Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvláštní závada reg. zdroje Aritma TSZ 75
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: pá prosinec 02 2022, 23:34    Předmět: Zvláštní závada reg. zdroje Aritma TSZ 75 Citovat

Zdravím! Po snad dvouročním odstavení tohoto zdroje se po ihned po zapnutí přetavily tři pojistky, 2x630mA a 1x2,5A (nebo možná obráceně - 1x630mA a 2x2,5A).
Přičítal jsem to starým (asi odformovaným) elytům. Před odstavením ale zdroj normálně fungoval bez závad.
Nesvítila kontrolka zapnutí hlavnho spínače a zapnutí levého zdroje. Po výměně pojistek zdroj celkově naběhl, napětí všech pevných zdrojů sedí, pravého reg.zdroje taky.
Závada se však projevila u levého reg. zdroje a přišel jsem na ni skutečně jen šťastnou náhodou, že mně napadlo tím poťákem jemné regulace při kontrole ještě trochu víc zatočit....
Takže takto se to chová:
Jakmile potenciometrem jemného doladění otáčím až dosáhnu napětí na svorkách asi 2,5V, náhle vyskočí napětí na výstupních svorkách na cca 70V!!! A krátce v tom okamžiku pohasně bílá kontrolka a trvale se rozsvítí červená kontrolka proudového omezení. Bílá svítí dál.
Pokud potenciometrem napětí opět snížím pod asi 2,5V, červená kontrolka zhasne a napětí se skokem změní na správnou, nastavenou hodnotu.

A to bez rozdílu v jaké poloze se nachází přepínač hrubé regulace. Vždy vyskočí výstupní napětí asi na 70V!

Pokud si přepínačem hrubé regulace nastavím jakékoli napětí z jeho rozsahu, podle voltmetru sedí. Ale pokud si k tomu hrubě nastavenému napětí začnu potenciometrem jemné regulace napětí navyšovat, tak pokud dosáhne napětí na svorkách napětí hrubě nastaveného opět plus asi 2,5V, znovu náhle vyskočí na cca 70V a rozsvítí se červená kontrolka. Bílá mrkne ale svítí dál. Pokud poťákem opět uberu pod 2,5V, napětí se opět skokem vrátí na správnou nastavenou hodnotu a červená kontrolka zhasne.

Je to velmi zvláštní a pro napájené zařízení velmi nebezpečná závada.

Pokud vás mohu poprosit, setkal už se s tím někdo z vás? Čím by to mohlo být způsobeno, poradili byste mi na co bych se měl zaměřit? Schéma a návod k tomuto přístroji sice mám, jsem ale jen silnoproudař, tomuto "orloji" nerozumím jak to má vlastně fungovat.
Díky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5121
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 0:04    Předmět: Citovat

Nemá ten potík díru v dráze u těch 2,5V?
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 8:15    Předmět: Citovat

Je spousta zdrojů, u kterých ztráta kontaktu jezdce potenciometru znamená
na výstupu max. napětí - regulátor to vyhodnotí jako malé napětí na výstupu a otevře akční člen naplno . Typickým příkladem jsou reg. zdroje
třeba s LM317, TL431 apod. v obvyklém zapojení . Dá se to vysledovat ze schematu , takže si jej projdi, máš-li .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33891
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 10:40    Předmět: Citovat

Ak je to naozaj takto obrazek_cenzura zapojene, tak by to chcelo upravit (alebo vyhodit).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2809

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 15:07    Předmět: Citovat

Taky bych to tipoval na "díru" v dráze potenciometru, resp. ztrátu kontaktu běžce s ní.

Chce to měřit na běžci toho problémového potenciometru, pak ho zkusit vyměnit (za libovolné provedení, jen se stejným odporem - prostě na test).

Divné ale je, že skok je vždy na uváděných 70V bez ohledu na hrubou předregulaci. Kde se tam to napětí vezme, když ho stabilizátor (teoreticky) nemá na vstupu?

Něco bude někde špatně - v pozorování, ve skutečném vs. předpokládaném zapojení atd.

Schéma je např. tady, abychom mohli být konkrétní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 15:15    Předmět: Citovat

Tak tohle stará dvojtá "bambusáková" Aritma OP280 nikdy udělat nemůže protože přepínačem "hrubě" se volí odbočky na trafu, takže pokud se něco ve stabilizaci podělá, vyletí jen pár voltů nad nastavený napětí. Tohle řešení asi nejspíš použili kvůli bambusovejm koncákům 5NU73 a 6NU73, který mají proti křemíkům dost malou výkonovou ztrátou.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 20:13    Předmět: Citovat

Pokud je přepínač 3 napěťový, a trimr 2 je ten potenciometr jemného ladění, tak je to jasné. poťák rozpojí krajní vývod pomyslného potenciometru přepínače.
A napětí vyletí proto, že předregulace vytváří napětí jen o pět voltů vyšší než je na výstupu zdroje ( napětí dané zenerkou na vstupu předregulátoru).
To vše tahám z hlavy, tak omluvte nějakou nepřesnost.
R...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2809

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 20:44    Předmět: Citovat

Autor dotazu hned v úvodu ale mluví o přepínači hrubé regulace... Takže podle Tebe je automatická a "vlečná"?

Schéma jsem zatím vůbec neanalyzoval...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 8:38    Předmět: Citovat

Jestli se bavíme o tyristorové předregulaci, tak ano. Předregulator hlídá napětí na výkonném trandu a do hlavního filtru cpe napětí o zenerovo napětí vyšší ( zd1 )
Přepínač hrubé regulace má na pravé straně nakreslený trimr ( má být potenciometr). Pokud se ten přeruší, tak asi napětí vyletí do max. výšin. Regulace toho poťáku je fakt dva a půl voltů.
Koukal jsem na schéma. Pokud zdroj vystřelí na 70 voltů, než nabije všechny kondy, tak jede po proudovém omezovači. Problikne bílá žárovka (zhasne) a na chvíli se rozsvítí červená. Ale ta již svítí (jestli jsem popis závady dobře pochopil) tak je zdroj ASI mimo regulaci (nastavených max. 35 a je tam 70 volt) . Uvažuji, co na to hlavní kond 5G/50.
R..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 9:52    Předmět: Citovat

schrost napsal(a):
Uvažuji, co na to hlavní kond 5G/50.

Jestli to je TC937 tak možná už delší dobu nekondíkuje. Jsou pověstný tím, že po letech uhnilou přívody. Nedávno jsem 2 ks z 5 ks, co jsem měl, vyhodil. Nepájený, tedy nepoužitý, kapacita 0. Ale ve zdrojích a zesácích, který jsou aspoň občas v provozu (5 ks) zatím držej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 10:17    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
schrost napsal(a):
Uvažuji, co na to hlavní kond 5G/50.

Jestli to je TC937 tak možná už delší dobu nekondíkuje. Jsou pověstný tím, že po letech uhnilou přívody. Nedávno jsem 2 ks z 5 ks, co jsem měl, vyhodil. Nepájený, tedy nepoužitý, kapacita 0. Ale ve zdrojích a zesácích, který jsou aspoň občas v provozu (5 ks) zatím držej.


Ten kond má pomalý nájezd, spíš si přepětím odfoukne, pokud ještě má elektrolyt a špunt. 😃 Majitel ho provozoval, na chvíli odstavil.
R..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 13:42    Předmět: Citovat

Dobrý den. Díky za tipy, tak potenciometr jsem prohlédl.
Pozoruju že pokud s ním jemně, pomaličku otáčím doprava (zvyšování U) nepozoruju nic, chod je plynulý ale při otáčení doleva (snižování U) cítím v místě kde voltmetrem naměřím hodnotu cca 2,5V (na stupnici ovládacího knoflíku zdroje asi 2,1V) a pak dochází ke skoku napětí drobné mechanické "drbnutí" a dráha v tom místě má trošku jinou barvu. Při proměření v zapojení - bez odpájených přívodů naměřím při otáčení knoflíkem postupně plynule se zvyšující odpor asi do 600-800 ohmů tak nějak a pak dojde k prudkému skoku asi na 6 kohm.
Ještě odpojím jeden přívod a proměřím dráhu.

Ale vypadá to že asi opravdu bude přerušená dráha a problém poťák nahradit, hledal jsem a tuto hodnotu nikde nemají. Má tam být 1k2, ale mají pouze 1k a pak 1k5. Mohu kdyžtak objednat a použít některou z nich?
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schrost



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 14:14    Předmět: Citovat

Raději bych použil 1.5kilo a k tomu šesti kilovy odpor paralelně. Když se přeruší dráha poťáku, tak to napětí poskočí jen o asi 10 voltů. 😃
R.. stupnice však bude trochu ujetá, s kilovým potem by to bylo úplně mimo.
Co tam je za potenciometr, cermentit 195, s drátovýma nohama a červeným zalitím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 18:40    Předmět: Citovat

Ne, je to otevřený drátový potenciometr/trimr v bakelitové misce TP680 23A 1k2
Fotka z aukra



potenciometr-tp680-ruzne-hodnoty-133804524.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  22.75 kB
 Zobrazeno:  41 krát

potenciometr-tp680-ruzne-hodnoty-133804524.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5159
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2022, 19:29    Předmět: Citovat

Co tady: http://www.avelektronik.cz/tp680-23a-1k5-k-0-5w nebo Vonka. 1k2 asi už neseženeš.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund