Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka 1-2S LiIon 18650

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 16:18    Předmět: Nabíječka 1-2S LiIon 18650 Citovat

Koupil jsem tuhle nabíječku, že s tím budu nabíjet 2S1P 18650 3,2Ah.
Ale nějak se mi nedaří to zprovoznit.
Připojil jsem na nabíječku s původním odporem pro nastavení proudu (2 ks R100 paralelně, což je podle datašítu nabíjecí proud 2A) a rozpojenou propojkou SET (což by mělo být nabíjení jednočlánku) 1S LiIonku s napětím 3,7V. Napájení 12V. Nabíjecí proud nula a na dvouledce svítí červená (nabíjení) ale taky zelená (nabito). Svítí opravdu obě, změřeno na pájecích bodech pro externí dvoubarevnou ledku.
Pokud připojím na výstup 2S LiIonku, úplně stejný.
Propojil jsem SET, což by mělo být volba 8,4V pro 2S liIon. Zase to samý, žádnej nabíjecí proud, svítí obě ledky.
Všechny tyhle pokusy jsem zároveň odzkoušel nejdříve připojit nabíječku k baterce a pak na zdroj, také opačně, nejdříve na zdroj a pak na baterku a stále nic.
Nic dalšího mě nenapadlo a tak jsem zkusil se spojenou propojkou SET nabíjet 1S LiIon. A tady se kupodivu rozsvítila červená Led (nabíjení) a do baterky teče podle analogovýho měřáku různě poskakující proud kolem 15mA. Osciloskopem je na baterce namodulovaná pila, která zvyšuje svůj kmitočet se zvyšováním napájecího napětí pro nabíječku.
Pokud odpojím nabíječku od baterky tak na výstupu je stále 0,85V a svítí červená Led. A je jedno, jestli je SET spojený či rozpojený. Čekal bych, že by tam mělo být v 4,2 nebo 8,4V.
Datašít od použitýho TP5100 jsem našel jen v rozsypaným čaji, překlad nic moc. Tak nevím, jestli dělám něco blbě a nebo je deska vadná...
Ještě jsem zkusil vyhodit jeden z těch paralelních snímacích odporů aby se snížil nabíjecí proud z 2A na 1A a žádná změna. Pod lupou jsem nenašel studenta ani šluschlup. Co se dalo ze součástek změřit tak dobrý.
Nehrál jste si s tímhle někdo?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3763
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 17:47    Předmět: Citovat

https://robojax.com/learn/arduino/?vid=robojax_TP5100_charger

Skús prepájkovať TP5100.

https://robojax.com/learn/arduino/robojax_TP5100-datasheet.pdf

_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 18:36    Předmět: Citovat

Tady máš snad slušně přeložený datasheet od TP5100. Edit: teď koukám, že mám úplně tentýž, přičemž mám pocit, že ten překlad jsem (strojově) už před časem zajišťoval já...

No jo, svět je malej a asi jsem to někde zveřejnil.

Někde jsem už před delší dobou četl (zkusím pohledat), že v tom zapojení něco odchází, snad poddimenzovaná Schottky nebo tak něco.

Edit2: tak ne, s překladem je fšechno jinak. Tady je + taky ten pokec (posuď sám, nakolik to je užitečné).

Když nic jiného, může být taky samozřejmě vadný TP5100. Je to pořád jen levná PRC a Láska asi sice dělá, co může, ale nemusí odchytit všechno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 20:44    Předmět: Citovat

Zkusil jsem švába propájet. Při tý rozteči pájecích bodů je to strašná nimračka, lupy co mám, na to téměř nestačí a nejslabší hrot mikropájky už vůbec. Tak jsem švába omáznul kolem dokola kalafunovým flusem a objel hrotem bez pájky. Výsledek je, že se to chová na výstupu stejně jen přestaly svítit obě ledky. Stále je na výstupu 0,85V a při proudu do baterky 15 mA a napájení 9V šváb dost hřeje ale odběr je jen 40 mA.
Kašlu na to. Zkusím objednat další dva jestli tenhle nebyl opravdu vadnej.
Bral jsem od Lásky kromě týhle nabíječky asi 15 různejch dalších zdrojovejch modulů, ochran batérek a pod a vše ostatní maká jak má až zase na ty čínský Ampéry a Watty, co je třeba dělit dvěma až třema.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 21:15    Předmět: Citovat

Před x lety jsem někde na webu koupil myslím taky PRC moduly, ale nejspíš s originálním IO Linear Technology LTC4002.

Nebyly ani tehdy nejlevnější, zato naprosto spolehlivě fungují dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 21:40    Předmět: Citovat

Maznut tavidlom a nahriat teplovzdusnou pistolou. Ked nepomoze, tak vyhodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 9:41    Předmět: Citovat

Přetavení nepomohlo.
Objednám na nabíjení 2S tohle, už jsem to jednou použil na nabíjení 3S a maká dobře a lehce se nastaví napětí a proud.
Použiju to na 2S LiIonky s ochranou proti přebití a podvybití, takže balac není potřeba řešit. Adaptér 12V, co to bude pohánět má proudovou ochranu, takže sichrováno z několika směrů.
Po pročtení odkazů od JirkyZ ten nefunkční TP5100 modul u mě nebudí moc důvěru a to nejen u mě.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 11:43    Předmět: Citovat

Zakoupil jsem toto zatím dobrý .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2022, 8:18    Předmět: Citovat

To nebude na 2S, co potřebuju...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2022, 8:58    Předmět: Citovat

Ano dáš tam dva kousky po pětikoruně a navíc , když budeš chtít , tak to i pohlídá vybití článku . A na vstup si můžeš vybrat jeden ze tří konektorů . Super věc .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2022, 9:09    Předmět: Citovat

A to jako budu nabíjet nejdřív jeden a pak druhej článek? Pochybuju, že v kaskádě to bude úplně blbovzdorný pokud nebudou oba články naprosto stejný. Navíc napájení ze zdroje 12V. A na baterky s ochranou proti přebití a podvybití to taky nebude to pravé.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2022, 12:40    Předmět: Citovat

Přidám ještě jeden fakt, o kterém nehodlám diskutovat... (argumenty na úrovni "ale Frantovi Vocáskovi to chodilo" prostě neberu).

Pokud je někde použita sériová kombinace zejména LiIon/LiPol aku, tak každý rozumný a soudný uživatel používá při nabíjení balancování.

No a tím jaksi naprostá většina levných PRC nabíjecích modulů nedisponuje.

Určitá cesta je, pokud každý článek v sérii používá svůj nabíjecí modul a při nabíjení se počká, až všechny moduly ohlásí konec nabíjení. Samozřejmě pak je ale třeba vyřešit separátní (galvanicky oddělené) napájení těch modulů, protože nemají společný ani kladný pól, ani zem.

Případně se dá použít samostatný balancer jako modul a "tupý" nabíječ s charakteristikou I-U, nakonec už Miloš Zajíc takové moduly vytvořil a na webu se nabízí i hotové výrobky.

Pozor na to, co ve skutečnosti je balancování (dosažení stejného koncového napětí na všech sériových článcích, ale v normálním provozním rozsahu napětí článku). Nemá to nic společného s přepěťovou ochranou článků, ta funguje vždy při vyšším napětí, než je normální provozní rozsah.

Prodejci si to často pletou (nebo je jim to šumák) a je to podpořené tím, že PRCák k modulům zpravidla nedodává ani zapojení, ani detailní a pravdivý popis funkce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2022, 16:41    Předmět: Citovat

LiIon provozuju v modelařině už přes 10 let a výrobci bloků, třeba Jeti na 18650 LiIon (a nebo LiFe) vůbec balanc vývody nedávají. A to používají vysokoproudový VRC5.
https://shop.jetimodel.cz/power-ion-3100-3s2p.htm
Pokud by nepřítomnost balancéru byla tak velkej problém, tak by si to asi nelajzli vyrábět a prodávat.
U LiPol souhlas, tam to bez balancování opravdu nejde.

Pokud použiješ u 2S LiIon ochranu na Umax 2 x 4,2V a nabíječka má 8,4V a proudový omezení, tak se podle Tebe stane co, pokud tam nebude balancér?
Maximálně se jeden článek bude nabíjet na malinko nižší kapacitu když ochrana od druhýho článku vypne nabíjení na 4,2V.
LiIon jsou proti LiPol na rozhození článků mnohem odolnější.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2022, 17:14    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
LiIon provozuju v modelařině už přes 10 let a výrobci bloků, třeba Jeti na 18650 LiIon (a nebo LiFe) vůbec balanc vývody nedávají. A to používají vysokoproudový VRC5.
https://shop.jetimodel.cz/power-ion-3100-3s2p.htm
Pokud by nepřítomnost balancéru byla tak velkej problém, tak by si to asi nelajzli vyrábět a prodávat.
U LiPol souhlas, tam to bez balancování opravdu nejde.


Myslíš, že jim záleží na životnosti nebo dlouhodobém zachování kapacity aku? Proč by to dělali?

Prostuduj si materiály ohledně požadavků na přesnost koncového napětí při nabíjení u jakékoliv běžné Li technologie.

Mimochodem: žádný LiIon článek s možností vysokého zatížení nemá integrovanou ochranu (což je trochu reakce i na text dále).

Celeron napsal(a):

Pokud použiješ u 2S LiIon ochranu na Umax 2 x 4,2V a nabíječka má 8,4V a proudový omezení, tak se podle Tebe stane co, pokud tam nebude balancér?
Maximálně se jeden článek bude nabíjet na malinko nižší kapacitu když ochrana od druhýho článku vypne nabíjení na 4,2V.


Ochrana nevypne na 4,2V, ale výše (viz datasheety příslušných obvodů). Takže jeden článek bude přebitý a druhý nedobitý, a to tak, že trvale (ev. se bude nerovnováha ještě zhoršovat). Každopádně prostě budou z principu mít jiná svorková napětí, protože jsou každý samostatný a "potkají" se jen náhodou, asi něco jako výhra v nějakém hazardu.

Jediná technologie umožňující dlouhodobé spolehlivé používání sériové kombinace bez balancování je NiCd/NiMH, a to ještě nejlépe s občasným udržovacím nabíjením malým proudem (trickle charging). Důvod? U těchto aku není rozhodující přesná koncová hodnota napětí při nabíjení.

Ale dělej si co chceš, jsou to Tvoje aku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund