Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zobrazení obsahu čítačů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 15:46    Předmět: Citovat

Arrow Mahoney

otázka:
Řekni mi prosímtě, co to bude přesně za latche (jinými slovy, proč 5x8 a ne 1x40)? Strobe do latchů si dělá čítač sám, nebo to má udělat MCU (a jestli je ten signál někde k dispozici, pokud ho MCU sám nebude dělat)? Jde mi o to, že jestli si MCU nemůže udělat strobe sám, tak potřebuju vědět, kolik času je na vyčtení, převod atd

odpověď:
V čítači s ECL, který dá 40 bitů, bude 5 kusů 8-bitových latche s 3-stavovými výstupy a budou tvořit 8-bitový data bus. Každý 8-bit latch má vlastní /OE signál, kterým si mikropočítač vybere latch a přečte obsah. Terdy na 5x čtení po 8 bitech. Jsou použity 8-bit latche, protože obvod se 40 latche neznám. Dělají se 16-bitové latche, ale o 40 bitovém jsem neslyšel. Pro 8-bitový mikropočítač se mi jevily vhodnější 5x 8-bitové, spíše než 2x 16-bitové + 1x 8-bitový

Strobe do latchů dělá čítač a je odvozen z hradlovacího signálu, který je generován časovou základnou. Pro nahrátí dat do latchů (data se nahrávají všech 40 bitů současně), čítač vygeneruje interupt signál pro mikroppočítač, kterým oznámí nová data v latche. Následující nová data budou opět po ukončení dalšího hradlovacího cyklu. Nejkratší hradlovací cyklus bývá 0.1 sec, obvyklejší je ale 1 sec a při přesném měření to je 10 sec.
Tedy k dispozici je doba min. 0.1 sec.

otázka:
Ještě podotýkám že 40 bitů v BIN je 12 míst v BCD, to jste trochu ujeli, ne?

odpověď:
ne neujeli jsme Very Happy protože kmitočet 2200 MHz je 2 200 000 000 Hz. Tento kmitočet (něco přes) je mezní kmitočet prvního ECL čítače. Toto 10-místné číslo se zobrazí při hradlování 1 sec. Při hradlování 10 sec. se zobrazí číslo o řád vyšší, tedy 2 200 000 000.0 Hz To už je 11 míst. A pokud se k čítači připojí ještě předdělička např. 1:8, pak při hradlování 8 sec čítač ukáže 17 600 000 000 Hz a při hradlování 80 sec ukáže 17 600 000 000.0 Hz to je těch 12 míst. Very Happy Tedy čítač bude schopen měřit ke 20 GHz s rozlišením 0.1 Hz.
Podobně tomu je když se čítač přepne do reciprokého režimu a v nejjednodušším případě bude měřit pouze periodu. Pak jsou výsledné hodnoty reciproké, tedy 0.000000 nic Very Happy Reciproká hodnota se skutečně měří, nevypočítává se mikropočítačem. Tento stav nastane například při měření náběžných a sestupných hran impulzů v trvání jednotek nanosec.

Jinak, já komunikuju, jen tu na ebastlírně nejsem non-stop. Do vlákna "digitronový čítač" jsem před chvilkou nahrál upravenou destičku (upravil jsem ji přes noc a den), která je vhodná pro připojení k mikropočítači a také tabulku signálů na konektoru. U tohoto jednoduchého čítače do 125 Mhz pro "domácí použití" jsou výstupy v BCD a postačí jakýkoliv 8-bit mikropočítač, který data přečte a zobrazí bez nutnosti cokoliv přepočítávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 21 2022, 16:27    Předmět: Citovat

Mahoney napsal(a):
...třeba PIC18F mají také HW děličku, ZdeňkuHQ

Já čekal nějakou (a chtěl) jednoduchou konstrukci na pár MHz, a teď to vykvasilo v neskutečný orloj do 20GHz. Ale tak to tady chodí.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: po listopad 21 2022, 20:07    Předmět: Citovat

Vidíš, a přitom jsem nechtěně kecal, už se mi to po čase z hlavy trochu popletlo, mají jen hw násobičku… Ale nejhorší na tom je že máš pravdu, protože jsem taky uvažoval stylem "a když to nebude stačit, vezmu si na ně PIC24 nebo PIC32" Laughing A přitom by tu evidentně udělalo největší radost schéma schopné předděličky (než jen ty notoricky známé z dvou typů už "profláklých" a špatně dostupných obvodů) a zbytek už by si každý dobastlil rád podle sebe…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: út listopad 22 2022, 20:44    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):

Já čekal nějakou (a chtěl) jednoduchou konstrukci na pár MHz, a teď to vykvasilo v neskutečný orloj do 20GHz. Ale tak to tady chodí.


nene... tento projekt na mikrovlnný čítač s ECL obvody je moje soukromá záležitost, která vznikla před několika roky jako hokus pokus s ECL obvody. Povedlo se mi to zprovoznit, ale skončil jsem na převodu binárních dat. Hardwarově to není moc složitý,
Ten jednoduchý čítač, to je ten ve vláknu "digitronový čítač". Pro nedostupnost součástek k projektu "modulární měřící přístroj", jsem se tedy na letošní zimu vrátil k tomuto jednoduchému projektu, malého čítače pro doma.
Takže zpěr do vlákna "digitronový čítač", ačkoliv on s digitrony nejspíš nebude.
Very Happy

Dnes ráno mne v této věci, mikrovlnného čítače a přepočtu 40 bitů binárního slova napadlo ještě jedno řešení. A sice, udělat čítač jen do škatule na stůl, bez displeje, nic ve škatuli nepřepočítávat a jednoduše těch 40 bitů odeslat po sériovým kabelu do PCčka. A v PCčku v LabView jsem schopen těch 40 bitů přepočítat a zobrazit na virtuálním panelu na monitoru. Také jedno z možných řešení. Akorát, že k tomu bude nutné mít PCčko, monitor, klávesnici, myš... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 11:14    Předmět: Citovat

K tomu jsem měl vždy averzi.
Ať už vyvineš libovolně velké úsilí k tomu, aby to fungovalo na "každém" PC za posledních třeba 30 let, může se stát, že se něco změní a za pár let to na nových PC fungovat nebude.
Pak bude majitel nucen si kvůli tomu navíc držet starší PC...
(Na druhou stranu, přiznávám, že sám takové přístroje vlastním.)

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 11:24    Předmět: Citovat

Ja nevim kde porad vidis problem. Kdyz to chces posilat do pc, tak ti prece ten prepocet musi zvladnout jakykoliv mcu mnohem driv nez to pc se svymi latencemi zpracuje, i kdyby ses vykaslal na nejaky Horneruv algoritmus a jen to sproste postupne vydelil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 11:32    Předmět: Citovat

Do PC to mozes poslat priamo bez konverzie - tak, ako to nacitas s HW.

Len je trochu zabavne, ze expert na meracie pristroje a programovanie nedokaze urobit jeden blby vypocet...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 20:24    Předmět: Citovat

Ten jakýkoliv MCU to v pohodě zvládne, existuje dobrý způsob, jen na to teď nějak nemám čas, dost mě teď v práci zadírají. V úterý mám volno, tak se k tomu třeba na chvíli konečně dostanu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund