Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vývoj prototypu.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2023, 0:34    Předmět: Citovat

Já se pod část Petulova špalíku můžu akorát podepsat s tou výjimkou, že znám produkty indickejch firem a Indů jako takovejch a myslím že kdyby měli učit indický učitelé anglicky u nás na školách, úroveň českýho školství by spadla ještě hloub než je teď. Jo, mají raketovej průmysl a družice vlastní konstrukce, ale kdo někdy měl co do čunění s produktem například indickejch ajťáků z firem, který spolupracujou s Evropou, ten akorát použije indickou metodu neboli řekne "nechme to na indy...". To už radši Vietnamce, Malajce nebo Filipínce
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2023, 10:06    Předmět: Citovat

Arrow EKKAR s "ajťáky" je to stejné po celém světě, Česko a Evropu nevyjímaje. Vzpomeňte si jak čeští "ajťáci" vytvořili program důchodového zabezpečení a rozdělování dávek soc. pomoci v ČR před několika roky, kdy pak několik měsíců nic nefungovalo. Anebo problémy s registrací SPZ aut. To byl také skvostný příklad umu českých "ajťáků". To jsou jen vrcholky pomyslného ledovce, které se dostaly na veřejnost. Jinde ve světě je to stejné. Dokud budou "ajťáci" tvořit software, tak jak jsou zvyklí jej tvořit, lépe nebude.
Potíž je v tom, že "programováním" se dnes rozumí "kódování" , zatímco "programování" se přeskakuje. Ale to už je jiná kapitola.
Zpět ke školství, když by jste měli možnost a přišli by jste do třídy francouzského technického lycea, viděli by jste naprosto odlišný příístup výuky než v Česku. Anebo způsob výuky elektroniky na německých školách. To je dost velký rozdíl proti Česku. V roce 2014 jsem byl na návštěvě na střední technické škole v Chennai (pro informaci dříve Madras, na jihu Indie). Byl jsem tam kvůli spolupráci na vývoji software pro nějaký klientský projekt. Pozoroval jsem ty studenty (14 -19 let) a všímal jsem si vybavení dílen a způsobu výuky. Teda, to byl rozdíl proti 60-tým letům, kdy jsem tam chodil do školy... A o rozdílu mezi SPŠ elektrotechnickou v Praze Ječné ulici... raději nemyslet. Indičtí studenti měli vybavení, které jim může závidět leckterá firma v Německu nebo Francii. Prostě ta střední škola připomínala spíše firmu, kde se dělal profesionální vývoj a výzkum a současně se přitom intenzivně učili studenti.
Mimochodem, v roce 2018 jsem byl na týdenní návštěvě na univerzitě v Lagosu. To je v Nigérii. Když jsem tam letěl, měl jsem dost obavy co mne čeká. Přece jen Afrika je Afrika ... Smile Jenže to co jsem tam viděl, byl šok. Univerzita vybavená jak americká MITE, studenti mluvící plynule anglicky, profesoři Nigerijci, průměrný věk 40 let, ale vystudovaní v Anglii. A to mi řekli, že jejicjh univerzita je "chudá ve srovnání s univerzitou v Jihoafrické republice". Pro mne to byl šok. Kam se hrabe ČVUT FEL...
Kdyby Vás zajímalo, mám fotky z mých návštěv škol v Nigérii a v indické Chennai. Co by to mu tak řekl Minister školství ČR... máte vůbec nějakého?

A nakonec, zpět k "ajťákům", program který používám na návrh plošných spojů a pro simulaci v elektronice se jmenuje EdwinXP. Mám prehistorickou verzi 1.3. pro wokna XP. Hádejte kde vznikla? Přece v Indii, kde jinde. Články o tom najdete v českém časopise Elektronika a v Amaru. Ten software je stabilní, nepadá a naučíte se s ním za 2-3 dny. Generuje profi výsledky.
Software vznikl v polovině 90-tých let u firmy Visionics India. Když zakladatel firmy zemřel, firmu odkoupili Číňané. Z původní firmy Visionics India se stal distributor. Odkaz:
https://www.edwinxp.com/index.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 655

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2023, 10:21    Předmět: Citovat

No Behemot a EKKAR by měli občas vytáhnout zadek z putyky IV. cenové kategorie a vyrazit třeba na Electronicu do Mnichova nebo alespoň na Ampér. By jim z účasti Indů spadla čelist.
Od Indů začínáme nakupovat cívky a elektromotory - číňani začali být drazí na práci. Kvalita je jakou si člověk zaplatí a ohlídá...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2023, 11:03    Předmět: Citovat

S Indiany je nekdy dost tezke porizeni, ale beru od nich nerezovy drat a pro muj ucel naprosto v pohode. Mi nevadi ze ma slozeni kdovijake, ze je kontaminovany po styku s zelezem, ze je krivy, ze prumer lita o nejakou tu desetinu sem tam, ze ma ruznou strukturu a barvu povrchu, ze nema presne kruhovy prurez apod., nepotrebuju zadnych milion certifikatu jakosti, ze pri jeho vyrobe nenasrali zadne colky/mloky, ze ve vedeni zelezaren sedi vsech 10 pohlavi a 20 ras a podobne kraviny. Jedine co potrebuju je, aby drat na desti neuhnil, aby byl tvrdy a hlavne co nejlevnejsi. A to splnuje bez problemu coz zase jako jedine oceni muj zakaznik.

Kdyz jsem drat poptaval v Evrope, cpali mi obchodaci vsechno mozne, vychvalovali u svych vyrobku milion nesmyslu ktere nepotrebuju, ale kdyz jsem zminil cenu jako nejdulezitejsi faktor, prislo mi ze je to v branzi sproste slovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 11:50    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
Ruprecht napsal(a):
Můj bývalý šéfprojektant říkával "nejlepší projekt je dobrý pajc".

A proto je z Česka jen velká montovna. Protože Češi jen pajcují a málokdo vymyslí něco nového...


Když se hrabu ve starších diskusích:

Vzpomněl jsem si, kdysi ještě před plyšákem jsem mluvil s kýmsi kdo měl zkušenosti ze zahraničního obchodu, ptal jsem se, proč se u nás "vyvíjejí" počítače (týkalo se to snad ADT) co jsou generace za tehdy současným vývojem na Západě. Odpověděl mi, že když se nám podaří vyrábět počítače co jsou dvě generace za jejich vývojem, tak nám budou smět prodávat počítače co jsou jen jednu generaci za nimi.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 10:24    Předmět: Citovat

Jen tak k zamyšlení, Spojené království má premiéra, který je původem Ind a je to bankéř, úspěšný bankéř, mimochodem je 2x tak bohatší než Jeho Veličenstvo král Charles. A tento pán (premiér) v letočním novoročním projevu oznámil, že v nejbližší době začne povinná výuka matematiky na všech školách a pro všechny žáky až do dovršení věku 18 let.
Vzpomenul jsem si přitom na "českou cestu", kdy se omezuje výuka matematiky na českých středních školách, aby české dětičky nebyly duševně přetížené. Vzpomenul jsem si, jak jsem byl v roce 2017 na Masarykově nádraží v Praze, zašel jsem tam do železniční prodejny potravin a koupil si 4 rohlíky, každý za Kč 2.90. Paní u pokladny neuměla z hlavy vynásobit 4x 2.90. Řekla mi "Moment prosím" a odběhla dozadu do skladu. Po chvilce přiběhla zpět s kalkulačkou a začala násobit 4x 2.90. Zíral jsem na ní a povídal jí: "To máte 12 Kč a těch 40 haléřů máte dýško". To zase paní pokladní nechápavě zírala střídavě na mne a na její kalkulačku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 10:58    Předmět: Citovat

A zase vedle. U nás se ta matika na středních učí už dnes, v Británii začne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4955
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 12:49    Předmět: Citovat

Ľudstvo bude zaostalé, pokým nepochopí že nemôže byť každý jedinec univerzálny. Univerzálne nástroje síce môžeme použiť na viac vecí, ale nie na všetko a nič sa s nimi nedá urobiť poriadne. Keď potrebujeme uvoľniť poriadne dotiahnutú maticu, nepoužijeme švajčiarsky nôž, ani hasák, ale kľúč ktorým sa dá robiť iba tento jeden úkol, iné ten kľúč nevie. Toto keď sa začne chápať, a každý sa bude učiť hlavne to čo vie dobre a čo mu ide, a nie všetko a povinne, tak sa ako civilizácia možno posunieme aj ďalej. Nie každý je na matematiku, nie každý je na dejepis, nie každý je na jazyky, a tak ďalej. Napríklad také prvočísla. Až do neskorej maturity z informatiky som ani nevedel čo to je (asi som v škole chýbal keď sa to učilo alebo už zabudol), a pritom programujem v assembleri, v exceli, venujem sa elektronike, opravujem skoro všetko. Prvočísla na to nikdy nebolo treba, ale v škole sa asi podmieňuje akákoľvek činnosť vedením tejto zbytočnosti, a kto ju nevie, BUM! 5! Ani si nechcem predstaviť o koľko šikovných ľudí sme prišli lebo sa trvalo aby sa učili aj to na čo niesu. Keby nepustili Edisona k elektrike lebo by mal z jazyka za 5, kde by bol svet?

Skrátka by sa malo k deťom pristupovať individuálne, niesu predsa robené cez kopirák.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 13:06    Předmět: Citovat

Podobně to Funguje ve Finsku.

Chceš dělat truhláře? Nebudeme do tebe hustit dějiny...

Ale víš, kolik "učitelů" a podobnejch "papírovejch míst" by přišlo o práci, kdyby se tohle zrušilo?

Jak asi musí být pohodlný bejt třeba učitel češtiny...? Něco se naučíš, a pokud ne nezruší dělení na i a y, tak z toho můžeš mít do konce života kšeft. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 655

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 14:43    Předmět: Citovat

No zrovna v tvém případě jsem si vzpomněl na jedno rčení z elitní průmyslovky: "Ten, co napíše tvrdé y ve slově zásuvka, není elektrikář ale d.*.l."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 17:37    Předmět: Citovat

Taky jsme na střední měli podobnýho učitele - v hodině zeměpisu během výkladu o Kanadě rok co rok užíval "hlášku":
"... napište si: největší město Kanady - Toronto, všecka "í" samozřejmě měkká ..." - a taky o tom byla od předchozích ročníků učuněná poznámka v učebnici přesně jako v knížce Jaroslava Žáka "Študáci a kantoři" ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: st leden 04 2023, 18:45    Předmět: Citovat

HF_Tech napsal(a):
No zrovna v tvém případě jsem si vzpomněl na jedno rčení z elitní průmyslovky: "Ten, co napíše tvrdé y ve slově zásuvka, není elektrikář ale d.*.l."

IMHO konstruktér nebo třeba programátor by měl umět k tomu co spáchá napsat srozumitelný návod k použití. Nebo by měl mít podřízeného co tomu rozumí a je dobrý v češtině (případně v jazyku co po něm chtějí).

Slyšel jsem historku, že nějaký náš manager navštívil nějakou firmu na Západě, majitel ho tam prováděl, potkali se s kýmsi, majitel se s ním pozdravil a k našemu managerovi prohodil: "To je náš expert na návody k použití". Našemu managerovi to přišlo k smíchu. Když se přestal smát, majitel se ho zeptal: "Řekněte mi, čemu jste se smál, vždyť návod k použití prodává".

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 07 2023, 18:38    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
Arrow EKKAR V roce 2014 jsem byl na návštěvě na střední technické škole v Chennai (pro informaci dříve Madras, na jihu Indie). Byl jsem tam kvůli spolupráci na vývoji software pro nějaký klientský projekt. Pozoroval jsem ty studenty (14 -19 let) a všímal jsem si vybavení dílen a způsobu výuky. Teda, to byl rozdíl proti 60-tým letům, kdy jsem tam chodil do školy... A o rozdílu mezi SPŠ elektrotechnickou v Praze Ječné ulici... raději nemyslet. Indičtí studenti měli vybavení, které jim může závidět leckterá firma v Německu nebo Francii. Prostě ta střední škola připomínala spíše firmu, kde se dělal profesionální vývoj a výzkum a současně se přitom intenzivně učili studenti.

To byla soukromá, pořádně placená škola, že jo? Indie má cca 1 389 689 000 obyvatel, takže pěkná elektro průmyslovka tam rozhodně někde bude! V Indii bude vůbec skoro cokoliv.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 17:23    Předmět: Citovat

Zpátky k laboratorním zdrojům. Neznal někdo tyhlety stavebnice od Vellemana? Byly v katalogu GME asi před 20 lety. Google to nezná.
Asi byly zase založený na LM723, ne?



Velleman zdroje 2001.jpg
 Komentář:
 Velikost:  182.05 kB
 Zobrazeno:  32 krát

Velleman zdroje 2001.jpg



Velleman zdroje 2004.jpg
 Komentář:
 Velikost:  219.49 kB
 Zobrazeno:  34 krát

Velleman zdroje 2004.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 18:40    Předmět: Citovat

Ano, LM723. Google to pozna:
https://320volt.com/en/laboratory-power-supply-30v-10a-adjustable/



0-30V-0-10A-VELLEMAN-K7200-POWER-SUPPLY-NEW-PCB-BOARD.png
 Komentář:
 Velikost:  79.78 kB
 Zobrazeno:  35 krát

0-30V-0-10A-VELLEMAN-K7200-POWER-SUPPLY-NEW-PCB-BOARD.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 7 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund