Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Silnostěný kouřovody ke krbovkám.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17688
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 17:45    Předmět: Silnostěný kouřovody ke krbovkám. Citovat

Bude to špalek, ale jinak to neumím vyvoslit.
Pomočil se mi kotel DOR16. Nový už neexistujou, navíc neměly požadovanou třídu. Barák se od montáže DOTu dodatečně zaizoloval, takže stačí podstatně míň. Nejslabší se dá sehnat Opop 12KW. Už je ve sklepě, ale proti DOR 16 je to kráva veliká a těžká, 4 chlapi s tím měli po schodech co dělat.
Všechno je na něm jinak než na DORu a dokonce jsem ho musel dát ne podél zdi jako byl DOR ale šikmo do rohu na 45 st. Topenáři starej samotíž ukončili kulákama a čekaj, až vyřeším komínový připojení abych se tam vůbec dostal přes trubky od vody a Ládomat.
Voda se v mědi nějak spatlá, ale ten kouřovod mi dává. Rolling Eyes Hrdlo kotle je venek průměru na nasazení silnostěný krbovkový kouřovodový trubky která má venek průměr 130 mm. Protože úhel do komína nemá nic ze standardní výroby, tak jsem koupil 130 mm rouru, říznul jsem ji pod polovinou požadovanýho úhlu na pásovce pootočil o 180° a svařil jí do kolena COčkem. Zahrdlení mám "po spalinách". Z toho povařenýho 27° kolena jde pak rovná trubka do komína. Zase není kolmo ale pod úhlem cca 30° takže dodávaná komínová zděř nejde použít. Takže roura 130 mm dlouhá asi 60 cm musí jít přímo do komína. Je to starej zděnej cihlovej komín, 150 x 150 mm, takže trubka se musí obezdít.
A to je můj problém, jak? Původní trubka z kandelábru měla 5 mm stěnu a za 30 let shnila v tom obezdění na papír. Asi vlhkost ve zdi a spaliny - kyselina. Potřeboval bych nějak zajistit, aby se po montáži kotle dala trubka vyměnit. Starou půjde třeba vyříznout fričkou ale jak tam dostat novou? Napadlo mě udělat v tom obezdění trubku posuvnou a zasunout ji při osazení nový cca 8 cm do komína, nasadit koleno na hrdlo kotle a pak trubku posunout z komína zpět a nasunout na zahrdlení kolena.
Jak ale zajistit aby se při obezdění trubka nepřilepila? Udělat svoji komínovou zděř? Jenže vyšší průměr je až 145 mm a to by v ní už byla 130 mm trubka od kotle moc volná. Možná že by se dala ta 145 mm trubka dlouhá cca 15 cm podélně rozříznout a stáhnout jí průměr na cca 134 mm, zazdít ji a do ní strkat tu 130 mm rouru kouřovodu.
Nebo namotat na tu 130 mm trubku pár vrstev igelitu a obezdít to a pak trubku vytáhnout a igelit vyhodit.
Nějakej jinej nápad? Musím to zvládnout v pondělí, v úterý maji přijít zase topenáři a pokud to nebude připravený tak poton nebudou mít 14 dní čas... Sice můžu topit tepelkem ale nemám rád topení bez zálohy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 19:24    Předmět: Citovat

No já bych to dělal z nerezi . Jenomže to chtělo dřív . Proto se mi ty nový kotle , nad kterými jsi jásal , nesnáším . Mají trubky v ose , ať se jdou . Raději bych počkal a udělal to trvanlivě -nafurt . Udělal bych to ze 150ky a kolem vyústění kotle utěsnil natočenou "azbestovou" šňůrou . A do komína zabetonoval . Tak to mám doma již 2x . I odkouření z normálních kamen mám nerezem , 1čkou . V tý 1čce mají i natáčivá kolena , takže si nastavíš , co chceš . Alespoň to tak mám kdysi koupeno od výrobce .
https://www.izomat.com/produkty/nerezove-kominy/izofest-jednovrstvy-nerezovy-kominovy-system/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 20:23    Předmět: Citovat

Taky je potřeba počítat s kontrolou komína 2 x ročně, takže systém musí být snadno demontovatelný. Líčil mi minulý týden "kontrolor" komínů (mám plynový kotel) jaké špeky vidí při své práci. Od komínů ucpaných napadanými ptáky až po nedemontovatelé kouřovody, cokoliv vás napadne.
Protože mám zděř do komína Schiedel 200 mm a výstup z kotle 125 mm tak jsem nechal vyrobit velkou zděř s dírou pro kouřovod z kotle, všechno z nerezu. Je to snadno demontovatelné a jek při každoroční kontrole kotle - jedna firma - tak při každoroční kontrole komína druhá firma - nejsou žádné problémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 20:30    Předmět: Citovat

Ale Jiří , plyn je jiná pohádka ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 457
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 21:31    Předmět: Citovat

Asi mi to nebudete věřit, ale my máme doma kotel Atmos DC18SPL, topíme v něm kusovým smrkovým dřevem (můžeme i plynem, ale kromě vyzkoušení jsme to nepoužívali, dřeva máme dostatek) a od novoty, což je letos 12 roků je na komín Schiedel napojený klasickým tenkostěnným kouřovodem z černého plechu, pouze z vnějšku i vnitřku natřeným stříbřenkou. Jedno lisované koleno a kousek trubky a redukce do otvoru v komíně. Zatím nejeví známky, že by nějak vážně trpěli rzí, korozí, nebo jinou oxidací Very Happy , tak věřím, že vydrží dalších nejmíň 10 let (včetně kotle).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 23:06    Předmět: Citovat

Si z nás děláš kozy né . Jak chceš vůbec vedle sebe stavět zplyňovák vedle podhořívací uhelné klasiky ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17688
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 23:50    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
No já bych to dělal z nerezi . Jenomže to chtělo dřív .

Nojo, když řešíš havárku, tak to uděláš z toho, co je k dostání ihned v místním kovomatu nebo někde za rohem.
Tak jak to popisuješ, roura zabetonovaná do komína, na hrdlo DORu namotaná azbestovka jsem to měl z ocelový kandelábrovky přes 30 let. Ta ocel je nyní z 5 mm tlustá jak papír. Koukal jsem, co za roury mají v Matezexu. V průměru 133 mm jen stěna 3 mm (to by se nenasadilo), pak je 139,7 stěna 2 mm, (což je na azbestovku šňůru málo) a pak 154, stěna 2 mm, což by s azbestovkou šlo ale zase ji nemaj.
O těch Izofest nerez rourách jsem nevěděl, dík za odkaz. Jenže je mi k prdu, nevím co je v nabídce za průměry, e-šop jim hlásí 404.
Nechám to být, pokud 5 mm vydrželo 30 let, tak u těch 1,5 mm trubek, co mám, by to mohlo vydržet možná 10 let a pak už si to předělá někdo jinej a nebo nám ekoteror zakáže čoudit.
Nějakej nápad jak udělat rouru v tom zazdění posuvnou?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadra17



Založen: Jan 26, 2013
Příspěvky: 508
Bydliště: Netolice

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 6:02    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Voda se v mědi nějak spatlá, ale ten kouřovod mi dává. Rolling Eyes Hrdlo kotle je venek průměru na nasazení silnostěný krbovkový kouřovodový trubky která má venek průměr 130 mm. Protože úhel do komína nemá nic ze standardní výroby, tak jsem koupil 130 mm rouru, říznul jsem ji pod polovinou požadovanýho úhlu na pásovce pootočil o 180° a svařil jí do kolena COčkem. Zahrdlení mám "po spalinách". Z toho povařenýho 27° kolena jde pak rovná trubka do komína. Zase není kolmo ale pod úhlem cca 30° takže dodávaná komínová zděř nejde použít. Takže roura 130 mm dlouhá asi 60 cm musí jít přímo do komína.


proč pácháš takový harakiri když stačí koupit štelovací koleno ? uděláš z toho prakticky cokoliv
třeba https://www.mbterm-krby.cz/p/5436-prodmax-130-koleno-stavitelne-cistici-0-90-2mm-ocel/?utm_source=heureka&utm_medium=ppc&utm_content=kourovody-130-mm&utm_campaign=heureka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 9:16    Předmět: Citovat

Obvolal bych kominíky . Ty dva kusy trubky a koleno by někdo mohl mít skladem nebo zbytkem . Když se tím živí , tak má doma regál , pokud by výrobce zrovna něco neměl . Stejně jako elektronici atd. No jo , on ten Izomat asi přešel jen na velkoobchod . Když jsem od nich kupoval , tak byli i na zakázku na dva komíny vděční . Jezdil jsem přímo k nim do skladu a tam i 2x měnil díly dle změn a na objednávku mi udělali i nerezovou desku na komín s vývody jak , jsem chtěl . Když jsem byl v automobilce , tak tam je snad 100ka komínů od nich . To je jiný kšeft .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 18:47    Předmět: Citovat

A co do toho komína zazdít keramickou rouru a z nerezu vyrobit přechod? Mám to tak na chalupě už pár let a v pohodě.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17688
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 18:58    Předmět: Citovat

Sadra17 napsal(a):

proč pácháš takový harakiri když stačí koupit štelovací koleno ?

Tak zaprvák jsem o štelovacích kolenech nevěděl že se vyrábí. Zadruhák 5-15 dní čekat nemůžu a jinde to není lepší. A za třeťák, když máš doma vybavení, tak si to za chvíli udělám sám. No a za čtvrťák, v neděli jsem už topil. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17688
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 19:36    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Obvolal bych kominíky.

Až příště, už topím ale jen zkouška tahu, kotel není zatím připojenej na vodu. Nakonec jsem sehnal 20 cm 154 mm průměr roury stěna 4 mm a použil ji jako komínovou zděř. Sestavil jsem kouřovod, na ní nasunul tu zděř vystředil ji na tý 130 mm rouře kouřovodu třema modelářskejma nosníkama 6 x 10 mm a zděř obezdil na cihly a stavební rychlolepidlo. Teda to je pakárna něco obezdívat a při tom ležet břichem na kotli. Rolling Eyes
Po 8 hodinách to bylo tvrdý a tak jsem vytáhnul středící nosníky a zkusil 130 mm rouru vykejvat dovnitř do komína a pak vykejvat koleno. Šlo to bez problémů, takže výměna kouřovodu s usazeným a připojeným kotlem nebude problém. Vrátil jsem to zpět, kouřovod v zděři zatěsnil čtyřma otočkama azbestovky a je hotovo. Topenáři můžou pokračovat.
Kurňa, to jsem nevěděl, že instalační fy musí každej kotel bonzovat na MŽP, jinak nemá kotel záruku. No a aby vyhověl třídě 4 tak musí mít Laddomat nebo termoregulační ventil aby vracečka měla aspoň 60 stupňů, jinak neprojde revizí.
Koukám na ten Laddomat a vychází mi úplně blbě, je pro montáž na pravou stranu kotle. Jenže já ho tam dát nemůžu, nedostal bych se za kotlem k vybíracím komínovejm dvířkám. Naštěstí to vypadá, že se dá otočit a budíky našroubovat opačně aby nebyly dozadu ke zdi. No tak aspoň tak, panelákoví neví, o co přichází. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1342
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:54    Předmět: Citovat

Kupoval jsem tento a jde připojit vpravo i vlevo,jen se přehodí teploměry Ale kotel Atmos má vstup i výstup jen na pravé straně a 6/4"


Laddomat.jpg
 Komentář:
 Velikost:  17.51 kB
 Zobrazeno:  33 krát

Laddomat.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17688
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 29 2022, 17:59    Předmět: Citovat

Můj kotel má vše uprostřed a 6/4 šroubení, takže asi nebude problém. A kámoš má Atmose na dříví a taky má Laddomat vlevo. Musí, vpravo má zeď.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund