Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pokus o první malou FVE
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1424
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 19:29    Předmět: Citovat

Prepinanie si musis zariadit sam, ak to v sebe nebude mat menic/striedac.

Osobne si myslim ze by pre teba bolo jednoduchsie kupit nejaky kombi Mpp/Nabijac/Menic napr nejaky Axpert, ktory bude mat vsetko v sebe, len si dat pozor na spravny typ ak to ches mat offgrid a nehlasene aby si nemal pretoky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 650
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 19:39    Předmět: Citovat

mikollar napsal(a):
Prepinanie si musis zariadit sam, ak to v sebe nebude mat menic/striedac.

ja myslel, že mi na to bude stačit arduino, WCS1700 a nějake přepinací rele nebo stykač.
Prý to zas tak jednoduche není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1424
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 19:43    Předmět: Citovat

Ak sa stym chces hrat mozes ale hlavne musis velmi dobre vediet co robis, lebo mozes narobit dost skody.
Obycajne rele nie je dobre pouzivat, musis zabratit aby ti napr natiahlo obluk medzi kontakty ktore idu z menica a ktore mas zo siete. Potom bude BUM.


Predavaju sa aj automaticke prepinace, ked menic vypne (vacsina ma detekciu napatia) tak ATS prepne na siet. Niekde tu vo vlakne na fore bol odkaz na take ATS

EDIT nieco take KLIK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 19:52    Předmět: Citovat

Buď se musíš vydat cestou vše v jednom, to znamená hybridní měnič, který bude nabíjet baterky, měnit 24V na 230V, sám si hlídat to napětí na baterce a starat se o ní, nebo to poskládat z jednotlivých komponentů a ten přepínač sítí mít samostatně.
Variant jak to udělat je několik, přepínat to stykači, koupit něco z Číny viz mikollar...
Obvod co to bude řídit to přepnutí stykačů / přepínače sítí, podle napětí akumulátorů, si budeš muset vymyslet a postavit, nebo koupit regulátor který to umí řídit, např. https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni-regulator-epsolar-150vdc-50a-5415an-12-24-48v
Vše záleží na tvých požadavcích a možnostech, ale hlavně podle toho jak a k čemu to hodláš používat. Z toho co o tom zatím píšeš jsme se to nedozvěděli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5223

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 22:01    Předmět: Citovat

FV je zajímavá disciplína v níž nikdy nevyhraješ... U tebe budeš řešit, 24V je málo, baterky jsou nic moc, a když nezasvítí budeš mít problém se přepnout na síť. Pak si pořídíš víc panelů, lepší baterky LiFePO4 a zjistíš že potřebuješ komunikaci s BMS. A navíc co když je v zimě vybiješ tak že je budeš potřebovat trochu nabít externě? .... prostě výsledek je moc peněz a moc možností. Pokud nám neřekneš přesný záměr tak ti slepé cesty předem nevymluvíme.
Na PWM regulaci zapomeň to je opravdu hodně z nouze cnost....

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 650
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 3:44    Předmět: Citovat

Já chci hlavně krmit stolní počítač který jede určitě 12 hodin denně.
2 led televize. Toto mám na jedné větvi.
A mam 3 routry. switche, 3 kamery a raspberry a toto jede 24/7.
Vše napajím přes POE z jedne mistnosti, tak nebude problem to krmit.
Oběhové čerpadlo by tam take šlo přidat

Udělat s arduina voltmetr a při 24V to přepnout není až takový problém.
Problém je rychlost přepnutí. Určitě se počítač při přepnutí restartuje a televize vypne. U raspi mám powebanku.

Nebo ještě lepši by bylo, kdyby tento problem vyřešil měnič s UPS.
https://www.4sun.cz/menice-napeti-carspa/carspa-cps1000-24-24v-230v-1000w/

Hybridní měnič, který bude nabíjet baterky mi moc nedává smysl.
Večer se baterky vybijí, přes noc se budou nabíjet ze sítě a ráno, když vyleze slunko, mám baterky nabité.

Panely jsem dostal od majitele firmy, kde robím. Jsou úplně nove originál zabalené. Kupoval je kdysi na svuj barak a 4 mu zbyly.
Projel jsem všechny naše pobočky a posbíral staré baterky z vysokozdvižek a nakladaku a u kámoše vyměnil za ty co mám. 2 staré za jednu novo.
Kdybych to měl vše kupovat, určitě bych do toho nešel.

Takže investice EPsolar za 3500 kč + kolem 5 000 za měnič.
Při dnešních cenach elektřiny věřim že se mi tato investice brzo vrati.

Jak jsou na tom činani?
24V 5000W. Mám o teto firmy startovací powerbanku a spokojený a i kdyby to dalo jen polovičku, tak docela dobra cena.
https://www.banggood.com/Mensela-IT-PS1-Pro-220V-50HZ-Intelligent-Screen-Solar-Pure-Sine-Wave-Power-Inverter-2200W-or-3000W-or-4000W-or-5000W-or-6000W-or-7000W-DC-50HZ-12V-or-24V-To-AC-220V-Converter-p-1789663.html?cur_warehouse=CZ&ID=49554555089&rmmds=search
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 8:49    Předmět: Citovat

V podstatě jsou dvě možnosti jak to řešit.
Buď ten přepínač sítí, co doporučil mikollar. Jsou dostatečně rychlé, já u toho mého ještě dodělal hlídání sfázování a za ten půl rok co ho používám, mi PC ani TV ještě při přepnutí nezhasly. Ty stykače nebo výkonové relé by asi taky mohly fungovat, např: Finder 22.64.0.230.4610 by výkonově obstál určitě, ale jak s tou rychlostí v takovém případě netuším.
Nebo to vše nechat zapojené jen na baterie a pořídit si k tomu adekvátní nabíjecí zdroj 24V který to utáhne. Na zdroji by jsi nastavil minimální napětí baterie a zapínal ho jen v případě vybití na tuto úroveň. Arduino by ti to klidně mohlo všechno ohlídat.
Mimochodem, na tom hybridním měniči se dá většinou nastavit několik režimů, jak se má chovat, takže klidně můžeš to nabíjení aku zakázat a on v případě že je vybitý se prostě přepne na síť a přejde do nějakého minimálního režimu. Výhodou je právě to zfázování, protože je spojený nepřetržitě se sítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 650
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 9:32    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Mimochodem, na tom hybridním měniči se dá většinou nastavit několik režimů, jak se má chovat, takže klidně můžeš to nabíjení aku zakázat a on v případě že je vybitý se prostě přepne na síť a přejde do nějakého minimálního režimu. Výhodou je právě to zfázování, protože je spojený nepřetržitě se sítí.

No mi se zamlouvá tato cesta.
https://www.elektro-hofman.cz/kombinovany-menic-napeti-24vdc-230vac-2400w-s-ciste-sinusovym-vystupem-ups-a-mptt-solarni-regulator-s-integrovanou-nabijeckou-baterii/

citace:

2) SBU PRIORITA
Pro zátěž je prioritně použita solární energie. Pokud není k dispozici dostatek solární energie pro pokrytí veškeré připojené zátěže, bude zbývající potřeba pokryta energií z baterie. Veřejná elektrická síť bude použita pouze za těchto podmínek: -není k dispozici solární energie -napětí baterie klesne na napětí, na které je nastaveno varování na nízké DC napětí

3) PRIORITA SOLÁR
Pro zátěž je prioritně použita solární energie. Pokud není k dispozici dostatek solární energie pro pokrytí veškeré připojené zátěže, bude zbývající potřeba pokryta energií z baterie. Veřejná elektrická síť bude použita pouze tehdy, pokud napětí baterie klesne buďto na napětí na kterém je nastaveno varování na nízké DC napětí, nebo na napětí nastavitelné přes LCD.

Dostupnost: 35. týden
Nemohu zjistit kdo je vyrobcem a najit to na netu v jinem obchodě.
Nebo něco podobneho do těch 10000 kč
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 9:51    Předmět: Citovat

Už o tom také přemýšlím . Pokud se nechceš stát výrobcem , tak jedině prostě mikrovýpadek . Pokud používáš NB , tak tě naštve možná , dle typu , znovuzapnutí TV , pokud ji sleduješ . Prostě jednoduchý stykač , který po výpadku měniče pro vybité aku , připojí síť . Bude tam 1-3desetiny sec prodleva . Ale nebudeš výrobce , ani ti nehrozí pokuta . Nevím , zda ji nezdražili , ale bylo to 1500,-Kč za 1kWh . Počítám , že napřímo přes střídač od BELa napojím s přednostním relé 2 boilery a až potom připojím měnič . Z měniče pojedu jen PC a svícení . Vaření a ledničku nechám na síti , tedy vaření 100%ně a u ledničky budu laborovat . Tam jde potvora "jen" o rozběhový proud .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1424
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 9:58    Předmět: Citovat

Bezvypadkovy je napr Axpert king: 3kW verzia je 24V, 5kW je 48V.
Existuje este aj king II ten ma vysokonapatove MPPT 120-450V.

3kW verzia ma vlastnu spotrebu cca 30W, 5kW cca 50W.

King pouziva konverziu AC - DC (medziobvod) DC - AC - teda prepnutie je bez vypadku, akurat pri prevadzke je tam horsia ucinnost - kvoli dovjitej konverzii. Ale to sa da riesit napr ak viem ze bude par dni hnusne tak to prepnut do ECO modu kde sa zopne bypass rele.

Osobnu skusenost mam len s 5kW verziou King II.



axpert king diagram.jpg
 Komentář:
 Velikost:  19.87 kB
 Zobrazeno:  20 krát

axpert king diagram.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 484
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 10:28    Předmět: Citovat

Před týdnem u mě proběhla revize na FVE a bylo mi řečeno, že pokuta za každou kWh
je 3 600 kč, tak čekám na signál Very Happy teda na oficiální paraelní připojení k distributorovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1424
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 10:31    Předmět: Citovat

Prave preto tu pisem o Kingovi a nie o hybridoch Smile. King sa da uhrat ako online UPS ak by robili problemy, ale pretok nespravi, nie je to hybrid
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 453
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 10:47    Předmět: Citovat

Le_Ze napsal(a):
... Nemohu zjistit kdo je vyrobcem a najit to na netu v jinem obchodě. ...

To je zajímavý, mně Seznam našel několik prodejců.

Ale jestli si to myslel tak, aby byl hned ke koupi, tak to asi nikde opravdu není.


Naposledy upravil Hape dne ne listopad 20 2022, 10:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 650
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 10:51    Předmět: Citovat

JJ. Už jsem našel i v hadexu,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 11:37    Předmět: Citovat

[quote="Le_Ze"]
Standa33 napsal(a):

Ještě, než jsem sehnal ty panely a pořádně na něj koukl, myslel jsem že na ty bateriové svorky přijde jen baterka a v tom přístroji si nastavím max ampéry a na ten load se žárovkou dam měnič.
Mýlil jsem se.


Možná ano, mýlil.
Konkrétně tento regulátor neznám, ale obecně platí, že LOAD na regulátoru je dimenzovaný na cca 5A. Proto se měniče zapojují na baterii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund