Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tester DO s akustickým výstupem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 9:29    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
napríklad 1PP75 + telefónne sluchátko Wink

stejná zkušenost, jen klasika 4k sluchátka. "Výroba" na rozdíl od některých výše popisovaných důmyslností asi tak 30 sec, demontáž taky. IO pro DO obyčejně obsahují více méně dokonalý obvod AGC, což trochu maskuje odhad vyzářené intenzity/dosah.
plus zásady zakládání vláken na EB
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=214940#214940
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=525839#525839
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9742
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 16:57    Předmět: Citovat

Solární článek ze staré zahradní lampy a telefonní sluchátko a taky to funguje. FV panel musí být “čipový" ne solární skla, jako je v kalkulačce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17507
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2022, 15:16    Předmět: Citovat

Vyhrabal jsem IR modul VS 1838B Otevřenej kolektor, napájecí napětí je jasný. Ale trochu mám problém s polaritou napájení. Otázka je, jestli je ten poslední obrázek pohled zezhora s tím, že čočka je doleva, či zespoda od vývodů. Nerad bych ho odprásknul.
Nemáte náhodou někdo na stole něco s tímhle modulem a nemohl by jste mrknout jak je polarita?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9742
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2022, 15:30    Předmět: Citovat

Podle odkazu platí - Pokud si modul položíš na stůl čočkou nahoru a vývodama k sobě, tak z leva do prava - výstup; GND; Vcc.
Jinak tu mám jakýsi modul z malýho STB, který je v malém externím pouzdře a opatřen káblíkem končícím Jackem 2.5". Docela mě to evokuje k tomu, to přepojit na větší jack a strčit to do mikrofonní zdířky notebooku - ta má taky nějaký předpětí kvůli elektretovým mikrofonům, co se tam běžně strkají (akorát se musí propojit dvě pole na jacku)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17507
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 15 2022, 17:15    Předmět: Citovat

Aha, já jsem tu malůvku s čočkou vpravo nahoře přehlídl a našel až malůvku na konci se směrovým diagramem, tam to jednoznačně vyznačený není.
Taky koukám, co zvládne otevřenej kolektor na výstupu. Že by jen 1,5 mA Icc? Dost málo...
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st listopad 16 2022, 9:27    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Taky koukám, co zvládne otevřenej kolektor na výstupu. Že by jen 1,5 mA Icc? Dost málo...
Díky


Ten údaj nebude o tom, co zvládne, ale jaký je provozní proud kolektoru. Jak známo, tak bipolár v zapojení SE buzený konstantním proudem do báze se v kolektoru chová jako ne zcela dokonalý proudový zdroj (nora).

Já mám v tom svém testeru jako výstupní měnič nějaký pasivní piezočlen. Takže proudově nula nula nic a výstup, který uvádíš, stačí v takovém případě posílit třeba jen jednostupňově.

Případně tam dej 4049 v zapojení viz příloha a uvidíš ten rachot Wink

Piezočlen je sice frekvenčně o dost jinde (výš), než demodulovaný výstup z přijímače, ale vzhledem k tomu, že se jedná o obdélníky, tak jejich "klapání" vyzáří spolehlivě. No a zajímavá je pak samozřejmě minimální spotřeba.



piezo_driver_4049.png
 Komentář:
 Velikost:  7.12 kB
 Zobrazeno:  57 krát

piezo_driver_4049.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17507
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2022, 20:09    Předmět: Citovat

Tak jsem to Jirko s 4049 ubastlil. Na kolik Vcc jsi to provozoval? Chtěl jsem tam dát 1 ks 18650 a na 4-4,2V docela slabota. Zkusil jsem několik komůrkovejch piezáčů, nejvíc je slyšet velkej Murata vykutanej z vyzvánění rozmlácenýho pevnolinkáče telefonu. Se zvyšujícím Vcc to je stále lepší ale VS1838 má asi V max 6V. Pokud bych dal 4049 na 6F22 tak bych musel řešit snížení napětí pro VS1838. Ovšem z 6F22 to nebude možný nechat běžet furt, naprázdno to při 5V žere 250uA a při "klepání" 380uA. S 18650 by to mohlo běžet rok bez vypnutí, 6F22 by se musela vypínat.
Jinak je zajímavý, jak se to klepání dost mění s tím, jestli jde IR napřímo, nebo odrazem a od čeho. Tohle se na Ledce nepozná ani náhodou.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2022, 21:34    Předmět: Citovat

Já tam mám tuším 9V baterku, nemám to ale po ruce.

Na 3-4V to fakt nemusí být úplně nahlas, ale hodně záleží na tom piezu a jeho akustické komůrce. Zkus výstupní otvor při klapání různě zakrývat prstem a mělo by být slyšet, jak se mění intenzita dle naladění dutiny.

Pro přijímač přece není problém tam dát třeba 78L05 (nebo lépe něco s nižším Iq) a zbytek napájet z něčeho šťavnatějšího. Zvážil bych i možnost 18650 + měniče (čínský step-up modul za pár korun) a přijímač napájet ještě před ním.

Klidně bych tam dal vypínač, nebo možná spíš tlačítko + obvod na automatické vypnutí po určitém čase, tím se to stane skutečně "věčné".

Jinak se to s piezem dělá taky tak, že se do kolektoru vhodného T dá tlumivka a piezo je pak napájené špičkami, co na ní vznikají při rozepnutí. Ale chce to vyladit parametry, nebude to mít tak malý odběr a ten signál to hodně zkreslí (což nemusí nutně vadit).



piezo_driving_with_choke.png
 Komentář:
 Velikost:  15.28 kB
 Zobrazeno:  47 krát

piezo_driving_with_choke.png



EDN-simple-automatic-shutoff-circuit-uses-few-components.jpg
 Komentář:
 Velikost:  7.68 kB
 Zobrazeno:  51 krát

EDN-simple-automatic-shutoff-circuit-uses-few-components.jpg




Naposledy upravil JirkaZ dne čt listopad 17 2022, 21:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2022, 21:50    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
...Pokiaľ treba merať signál, tak stačí maličký tranzistorák na AM rozsahu, ovládač mať tak 10 cm od neho.. Wink

To nemusí nutně znamenat, že ta LEDka skutečně vysílá v plné intenzitě.
Pokud ale stačí vědět, jestli bliká nebo ne, tak pro základní orientaci stačí kouknout na LEDku vysílače DO foťákem v mobilu.
Oko ji nevidí, kamera jo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9742
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2022, 22:31    Předmět: Citovat

Občas vidím LED v DO blikat slabě červenou barvou, když do nich koukám. CO se týká toho tranzistoráku:
Vezmeš rádio, co má feritku a rozsah aspoň MW, neboli po našem střední vlny, rozladíš jej ovladačem Tunning tak, aby přijímalo šum a v místě, kde tušíš, že by mohla být feritová anténa, podržíš DO a zkoušíš tlačítka. Správná funkce se projeví "kulometnou palbou". Pokud si s tímhle způsobem zkoušky obeznámen, najdeš tak i přerušený obvod LED, protože obvodem LED prochází největší proud obvodu dálkového ovládání. Pokud je LED obvod uzavřen, je signál v rádiu o hodně silnější, než když je LED obvod přerušen třeba díky pádu ovladače na zem, nebo po asistenci 4-nohých obyvatel domácnosti (pes, kočka, nebo někdy i batole). Probitou LED tak samozřejmě neodhalíte.
Jinak akustická zkoušečka jde spáchat i s pitomou BPW34 (nebo odhaleným jakýmkoliv tranzistorem v kovovým pouzdře), co připojíte na vstup jakýhokoliv reproduktorů určeného pro PC, nebo s Bluetooth, co má audiovlez - pokud nemáte výše zmiňovaný modul z videa, nebo STB. Napětí v hradlovým režimu bohatě stačí na dostatečnou prověrku. Detaily se stejně řeší přímým napojením oscilu na LED - stejně se většina závad týká vydřených tlačítek, nebo rozpadlýho rezonátoru (jednou jsem do něj vracel ten šedohnědý plátek a ovladač zase fungoval)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2022, 22:59    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
...
Jinak akustická zkoušečka jde spáchat i s pitomou BPW34 (nebo odhaleným jakýmkoliv tranzistorem v kovovým pouzdře), co připojíte na vstup jakýhokoliv reproduktorů určeného pro PC, nebo s Bluetooth, co má audiovlez - pokud nemáte výše zmiňovaný modul z videa, nebo STB. ...


Jo, to jistě, fotodiodu lze připojit třeba i k tomuhle.

Aplikace víceméně standardního přijímacího modulu do malého samostatného testeru má mj. tu výhodu, že v podstatě do značné míry simuluje vlastnosti zařízení, pro které je DO určeno. Takže se chová "čitelněji" na rozdíl od jakéhokoliv jiného způsobu...

Osciloskop (nebo dokonce logický analyzátor se záznamem) pochopitelně následuje při jakýchkoliv nejasnostech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17507
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2022, 18:00    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Pro přijímač přece není problém tam dát třeba 78L05 (nebo lépe něco s nižším Iq) a zbytek napájet z něčeho šťavnatějšího. Zvážil bych i možnost 18650 + měniče (čínský step-up modul za pár korun) a přijímač napájet ještě před ním.

Tak já to chtěl prvoplánově udělat trvale napájený a použít starou 18650-ku s velkým vnitřním odporem, na tomhle by dožila. Dát dvě 18650 do série a stahovat to 78L05 nemůžu, musel bych použít jinou krabku než co tu mám nachystanou, nevešlo by se.
Step Up s MT3608 mám, maká od 2V ale tohle už je opravdu na vypínání. No nic tak tam bude páčka.
U toho zapojení s 4049 bych si tlumivku nelajz, invertory by nemusely špičky zvládat.
Dík za tipy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17507
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2022, 18:01    Předmět: Citovat

zdvojenej příspěvek
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne so listopad 19 2022, 16:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2022, 19:52    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
U toho zapojení s 4049 bych si tlumivku nelajz, invertory by nemusely špičky zvládat....


Tam to myšleno samozřejmě není, ono v můstku to ani jednoduše nejde. Máš přece místo 4049 to žluté zapojení s transistorem...

Pochopitelně je vždy třeba kvalitně blokovat, takovou samozřejmost tu ani neuvádím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 11:46    Předmět: Citovat

Dnes jsem si "hrál" s telefonem a na YouTube jsem natrefil na toto video.
Je to sice pouze s LED diodou čili tam není zvuková signalizace ale možná se někomu bude tento návod hodit.
Já jsem si kdysi postavil tester jak sem dal link Crifodo Tester IF DO se světelnou i zvukovou signalizací a fungoval vcelku dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund