Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Umíte doporučit svítidlo - stmívání?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jantar



Založen: May 04, 2009
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 19:51    Předmět: Umíte doporučit svítidlo - stmívání? Citovat

Do pracovny potřebuju jednoduché blbovzorné stmívatelné LED svítidlo (je jedno jestli LED žárovky nebo nevýměnné LED).

Požadavky: stačí jedna teplota barvy - bílá i žlutá výhodou; ideálně plynulé stmívání až skoro k nule. Podmínkou je kulturní stmívač.

Řeklo by se, že toho jsou tuny, bohužel na nic rozumného jsem za posledních několik let nenarazil a co jsem zkusil byla příšernost (konkrétně Baumax Siena):
1. většinou se to řeší dálkáčem. Ten bych v nouzi asi zkousnul, akorát to jsou univerzály se spoustou funkcí a kdovíjak dlouhou životností. To ovládání většinou není ani jednoduché ani blbovzdorné.
2. Nepřekročitelná podmínka je, že zařízení si musí pamatovat poslední stav i po výpadku elektřiny. To co všude je je šílenost - máte např. noční osvětlení v ložnici, houpne vám napětí a v tu chvíli vám začne lustr prát na plný kule do obličeje, to je strašnej zážitek. S tím souví i to, že
3. svídilo většinou nelze dálkáčem úplně vypnout a zároveň vypínač na stěně také nemůžete použít (protože pokud to uděláte třeba v noci tak riskujete, že když ho někdo sepne opět do vás začne prát na 100%).

Takže hledám svídidlo nebo předřazení stmívací systém, který by se dal ideálně rozumně ovládat přes nástěnný vypínač (kéž by existoval vypínač s kolečkem ale to bylo myslím odporové...) nebo nástěnný vypínač v kombinaci s dálkáčem (že bych si na dálkáči nastavil jakou intenzitu světla potřebuji a pak bych svítidlo vypínal/zapínal nástěnným vypínačem).

Poradí někdo něco použitelného? Koukal jsem třeba na Philips SceneSwitch ale nepřišlo mě to použitelné....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 19:58    Předmět: Citovat

ja mam pocit ze ty ikeacke led panely a dalkac tradfri funguje tak nejak ze si i po vyputi vypinacem pamatuje teplotu i intenzitu ktera byla predtim nastavena... muze nekdo potvrdit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31837
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 20:21    Předmět: Citovat

Mám doma dva lustrový spínače/stmívače do krabice na stěně, kupovaný v Baumaxu - jsou s kolečkem, kterým se nastavuje intenzita v rozmezí cca 10% - 99%, vypnutí/zapnutí je vyřešený kolmým zmáčknutím točítka. Takže si to umí "pamatovat poslední nastavenou polohu" a i když je to triakově řízený, tak po výpadku to má zachovanou nastavenou poslední hodnotu. Já je tak nepoužívám, protože je mám na lustrech osazených GU-10 50W heligónkama a tam je pro jejich životnost výhodnější zapínat je právě od nulovýho jasu - takže před zapnutím zkontrolovat, jestli je kolečko vytočený úplně doleva, zmáčknutím zapnout a postupným otáčením doprava si nastavit požadovanej jas. Vypnout lze bez ohledu na nastavenou pozici. Pokud by se tak zapínaly/vypínaly LEDky, nebude nutný používat to zapínání v nulovým jasu, ale musí se použít stmívatelný zapojení LED-zdroje světla, který je proti nestmívatelnýmu několikanásobně dražší.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jantar



Založen: May 04, 2009
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 19:05    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
ja mam pocit ze ty ikeacke led panely a dalkac tradfri funguje tak nejak ze si i po vyputi vypinacem pamatuje teplotu i intenzitu ktera byla predtim nastavena... muze nekdo potvrdit?


Nejsem si jistej. Před pár měsíci jsem na to koukal, dokonce jsem se to snažil v IKEA nějak nasimulovat, ale došel jsem k tomu že to řešení není..... třeba jsem to jen blbě pochopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 19:12    Předmět: Citovat

Kup normalny LED stmievac (robi ich napr. Legrand) a lubovolne svietidlo na E27 alebo E14.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jantar



Založen: May 04, 2009
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 19:32    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Mám doma dva lustrový spínače/stmívače do krabice na stěně, kupovaný v Baumaxu - jsou s kolečkem, kterým se nastavuje intenzita v rozmezí cca 10% - 99%, vypnutí/zapnutí je vyřešený kolmým zmáčknutím točítka. Takže si to umí "pamatovat poslední nastavenou polohu" a i když je to triakově řízený, tak po výpadku to má zachovanou nastavenou poslední hodnotu.


To mě nenapadlo že by to ještě existovalo, díky za tip. Mě to přijde jako optimální řešení pro mou pracovnu.

Protože ale mám dvojvypínač (dva normální vedle sebe v dvojrámečku) ABB Swing L, tak se obávám, že si musím koupit stmívač ABB s příslušným krytem pokud to bude vůbec pasovat. A cena toho stmívače je nad 2000,- Sad

Jak to je s těmi principy regulace? Tady se píše o triaku, ABB píše o fázovém posunu, historicky si pamatuju že o těch starých se říkalo že jsou "odporový"..... vidím že každý regulátor hřeje, předpokládám, že když na tom budu stmívat cca 10-30W LED tak že mě to zahřívání nebo dokonce ztráta ohřevem nemusí zajímat že se pohybujeme v řádu jednoho wattu..... nebo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 19:48    Předmět: Citovat

Stmievace su snad vsetky triakove. Problem je v tom, ze takyto stmievac ma nielen maximalny povoleny prikon svietidiel, ale aj minimalny (aby sa triak udrzal otvoreny). Preto pre LED musi byt stmievac iny ako pre klasicke ziarovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 20:00    Předmět: Citovat

Jantar napsal(a):

Jak to je s těmi principy regulace? Tady se píše o triaku, ABB píše o fázovém posunu, historicky si pamatuju že o těch starých se říkalo že jsou "odporový"..... vidím že každý regulátor hřeje, předpokládám, že když na tom budu stmívat cca 10-30W LED tak že mě to zahřívání nebo dokonce ztráta ohřevem nemusí zajímat že se pohybujeme v řádu jednoho wattu..... nebo?


Tady je shrnutí principu regulace 230V LED žárovek (s interním spínaným předřadníkem) a odkazy na konkrétní prvky.

Nemám rád video a jako technickou dokumentaci (kde člověk potřebuje statické dokumenty, odkazy atd.) už vůbec ne, ale tohle je docela dobře udělané.

Dále třeba tady je příklad víceméně klasického triakového regulátoru.

Obecně se jedná o to, že vždy musí být daná LED žárovka určena pro stmívání (její měnič nějakým způsobem "vnímá" externí fázovou regulaci půlvln a dle toho řídí proud LED).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 20:15    Předmět: Citovat

Co ti muzu rict z vlastni zkusenosti:
Pouzivam takoveto led panely https://www.idealed.shop/led-stmivatelny-panel-600x600-45w-ip20-bily-3600-lm-4500k
ale muzes koupit i jine, jen k nim musis dokoupit stmivatelny adapter jako treba tento https://www.idealed.shop/stmivatelny-napajeci-zdroj-pro-led-panely-45w

Ja k tomu mam triakovy cinsky regulator oznacovany vetsinou jako S1-B. Dela se k nemu hromada vselijakych ovladacu a nastennych spinacu
https://www.ebay.com/itm/183750219589
https://www.ebay.com/itm/115545250278
https://www.ebay.com/itm/185374770441
a mnoho dalsich.

Vysilac je radiovy, jak funguji ty vypinace na stenu netusim. Ja tam mam puvodni vypinac, jen jsem tam dal to "zvonkove" provedeni (po uvolneni stisku se vraci) kratkym stiskem zapinas/vypinas svetlo, delsim zvysujes/snizujes jas. Tohle pouzivam jen k zapinani svetla, jas ovladam dalkacem ktery ma i par vlastnich pameti. Po vypnuti/zapnuti si to pamatuje puvodni jas, stejne jako i po vypnuti proudu si to pamatuje stav zapnuti i jas (zkousel jsem jen cca 10 minut, ale melo by to byt tak i po delsim vypadku - zadna baterie tam neni)

Muzes to zapojit do puvodniho rozvodu a regulator dat do svetla, ale prijdes o moznost regulovat jas vypinacem, nebo ho dat ke krabici nad vypinac a trochu prehazet draty v krabici - dva od vypinace do regulatoru, privod do regulatoru a svetlo taky do regulatoru. Pak to bude fungovat tak jak pisu, aniz bys musel sekat nove draty do zdi.

Na fousate orloje s 555 se vykasli, nic s podobnou funkcnosti jako to co jsem uvedl doma za ty prachy nezbastlis. Jas budes stejne ovladat vetsinou dalkacem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31837
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:18    Předmět: Citovat

Piešťany svýho času vyráběly MHB586 pro senzorový ovládání triaků a přes ně halogenovejch žárovek, což byl klon SLB586 od Filipesa. Ten uměl senzorově ovládat krátkým dotykem zapnutí/vypnutí, dlouhým plynule reguloval jas nahoru-dolů a zase zpátky, zapojením jednoho z vývodů se určovalo, jestli bude regulace začínat nahoru nebo dolů. Ale LEDky by s ním asi regulovat nešly, byl tam problém s přídržným proudem použitelnejch triaků, u KT205 musela bejt jako zátěž použitá aspoň 75W žárovka, u KT207 dokonce 100W, jinak to blikalo jak blázen ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 23:14    Předmět: Citovat

Neprozřetelně jsme koupili předchozí verzi diamant https://www.eva.cz/zbozi/80769/svetlo-wzsd-diamant-led-3000-6000k-2100lm-25w-s-dalkovym-ovladanim/ V různých obchodech jsou různé velikosti. Zapíná se vypínačem a nastavení si pamatuje. V jednom světlu umřel led modul,což je pitomé, když máš světla 3 a chceš stejnou barvu. Naštěstí bylo ještě jedno na chodbě. Ovladač se stejně nepoužívá, jedno světlo ztlumené, dvě jsou naplno, volba je vypínač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 23:40    Předmět: Citovat

Tu "diamant" sracku som videl v dvoch roznych verziach (bez DO, kazda vnutri uplne ina. V jednej umrela LED, druha bola nova ako nahrada. Montazne diery boli inak Evil or Very Mad Ale nejako som to tam narval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt prosinec 01 2022, 18:20    Předmět: Citovat

Je to po záruce, takže na chodbu jsem dal tenhle modul, sice diamant nemá rovné dno, ale drží to na dvou magnetech mimo osu a hotovo. Nakonec to má stejnou barvu světla. Máme nízké stropy a tam toho člověk moc nevymyslí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jantar



Založen: May 04, 2009
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 16:43    Předmět: Citovat

Díky moc všem za příspěvky k tématu.
Trochu se v tom začínám ztrácet.

Takže v první řadě potřebuji:
- libovolný ale stmívatelný LED světelný zdroj (nebo nestmívatelný + stmívatelný napájecí zdroj).

A potom něco čím to budu regulovat, což může být:
- typicky otočný regulátor nainstalovaný místo vypínače,
- nebo jednodušší regulace pomocí obyčejného vypínače případně spínače (=funkce jako zvonkové tlačítko), to ale musím koupit nějaké all-in-one svítidlo které má podporu tohoto "klapání vypínačem či spínačem" v sobě.

Pochopil jsem to v pricnipu správně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2022, 19:35    Předmět: Citovat

Jantar:

ano, pochopil.

Zjednodušeně řečeno:

pokud bude LED bez zdroje, lze ji stmívat čímkoliv, nejlépe regulovaným spínaným zdrojem proudu. Takové LED bývají jako pásky, různé moduly apod. a napájení bývá různé, většinou nižší než 230V a stejnosměrné. Pokud LED nemají integrované odpory (jako je např. v páscích), proudové napájení je nezbytností.

Pokud už interní zdroj má (typicky třeba LED "žárovky" E27 apod.), tak musí mít deklaraci jako stmívatelná a k ní musí být odpovídající typ stmívače. Takové LED jsou obvykle na 230V střídavých.

Regulaci stmívání (ve smyslu ovládacího prvku) pak musíš přizpůsobit okolnostem viz předchozí věty (nebo jimi už bude daná).

Úmyslně pomíjím hrůzy typu "IoT LED" apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund