Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oběhové čerpadlo
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
spratek



Založen: Feb 22, 2014
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 8:40    Předmět: Oběhové čerpadlo Citovat

Zdravím.
mám problém s oběhovým čerpadlem u plynového kotle BAXI LUNA 3 Comfort 240i. Čerpadlo je GRUNDFOS typ UP 15-50 A0 75W 2uF.
Nedávno čerpadlo přestalo spínat (chyba E25). Po odklepnutí chyby se čerpadlo rozjelo. Po nějaké době už odklepnutí chyby nepomáhalo, tak jsem to musel vytahovat ze zásuvky. Po dvou dnech už se to nerozjelo vůbec.
Předpokládal jsem, že to bude rozběhový kondenzátor, originál má kapacitu 2,0 uF, 5% do 85°C.
Kondenzátor jsem vyměnil za nový 2uF, ale rozsah teploty má jen do 70°C (Tolerance 10%).
Nyní se čerpadlo rozběhne pokud je motor studený, ale když se zahřeje, tak už znova nesepne. Je možné, že je problém s tou teplotou? Teplota vody v okruhu je nastavena na 60°C.
Ten originální kondenzátor měl po vyjmutí kapacitu 0,69uF, ten nový má 1,91uF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 375
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 9:32    Předmět: Citovat

To spíš vypadá že je přidřené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 9:50    Předmět: Citovat

Máš to opravdu odvzdušněné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 951
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 9:55    Předmět: Citovat

ohrej ten nový kondenzátor fénom a zmeraj ho. Ale neverím, že to spôsobuje on
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spratek



Založen: Feb 22, 2014
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 10:12    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Máš to opravdu odvzdušněné?

Úplně na začátku jsem si taky myslel, že je to vzduch.
Nejdřív jsem zjistil, že je prázdná expanzka, tak jsem jí dofoukl. Tlak držela, tak předpokládám, že děravá nebude. Pak jsem ještě vyměnil automatický odvzdušňovací ventil, co je na tom motoru. Když se motor rozbíhá ta je tam ze začátku slyšet pár bublinek, ale to po chvilce přestane a motor se točí.
V případě, že má sepnout a nesepne tak se ani nepootočí.

S tím přidřením nevím, zkoušel jsem s tím točit rukou a zdálo se mi, že motor jede pěkně. Nevím jak to ověřit líp. Nový motor stojí 8000,-kc, to znamená pokud by byl přidřený, tak je to totálka kotel má asi 14 let nebo se s tím dá něco dělat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 10:24    Předmět: Citovat

Předpokládám, že je to obyčejné hloupé jednorychlostní čerpadlo bez jakékoli elektroniky? Pověs paralelně k němu 40W žárovku a sleduj, jestli, když se má čerpadlo rozběhnout, se žárovka korektně naplno rozsvítí. Odhaduji to na opálené kontakty relé, které čerpadlo spíná a čerpadlo bude OK, v tom případě žárovka svítit nebude. Pokud naopak vždy správně svítit bude, je problém opravdu v čerpadle.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...


Naposledy upravil Zaky dne pá listopad 25 2022, 10:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 10:28    Předmět: Citovat

Kdyby to bylo opravdu čerpadlem, tak: https://www.dilynakotle.cz/grundfos-motor-cerpadla-ups-15-50_z23144/
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spratek



Založen: Feb 22, 2014
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 10:54    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Předpokládám, že je to obyčejné hloupé jednorychlostní čerpadlo bez jakékoli elektroniky? Pověs paralelně k němu 40W žárovku a sleduj, jestli, když se má čerpadlo rozběhnout, se žárovka korektně naplno rozsvítí. Odhaduji to na opálené kontakty relé, které čerpadlo spíná a čerpadlo bude OK, v tom případě žárovka svítit nebude. Pokud naopak vždy správně svítit bude, je problém opravdu v čerpadle.

Díky za radu zkusím
Zaky napsal(a):
Kdyby to bylo opravdu čerpadlem, tak: https://www.dilynakotle.cz/grundfos-motor-cerpadla-ups-15-50_z23144/

Opravdu můžu zaměnit jednorychlostní čerpadlo za třírychlostní?
Nebude to dělat nějakou neplechu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 11:02    Předmět: Citovat

Pokud je původní jednorychlostní a náhrada třírychlostní, tak ta náhrada je přepínaná mechanickým přepínačem přímo na těle a pokud přepínač někam přepneš, je to až do dalšího přepnutí jednorychlostní čerpadlo Smile Nebo se to ještě dělá tak, že pokud je přesně stejná ta mokrá vložka čerpadla, tak se prostě vytáhne z nového statoru a vymění do původního statoru. Musí se ale vždy zkontrolovat, že jsou díly stejné, to i v případě, že se do starého spodku dává nový celý motor. Originální díly jsou akorát cenově napařené, jinak úplně stejné, jako univerzální čerpadla totožné modelové řady téhož výrobce z té doby.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spratek



Založen: Feb 22, 2014
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 11:47    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Pokud je původní jednorychlostní a náhrada třírychlostní, tak ta náhrada je přepínaná mechanickým přepínačem přímo na těle a pokud přepínač někam přepneš, je to až do dalšího přepnutí jednorychlostní čerpadlo Smile Nebo se to ještě dělá tak, že pokud je přesně stejná ta mokrá vložka čerpadla, tak se prostě vytáhne z nového statoru a vymění do původního statoru. Musí se ale vždy zkontrolovat, že jsou díly stejné, to i v případě, že se do starého spodku dává nový celý motor. Originální díly jsou akorát cenově napařené, jinak úplně stejné, jako univerzální čerpadla totožné modelové řady téhož výrobce z té doby.

Aha, tak to je dobrý vědět, díky.
Teď jsem koukal na Aliexpress, tak tam prodávaj jen ty rotory . Shocked
Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Dá se tomu věřit? Ta cena vypadá pěkně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 12:41    Předmět: Citovat

S tím odvzdušněním jsem myslel hlavně to odvzušnění na radiátorech. Expanzka se měří při odpuštění vody (a jejího tlaku) jinak je to zkreslené. Po doplnění vody trochu na víc se odvzdušní radiátory a nejlépe po zahřátí vody v nich, protože nahmatáš, kam teplá voda neleze kvůli vzduchu.
Ale jestli to máš v pořádku, tak bych normálně odpojil čerpadlo a dal ho na těch 230 V zvlášť, že jede normálně, protože pokud se otočí rukou v klidu, tak se nezadírá - dokonce se doporučuje před 1. spuštěním před topnou sezonou rukou pootočit. Takže pokud čerpadlo na přímo na 230V pojede, tak to bude už jen něco na cestě mimo něj (relé, špatné kontakty atd.). Jinak ta čerpadla, pokud se nespálí, tak vydrží normálně aspoň 20 let. Při spálení stačí přehodit potřebnou část, někdy se mění u některých i ucpávka.
Zrovna jsem měl takovou diskusi s jedním majitelem plynového kotlu, co mu začal před třemi dny blbnout a nakonec to bylo povytaženými kontakty, za které tahal plynař (revize) před asi dvěma třemi léty za dráty. Stačilo zastrčit kleštičkama pořadně a je to jak nové. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spratek



Založen: Feb 22, 2014
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 13:52    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
odvzušnění na radiátorech :

Odvzdušněný radiátory jsou.
No co se týče těch kontaktů, tak když jsem se dostával k tomu kondenzátoru, tak jsem sundal celý ten domeček, který tam má jakousi lištu s jazýčkama, který zapadaj do svorkovnice v motoru a už z výroby to tam bylo strčený tak, že dva jazýčky byly totálně zdeformovaný.
Zřejmě ten, kdo to tam montoval se netrefil do svorkovnice a na prasáka to dotáhl. Samozřejmě tím i trochu podrtil ten plastovej domek, jak to nedosedalo tam kam mělo. Ale motor šlapal až do teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 21:21    Předmět: Citovat

HLAVNĚ !!!NOVÉ ČERPADLO NEROZDĚLÁVEJ !!! Na třírychlostním budeš mít Watty , tak dej ten stupeň , který se Watty nejvíce blíží starému . Větším ani menším výkonem nemáš proč vybuchnout . To přímé připojení starého čerpadla přímo na síť schvaluji . Než se čerpadlo opravdu zastaví , tak nejprve rachotí , to by jsi slyšel , trubky jsou zvukovod .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spratek



Založen: Feb 22, 2014
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 9:58    Předmět: Citovat

Tak jsem se v tom přes víkend zase rejpal. A vypadá to, že čerpadlo by mělo být OK. Napojil jsem tu žárovku na motor a ta se nerozsvítí tzn. nesepne relé.
Zajímavé bylo, že když jsem snížil teplotu v okruhu (původně jsem psal, že mám 60°, ale ve skutečnosti tam bylo nastaveno 70°C) ze 70° na 65°. Tak jel kotel bez problému, cely den i noc. Pak jsem to teda vrátil na 70° a zase začaly problémy chyba E25 (zavzdušnění nebo kouslé čerpadlo). U relé pro čerpadlo je kondenzátor X2 100nF, ten jsem změřil a měl jen 25 nF, vyměnil jsem ho za nový s hodnotou 86 nF. Ale to nepomohlo. Tak ještě by to mohla být ta expanzka, že by měla v sobě jen malou díru, kterou pomalu utíká vzduch a občas se ten vzduch dostane k motoru. Dnes ráno byla expanzka asi prázdná, protože v okruhu stoupl tlak na 3bary a začal uchcávat pojistný ventil.
Víte někdo na jakém principu ten kotel pozná, že je motor zavzdušněný?
Pro zajímavost posílám fotku té základní desky. Vlevo dole je modrý kondenzátor X2 100nF. Nad ním je relé čerpadla,



Motherboard_BAXI_LUNA3_comfort_240i_1.jpg
 Komentář:
MB BAXI LUNA 3 comfort 240i
 Velikost:  248.51 kB
 Zobrazeno:  88 krát

Motherboard_BAXI_LUNA3_comfort_240i_1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 10:39    Předmět: Citovat

Víš , jak se fouká správně expanzka ? Někdy bývá expanzka malá a to dělá problémy . Jestli znáš funkci expanzky , tak ti musí být jasné , proč stoupl tlak i bez dopouštění vody .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund