Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

lineární zdroj 12V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 19:15    Předmět: Citovat

Vysporiadať sa so všetkými možnými vplyvmi od rušenia, ESD po zásah bleskom je komplikované ale nie nemožné, musí sa pozudzovať nie len samotný zdroj ale aj k nemu pripojené zariadenie, ktoré bude mať určitú kapacitu voči zemi. Môže nastať situácia, kedy bude riešením len napájanie z batérie. Bežné sieťové rušenie potlačí aj filter, kľudne dvojitý symetrický LC, zakončený varistorom. Predradené istenie sa predpokladá automaticky. Trafo bezpečnostné podľa IEC 61558-1 a IEC 61558-2-2 ed.2 so skúškou 4kV, na sekundári dostatok filtrácie a doriešené prepätia transilmi voči zvlášť privedenej zemi. Je to o primeraných nákladoch voči chránenému zariadeniu, spoľahlivosti alebo obsluhe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 19:17    Předmět: Citovat

Zdravím,
na sekundáru vidím 3x kondenzátor 4G7/35V, vydrží to pojistka F2 (800mA) při zapnutí, když se budou nabíjet elyty?
Také bych zvážil použití transilu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 19:44    Předmět: Citovat

Ten dost velký odpor trafa omezí proud, podle simulace, asi na 4 A v prvních pár periodách, jak bude reálný odpor velký v závislosti na teplotě vinutí je otázka. Každopádně je to úbytkama na hraně, jen tak tak to bude stabilizovat při uvedeném přepětí na 250 V, pokud by napětí sítě naopak bylo kousek pod jmenovitým, tak už "citlivé zařízení" bude dostávat napájení nestabilizované se zvlněním. Navíc podle kalkulačky by pro 12V odpovídala spodní hodnota děliče spíš 1900 ohm než vychází z kombinace 1939 ohm. Vhodnější by asi bylo použití o stupeň vyšší výkon trafa nebo trafo 15 V.
Zajímavé že podle katalogu Hahn vychází stejně velké trafo s dvojitým sekundárem na poloviční proud, pokud se spojí sekundáry paralelně, asi o 0,3 ohm lepší Ri (lepší plnění vinutí tenčím drátem?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 21:55    Předmět: Citovat

Bol by som so spájaním sekundárov opatrný, pokiaľ nie sú vinutia úplne identické čo obvykle nie sú. Ako bude zariadenie vnímať šok pri strate "odporovosti" R3?
Čo je vastne ono zariadenie zač?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 22:11    Předmět: Citovat

Neviděl bych to tak černě, ty modrý dvoucívkový placky do plošáků Schaffler měly v datašítu možnost paralelního nebo sériovýho zapojení sekundáru přímo doporučený.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 22:20    Předmět: Citovat

Souhlasím s Crifodem, že toto trafo bude mít problém s výstupním napětím v případě podpětí v síti a možná už při jmenovitém napětí. Třeba po prohřátí vinutí od jádra vlivem ekonomického návrhu.

Zvyšování kapacity elytů za usměrňovačem nepomůže. Zvlnění se sice zmenší, ale zároveň se sníží maximální hodnota napětí. Křivka se posune dolů.
Zase to má tu výhodu, že při proražení stabilizátoru se napětí tak moc nezvýší a zařízení možná přežije😀
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 22:37    Předmět: Citovat

Teď jsem zkusil 4,5VA tráfko Gerth 230/2x7,5V. V síti mám 234V a nezatíženej sekundár dává 2x9,2V. Zítra ho můžu zkusit šoupákem zatížit na jmenovitej proud.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2022, 23:07    Předmět: Citovat

Tazatel má, jak jsem si uvědomil, problém hlavně s trvale vyšším napájecím napětím a sehnat dneska trafo, které při tom nebude hřát tak, že bychom to dříve klidně nazývali přehříváním, bude problém. Jedině si ho nechat individuálně namotat a zdůraznit tento požadavek při zadání.

Jinak určitě dát na rady zkušených a použít osvědčené výrobky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 2:22    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Teď jsem zkusil 4,5VA tráfko Gerth 230/2x7,5V. V síti mám 234V a nezatíženej sekundár dává 2x9,2V. Zítra ho můžu zkusit šoupákem zatížit na jmenovitej proud.
Všecky mrňavý až prťavý tráfka s výkonem v řádu jednotek VA mají naprázdno klidně i 20% napětí "do plusu", aby se po zatížení jmenovitým proudem nesnížilo vinou úbytku napětí na celkovým vnitřním odporu jeho výstupní napětí pod nominál. Kupodivu při přepočtu má větší vliv na pokles výstupního napětí při zatížení přetransformovaná imprdelance primární špulky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 7:11    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Tazatel má, jak jsem si uvědomil, problém hlavně s trvale vyšším napájecím napětím a sehnat dneska trafo, které při tom nebude hřát .

K tomu bych dodal, že obavy z životnosti trafa provozovaného na horní mezi tolerance v síti by nejlíp vyloučilo naddimenzování trafa, z hlediska oteplení výkonově, z hlediska spolehlivé stabilizace i napěťově, pak se dá použít malé snížení primárního napětí jak navrhuje Hill. Současně odpadne nutnost tam cpát těch 15 000 uF v kýblích.
O dobré účinnosti se pak lépe nešířit, před Gretou a jí podobnými magůrky teprv, ale to platí u lineární stabilizace principiálně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 7:45    Předmět: Citovat

Mel bys hlavne napsat, co je to vlastne zac, ten "citlivy merici pristroj". Bez toho tezko posoudit jestli bude stacit ten LM317, budes muset pouzit nejaky specialni nizkosumovy LDO, nebo bude s prehledem stacit spinany zdroj pripadne s naslednou linearni stabilizaci. Dnes se spinane zdroje pouzivaji i v pristrojich typu osciloskopy a problem s tim z hlediska nejakeho ruseni neni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bc546



Založen: Jun 25, 2021
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 11:03    Předmět: Citovat

Sinuhet: Myslím nebude potřeba, v doporučeném zapojení se uvádí obyčejná 1N400x

HF_Tech: 1) Opravdu bude filtr zbytečný? Myslel jsem, že tím pochytá nějaký bordel ze sítě
HF_Tech: 2) Opraveno ve schématu. Pochopil jsem to správně?
HF_Tech: 3) Dioda D2, ano mám tam překlep. Správně patří paralelně k R3.
HF_Tech: 4) proč 100n? k C8? V doporučeném zapojení to nikde nevidím.

Mahoney: OK, myslel jsem že ten HAHN nebude úplný šit, jsem rád za tyto zkušenosti a doporučení. Vyberu teda tu Myrru

Crifodo: na výstup ještě můžu dát Crowbar řešení s tyristorem, co propálí výstupní pojistku, při překročení napětí

Crifodo: pravda, tohle jsem trochu přehlédl, těch 12V sekundár by asi nemuselo stačit. Čili sekundár 15V

Crifodo: ono ten dělič vychází cca 1939 ohm, pro přesně 12,0V. S hodnotama ze schématu to udělá cca 12,2V. Ještě to můžu poladit.

Crifodo: že to bude trochu topit v zásadě nevadí. Primárně bych od toho chtěl očekávat, že se to zapojí,a 10let na to nemusím šáhnout.




Co kdyby se použilo tráfko 400V/24V? Použitím na 230V by na sekundáru mohlo být cca 14V(při 230V)?



linear zdroj 12v verze2.png
 Komentář:
 Velikost:  43.01 kB
 Zobrazeno:  63 krát

linear zdroj 12v verze2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 11:58    Předmět: Citovat

bc546 napsal(a):
Primárně bych od toho chtěl očekávat, že se to zapojí,a 10let na to nemusím šáhnout.

Asi záleží jaký kdo použije kalkulátor.
https://cz.key-components.com/tool/item.html?Links=lm117%2Flm317-output-voltage-calculator
Ostatně to se dá nastavit při oživování.
Pro 10W tráfko ti vychází spotřeba na hranici, součet (zátěž+ztráta na můstku+ztráta na stabilizátoru), pro dlouhodobou spolehlivost je víc než žádoucí volit prvky s tak 40-50% rezervou. 16W trafo by bylo vhodnější.
Lineární stabilizovaný zdroj by měl strávit jak možné přepětí s minimálním odběrem, tak možné podpětí za maximálního odběru, to všechno za mezních teplot, tím se samozřejmě ještě zhorší účinnost.
tyhle zalité trafáčky do dps to neřeší, ale přístrojová trafa kdysi běžně měla odbočky pro optimální napětí sítě v daném rozsahu tolerancí, čili sehnat takové by bylo ožná řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2022, 17:46    Předmět: Citovat

bc546 napsal(a):
...Co kdyby se použilo tráfko 400V/24V? Použitím na 230V by na sekundáru mohlo být cca 14V(při 230V)?
Z hlediska dlouhodobé spolehlivosti by to byl krok správným směrem. Ale musel bys použít trafo s přibližně dvojnásobným výkonem, protože trafo na 400V je motané vodičem o zhruba polovičním průřezu než trafo na 230V.
A samozřejmě to nesmí být úplný šmejd.
Je to už extrém konzervativního návrhu, ale pro jeden kus zařízení to nevadí. Ve velké sérii by to bylo plýtvání materiálem.

Můžeš doplňovat libovolný počet pojistných prvků typu crowbar, ale Murphyho zákon (paragraf tri odstavec šesť) praví, že první příčinou poruch jsou tyhle obvody "navíc". S tím se dá jistě polemizovat, ale nemělo by se to přehánět. Všechna myslitelná rizika stejně nepokryješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 670

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2022, 10:09    Předmět: Citovat

citace:
Sinuhet: Myslím nebude potřeba, v doporučeném zapojení se uvádí obyčejná 1N400x

Tam stačí úplně obyčejná dioda. Smysl je ochránit stabilizátor pokud se na výstupu po vypnutí objeví vyšší napětí než cca 5V než na vstupních elytech.
V obráceném směru vydrží integrovaný tranzistor jen o něco málo více než 5V, pak se prorazí.
citace:
HF_Tech: 1) Opravdu bude filtr zbytečný? Myslel jsem, že tím pochytá nějaký bordel ze sítě

Trafo samo o sobě je filtr a LM317 ještě lepší. 50Hz ten filtr stejně nevyfiltruje. Toto zapojení filtru je spíše proti vyzařování spínaného zdroje zpět do sítě.
citace:
HF_Tech: 2) Opraveno ve schématu. Pochopil jsem to správně?

Tam stačí jeden RC článek mezi AC1 a AC2 můstku. Není potřeba dávat ke každé diodě.
citace:
HF_Tech: 3) Dioda D2, ano mám tam překlep. Správně patří paralelně k R3.

citace:
HF_Tech: 4) proč 100n? k C8? V doporučeném zapojení to nikde nevidím.

Lepší je keramika 1u Smile Účelem je vyfiltrovat AC na spodním odporu děliče. Sníží to výstupní šum. Ten elyt vyfiltruje 100Hz z usměrňovače, ale na vyšší frekvence už nestačí, proto keramika.
citace:
Mahoney: OK, myslel jsem že ten HAHN nebude úplný šit, jsem rád za tyto zkušenosti a doporučení. Vyberu teda tu Myrru

HAHN sám o sobě šhit není. Jako jiní výrobci má některé vyloženě průserové série. Pokud nenakupuješ nějaké staré zásoby třeba od slona, tak nějaké problémy celkem nehrozí.
citace:
Crifodo: ono ten dělič vychází cca 1939 ohm, pro přesně 12,0V. S hodnotama ze schématu to udělá cca 12,2V. Ještě to můžu poladit.


Nemá cenu to ladit nějak přesně. Podívej se do datasheetu kolik má přesnost samotná LM317 a jak plave s teplotou.
citace:
Crifodo: že to bude trochu topit v zásadě nevadí. Primárně bych od toho chtěl očekávat, že se to zapojí,a 10let na to nemusím šáhnout.

Tohle očekávání je zásadně chybné. Takhle řešený zdroj reálně vydrží 4 až 12let. Problém je, že každý dá elyty hned vedle stabilizátoru, který topí a zavře to do krabičky. Druhý problém je, že můstek dobijí elyty pouze krátkými pulzy na vrcholu sínusovky a to dost často snižuje jejich životnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund