Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj 24V ze 1.5V až 5V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 20:51    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
I u Arduina musíš vědět, jak co zapojit...
Pokud vezmeš známé a "průhledné zapojení", můžeš ho libovolně modifikovat, upravovat k obrazu svýmu. Kdežto používáním hotových modulů se s Tebe stane jen "uživatel".


To jsou typicke kecy zamrzliku ktere slychavam i v praci kdyz se maji naucit makat na novem stroji, pouzivat PC apod.
I operacni zesilovac nebo 555 si stavis z jednotlivych tranzistoru? Smile
Proste ses linej naucit se moznosti modernich IO a jen vymejslis pseudoduvody proc.

Pokud je to merici pripravek, potrebujes abys tam mel neustale naprosto spolehlivych 24V a pokud ne, musi ti to dat bastl vedet (zkrat, prepeti, slaba baterie apod.) a zaroven musi mit ochrany proti tomuhle, musi mit dobre dynamicke odezvy na zmenu proudu a ne ze pri pripojeni zateze napeti spadne a casem to nejak dojede atd... To zadnym radobyvtipnym zapojenim se 2 tranzistory neudelas.

Osobne bych rekl, ze se ti vymsti spis tvuj pristup, az budes vadne relatka oznacovat jako dobra nebo opacne, nekdo te za to casem kopne do prdele. Ale to je tvuj boj, radu jak se to ma delat s dostal, naloz s ni dle vlastniho uvazeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 20:59    Předmět: Citovat

Nemyslím si, že by šlo o lenost učit se vlastnosti nových obvodů. Právě naopak. Lenost by si vybrala hotový obvod místo tvoření vlastního.
Tím ovšem neříkám, že by nové obvody byly zbytečné nebo nevhodné. Zároveň však taky neříkám, že je nutné nebo účelné používat je vždy.

Dodatek
Vlastně jsou asi tři druhy bastlířů, rozeznat jdou v přístupu jakým něco staví. Třeba "laboratorní" zdroj.
Někdo si postaví něco zcela vlastního z diskrétu nebo i IO, ale výkonový prvek je samostatný tranzistor. Tento člověk elektronice rozumí, svůj zdroj pak i používá, dobře ho zná a proto jej dovede dokonale využít.

Jiný typ bastlíře zplácne něco s LM317. Víc prostě neumí. Zapojení nékde našel a je rád, že mu aspoň trochu rozumí. Nějaké rizika provozu takového zdroje neřeší a v podstatě o nich ani neví. Zdroj za chvíli skončí ve skříni, nebo ho brzo nějak odpálí.

Třetí typ použije nějakou modernu se SMD švábem, jednou cívkou a troškou smetí okolo. Tento člověk chce zdroj především používat, přitom samotnému zdroji věnuje jen tu nejnutnější pozornost.

Teoreticky je tu ještě čtvrtý typ, který si prostě někde koupí hotovou destičku. Ale ten už asi úplně nenaplňuje definici bastlíře.


Naposledy upravil Kremik dne po listopad 28 2022, 21:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:01    Předmět: Citovat

Alebo zober dve VRLA baterie 12V/0.8Ah, zlep dokopy paskou a zapoj do serie. Akurat odporucam nejaku ochranu proti skratu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:04    Předmět: Citovat

1. Je rozdíl mezi měřícím přístrojem a zkoušečkou - psal jsem o zkoušečce, kdy s ní poznám nefunkční kabel dálkového ovládání. To je celý. Vlastní relé se řeší jinak (prostě se vymění i preventivně)

2. Nejde o to se naučit něco novýho, ale nespolíhat se na nějaký Aliexpres, nebo jiný kvelb někde v Číně. Modul, který mám doma stál 75Kč. Musel jsem vzít aspoň 3, aby se mi vyplatilo poštovný. A narozdíl od něj takovou 555ku koupíš všude. A není podezřelý, že modul, který má v sobě voltmetr a ovládací logiku, kdy jej tlačítkem zapneš a vypneš, stojí 75KČ?
Pokud navrhuju nějakou elektroniku, a živím se tím, tak se mi už vyplatí si ty moduly nechat vyrobit na zakázku i z certifikátem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:12    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Nemyslím si, že by šlo o lenost učit se vlastnosti nových obvodů. Právě naopak. Lenost by si vybrala hotový obvod místo tvoření vlastního...

Hotovy obvod na tohle neexistuje, ale muze pouzit obvod se solidnimi parametry na menic venovat cas a energii k vymysleni ochran a na indikaci nestandartnich stavu. A mimochodem, jeste jsem tu nevidel zadne z tech "opravitelnych" zapojeni ktere by 24V vytvorilo od vstupniho napeti 1.5V jak dotycny pozadoval v zadani.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6298
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:13    Předmět: Citovat

Když jsem v práci stavěl kalibrační zdroj proudu v mikroamperech, tak se mi smáli, že je to složité a proč nepoužít 9V baterií a 10MOhm odpor. Jo, já jsem použil moderní OZ s nulovým offsetem, nulovou tepelnou závislostí a výstup je nezávislý na vnitřním odporu kalibrovaného měřáku. Chyba v rámci promile. Samotest vybité baterie. Ale asi už to není ten kontakt s fyzikou. 😐
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:17    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
2. Nejde o to se naučit něco novýho, ale nespolíhat se na nějaký Aliexpres, nebo jiný kvelb někde v Číně. Modul, který mám doma stál 75Kč...

Ja se o zadnych cinskych modulech z ebay nebavil, ja psal o obvodech jako je napriklad tento. https://www.analog.com/en/products/lt1308a.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:24    Předmět: Citovat

Je to marný. To zas bude spousta příspěvku o ničem. Budu řešit nějaké koniny okolo tří tlačítek, LED diod a zdroje 24V - co bude zabudovaný v zástrčce a napájený nakonec POWERBANKOU - která to ostatní má jaksi v sobě (baterie, nabíjecí obvod, Vámi adorovaný moderní stabilizovaný step-up měnič na 5V a svítivou diodu, kterou si můžu posvítit na místo činu).
A zrovna to LT1308 - stejný "problém", jako u těch 3 modulů viz výše, neboť v GM jej nekoupím.


Naposledy upravil Artaban001 dne po listopad 28 2022, 21:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:26    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
jeste jsem tu nevidel zadne z tech "opravitelnych" zapojeni ktere by 24V vytvorilo od vstupniho napeti 1.5V jak dotycny pozadoval v zadani.

No, řešením by bylo použít jako spínač buď germaniový tranzistor, čímž jsem tě určitě velmi potěšil, nebo FET, ale při 1,5V asi solidně nesepne a to by chtělo spíš aby to makalo od 1V, bo pokles při zátěži a vybíjení, takže ještě malý startovací měnič, který by se po náběhu toho hlavního odpojil. Už to možná zavání orlojem, ale bylo by to hezký Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:34    Předmět: Citovat

Na to Ti napíšu jednu zajímavost - existují obvody, který obsahují MOSFET, který se budí výstupním napětím (není to perpetuum mobile, ale to napětí jde do hradla a MOSFET tak má hodně nízký odpor v sepnutým stavu), takže fungují už od 0.5V. Nedávají teda 24V, ale jsou v některých LED baterkách na jeden monočlánek. Pokud ale napětí baterie dosáhne těch 0.5V a obvod vypneš, tak obvod už nenastartuje - teda pokud tam nějak nezaimplementuješ zásobní kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:51    Předmět: Citovat

No napadlo mě znásilnit toho čtyřnohého švábíka ze solární lampičky, ovšem spínač by musel být externí a narychlo neodhadnu z hlavy jaký orloj by z toho vzešel.
LED světlo na 1 tužkovku mám, funguje až někam pod Volt, nezjištoval jsem kolik, a taky od určitého napětí nestartuje. Ale je spíš jen pro zlost. Pořád přepínat velký jas - malý jas - neužitečné blikání... Nic s tak blbým ovládáním už si nekoupím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6298
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:59    Předmět: Citovat

Artabane, pokud to chceš stavět ze součástek z GM, tak se mrkni, jaké step-up měniče prodávají. Snad v těch prehistorických švábech z jejich nabídky něco vhodného najdeš. Pokud ne, slep si ty baterky, jak ti doporučoval rainbow...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 22:41    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
...A zrovna to LT1308 - stejný "problém", jako u těch 3 modulů viz výše, neboť v GM jej nekoupím.

Pokud budes omezovat svou cinnost na zoufalce typu GME, skoncis stejne jako GME - v propadlisti dejin Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 22:46    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
...Pokud ale napětí baterie dosáhne těch 0.5V a obvod vypneš, tak obvod už nenastartuje - teda pokud tam nějak nezaimplementuješ zásobní kondenzátor.


Jasne, jako zkusebni pripravek primo idealni Smile
U toho obvodu co jsem ti namatkou nasel pisou ze funguje od 1V. A to tam kupodivu neni zadne germanium a jako velke plus bych taky videl, ze nabehne pokazde kdyz ho zapnes. Smile

Pokud se jedna o zapojeni ktere musi mit pripojenou nejakou baterii, ale je schopne ji dobijet i z nizkeho napeti tak vez, ze kdybys nezamrzl ve sladkych osmdesatkach s KC507 vedel bys, ze dnes existuji moderni "korporatni" obvody kterym staci na takove nabijeni baterie nebo tebou uvadeneho kondiku jen 20mV, takze je mozne je napajet treba z termoclanku. Takze pokud zabranis vybiti toho kondiku, muze ti dana vec fungovat prakticky naveky (k tomuto ucelu jsou ty obvody taky navrzeny).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 23:13    Předmět: Citovat

No jo, když napíšu, že existuje obvod, tak není zřejmé, jestli se jedná o integráč, nebo o celou destičku osazenou tranzistory. Takže já myslel švába fungujícího stejně, jako je PR4401, nebo PR4402 - Vygoogli si je. Přívod byl přes tlumívku a výstup budil LED přes diodu. Bohužel u SMD není zřejmé, o co jde, protože je problém dekódovat označení ze součástky, co vypadá stejně jako běžný digitální tranzistor z autorádia.
A co se týká toho GM - kvůli jedné součástce za 30KČ nebudu dávat poštovný 200KČ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund