Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vývoj prototypu.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 22:26    Předmět: Citovat

Rubín 202 nebo 205? To byl pořádný macek Very Happy Z toho by šlo vytáhnout podstatně víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 12:26    Předmět: Citovat

@jezevec: Pokud se navrhne dobře chlazení, bývá to spolehlivý. Tunel je tunel, ale ten hluk. Ale pořád nevidím důvod v 21.století mít v jedné konstrukci zdroj+přímotop.

Třeba ten Matrix, co jsem před pár lety koupil, ten řval tak, že jsem ho okamžitě rozebral a vrazil do serie s ventilátorem zenerku. Ale díky tomu, že má přepínání odboček, tak ani moc nehřeje a jako nabíječka je často používán taky.

Takže lineáry ano, ale s rozumem. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 12:53    Předmět: Citovat

Mi ta honba za lineary prijde neco jako kapacitor s modrym displejem. Borci na arduino forech bez rozmyslu oznaci spinanne zdroje jako levny srot, musi mit jedine linear. Ve vysledku pak vemou adapter z trznice a zbastlene zarizeni napaji z nej :⁠-⁠)
Asi existuje par specifickych aplikaci kde je linear nezbytny, ale clovek ktery neco takoveho bastli bude mit takovou uroven znalosti, ze bude vedet jaky zdroj a proc pouzit. Pri dnesni urovni ruseni ze vseho mozneho bych se spis zameril na to, aby zarizeni v takovem prostredi fungovalo spravne, nez spolehat na to ze linear vse vyresi. Spinane zdroje jsou dnes prakticky ve vsem a pokud jsou spravne navrzene, zadny problem s tim neni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6303
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 13:07    Předmět: Citovat

Přesně, já jsem teď dělal měřák proudu s rozsahem okolo 1 nA. Vše je galvanicky izolováno včetně externího výstupu do PLC (může být frekvenční nebo napěťový). Napájím to ze spínaného zdroje 24V, poté spínaným zdrojem srážím na 5V. DC/DC konvertory pro oddělení galvanického spojení mají kapacitní vazbu primár/sekundár v jednotkách pF. Na měřicích vstupech EMI filtry a ano, před OZ mám RF stabilizátory lineární, ale bez těch spínaných zdrojů si to nedokážu představit. Každopádně to funguje jako víno a s měřeným proudem i v bezprostřední blízkosti s obdélníkem klíčovaným "vysílačem" na 25 MHz s výkonem 100 kW můžu jít o dost níže (v řádech). Tedy lineáry mají smysl - někde!

EDIT: Jediná nevýhoda je, že to žere skoro 1 W, Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 13:32    Předmět: Citovat

Jo, taky jsem teď dělal měřící modul do silovky, měření napětí stringů a proudů galvanicky oddělený, RS-485 (Modbus) taky oddělenej, dál nějaký oddělený I/O porty, prostě nic není spojený s ničím, jen zdroj přes měnič s procesorem.

Napájení 24V, z toho pak spínaných 12V + 3V3 pro procesor a pak jsem chtěl ušetřit (hlavně místo), tak jsem tam dal lineár z 12V na 5V pro pomocný napájení DC/DC měničů. To hřálo jak prase. 150mA, čekal jsem méně. Takže dodatečnej modul a deska je studená.

Chodí to na první zapnutí. Jen se to musí zkalibrovat.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 14:07    Předmět: Citovat

"Navrhuji zrušení patentního ústavu, protože vše už bylo vynalezeno a nic nového nelze objevit."
(Washington 1832) Sad

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6303
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 15:13    Předmět: Citovat

Jestli myslíš objev lineárního stabilizátoru napětí, pak souhlasím... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 12:21    Předmět: Citovat

dzinzlahve napsal(a):
...Zatím jsem vždy stavěl "podle cizího schematu" ale v práci po mě chtěj, abych i něco navymyslel od nuly.
Co byste tak doporučili? Přeci jenom, v rámci elektroniky se toho moc "nového" vymyslet nedá...


Vzpomněl jsem si na jednoho našeho klasika. Výňatek z jeho díla:
citace:
...
Podobal se člověku, který po ovládnutí malé násobilky prohlásil svým učitelům: "Dál už mi nic neříkejte. Nechci nic slyšet o tom, že pan Pythagoras, Eudoxus, Euklides, Archimédes a tak dále vymyslili to a to. Nepotřebuji týt z toho, co objevili jiní. Dejte mi papír, tužku a kružidlo a nechte mne na pokoji. Však já na to přijdu sám."
...

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 12:44    Předmět: Citovat

citace:
Nepotřebuji týt z toho, co objevili jiní. Dejte mi papír, tužku a kružidlo a nechte mne na pokoji. Však já na to přijdu sám.


Nechápu,co tím přesně myslíš.

Ale abysme si rozumněli: Podle mě prostě nemá smysl otrocky opisovat, a ani nevědět, co přesně vlastně dělám... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2022, 12:50    Předmět: Citovat

Problém je, že v škole sa iba učia, učia, a učia. Ale nenaučia sa to použiť v živote, neučia sa použiť vlastný rozum. Potom dám niekomu za úlohu vypočítať o koľko viac by vážila nejaká rúra keby bola plná vody, a oni nevedia. Pritom učivo základnej školy (plocha kruhu krát dĺžka = objem valca, 1 liter vody = 1 kg). V škole sa to totiž učí bez praktického skutočného príkladu zo života, tak potom je to ťažšie si dlhodobo zapamätať.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 22:33    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
Můj bývalý šéfprojektant říkával "nejlepší projekt je dobrý pajc".

A proto je z Česka jen velká montovna. Protože Češi jen pajcují a málokdo vymyslí něco nového...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6303
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 22:43    Předmět: Citovat

...

Naposledy upravil Cust dne ne leden 01 2023, 10:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 22:55    Předmět: Citovat

Arrow dzinzlahve OK, tak jeden tip pro Vás:

vymyslete zařízení, které bude splňovat následující:

Na zařízení se připojí dva senzory a sice, 3D akcelerometr a snímač vibrací. Zařízení bude nepřetržitě monitorovat signály z akcelerometru a ze snímače vibrací. Uživatel musí mít možnost nastavit limitní hodnoty obou signálů. Když zařízení zjistí, že došlo k překročení limitních hodnot, odešle na centrálu bezdrátově signál. Na přijímací straně vyhotovíte přijímač, který signál přijme a zobrazí informace o signálech, které způsobily překročení limitních hodnot.
Kdyby Vám toto nestačilo a zdálo se Vám to býti poněkud jednoduché, můžete zařízení rozšířit tak, že zařízení bude porovnávat signály v čase a opakující se stejné signály vibrací a náklonu bude identifikovat.

V každém případě, zařízení musí fungovat na bateriový provoz, akumulátor, který se bude dobíjet ze solárního panelu.

K bezdrátovému přenosu můžete použít některou ze sítí IoT nebo bezdrátový internet.

Je to pro Vás takto dobré? Budete to muset vymyslet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 23:12    Předmět: Citovat

Arrow PotPalo České školství je zaostalé. Můžu srovnávat, opravdu. Chodil jsem do školy v ČSSR, ale také v Indii, v Anglii, v Německu, ve Francii a v USA. Bohužel, české školství je nejhorší z těch všech a zdá se, že upadá v čase a potvrzuje zákon prof. Parkinsona, že "S časem se vše zhoršuje".
V Česku se stále učí "po staru", bifluje se, nepožaduje se vlastní myšlení. To co se bifluje je navíc staré, až moc staré.
Problém českého školství jsou učitelé, kteří nic neumí. Žádný učitel nenaučí víc než umí sám. Učitele v Česku jde dělat ten, co nic neumí a jinde se neuchytí. Platy učitelů v Česku jsou velmi nízké. Logicky, kdo něco umí, nepůjde za mizerný plat dělat učitele do Česka.
Kdysi, v 60-tých letech bylo indické školství tak zaostalé jak je dnes české školství. Indická vláda si to uvědomila a v 70tých a později 80-tých letech nastal obrat, Uvolnili peníze a zaplatili schopné učitele z USA, Kanady a Anglie. Výsledek, sice za horizontem volebního období politiků se dostavil. Ze zaostalé Indie se stala průmyslová velmoc, s vlastním elektronickým, vyvinutým průmyslem, s vlastním vyvinutým strojírenským průmyslem. Indie už dováží jen suroviny a vyváží vlastní sofistikované výrobky. Dávno je pryč doba, kdy Češi jezdili do Indie učit Indy jak se co má dělat. To bylo v 60-tých letech. Nyní Indové jezdí do světa, do USA a jsou rovnocennými partnery a profesory na amerických univerzitách.

Představte si, že by Ind s turbanem na hlavě učil anglicky elektroniku na střední škole elektrotechnické v Česku. To je sotva představitelné, že... Very Happy To by bylo pozdvižení pro xenofobní Čecháčky... Všichni ti Behemontové a Termiti, ti by ječeli jak hysterky Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2022, 23:31    Předmět: Citovat

OT: Koukám, že Třebovskému vševědovi (též znám jako EKKAR) zde vyrostla vážná konkurence Razz
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund