Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Signálové chassis z č/b TV, diody 1A (zimní oddechové téma)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 23:43    Předmět: Citovat

Opět jsem si došel do skladu, že se podívám po signálovém chassis s tím hranatým maďarským tunerem a že jej velice krátce prozkoumám. Bohužel, vše je rozdáno. Jiné dva mé skladové kusy chassis obsahovaly tunery "Kovoslužba".

Ten se dvěma vstupy obsahoval:
• ГТ328А
• AF240
• ГТ328А
• ГТ346
• GF507R
• 4x varikap - kvádřík se žlutým proužkem
Tady velkou využitelnost nevidím, ale vybavuje se mi dávné zapojení z Amatérského rádia, v němž byl jakýsi digitální teploměr a varikap v tom přístroji sloužil jako snímač teploty.

Ten s jedním vstupem (a štítkem ČAJAVEC, YUGOSLAVIA) obsahoval:
• BF961 ("TFK")
• tr. v pouzdře TO50 (potisk z druhé strany)
• BF961 ("TFK")
• BF926 ("Siemens", TO92)
• BF970 (noname)
• několik BA243 a varikapů BB609A, obé Siemens

To už je využitelnější, řekl bych. A zajímavá kooperace, anžto krabička je stejná jako tuner od Kovoslužby, odpory jsou čs. a kondenzátory vypadají kultivovaně, jako z nějakého Grundiga z poloviny 80.let.

Ad pochybnost nad využitím starších dílů ze starších televizí apod. (multipřezdívkový občan) - stowattová páječka má za nepřetržitou hodinu sežráno 0,1kWh el. energie, při zastropovaných šesti kačkách je to 60 halířů. Já těch pár kousků součástek zkusmo dolovaných (3x C 390/M 250~, BC178, MAA550, KC147, 2xR, 1x obyčejné C, 1x KZ141, sluchátkokazetové trafo WN 674 24 a vypínač DESKO 3336) pájel pod stopkami asi pět minut. Smile Tomu říkám vynaložená energie. Laughing



PB260151.JPG
 Komentář:
Jugoslávský tuner
 Velikost:  131.99 kB
 Zobrazeno:  23 krát

PB260151.JPG



PB260152.JPG
 Komentář:
Pod plechem tuneru
 Velikost:  163.58 kB
 Zobrazeno:  30 krát

PB260152.JPG




Naposledy upravil judeware dne po listopad 28 2022, 21:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17727
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 0:43    Předmět: Citovat

Špatný výpočet. Nebude snad elektrika zastropovaná až od 1.1.2023? Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 7:15    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
citace:
Dioda SY210 byla použita i v některých našich televizorech pro usměrnění anodového napětí.
Skutečně? Nemám teď po ruce schéma, ale tato dioda je v TV Corina "někde poblíž MAA436" (možná v sérii s KT110). Na usměrnění VN je v Corině bulharské "cigáro" s označením TV20.

Tohle je zajímavé nedorozumění Smile
Tyhle šasíčka se dvěmi IO, pardon, třemi - MAA550 Smile , měla své předchůdce i s elektronkami. Anodové napětí v citaci se vztahuje k těmto elektronkám, ne k anodě obrazovky Very Happy
SY210 zkrátka usměrňovala síťové napětí. Byla použivaná i v jiných šasíčkách, obvykle šlo o jednocestné usměrnění. Tuším, že se používala i v sérii se žhavením elektronek, aby tepelná ztráta na předřadných odporech nebyla tak velká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 12:44    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Výhodou těch "kudrlinek" bylo kromě zlepšení chlazení i to, že se dalo líp přizpůsobit rozteče vývodů děrám - když ostře ohneš vývod u konců, tak s nima moc už neuděláš a taky jej můžeš u svarů ulomit.

Různé tvarování vývodů se používalo u větších součástek, které za provozu hřály. Nemusely to být zrovna smyčky či kudrlinky, někdy to bylo zahnutí vývodů do tvaru "S", někdy jen dlouhé "nohy". Vedle odvodu tepla se zmenšilo cyklické namáhání jak pájeného spoje, tak vývodu u pouzdra součástky při zapínání a vypínání přístroje.

Monterjirka: předpokládám, že máš nějaké to vybavení na slaďování (aspoň GDO do 100 MHz), tak by to snad nemuselo být tak náročné.
Na příkladu tuneru 6PN385 15, 19 uvedu:
-paralelně k C127 přidej kapacitu 150 pF a pomocí L116 nalaď obvod na 6,5 MHz (pak z MB4 připojíš přes asi 22 pF vstup modulu Z třeba z TVP C110, původní vývod OMF zůstane nezapojený).
- paralelně ke varikapu D110 přidej kapacitu asi 4p7
- ladicím napětím dostaň z oscilátoru kmitočet 77,1 MHz
- vypájej C102, C103, C104 a R111
- snižuj indukčnosti L108, 109, 111, 112, 114 a 115, ať se dostaneš na maximální citlivost při těch 70,6 MHz
- zmenši indukčnost L113, ať snížíš stupeň vazby propusti, odhaduji na čtvrtinu počtu závitů, to by mohlo stačit. Pak při nezměněném ladicím napětí budeš muset pomocí L111/112 a L114/115 (obvykle stačí dotáhnout jednou z nich) na maximální citlivost na 70,6 MHz.
To ber jako námět, jak využít hotový tuner, naposledy jsem totiž překopával na FM tuner kanálový volič KTJ podle Komárka (AR A5/79), jinak jsem z novějších tunerů občas vytěžil nějaký ten KB105, BF981 nebo KF907.

Další možností je překopat modul Z ze starších modelů (osazený MAA661) a udělat si na FM krystalku podle AR B5/85.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 14:42    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Jiné dva mé skladové kusy chassis obsahovaly tunery "Kovoslužba".

• 4x varikap - kvádřík se žlutým proužkem

... A zajímavá kooperace, anžto krabička je stejná jako tuner od Kovoslužby, odpory

- Tuner "Kovoslužba" - to není výrobce. Tuner zřejmě prošel (v záruce?) opravou právě v servisní síti Kovoslužba.
• 4x varikap Tady se zase jedná o čtveřici (vybíranou-párovanou v Tesle, je takto uvedená i v Katalogu). Typ: KB105, či 109? Už se na mně podepisuje "ten Němec" - typ se mně už "vykouřil z palice" a nechce se mně ho hledat. Najdi si sám Exclamation

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 15:25    Předmět: Citovat

citace:
SY210 zkrátka usměrňovala síťové napětí. Byla použivaná i v jiných šasíčkách, obvykle šlo o jednocestné usměrnění. Tuším, že se používala i v sérii se žhavením elektronek...
Čímž je vysvěleno, proč jsem v TV Corina žádnou vhodnou "anodu" nenašel. Smile

citace:
Další možností je překopat modul Z ze starších modelů (osazený MAA661)...
Což mě utvrzuje v přesvědčení, že není na místě něco vyhazovat (dokud jsou možnosti ke skladování).

kokun napsal(a):
Typ: KB105, či 109? ...a nechce se mně ho hledat. Najdi si sám
Časem. Smile Nesnadnost určování součástek se nám teď vrací v případě mnohých SMDček, ale u starších proužkatých čs. polovodičů je to otravné zvlášť (a malých Japan diod). Apropos - varikap ve funkci snímače teploty je v článku Digitální teploměr (Ing. M. Prachař) v Amatérském rádiu A 5/87 od strany 170.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 16:09    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
kokun napsal(a):
Typ: KB105, či 109? ...a nechce se mně ho hledat. Najdi si sám
Časem. Smile Nesnadnost určování součástek se nám teď vrací v případě mnohých SMDček, ale u starších proužkatých čs. polovodičů je to otravné zvlášť (a malých Japan diod). Apropos - varikap ve funkci snímače teploty je v článku Digitální teploměr (Ing. M. Prachař) v Amatérském rádiu A 5/87 od strany 170.

Apropos - článek v AR si vyhledáš, ale součástku v Katalogu se ti taky hledat nechce?
Tak tady ji máš - pouzdro D24 (vpravo nahoře). A je to 4KB109G (mmchdm - odkaz na stejnou str. Katalogu jsem ti dával už dříve a tam jsi mohl ten varikap už taky vidět!) Exclamation

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund