Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pokus o první malou FVE
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 11:51    Předmět: Pokus o první malou FVE Citovat

Dobrý den.
Už řeším na 2 forech a jsem čim dá víc mimo.

Mám 4 tyto panely https://i.postimg.cc/Ls0Qg2xw/Solary.jpg
Mám 4 starší baterky a všechny mají 130Ah 4 x 6V tedy 24V. Níc moc ale jsou z tel.ustředný a zadarmo.
https://www.battery-expert.cz/stand-by-bull-bloc-opzs-blok/baterie-stand-by-bull-bloc-6-v-4-opzs-200--200ah--6v/
Psal jsem jim o dataset, abych zjistil nabíjecí proud, ale všude píšou že je 20% z kapacity baterky tedy 20A. Tak nesmím překročit těch 20A.
Uvažují koupit EPsolar XTRA4210N, který umí 40A, jelikož mám slibene do jara dalši 4 baterky.
Nějaké rozumné řešení co s tým?

Nějak nechápu, a nemohu najít info jaký je rozdíl mezi paralelním a sérioparalelním zapojením.
https://mowgli-adventures.com/wiring-solar-panels-in-series-vs-parallel/
Paralelní zapojen 2 panelu 2X 8,52 tak mám 38,8 V a 17,4 A
Sérioparalelním zapojením získám 4 panelu 77,6V a 17,4 A
Chápu, že když to přepočítám na watty, tak mám u sérioparalelního 1 X víc.
Když to ale zapojím do MPPT solární regulátoru, vždy mi vyleze na svorkách pro baterku 24V a 17,4 A ne?

Ohledně baterek jsem čet, že pro její dlouhou životnost nesmí napětí klesnout pod 24V.
Je na to nějaké heblo co to hlida?
https://www.hadex.cz/g525a-menic-napeti-24v230v-1000w-solarvertech-fs1000-cista-sinusovka/
A tam je manuál. https://www.hadex.cz/navody/g525a.pdf
Strana 8 4.4 Měnič v kombinaci s jinými zdroji střídavého proudu.
Co to je ten Switching Station?
Nemam problém si postavit přes arduino voltmetr a přes relé to přepínat, ale nerád bych vymýšlel něco, co se da kopit.

Měnič bych chtěl CARSPA P1500-24.
https://www.elektro-hofman.cz/menic-napeti-24v-230v-1500w-cz-cista-sinusovka-carspa-p1500-24-k-solarnim-ostrovnim-systemum-a-pod/

Děkují za jakoukoliv pomoc nebo jen radu.
s pozdravem Leo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 12:04    Předmět: Citovat

Máš v tom hokej. Nemůžeš mít u sériovýho zapojení jinej celkovej výkon, než u sério-paralelního. Nejdřív si ty zapojení proštuduj a pak si to oprav, jinak se nikam nedohrabeš a furt si budeš lámat hlavu nad otázkou PROČ?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 12:25    Předmět: Citovat

Hm. Jsem to fakt s té stránky špatně pochopil.
https://www.svp-solar.cz/jak-zapojit-solarni-panely/

Tak když to zapojím jakkoliv, výsledek je stejný a s toho vyplivá, že pro moje baterky můžu použit jen 2 panely? Sad
2X 8,52 tmám 38,8 V a 17,4 A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 12:44    Předmět: Citovat

Ne, máš v tom naprostý guláš. Laughing
Nebo si opravdu myslíš, že na těch 230V a 1500W na výstupu ti bude stačit 24V a 2A? Na tom výstupu budeš mít odhadem 230V a 0,2 A (48W max.)


Naposledy upravil p32 dne so listopad 19 2022, 12:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 12:46    Předmět: Citovat

Embarassed Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 12:51    Předmět: Citovat

To jsem jen dopsal, abys měl přehled jakou žárovku na 230V rozsvítíš. A nemusíš řešit panely.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 12:58    Předmět: Citovat

Le_Ze napsal(a):
Hm. Jsem to fakt s té stránky špatně pochopil.
https://www.svp-solar.cz/jak-zapojit-solarni-panely/

Tak když to zapojím jakkoliv, výsledek je stejný a s toho vyplivá, že pro moje baterky můžu použit jen 2 panely? Sad
2X 8,52 tmám 38,8 V a 17,4 A
Hokej přetrvává. Nemůžeš počítat s maximálním napětím, když je měřený naprázdno - panel zatíženej jen měřákem = to je ta hodnota "Open circuit voltage". Panel se chová jako nelineární zdroj proudu, napětí na něm při postupným zatěžování nejdřív klesně poměrně strmě, pak se v určitým rozmezí proudů mění jen málo a po překročení určitýho mezního zatížení spadne dolů jak šutr. Napětí naprázdno ten panel dává jen při minimálním zatěžovacím proudu. Pro tebe by bylo nejlepší někde vyštrachat výkonovou charakteristiku panelu, ale dá se spokojit s údajem o nejvyšších výkonovejch hodnotách - maximum power voltage a maximum power current. V běžným provozu budou oba dva údaje skoro vždycky menší než maximum, už jen proto, že se nedá prakticky nikdy dosáhnout ideálního ozáření. Proto taky nikdy kromě ideálního případu nedosáhneš z jednoho panelu výkon těch deklarovanejch 270W. Maximální hodnota napětí se uvádí hlavně kvůli bezpečnosti, aby napětí na vícero sériově zapojenejch panelech při jejich odlehčení (třeba při odpojení baterie kvůli jejímu plnýmu nabití) nepřesáhlo bezpečnou mez izolace.

Takže ve výsledku v ideálním případě můžeš dosáhnout při paralelním spojení dvou panelů proud 17,04A (nauč se počítat, 2 x 8,52 NENÍ 17,4 !!!) při maximálním napětí 31,7V, respektive při jejich sériovým spojení proud 8,52A a napětí 63,4V. Kdybys volil sério-paralel neboli 2 sériově zapojený dvojice spojený navzájem paralelně, budeš moc teoreticky odebírat proud 17,04A při napětí 63,4V. Pokud budeš snižovat zatížení, napětí sice bude stoupat, ale bude klesat proud, takže ve výsledku pokud opustíš oblast vymezenou na grafu tou výkonovou charakteristikou, vždycky mimo ni budeš moct z panelu(ů) odebírat míň než je katalogová hodnota.

No a včíl mudruj, ogare ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 13:09    Předmět: Citovat

Dataset k tomu panelu jsem našel tu.
https://www.gosolar.com.au/wp-content/uploads/2017/12/JKM270PP-60-Datasheet.pdf

Takže řešení je sério-paralel?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 13:22    Předmět: Citovat

Ty panely budeš muset zapojit sérioparalelně (2s/2p) abys nepřekročil napětí pro ten regulátor a maximálně je využil.
Teoreticky ti to pak bude dávat naprázdno napětí 77,6 (za mrazu i více) a max. proud cca těch 17A. Trochu problém je, že ten regulátor ten vstupní proud jako by, násobí v poměru, v kterém snižuje napětí. Takže těch 40A na výstupu by mohl dát v pohodě a to by se nemuselo líbit tvým akumulátorům.
Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 13:34    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Trochu problém je, že ten regulátor ten vstupní proud jako by, násobí v poměru, v kterém snižuje napětí. Takže těch 40A na výstupu by mohl dát v pohodě a to by se nemuselo líbit tvým akumulátorům.
Confused

Takže zatim zapojit jen 2 panely a až seženu dalši baterky to překopat?
Proč mi na jednom foru napsal klučina, že pro tyto panely by se vykašlal na MPPT solární regulátoru a dal tam jen PWM.
Nedá se koupit - udělat nějaký omezovač proudu?
Pokud mně to nechytne a nechám to na těch 4 baterkách?
Že bych bral přes MPPT to co dají panely a do baterk šlo jen těch 20A


Naposledy upravil Le_Ze dne so listopad 19 2022, 13:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 13:41    Předmět: Citovat

Potřebuješ něco takového:

https://www.levne-baterky.cz/Solarni-menic-napeti-Off-Grid-Inverter-se-solarni-nabijeckou-MPPT-Green-Cell-24VDC-230VAC-2000VA-2000W-Cisty-sinus-d13671.htm

Zapojíš dva panely paralelne k sobě, druhé dva také tak a potom ty dvojice zapojíš do série a připojíš k měniči.

Elektronika v tom měniči si najde optimum panelů podle osvětlení. Nabíjecí proud a limity napětí na baterii si nastavíš v menu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 14:02    Předmět: Citovat

Standa33 napsal(a):
Potřebuješ něco takového:

A nějaký chytřejší MPPT co umí ten co jsi tu dal? Bez te napiječky a měniče?

To je ten EPsolar XDS2 100VDC/ 40A série XTRA
https://img.tipa.eu/fotocache/productGallery/images/orig/04280077-1.webp
Ještě, než jsem sehnal ty panely a pořádně na něj koukl, myslel jsem že na ty bateriové svorky přijde jen baterka a v tom přístroji si nastavím max ampéry a na ten load se žárovkou dam měnič.
Mýlil jsem se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 15:04    Předmět: Citovat

Pokud jistě víš , že budeš mít baterky na 48V běž do většího napětí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 16:12    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Pokud jistě víš , že budeš mít baterky na 48V běž do většího napětí .

Tak není problem koupit XTRA4415N, litr navic mně zas nezabije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 655
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 17:49    Předmět: Citovat

Klucí, jak je to u toho s tým přepinaním měníč - sit, když klesne baterka pod těch 24V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund