Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení dvou domů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 18:22    Předmět: Zapojení dvou domů Citovat

Zdravím,
potřeboval bych poradit.

Mám dva domy, které jsou od sebe asi 15m.
Oba mají 3x25A. Ten druhý je neobývaný, ale nechci v něm rušit hodiny. Nechám ho převést na D01.

Teď je v tom domě shozen hlavní jistič u hodin(elektroměr je zhasnutý). Dříve se v něm topilo etážovým topením. Tento dům chci napojit na 3F zásuvku na svém domě kvůli temperaci.

Kabel, který napájí elektrokotel, jsem odpojil a připojil konec mého 3F kablu, který jsem
na druhé straně připojil do 3F zásuvky na svém domě. Očekával bych, že to bude fungovat. Ale toto zapojení mi vyhazuje proudový chránič v mém domě. A to okamžitě, jakmile zatáhnu za čapšaltr na mém domě(ovládání 3F zásuvky).

Přikládám obrázky s popiskem

Když vyhazuje proud.chránič, tak musí být na kostře napětí. Nebo taky vyhazuje, když se propojí nulák a ochranný kolík v 1F zásuvce.

Chápu, že nikdo z rádců neviděl a neproměřil původní zapojení a tak je veškerá rada teoretická a bez rizika.
I tak ale budu rád za každý postřeh.
děkuji



aaaaa.jpg
 Komentář:
 Velikost:  150.13 kB
 Zobrazeno:  103 krát

aaaaa.jpg



bbbb.jpg
 Komentář:
 Velikost:  171.88 kB
 Zobrazeno:  146 krát

bbbb.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 18:35    Předmět: Citovat

Pokud máš tu 3F zásuvku za chráničem, všecko co do ní připojíš buď MUSÍ být pětivodičové, nebo NESMÍ využívat pracovní nulák (třeba samotný motor). Jestli to na fotce je ten provizorní přívod do druhého domu, je to nepoužitelné. Nulový proud spotřebičů se ti nemá kudy vrátit zpátky přes chránič. Musel bys to tedy připojit mimo chránič.

Naposledy upravil ransom dne po listopad 14 2022, 18:41, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 18:35    Předmět: Citovat

Problem bude v tom, ze si ten nulak vo svojej zasuvke pripojil na PE a pouzivas ho ako PEN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 18:40    Předmět: Citovat

Problém je v první řadě v tom, že ten připojený objekt má svůj vlastní nulák. Tipuju, že tam je většina obvodů postaru v TN-C, dvoudrátově nebo čtyřdrátově.
Respektive, pokud to na obrázku je rozvaděč elektrokotle, tak jde o jednofázové odběry toho elektrokotle (ovládání, uzly topných těles...).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 19:02    Předmět: Citovat

Pokiaľ má ten druhý dom sieť v TN-C, tak to cez prúdový chránič nedáš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 19:52    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):

Kabel, který napájí elektrokotel, jsem odpojil a připojil konec mého 3F kablu, který jsem
na druhé straně připojil do 3F zásuvky na svém domě.
děkuji

Podľa tohoto popisu to nebude v spojení PE - PEN ale skôr presiahnutí unikajúceho prúdu nad limit chrániča, kľudne kapacitnou cestou. 30mA chránič vybaví už pri cca 20mA.
Ak to tak nebude tak si neodpojil celý obvod elektrokotla a niekde bude spoj N na kostru.
Mimochodom na fotke vidím len 4 vodiče, PE tam zapojené nebude?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 19:57    Předmět: Citovat

Obavam sa, ze stary privod do kotla je 3 fazy + PEN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 20:22    Předmět: Citovat

všem děkuji

vyhodnocuji to jako stav nad mé schopnosti. Objednal jsem elektrikáře, který posoudí situaci. Nevím jak zjistit, jestli je to TN-C, PE, PEN. Ty rozdíly znám velmi zlehka a netroufám si na to.

děkuji všem ještě jednou, pak sem dám výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 20:27    Předmět: Citovat

Ještě dodám, že dům je tak 60 roků starý. Náš je novostavba.
Náš má část domu před chráničem(lednička a TČ-1Fázové) a zbytek je za chráničem.

V druhém domě vede ze zdi kabel se 4 žilami. Tyto 4 jsem odpojil. 1 byl žlužozelý, a pak 2 černé a jeden hnědý.

Ze zásuvky na mém domě jsem napájel 3F míchačku. Chránič mi to nevyhazovalo. Také kalové 3F čerpadlo a taky ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 21:06    Předmět: Citovat

Ať ti udělá vývod do zásuvky před chráničem . Mám to také tak . Nejvíc mne dostalo , že to mám v rozvaděči na tabulce velkými písmeny napsáno . No a technik , co montoval nový elektroměr-výměnu od ČEZU nezvedl oči o 30cm a nepřečetl si to . Ještěže jsem byl doma . Barák bez proudu , tak jsem běžel k rozvaděči . Ještě tam byl . Tak mu ukazuji ceduli . A on na to nevšiml jsem si . Ještě že jsem byl doma .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadra17



Založen: Jan 26, 2013
Příspěvky: 508
Bydliště: Netolice

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2022, 22:48    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):
všem děkuji

vyhodnocuji to jako stav nad mé schopnosti. Objednal jsem elektrikáře, který posoudí situaci. Nevím jak zjistit, jestli je to TN-C, PE, PEN. Ty rozdíly znám velmi zlehka a netroufám si na to.

děkuji všem ještě jednou, pak sem dám výsledek.


zjednodušně tn-c máš 4 dráty 3 fáze +PEN nulák- modrý a kostra zelenožlutý dohromady, zpravidla tažený jen zelenožlutým- modrý není

pak máš TNS to máš 5 drátů 3 fáze + PE + N

problém je že druhý barák je TNc což ti spojuje kostru+nulák a to vyhodí chránič
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st listopad 16 2022, 11:57    Předmět: Citovat

než elektrikář dorazí, tak bych se chtěl ještě trochu zeptat tady.

Pravděpodobně je v neobývaném domě spojen nulák se zemí. Našel jsem u pojistek takové 2 keramické krabičky. Jedna má všechny země a druhá má nulaky. Ale taky i jiné barvy. A tyto 2 krabičky jsou propojeny.

Nechtěl jsem se zatím pouštět do demontáže pojistkové skříně, abych zjistil, co jsou barevné vodiče zač. Ale obecně. Je to asi to zmíněné propojení nuláku a země?(jako jestli se to takto dělává).

Pravděpodobně do domu vede 5ti žílý vodič. Ale to nevím jistě.

Každopádně, včera jsem zkusil znovu kotel zprovoznit. Na mém domě jsem zatáhl za čapšaltr a že budu pozorovat, za jak dlouho vyletí proudový chránič. A on nevyletěl. Tak jsem odpojil z prázdného domu HDO a kotel se rozeběhl. Nechal jsem to asi 30minut jet a drží. I dnes to drží.
Napadá mě jediné. Protože HDO v prázdném domě je furt v provozu, tak jsem se asi trefil předevčírem do hodin, kdy byl buď sepnutý, nebo nebyl. A včera do té druhé varianty. Nevím v této chvíli, kdy je NT a kdy VT v tomto prázdném domě.



P1320091.JPG
 Komentář:
 Velikost:  197.21 kB
 Zobrazeno:  70 krát

P1320091.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 16 2022, 12:31    Předmět: Citovat

Nebudu to ani číst celé. Ty krabičky máš takové hezké a čisté. Budou se hodit na zeď do sklepa jako začátek hezkého muzea. Počítej s tím, že tam budeš dávat celou novou rozvodnici (a s jističi místo pojistek), takže to chce popřemýšlet, jak to bude fungovat do budoucna atd. Mimochodem asi taky nové komplet dráty a potom i revizi. Takže by to už chtělo kreslit i celé zapojení baráku apod.
Indikaci HDO si můžeš udělat dálkovou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 951
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: st listopad 16 2022, 13:11    Předmět: Citovat

ak si v trojfázovej sústave TNC odpojíš nulák, tak si koleduješ o zničenie pripojených vecí alebo ešte o väčší prúser. Počkaj na toho elektrikára, ale nesmie to byť venca, čo preklemuje chránič
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st listopad 16 2022, 13:46    Předmět: Citovat

Nebolo uvedené že ten barák je odpojený? Kde teda spína hdo?
Spojené PEN so zemou sa myslí nejaké prepojenie na zemnič, napríklad potrubie vodovodu cez bojler alebo elektrokotol.
Vzhľadom na neistotu odpojenia by som to ale prenechal kvalifikovanému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund