Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cena elektřiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 20:39    Předmět: Citovat

No a? to je jen formální "rozdělení".
ČEZ Distribuce ve "Skupině ČEZ" je akciová společnost, tvořená jediným akcionářem, kterým je překvapivě (výrobce) ČEZ a.s.
Jinak řečeno, ČEZ Distribuce, pokud cokoliv dělá, je to ze 100 % vůle ČEZu jako takového.
Ale to je vedlejší, jen je k smíchu, že někdo dělá ramena jak patří mezi deset největších energetik a přitom nemá na pár hadrníků, co by v termínu oběhli elektroměry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 21:13    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

citace:
V rámci zjednodušování a digitalizace přistupujeme ke stanovení vaší spotřeby elektřiny k ročnímu vyúčtování na základě samoodečtu, a proto bychom vás rádi požádali o nahlášení stavu vašeho elektroměru.


Je to tak asi u všech distributorů. Zapisoval jsem stavy elektroměrů a plynů z více nemovitostí k 31.12.2022 a u všeho byl pak dotaz, jestli to má být použito i k ročnímu vyúčtování (asi jako nějaký mezistav), protože některé mají vyúčtování do 6.1. a některé k 31.8. nebo ještě jinak. V tomto roce se mohou ceny asi pohybovat podle nálady, tak proto to chtějí. Jak jsem se díval, tak kontrolní odpočty v minulém roce dělali v polovině července.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 21:45    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
No a? to je jen formální "rozdělení".
ČEZ Distribuce ve "Skupině ČEZ" je akciová společnost, tvořená jediným akcionářem, kterým je překvapivě (výrobce) ČEZ a.s.
Jinak řečeno, ČEZ Distribuce, pokud cokoliv dělá, je to ze 100 % vůle ČEZu jako takového.
Ale to je vedlejší, jen je k smíchu, že někdo dělá ramena jak patří mezi deset největších energetik a přitom nemá na pár hadrníků, co by v termínu oběhli elektroměry.


Jsou to ekonomicky odlisne firmy, je jedno ze se podobne jmenuji a nejake prelevani penez mezi vyrobci a distributory je kravina. Jsou i jini vyrobci elektriny nez CEZ a take jini distributori nez CEZ. Tyhle facebookove populisticke vykriky bych od tebe necekal. Ja osobne jsem rad, ze nemusim platit tech nekolik stovek ale spis tisic lidi, kteri by se po zbytek roku za me prachy dlabali v nose. A ze by je zakaznik zaplatit musel je naprosto jasne, ani CEZ zadne tiskarny na prachy nema.

Ani ostatni distributori ty odpocty samozrejme nedelaji jindy nez pri vyuctovani zaloh. CEZ to udelal evidentne proto, ze je to pro nej vyhodne, kdyz tam lidi ty stavy nahlasi (neni to v zadnem pripade povinnost). Ten mail ti ani neprisel od distributora ale od dodavatele elektriny, coz je zase uplne jina firma s uplne jinou naplni cinnosti. Vsichni dodavatele v dane oblasti maji stejneho distributora, takze psat ze nekdo tam odecta dela a nekdo ne je kravina. Jedine co se mohlo stat, ze nektery dodavatel moznost odectu pri zmene cen ma jen na webovkach, jiny na to upozornuje vyzvou. Ta moznost tam ale musi byt ze zakona.


Naposledy upravil termit256 dne po leden 02 2023, 21:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 21:54    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Ale to je vedlejší, jen je k smíchu, že někdo dělá ramena jak patří mezi deset největších energetik a přitom nemá na pár hadrníků, co by v termínu oběhli elektroměry.
Pár hadrníků Smile Ty si fakt všechno představuješ jak Hurvínek válku. Normálně odečty dělají jednou za rok. Teď by to měli zvládnout během asi týdne, aby to mělo nějakou přesnost, to je jednorázové navýšení pracovníků odečtů na 52 násobek. V zimě, o vánocích a s pespektivou právě ten jeden týden. Kdo normální tu práci vezme?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 23:12    Předmět: Citovat

Hmm tak už jsem to našel Confused U tohoto odběrného místa budete platit 6,05 Kč za kWh
což je skoro dvakrát tolik ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 23:27    Předmět: Citovat

milosak napsal(a):
Mám dotaz na klioše ČEZU jestli už mají nový ceník, já mám v sazbě D45d
cenu z minulého roku 3 574,34 Kč / kWh bez poplatků za distribuci a OZE

Pokud byste měl u ČEZu zafixovanou cenu na více než 1 rok pak by bylo možné, že cena z roku 2022 by pro Vás platila i pro rok 2023 a v takovém případě by se pro Vás nic neměnilo tj. měl byste nižší cenu než je ta zafixovaná. Pokud jste měl ovšem zafixováni jen do konce roku 2022 tak pro Vás bude platit ta zafixovaná cena.

Předpokládám, že "3 574,34 Kč / kWh" je chyba a mělo tam být "3 574,34 Kč / MWh jinak by to byla asi nejvyšší cena na světě. Very Happy

Jsem zákazník ČEZu. Mám sazbu D02D a smlouvu ČEZ FIX. Způsob využití přeplatku, způsob platby nedoplatku i výši měsíční zálohy mám možnost si individuálně nastavit ve svém účtu na muj.cez.cz. Výši měsíční zálohy jsem si v průběhu roku 2022 sám snížil cca o 40% poté co jsem v květnu koupil novou ledničku, protože 17 let stará kombinovaná lednice Samsung už neskutečně zřala a od té doby co mám novou Gorenje se mi denní spotřeba výrazně snížila.

Od 1.1.2023 se uplatňuje zastropování cen. Zastropovaná cena silové elektřiny je 6,05 Kč za kWh včetně DPH pro všechny sazby (cena je uvedena bez plateb za distribuci). To je tedy 6050 Kč / MWh.

Nezastropovaná cena uvedená v ceníku pro ČEZ FIX na rok 2023 je pro sazbu D02D 10,877 Kč za kWh včetně DPH a pro sazbu D45D 11,023 Kč za kWh včetně DPH. Vzhledem k tomu, že zastropování platí pro celý rok 2023 tak ty nezastropované ceny jsou v ceníku uvedeny jen pro informaci, abychom viděli kolik by se platilo bez zastropování.

Poslední den v každém kalendářním měsíci si dělám samoodečet. Mám tak přehled o spotřebě v každém měsíci a podle toho jsem si nastavil i patřičné snížení měsíčních záloh v roce 2022. S tím jak jsem si výši záloh sám nastavil v roce 2022 a se státním příspěvkem budu mít za rok 2022 slušný přeplatek, který mám nastaveno, že mi budou vracet na můj bankovní účet. Při těch zastropovaných cenách mi to vychází v roce 2023 na mírný přeplatek. Takže si výši záloh v roce 2023 asi měnit nebudu a i tak budu mít za rok 2023 mírný přeplatek.


Naposledy upravil Valdano dne po leden 02 2023, 23:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: po leden 02 2023, 23:46    Předmět: Citovat

jj už jsem to opravil , neměl jsem zafix. tedˇpřemýšlím jestli by nebylo lepší přejít
na spotové ceny, ale nějak se v tom neorientuji, videa mám zkouknutý YT Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 0:14    Předmět: Citovat

milosak napsal(a):
tedˇpřemýšlím jestli by nebylo lepší přejít na spotové ceny, ale nějak se v tom neorientuji

Na dobu zastropování by se to mohlo vyplatit viz článek k tomu.

citace:
Vybírejte jen ty produkty, které neobsahují různé koeficienty, které zvyšují výslednou cenu. Raději dejte přednost smlouvě bez závazku, můžete kdykoliv ukončit smlouvu. Kombinace spotového trhu a cenového stropu je ideální kombinací. Zákazník díky zastropování nic neriskuje, když ceny budou nízko, tak proti zastropování ušetří, když budou ceny vysoko, bude mít zákazník stejné ceny jako ostatní, protože zastropování se týká i spotových cen.

Je tedy třeba dát pozor až bude končit období zastropování, protože dle upozornění uvedeném v tom článku u spotových produktů nelze odstoupit od smlouvy z důvodu zvýšení cen a spotové ceny bez zastropování mohou výrazně kolísat i směrem nahoru až tak, že se to pak (myšleno po ukončení zastropování) už nebude vyplácet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 1:55    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ten mail ti ani neprisel od distributora ale od dodavatele elektriny, coz je zase uplne jina firma

Mně je to celkem fuk, kdo všechno na tom molochovi participuje, mail je z adresy noreply@cezdistribuce.cz, jestli to mají outsourcované na rozesílatele z Horní Volty je jejich věc.
Interval podání samohlášení sami stanovili asi 14 dní, u EGD mají klienti lhůtu měsíc. ČEZ tvrdí že má 3 500 000 klientů. Z toho jsou nějaká část firmy různě velké, některé s energetikem, kde má odečty tak jako tak někdo na starost, určitá část jsou dálkově odečítané měřidlo. Na rok 2020 ČEZ uvádí 33 000 zaměstnanců, o rok později už jen 28 000, kolik je teď nevím, kolik z nich jsou odečítači stálí nebo předisponovaní technici od OZE nebo naopak brigádníci taky nevím. Když si velmi zhruba tipnu třeba 200 odečtů jedním pochůzkářem za den, nějaká 52násobná armáda mi z toho nevychází.
Abychom si rozuměli, mně nejde celkem ani o "přesnost" (k čemu?) ani o personální vývoj ČEZu, schovaný za kecy o zjednodušení a digitalizaci. Kdysi před 10+ lety měl ČEZ na to, aby mi 4x ročně cpal do schránky 30stránkového propagačního Oranžového průvodce, teď ani není schopen poslat dopis se žádostí o samo-odečet a používá nějak obskurně získanou mailovou adresu, kterou ve styku s úřady nepoužívám a kterou jsem mu ani nesděloval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 6:51    Předmět: Citovat

CEZ distribuce ma celkove cca 4600 zamestnancu, kolik z toho provadi odecty netusim.
Ten 52 nasobek vychazi z toho, ze praci kterou delaji vycleneni zamestnanci cely rok by museli zvladnout za tyden.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 7:48    Předmět: Citovat

V mém případě byl odhad spotřeby od E.ONu vždy poměrně přesný, rozdíl nanejvýš v nižších desítkách kWh. I když při topení je odběr závislý na počasí. Evidenci mám za 15 let, posledních 5 posílám samoodečet při jakékoliv změně cen.

Stav musí být k poslednímu dni rozhodného období. Když jsem omylem zadal 01.01, použili odhad k 31.12. a samostatné vyúčtování do 01.01.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 9:24    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
Nezastropovaná cena uvedená v ceníku pro ČEZ FIX na rok 2023 je pro sazbu D02D 10,877 Kč za kWh včetně DPH a pro sazbu D45D 11,023 Kč za kWh včetně DPH. Vzhledem k tomu, že zastropování platí pro celý rok 2023 tak ty nezastropované ceny jsou v ceníku uvedeny jen pro informaci, abychom viděli kolik by se platilo bez zastropování.

Přesně je to tak, že jen čekali na zastropované ceny a potom teprve dali ven své vyšší ceny. Jestli z toho rozdílu dostanou potom nějaké doplatky nebo ne, to už je jiná, ale krásně to funguje na lidi, kteří potom neřeší to, že i zastropované ceny jsou přehnané a jsou rádi, že je mají.
Ano, zapisovaný stav musí být vždy ke konci období nebo k poslednímu dni starého elektroměru.


Naposledy upravil p32 dne út leden 03 2023, 9:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 9:26    Předmět: Citovat

Kdysi jsem tam volal, rikali ze ty odhady delaji prostym casovym pomerem z rocniho vyuctovani. Napriklad pokud mas termin vyuctovani treba v breznu a ceny zvednou na podzim, vychazi ti vetsi cast spotreby podle novych cen protoze v zimnich mesicich mas spotrebu vetsi, je samoodecet pro tebe nevyhodny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 9:31    Předmět: Citovat

Ne, samoodečet na to nemá vliv, pouze upřesní tu hranici přechodu. Spotřebu v zimě máš sice za víc, ale má to vliv pouze na zálohy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 03 2023, 10:39    Předmět: Citovat

Vem si kalkulacku a spocitej si to. Pokud mas spotrebu kazdy mesic stejnou, je to jedno. Pokud mas v zime vyssi, je vyhodnejsi kdyz ti ji rozpocitaji i do obdobi kdy byla elektrina levnejsi, ale tys ji odebiral min.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund