tak to dopadlo takhle - místo 47Ω je hned 47k a je rázem po funkci, zvlášť s bambusem a to kreslení...
Na té verzi 4T76 z AR je vidět, že tam si to pohlídali jak po technický stránce, tak přes to kreslení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:08    Předmět: Citovat

Jo, 4T76... Ten jsem neobjevil v ABCčku ale v nějaké knížce. Byla tam spousta pro mě tehdy zajímavých návodů. V té době jsem měl obrovskou chuť stavět, ale neměl jsem z čeho. Fakt ne. Nad tou 4T76 jsem strávil přemýšlením mnoho hodin! Samozřejmě se mi nelíbila ta dioda s kondem, to mě ale potrápilo později v úplně jiném zapojení. Nelíbil se mi ani ten konec. Měl jsem obrovskou chuť ho postavit, vyskoušet, a pak si ho upravit k obrazu svému. Přestože jsem ho nikdy nepostavil, nesmazateně se zapsal do mého dětství. V knize ale asi chybná hodnota odporu nebyla, to bych věděl, já ho znal celý zpaměti.
Tranzistorový přerušovač jsem si obkresloval z nějakého časopisu, asi ABC, snažil jsem se nakreslit si i tu fotku! Vypadalo to hrozně Very Happy Měl jsem na to takový sešit, kam jsem si maloval všelijaké úlovky. Mám ho do dneška, to nejde vyhodit. Bohužel, i toto zapojení patří mezi ty, které jsem mlsal pouze teoreticky. K tranzistoru jsem se léta nedostal. Ale měl jsem tehdy telefonní sluchátko jako Mach a Šebestová. Propojil jsem mikrofon se sluchátkem do série a připojil na plochou baterku. Chytlo to vazbu a začalo pískat. Shodou okolností přesně v ten okamžik vypadla elektrika. Bylo to večer, absolutní tma. Vážně jsem tehdy přemýšlel nad tím, jestli jsem to nezpůsobil já. Trvalo několik desítek minut, než jsem došel k přesvědčení, že je to asi blbost Smile
A k těm neúspěchům. Když jsem po sto letech schrastil nějaké vykuchané pochybné germaňáky (no - pochybné možná až po mém testu, tehdy jsem skoušel přechody plochou baterkou a žárovkou, beztak z kola na 300mA, možná víc...?) "postavil" jsem si klasický klopný obvod s dvěma trandama na dvě žárovky. Jenže jsem měl jen jednu žárovku Smile Nenapadlo mě, že to vadí Smile No, nechodilo to.
Podruhé, když jsem si postavil klopák, to už jsem měl i půjčenou pájku a kousek opravdového tišťáku, jako trandy jsem použil ruské P422 nebo tak nějak, Ic max měly 20mA, to jsem tehdy ještě neřešil, žárovky byly nějak 6V 450mA. Po zapnutí jedna krátce blikla a konec. Běhal jsem kolem toho, nakonec trand v háji. Přerušený E nebo C. Vyměnil jsem ho tím samým typem. Po zapnutí stejný scénář. Uřezal jsem jim klobouky, uviděl teňoulinké přepálené drátečky. Vyměnil jsem tedy oba za něco ve stylu MP40 a konečně to blikalo!!!
Jo, začátky jsou těžký Very Happy

P.S. Nedávno jsem našel plochou baterku jaká se prodávala za socíku. Ještě je na ní 2,80Kčs, není vyteklá a má 2V! Jak mohla do dneška přežít???


Naposledy upravil Kremik dne po leden 15 2018, 0:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund