Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vývoj prototypu.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 14:17    Předmět: Citovat

Tak "flaškovaný gin" si ani neuvědomil, že na sebe prozradil co je zač - tlučhuba.
K tomu hadexáckýmu zdroji, je to čínská kopie zdroje, co byl uveřejněn kdysi na webu a později trochu vylepšený jako známý zdroj G400.
dzinzlahve, víš alespoň, proč jsou uveřejněné parametry chybné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 14:18    Předmět: Citovat

citace:
dzinzlahve, víš alespoň, proč jsou uveřejněné parametry chybné?


Nevim, hledal sem "schema zdroje pro začátečníka" a našlo mi to tohleto. Confused

A co by bylo lepší, v porovnatelné úrovni složitosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 15:04    Předmět: Citovat

Vykašli se na to. Vypadá to, že i v práci si z Tebe dělají legraci.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dzinzlahve
Zablokován


Založen: Dec 07, 2022
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 15:26    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Vykašli se na to. Vypadá to, že i v práci si z Tebe dělají legraci.


Vůbec nevědí, že tohle dělám, nikdy sem jim o tom neřekl.

Vybral sem to náhodně... a co je na tom blbě?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 15:50    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Kdy už tu hadexáckou hrůzu zakážou prodávat a přejdou na moderní technologie. To stavěl snad už Klement Gottwald... Confused

Myslíš ten zdroj G400 asi z roku 1996?
https://uloz.to/file/yErGFf01gioc/zdroj-g400-rok-1996-pdf#!ZJMwMGR2ZmyxZQMvAmt2BQIxZQWvBTAinJqQLIMsox1FGJH5ZN==
http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj/zdroj_G400.pdf
Co se ti na něm nelíbí? Na domácí bastlení by mohl být fajn, ne? Zapojení neobsahuje žádné speciální IO, které se časem přestanou vyrábět. Tranzistory a operační zesilovače tu asi budou napořád.
Nebo je lepší ubastlit nějaké zapojení se známým IO 723 (dnes prodáván např. jako UA723CN )? Ten přišel na trh snad v roce 1972...
Nebo znáš nějaké lepší, na světě často bastlené zapojení??

citace:
přejdou na moderní technologie

Myslíš tím co? Spínanej zdroj? Sice se používají déle než 30 let, ale na domácí bastlení to bejvá příliš obtížné... Né každej je danyk.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 19:36    Předmět: Citovat

Ten zdroj si nese všechny neduhy lineárů. A spínaný zdroje, ty jsou sakra starší než 30 let. Na ten nejzákladnější samokmit potřebuješ vlastně jen tranzistor, tlumivku, diodu a filtrační elyt + nějakou referenci. Takže nejsi omezen ani embargem polovičů na východní blok (i když ono to bylo spíš naopak, soudruzi byli blbí a ti nestraníci, co uměli, ty pronásledovali).

Proč to neumí přepínání odboček? Proč je to na hraně parametrů? Proč tam není spínaná předstabilizace? Protože je to krám z doby, kdy 100W ztráty na KD503 bylo normální, ale neuchladitelný.

Můj otec pro mě spáchal kdysi podobnou hrůzu. Jenže já s tím krmil relativně velký bastldesky s TTL, trafák dával 40V a celý to bylo zavřený do krabičky 10x10x25cm bez chlazení a větracích otvorů, KD byl na pidichladiči mezi trafem a řídící deskou. Ale vždycky jsem byl vinen já, když to shořelo, že jsem neschopný blbec.

Mám to dodnes ve sklepě, on se nakonec asi prorazil i trafák, protože to docela kopalo a ničilo všechno kolem sebe.

Omlouvám se, ale snad jsem vysvětlil svoji alergii na tyhle zdroje. Už asi po páté. A je to důkaz, že i inženýr občas nemyslí.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 19:45    Předmět: Citovat

Zdeňku, on i ten G400 se dá používat naprosto normálně, ale holt se musí počítat s tím, že to právě je analog - lineár a tím pádem bude topit. Takže buď se mu musejí omezit podmínky pro používání, nebo se musí zkonstruovat tak, aby bez úhony vydržel všecko v rámci deklarovanejch podmínek - a ty jsou bohužel u Galuškovy verze přestřelený, takže ano, pro blbuvzdornej provoz se musí k němu ubastlit aspoň něco, co omezí buď nadměrný oteplení, nebo do dokáže v dostatečný míře odvést vznikající teplo mimo konstrukci.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 19:47    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Protože je to krám z doby, kdy 100W ztráty na KD503 bylo normální, ale neuchladitelný.
...
Ale vždycky jsem byl vinen já, když to shořelo, že jsem neschopný blbec.

Podobnej zdroj někdy v půlce osmdesátek zveřejnili v modrým AR a součástí zapojení byl i bimetal nakreslený u chladiče toho KD503. Zdroj jsem tenkrát taky vytvořil a dodnes jsem ho neodhodil, lineár proto, že jsem často opravoval i vyráběl něco přijímacího na AM a kvůli tomu jsem i vypínal CRT monitor a zhasínal úsporku. Je fakt, že už před 50 lety Tesla posadila k radiostanici VXN kmitací zdroj pro anodový napětí. Ale na těch 75 MHz germaniovej samokmit nedokmitl a navíc se stanice na FM používala v 99% se zataženou šumovou bránou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 19:48    Předmět: Citovat

Pak to nesmíš označit jako zdroj pro začátečníky.

Oni totiž neumí posoudit, jak se to v létě bude chovat. A já už vidím, jak s tím někdo krmí třeba RPI + kameru na 5V či 3V3.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 20:03    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
A spínaný zdroje, ty jsou sakra starší než 30 let.

Tak vlastně vím, že se vyskytovaly v dřevěných televizorech Tesla v 80. letech. Optrony nebyly, tak si vystačili s budicím tráfkem...

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 20:06    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):

Omlouvám se, ale snad jsem vysvětlil svoji alergii na tyhle zdroje.

Znáš nějaké lepší zapojení? Nevyšlo něco v Amáru poslední dobou?

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 20:17    Předmět: Citovat

Můj otec někdy ubastlil tento zdroj, asi v 80. letech. Od roku 2010 ho moc nepoužívám. Asi funguje dodnes. Bude tam MAA723 předpokládám. Chladič je dostačující, i větrací otvory se povedly. Trafo se zatím neprorazilo. Má primár na 220 i 380V (za komunistů nebylo 230 a 400V), dá se to přepínat přepínačem schoveným pod větracími otvory. Regulace proudu není. Při zkratu se proud omezí asi na 2A. Jednou jsem akorát vyměňoval chrastící potenciometr.


zdroj 001.jpg
 Komentář:
 Velikost:  223.76 kB
 Zobrazeno:  33 krát

zdroj 001.jpg



zdroj 002.jpg
 Komentář:
 Velikost:  287.26 kB
 Zobrazeno:  24 krát

zdroj 002.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 21:02    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
v dřevěných televizorech Tesla v 80. letech. Optrony nebyly, tak


Optočleny Tesla byly začátkem osmdesátek (černá kostka s barevným puntíkem podle proudového přenosu), koncem sedmdesátek asi byly ty v pitomém pouzdru tvaru 3mm kovová trubička se skleněným zátavem
https://www.teslakatalog.cz/WK16414.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 21:16    Předmět: Citovat

Myslím, že jako pulsní zdroj se dá považovat i vibrační měnič a ty se vyskytovaly už sakra dávno. V dětství jsem si hrával s autorádiem, jež sestávalo ze dvou bedýnek, z nichž jedna, ta větší, byl právě ten měnič. Byl to asi nejstarší měnič, co jsem měl kdy v prackách Smile Samozřejmě celé v elektronkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 21:16    Předmět: Citovat

Některými zatracovaný zdroj G400 mám postavený někdy od půlky devadesátých let, tenkrát vyšel v Elektroinzertu. Trafo je převinuté C z TV Rubín (docela těžké) a zapojení mírně upraveno, aby mohl fungovat do 30V s max. proudem 4A
Je postaven jako dvojitý, v konci 1x KD503, chladič ve tvaru tunelu s ventilátorem. Přepínání rozsahu je automatické směrem nahoru. Ty 4A při nabíjení 12V baterky beru trvale.
Funguje už přes 25 let bez poruchy.



P1010065B.jpg
 Komentář:
 Velikost:  97.22 kB
 Zobrazeno:  51 krát

P1010065B.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund