Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jiskření uhlíků v elektrickém nářadí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HC-96



Založen: Aug 02, 2015
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 17:55    Předmět: Citovat

S uhlíky ani s jejím uchycením se nehýbalo , ložiska jsou v pořádku.Pouze jsem vyměnil kondenzátor který doslova explodoval, za stejný typ se stejně značenými konci.Oblouk se ani "netáhne" po obvodě přez lamely ,je to takový prskavý plamen. Na jedné straně možná menší,ale po celém kolektoru rovnoměrně.Kolektor vypálený zatím není. Mohlo se stát ,že došlo k mezizáv. skratu statoru ,ten kondenzátor přetížil a ten explodoval? Při poruše vylétla 20A pojistka. Nyní při zkoušce pojistky nevypadly, Ptal jsem se v servisu ,nechuť , na to již nic není ,zjištění závady 600 Kč.Případná oprava bez záruky.Sám to nechci to moc zkoušet abych nezničil kolektor kdybych něco zmastil a byla by to závada kterou jsem si sám vyrobil. Chápu je to vaření z vody ,jsem schopen změřit odpory statorových cívek , ale mezizáviťák neumím . Nevíte někdo kolik by asi mohl být ohmický odpor vinutí statoru? Vrtačka tuším měla asi 600W a ještě ten "pomalu"otáčkový motor.Výroba vrtačky asi v r. 1975.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 18:37    Předmět: Citovat

Ten novy kondik je dobry a spravne zapojeny?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HC-96



Založen: Aug 02, 2015
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 19:10    Předmět: Citovat

Kondenzátor je "Síťový odrušovací filtr TC 259." je stejný typ a i vývody jsou barevně stejně označeny . A podle starého je zapojen i nový. Jestli je dobrý , na ohmický odpor průraz nevykazuje, kapacity nemám čím změřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 19:54    Předmět: Citovat

Filtr TC259 má pět vývodů a obsahuje v pouzdře celkem tři kondenzátory.

jeden 100nF tj. 0.1uF na 250V
+
dva 2,5nF tj. 2500pF na 250V

Zapojení a popis je v tomto dokumentu.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 20:05    Předmět: Citovat

HC-96 napsal(a):
Vrtačka Narex, koupena v r. asi 1975 již modrá hranatá.

Je na štítku té vrtačky napsaný typ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HC-96



Založen: Aug 02, 2015
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 20:13    Předmět: Citovat

No já vím ,to jsem si zjistil při nákupu. Ale nyní mě napadlo že bych mohl zkusit zapojit vývody přímo na přívod od vypinače.Bez kondenzátoru. Pokud se situace změní tak to porovnám s druhým /mám 2/ Když tak se pokusím nějak zjistit jestli vývody odpovídají - bouchlý nový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 23:02    Předmět: Citovat

Před časem mi vybouchnul odrušovací člen ve vrtacím/sekacím kladívku Bosch SDS+. To samý jen trochu později v Boschácký příklepovce vrtačce. Podařilo se mi tady sehnat originál ND, vyměnil jsem a mašinka jede jako dřív. Takže exploze odrušováku není nutně odprásklý rotor nebo stator.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 23:17    Předmět: Citovat

Eshop s náhradními díly pro různé elektro nářadí

Rotory pro vrtačky a vrtací kladiva Narex
Statory pro vrtačky a vrtací kladiva Narex
Uhlíky pro vrtačky a vrtací kladiva Narex

Ale pro starší kousky tam asi nic moc nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2023, 18:04    Předmět: Citovat

HC-96 napsal(a):
bych mohl zkusit zapojit vývody přímo na přívod od vypinače. Bez kondenzátoru.
Nedělej to.
Dokonce i úplně zdravý motor by pak jiskřil uhlíky víc, než normálně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HC-96



Založen: Aug 02, 2015
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 19:19    Předmět: Citovat

Problém je v tom ,že štítek je odrbaný ,bez údajů. Snažil jsem se někde sehnat foto na netu ale nevedlo se mě . Je to vrtačka bez příklepu asi 600 W hlavička je na kuželu. Takže problém . Ono to asi dopadne tak ,že budu muset koupit novou protože vrtačku potřebuji.No a budu vymetat web a známé jestli nesplaším někoho kdo by se na ní podíval za rozumný peníz. Samozřejmě příp. opravu za požadovanou cenu. Nechce se mě vrtačku vyhodit ,nechala si líbit neskutečné věci , pouze jednou odešlo kolečko a to se tenkrát dalo koupit.Mám obavy že když bych takhle zacházel s moderními ekologickými plasťáky tak že bych dlouho nepracoval a veškeré závady v záruce by skončili "nářadí bylo přetíženo ,na závadu se záruka nevztahuje" ,jako se mě to již stalo. Poradí mě někdo nějakou značku která by přežila vrtání 13 vrtákem ve stojanu - zhruba 2 hod denně s přestávkami ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 21:05    Předmět: Citovat

HC-96 napsal(a):
Je to vrtačka bez příklepu asi 600 W hlavička je na kuželu. Takže problém . Ono to asi dopadne tak ,že budu muset koupit novou protože vrtačku potřebuji. Poradí mě někdo nějakou značku která by přežila vrtání 13 vrtákem ve stojanu - zhruba 2 hod denně s přestávkami ?

Novější vrtačka Narex bez příklepu s podobným příkonem 650W je EV13F H3. Má i elektronické řízení otáček, ale vrták 13mm je maximum.



Nový kus je aktuálně za cenu 2679 Kč v tomto eshopu a nebo starší použitý kus EV13E H3 je za cenu 849 Kč na aukru.

Možná by bylo lepší zvážit nákup stojanové vrtačky třeba Proteco 5115VS550, která je až do průměru vrtáku 16mm. V eshopu viz tento odkaz ji mají aktuálně za cenu cca 2500 Kč s dopravou zdarma.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HC-96



Založen: Aug 02, 2015
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 22:05    Předmět: Citovat

Z technologiclých důvodů to na stojanové vrtačce nejde ,místo na výšku.
Našel jsem ten můj typ na Aukru Dám sem odkaz ale nevím jestli to bude fungovat ,moc to s počítadlem to moc neumím.
https://aukro.cz/vrtacka-narex-7011474473?gclid=EAIaIQobChMIh72z06PZ_AIVMQd7Ch2HAAo1EAQYAyABEgKAMfD_BwE
Ty údaje pod tím jsou nesmysl .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 22:16    Předmět: Citovat

Si tu nohu na stojanovce zkrať. Jestli to má dlouhodobě sloužit jednomu účelu, mohlo by se to vyplatit. Kde se to heblo vypíná je vidět na první pohled, ale jak ho zapnout? Leda že by bylo pro leváky...? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HC-96



Založen: Aug 02, 2015
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 22:33    Předmět: Citovat

Ten stojan je upravený aby šel do rohu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 22:51    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Kde se to heblo vypíná je vidět na první pohled, ale jak ho zapnout?

Zapínací zelené i vypínací červené tlačítko jsou obě na levé straně viz obrázek níže. To kulaté tlačítko vpředu je pouze bezpečností STOP tlačítko s aretací (pozn. pro elektrikáře bude možná známější pod názvem TOTAL STOP).



vrtacka_proteco.jpg
 Komentář:
Stojanová vrtačka PROTECO
 Velikost:  193.21 kB
 Zobrazeno:  67 krát

vrtacka_proteco.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund