Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak funguje zářivka na 12/24V ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 15:36    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Vím že LED by v tomto případě bylo nejlepší, kvůli své malé spotřebě, ale já jsem fanoušek starých světelných zdrojů, zářivky výbojky, některé žárovky, a k LEDkám nemám úplně dobrý vztah, tak všude kde potřebuju co nejmenší spotřebu cpu zářivky, protože ty jsou na tom ze všeho nejlépe, když pomineme LED
Tak tam dej nízkotlaké sodíkové výbojky. Je to dostatečně staré a hlavně doposud nepřekonaná účinnost. I nejmodernější LEDky závidí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 18:05    Předmět: Citovat

Ha, ironie !!!

Pokud je mi známo, LEDky se staly nejúčinnějším zdrojem světla již před několika lety.
Například Cree XP-L2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 18:20    Předmět: Citovat

Nízkotlaké výbojky bych si klidně někam dal, výbojky sbírám a rád snima svítím, a nízkotlakou sodíkovou výbojku bych si rád přidal do sbírky a rád si s ní posvítil, ale ta cena těch výbojek a hlavně předřadníků je hrozná, to je důvod proč žádnou nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 877
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 19:07    Předmět: Citovat

Nízkotlaké sodíkové výbojky jsem zažil jen jednou v životě, na továrním dvoře ve Wetzlaru. Bylo to dost zajímavé. Všechny barvy kromě žluté se jevily jen jako různé odstíny šedivé. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 19:59    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
Ha, ironie !!!

Pokud je mi známo, LEDky se staly nejúčinnějším zdrojem světla již před několika lety.
Například Cree XP-L2
Ty nejlepší LED jsou na 3/4 účinnost nízkotlaké sodíkové výbojky. Konkrétně cree XPL2 dává cca 160 lm/W. Ty lepší výbojky jsou na 200 lm/W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2022, 20:03    Předmět: Citovat

Schéma nouzové zářivky od Beghelli je i zde. Taky se dá lehce postavit předřadník na 12V s jedním tranzistorem, pár pasívních součástek a velikou chutí s navíjením transformátorku, na který se přeškolí bejvalá tlumívka z kompaktní zářivky. Závitů to není moc a dá se to navinout ručně bez navíječky. Schéma je tu taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 12:22    Předmět: Citovat

Níže obr. z jednoho nouzového světla, budič něco jako push-pull, přesně nevím, nezkoumal jsem zapojení...


push_pull_emergency_light_scrap.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.02 kB
 Zobrazeno:  34 krát

push_pull_emergency_light_scrap.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 13:19    Předmět: Citovat

Pár schémat.
Přidal jsem pár kdysi běžně prodávaných svítidel na baterie - bylo zajímavý, že po výměně originálních trubic za jiné, běžně prodávané, tak nefungovaly. Ty plesnivě bíle svítící měly asi menší zapalovací napětí. Někdy pomohlo vysvícené trubice obrátit - zářivky se opotřebovávaly jen jednostranně



usporka na 12V.png
 Komentář:
Úsporka měla klasickou konstrukci, akorát na ni bylo napsaný 12V. Jelikož byla funkční, zůstalo jen u schématu a trafo rozmotáno nebylo.
 Velikost:  2.5 kB
 Zobrazeno:  18 krát

usporka na 12V.png



PZS 06 zarivkove svitidlo.png
 Komentář:
Továrně vyráběné přenosné zářivkové světlo. Časem ale přestala fungovat - opraveno přemostěním druhýho tranzistoru a poladění výkonu trimrem
 Velikost:  4.31 kB
 Zobrazeno:  22 krát

PZS 06 zarivkove svitidlo.png



UV tester bankovek od CONRADa.png
 Komentář:
přenosný zdroj "černého světla" pro kontrolu pravosti peněz, či známek.
 Velikost:  2.52 kB
 Zobrazeno:  40 krát

UV tester bankovek od CONRADa.png



usporka_12V_15W.png
 Komentář:
Od téhle se mi nepodařilo sehnat hodnoty součástek
 Velikost:  4.08 kB
 Zobrazeno:  56 krát

usporka_12V_15W.png



menic pro 6W zarivku.png
 Komentář:
Pak nějaký měnič pro 6W bílou trubici z přenosné svítilny. Byla funkční, tak jsem trafo nerozmotával.
 Velikost:  2.2 kB
 Zobrazeno:  48 krát

menic pro 6W zarivku.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 18:02    Předmět: Citovat

Tohle je zajímavé, možná bych si zkusil nějaký ten měnič postavit, ale obávám se že mi bude dělat problém navínutí toho transformátoru, protože na to nemám materiál ani zkušenosti.
Ted musím vyřešit jiný problém, koupil jsem si zářivkové svítidlo na 24V z autobusu (Karosy), za pár korun s tím že nefunguje, po prozkoumání jsem zjistil že je v háji tranzistor, který není problém vyměnit, ale je velký problém ho sehnat, tak se ještě zkusím zeptat v jiném vláknu jestli někdo nemá nějaký takový náhodou na prodej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 19:02    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Konkrétně cree XPL2 dává cca 160 lm/W.
Ty lepší výbojky jsou na 200 lm/W.
Uvádí se 183 lm/W.
Tím nevylučuju, že se můžou objevit i lepší kusy.
Přiznávám, že osobně jsem je neměřil.
luciferlights.net tvrdí, že XP-L2 při nízkém proudu dosahují až 200 lm/W.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 20:40    Předmět: Citovat

Jestli Philips dělá 3W jako 60ky žárovky pro Dubaj, tak tu účinnost musí mít vyšší, píšou svítivost té 3W 600lm.
https://www.youtube.com/watch?v=klaJqofCsu4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 21:06    Předmět: Citovat

TeslaPC - Transformátorků už jsem pár navinul. Na blokovacích měničích je potřeba dávat pozor na začátky a konce vinutí, jinak se nerozkmitá. Používal jsem jádra z tlumívek úsporek, nebo z sluchátkovýho transformátoru ze stará televize - byl impregnovaný voskem, takže šel snadno rozebrat. Navíjet se dá ručně, nebo na vrtačce - použil jsem vrtačku vlastní výroby z motoru tiskárny a malého sklíčidla. Dokonce jsem měl i "vidlácký počítadlo závitů", což bylo nulovatelný elektromagnetický počitadlo a jako snímač byl dlouhý šroub šneku, který byl zbroušen tak, aby se choval jako Morsekužel na který bylo sklíčidlo naražený. Dlouhý šroub brnkal o kus odizolovanýho drátu upevněnýho za motorek a tak to počítalo závity. Poddimenzovaný napájecí zdroj změkčoval charakteristiku motorku, takže bral tolik, co jsem pustil ručně, když jsem ručně naváděl drát z cívky relé, kterou jsem použil jako zdroj drátu. Primáry a zpětnovazby šly navinout ručně úplně. Prokládal jsem to obyčejnou izolačkou. A fungovalo to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 22:55    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Jestli Philips dělá 3W jako 60ky žárovky pro Dubaj, tak tu účinnost musí mít vyšší, píšou svítivost té 3W 600lm.
https://www.youtube.com/watch?v=klaJqofCsu4
ok, už se to začíná vyrovnávat a snad se to brzy překlopí... A ještě do těch ledek to zvládnout i při desítkách W na jednom čipu s pasivním chlazením. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2022, 21:09    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
TeslaPC - Transformátorků už jsem pár navinul. Na blokovacích měničích je potřeba dávat pozor na začátky a konce vinutí, jinak se nerozkmitá. Používal jsem jádra z tlumívek úsporek, nebo z sluchátkovýho transformátoru ze stará televize - byl impregnovaný voskem, takže šel snadno rozebrat. Navíjet se dá ručně, nebo na vrtačce - použil jsem vrtačku vlastní výroby z motoru tiskárny a malého sklíčidla. Dokonce jsem měl i "vidlácký počítadlo závitů", což bylo nulovatelný elektromagnetický počitadlo a jako snímač byl dlouhý šroub šneku, který byl zbroušen tak, aby se choval jako Morsekužel na který bylo sklíčidlo naražený. Dlouhý šroub brnkal o kus odizolovanýho drátu upevněnýho za motorek a tak to počítalo závity. Poddimenzovaný napájecí zdroj změkčoval charakteristiku motorku, takže bral tolik, co jsem pustil ručně, když jsem ručně naváděl drát z cívky relé, kterou jsem použil jako zdroj drátu. Primáry a zpětnovazby šly navinout ručně úplně. Prokládal jsem to obyčejnou izolačkou. A fungovalo to.


Někdy až budu mít víc času, tak si nějaký menší transformátorek zkusímnavinout abych si to taky vyzkoušel a něčemu se zase přiučil, umět najíjet transformátory nubude rozhodně na škodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: pá prosinec 16 2022, 7:47    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
...obávám se že mi bude dělat problém navinutí toho transformátoru, protože na to nemám materiál ani zkušenosti...
Já bych se toho nebál. Vzpomínám si, když jsem začínal svou pracovní kariéru dostal jsem úkol vymyslet a postavit zkušební přípravek osazený TTL a třemi digitrony (o LED segmentovkách jsem tehdy neměl ani vlhké sny). Když jsem ho postavil a začal na stole oživovat, pětivoltový zdroj jsem po ruce měl, ale zdroj k rozsvícení digitronů se mi shánět nechtělo, tak jsem si vyhledal příčurku, snad to byl překlad z nějaké sovětské, podle ní jsem se inspiroval jak takový měnič ubastlit. Měl jeden tranzistor, snad KU611, transformátor na feritovém jádru "co šuplík dal", kostřičku jsem vyříznul z cedule "Vstup zakázán", závitů tolik, že se mi nevyplatilo chodit s tím do vzorkovny a navinul ručně, počet závitů jsem metodou pokusu a omylu doladil a fungovalo to.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund