Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

K: Lakovaný vodič 25 mm2
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 0:38    Předmět: Citovat

Ba ne, měď se dá vykalit tak, že změkne na srágoru - jak jinak by se daly vyklepávat třeba orientální měděný kotle a talíře? Jenom se chová prakticky opačně než ocel - ohřátím a pomalým zchlazením se měď vytvrzuje a křehne, naopak rychlým "kalicím" zchlazením se změkčuje a "plastifikuje". Bohužel to ohřátí pro změkčení je až do červenýho žáru, takže pápá izolace ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2651

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 8:12    Předmět: Citovat

Ale jak jsem koukal na ta trafa (mám dvě, větší a menší, už s odstraněnými originálními sekundáry), tak by je bylo možné rozříznout, oddělit E a I plechy - tedy navinout pohodlně sekundár mimo a trafo poté opět svařit. Jak mám zkušenosti se svářením CO2, tak se ten materiál moc neohřeje. Taky by třeba bylo možné regulovat výkon ještě oddalováním E a I plechů - nicméně hlavní regulaci chci mít tu standardní z PRC na 100A, která reguluje čas (po 20ms) a výkon (od 30 do 99%).
Taky mě napadlo udělat na sekundáru odbočky. Pořád si myslím, že bych na trafo navinul 6 závitů drátem 2x25mm². Jednak by se to s odbočkami navíjelo lépe (drát by byl kratší) a taky by bylo možné lépe využít výkon trafa při bodování menších věcí. Ale nikde, na žádném videu, jsem odbočky neviděl. Mám doma staré 400A rychlospojky typu S400, tak že bych je využil (a vzhledem k jejich velikosti by na nich nemusela být velká ztráta).
A když bych žíhal drát, mohl bych jako izolaci použít teflonovou těsnící pásku (tu silnější, která má tloušťku 0,2mm)?

Takže:
a) - Řezat trafo?
b) - Pak ho svařit nebo regulovat výkon oddalováním E a I?
c) - Dělat odbočky (2, 4 a 6 závitů)?
d) - Teflonová páska jako izolace?

A pak ještě sehnat ten drát. Zkusím místní navijárnu - ale myslím si, že takový drát tam ještě neviděli. Mám doma trafa 2x15 a 2x30V s hmostností okolo 25kg. Jsou ze starých nabíječek na VZV a využití mají jen jako závaží s držadlem. Ale je mi líto je zničit. Ten drát (7,6x4mm a 10,2x3,4mm i s izolací) lze, díky jeho síle, odmotat jako nic a není ani problém z něho flexou odstranit vinutou izolaci. Nová izolace nebude problém, mezi závity bude minimální napětí. Raději bych ale koupil nový drát.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 10:59    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):

a) - Řezat trafo?
b) - Pak ho svařit nebo regulovat výkon oddalováním E a I?
c) - Dělat odbočky (2, 4 a 6 závitů)?
d) - Teflonová páska jako izolace?

a) Já trafo rozříznul, lépe se tam pak vkládalo vinutí
b) Já ho svařil. Ten tvůj navržený způsob regulace by podle mě nefungoval, když už se regulace proudu dělá, tak zasouváním magnetických zkratů mezi primárem a sekundárem, u trafa z mikrovlnky na to nebudeš mít moc místa. Já tam ty původní zkraty dokonce i ponechal.
c) Podle mě je to nesmysl. Na bodování plechů mi stačí 3 neúplné závity. Vinutí jsem složil z nastřihaného, starého kabelu (licny), na průměr cca 12mm a konce zapájel do Cu hranolů. Do těch pak upevňuju bodovací nástavce.
d) Těch 12mm drátků jsem pak omotal normální hadrovou kobercovkou.

Žádná nádhera to není, ale funguje to.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 16:52    Předmět: Citovat

Měsíce . ALE . Jak se dáš do hýbání tak to tvrdne "za rukou" . Ale z MOTu je to jen a zůstane hračka .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 10:43    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ba ne, měď se dá vykalit tak, že změkne na srágoru

To je na mě? Jakýpak ba ne, psal jsem vyžíhat, smočit, pak je jak bláto. Akorát jsem nezkoumal, na jak dlouho. U těch vložek v motorech to fungovalo dokonale.
Horší to bylo s měděnejma kroužkama na těsnění hydrauliky a HP plynů. Tak si nahřejvám nad propanbutanovým vařičem coulovej kroužek zavěšenej na svářecím drátu a on se najednou připájel k tomu drátu. Shocked Asi nějaká speciální nízkotavitelná čínská měď. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 10:55    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):

a) Já trafo rozříznul, lépe se tam pak vkládalo vinutí
b) Já ho svařil.

To je zvláštní s tím svařováním. Kdysi mi fy PJS vyráběla zakázkový elektromotory typu modelářská "oběžka" do potápěčských scooterů. Slepený, navzájem izolovaný plechy se v MEZu Náchod popatlaly před namotáním cívek takovou tou izolační sklovinou a pak se v brusce na kulato plechy obrousily v hrotech na přesnej průměr a odstranění tý skloviny z pólových nástavců.
Běžně byly po broušení jednotlivý plechy vidět ale u jedný série asi špatným nebo neorovnaným povrchem brusu byly ty plechy jakoby slitý. Výsledek byl, že tyhle slitý motory měly znatelně menší tah. Tak by mě zajímalo, co to svaření plechů provede s parametrama trafa. Běžně se přeci EI plechy z jedný strany izolují barvou.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 10:59    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
....Takže:
...b) - Pak ho svařit nebo regulovat výkon oddalováním E a I?
...
PF
Popiš trochu podrobněji, jak si mechanicky představuješ regulaci výkonu oddalováním E a I. Síly působící na jádro jsou značné a bude to docela konstrukční problém. A napiš i jak a proč myslíš, že to bude regulovat výkon.

Jinak rozříznout jádro na E a I je asi jediná metoda jak efektivně dostat dovnitř "hranatý" tlustý vodič. Kdysi jsem byl u toho, když se vinutí svářečky "navíjelo" na trnu (cívkové těleso bez čel) pomocí palice z gumy nebo ze dřeva. Bylo to spíš kovotepectví něž navíjení, co si tak vzpomínám. A to bylo o dost větší trafo s větším okénkem než má MOT.
Vodič byl nepoužitý a i tak byly poloměry dost oblé.

Na obrázku je kdysi profesionálně vyráběná tlumivka na trvalých 50A a poloměry ohybu nejsou zrovna malé. Tam asi palici nepoužívali. Jenže ty potřebuješ dobře vyplnit malé okénko.



Tlumivka 50A .jpg
 Komentář:
 Velikost:  99.82 kB
 Zobrazeno:  35 krát

Tlumivka 50A .jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 11:40    Předmět: Citovat

Svařování švem na spoji E a I asi není samo o sobě nic hrozného. Pokud je mezera na dosedací ploše minimální. Objem svaru a styčná plocha jsou k celkovému objemu jádra nepatrné, takže místo se zvětšenými vířivými ztrátami je relativně malé.
Kdyby bylo bývalo trafo v ostatních ohledech navrženo správně, nemělo by to vadit. Ale ono to tak nebývá.

Koupil jsem kdysi 2 moderní oddělovací trafa 250VA se svařovanými plechy. Vypadají docela pěkně, ale jsou trošku zklamáním, protože se i naprázdno docela dost hřejí(byť v normě). Ale spíš to bude moderním ekonomickým návrhem než svařením plechů.



Oddělovací trafo 250VA_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  87.19 kB
 Zobrazeno:  39 krát

Oddělovací trafo 250VA_1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 11:44    Předmět: Citovat

Bakalarska praca o vplyve zvaru na prud naprazdno:
https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/32209/1/Myslivec,%20Bakalarska%20prace.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 12:16    Předmět: Citovat

Celé jsem to nečetl , ale závěr je, že nárůst proudu naprázdno vlivem svaru by nemusel být žádná tragédie - kdyby byl býval proud naprázdno bez svaru malý.

V dokumentu nastalo zvýšení z průměrné velikosti asi 340mA na asi 420mA. Navýšení malé hodnoty o nějakých 20% je pořád malá hodnota. Když se vychytají parametry svaru, je to ještě mnohem lepší.

Jenom nevíme, jestli i původní proud bez svařování nezpůsobí velké ztráty.



Vliv svaru na Io.jpg
 Komentář:
 Velikost:  83.77 kB
 Zobrazeno:  29 krát

Vliv svaru na Io.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 12:37    Předmět: Citovat

A co to dokazuje? Že když naši pradědkové empiricky zjistili, že trafoplechy poskládaný střídavě = bez magnetický mezery mezi svazkem E a I dají nejmenší ztráty neboli nejmenší proud naprázdno a nejlepší chování trafa při zatížení, tak se nejspíš nemejlili a že skládání plechů "na mezeru" se opravdu hodí spíš pro tlumivku než pro trafo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 13:00    Předmět: Citovat

I když plechy poskládáš klasicky střídavě, není to bez mezery. Nějaká nepřesnost a mezera tam bude vždycky. Zejména když okraje plechů jsou všelijak nepřesné kvůli střihu nebo vyražení. Asi vznikne v součtu větší mezera, než u dobře zabroušených a stažených ploch jader typu C, která také naši předkové (byť už trochu mladší) taky používali. Jenom je tehdy nesvařovali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 13:26    Předmět: Citovat

Ta "mezera" při střídavém složení plechů se projeví až při vyšším sycení.

Jeden svár na sloupku trafa z principu nevadí, protože proud se snaží putovat v průřezu sloupku. Pokud není svár i z druhé strany sloupku, pořád se tedy jedná o rozpojený obvod. Mimo přůřezu svárem, který je však oproti zbylé ploše sloupku poměrně malý.
Kdyby byl svár i z vnitřní strany sloupku, to už by bylo jiné kafe Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 14:51    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Ta "mezera" při střídavém složení plechů se projeví až při vyšším sycení...
Kdy nastane "vyšší sycení"? Jak může člověk sycení u hotového trafa ovlivnit? Projeví se mezera projeví při vyšším sycení negativně nebo pozitivně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 15:12    Předmět: Citovat

Nechceš tomu schválně rozumět . Pokud se hovoří o skládání trafa , tak jde v celkové praxi o více než 99% případů o výrobu . A je to přesně tak . Mne učili před více než 50ti lety 10000Gaussů . No potom i u běžných plechů přešli na 11 i 12000 Gaussů . Tam už se "mezery" při skládání projeví . No a Cjádra mívají sycení i 14000Gaussů i více . To je sakra rozdíl . První trafa jsem skládal z Mplechů s izolací papírem . Laughing A ten rozdíl 10% při špatném svaření může rozhodnout o shoření trafa . Rozhodně nelze použít k regulaci přerušení magobvodu vzduchovou mezerou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.34 sekund