Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aj Edisonov fonograf vie zaznamenávať data
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2022, 22:49    Předmět: Citovat

inak len pre úplnosť, tie dvojminutové voskové nahrávky som "na drzovku" prešrotil 300-3000Hz highpass/lowpass, plus tri plesnivé ktoré ešte išli hrať (I'm the Man, Coon a Christmas Time) FFT. Okrem toho som tam ďalšie úpravy nerobil. Jo a ešte pochod gladiátorov, ten bol prasklý pozdlž, počuť to každú otáčku.
Výnimku tvorí tých pár celuloidových nahrávok, tie boli priamo cez JFET sledovač z prenosky, bez filtra. To sú záznamy už o dekádu "novšie".
V dobe voskových fonografov ešte neexistoval elektrický záznam a zosilnenie zvuku, takže tie pridané basy EQ sú už dle chuti každýho soudruha - mosadzné trúby týchto strojov mali frekvenčnú odozvu horšiu jak pevná telefonna linka Smile

Toto je frekvenčná odozva voskových valcov:



getImage.jpg
 Komentář:
 Velikost:  23.74 kB
 Zobrazeno:  38 krát

getImage.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 15:01    Předmět: Citovat

Ságu experimentov s fonografom završujem pokusom o demoduláciu farebného obrázka cez analógový záznam SSTV (rádioamatéri poznajú).
Na videu už začali byť patrné mierne problémy so synchronizáciou, takže toto je najlepší výstup - v porovnaní s referenciou - vrchu Kriváň:



dekodovany.png
 Komentář:
 Velikost:  189.62 kB
 Zobrazeno:  48 krát

dekodovany.png



referencia.png
 Komentář:
 Velikost:  150.16 kB
 Zobrazeno:  42 krát

referencia.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 16:00    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Nezasloužilo by si to vyjmout do speciálního vlákna? Třeba do těch vzpomínek na dobu minulou? Jinak dobrá práce, to asi jen tak někoho nenapadne. Very Happy

Tady to opravdu bude slušet, máš pravdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 16:10    Předmět: Citovat

No hezká práce Very Happy .
Na tom válečku byl uložen celý ten text, co je na tom screenu?

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 16:25    Předmět: Citovat

Ano, v dvoch kódovaniach, Baudot (abeceda v kapitálkach pre telegrafy a ďalekopisy) plus klasika ASCII, a troch prenosových rýchlostiach - 45, 300 a 1200bps. To posledné už sypalo čaj.

Pôvodne som to mal v téme "vkládání zajimavých obrázků" takže som tam zverejnil iba fotku do prílohy. Takto prebiehala samotná demodulácia, obdobne som nahral i SSTV záznam Kriváňa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 17:12    Předmět: Citovat

nixdorf napsal(a):
mosadzné trúby týchto strojov mali frekvenčnú odozvu horšiu jak pevná telefonna linka Smile

Toto je frekvenčná odozva voskových valcov:

To celkem odpovídá (zrcadlově) nastavené korekci podle ucha na nejlepší redukci té plechovosti.
Je fakt, že ta hudba asi byla dost plechová in natura, takže ten zvuk k tomu patří.



eq.png
 Komentář:
 Velikost:  27.96 kB
 Zobrazeno:  54 krát

eq.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 18:09    Předmět: Citovat

Ak chceš, môžeš vyskúšať EQ na nefiltrovanej nahrávke bom-bom-bombardiera - čiste iba impedančné prispôsobenie z pieza na nátrubku do linkového vstupu zvukovky. Ako som písal, na týchto MP3jkách som aplikoval pásmovú priepusť 300-3000Hz a prípadné FFT, takto to znie i tak, aby to aj prípadní alfa samci ocenili. Len zlaté káble do zvukovky mi chýbali.

Na ten nátrubek sa nasadzuje trúba, a jak to reve na celú cimru, tak sa tieto bzučivé harmonické od membrány potláčajú, pretože ich zvukovo neprenesie, takže znejú rovnako ako z tých MP3jek po bandpass. (Ak to škrípalo aj pri zázname, viď nahrávka Down South a nahrávka týpka s MM gramovložkou - tam nepomôže ani to). Našťastie sa k fonografu zachoval primitívny "regulátor hlasitosti" - posuvný kus plechu, ktorý sa nasúva na nátrubek. Alebo hodiť do trúby ponožku - asi z toho je angl. stick a sock in it...

Ďaleko horšie to znelo, ak som ten piezomenič neumiestnil zvrchu o nátrubek, ale prilepil priamo o membránu. Vtedy bol jasne "basovo" počuť i chniapanie šrobovákom po tele, ale tie rezonancie teda stáli zato.
Myslím že ten prasknutý, plesnivý pochod gladiátorov som presne tak nahral, ale aj tam som musel aplikovať bandpass, lebo to bola kastrácia goríl a kačíc. Naraz. Fučík v hrobe rotoval jak ten cylinder na fonografe. Možno som z tých bielych spórov, jak po tom ten safír jazdil, uvoľnil zopár bacilov cholery a neštovic, do luftu - čerta vie, kto to omacával sto rokov predo mnou.

Nedávno som čítal, jak CIA mučila talibáncov na guantanáme tak, že im nedali spávať jak reval z reprákov heavymetal či mňaukanie z reklamy. Toť "where is my wandering boy tonight" od pána Henryho Burra z archívu, to som odriekal sekundy kým to konečne prejde na koniec. Vďakabohu, že sa fonograf - na rozdiel od gramofonu - nevie zaseknúť v drážke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 20:36    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem i tu nefiltrovanou nahrávku, ale o moc víc se z toho vyždímat nedá, evidentně to to bylo už s těmi frekvenčními dírami a rezonancemi zaznamenáno. Ten hloubkový záznam tehdy asi v takové kvalitě fungoval. Není se co divit, když snímač musel kromě sejmutí informace i dodat co nejvyšší akustický výkon. Váleček zase na rozdíl od desky poskytoval stejnou kvalitu po celou dobu záznamu, protože rychlost byla konstantní Wink
Kdysi někde popisovali snímání válečků bezkontaktně a dokonce digitalizaci před-fonografových záznamů pisátkem do vrstvy sazí, což bylo v době pořízení write-only médium, neexistovala metoda jak záznam přečíst.

tady https://novyfonograf.cz/archiv/jak-se-ozivuji-zvukove-nahravky/
je celkem zajímavé video z digitalizace válečků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 23:06    Předmět: Citovat

Tak to nesnímaj cez piezo, ale cez normálny mikrofón. Piezo je tvrdé a neumožňuje veľké výchylky. Piezo je samé o sebe plechové. Potrebuješ systém, ktorý je poddajný, ktorý zľahka kopíruje drážku, ktorý je lepšie akusticky prispôsobený. Nahraj to pomalšie, polovičnou, štvrtinovou, alebo inou rýchlosťou, tým sa potlačia a posunú aj rezonancie systému. Frekvencie vlastné nahrávke, budú na tom istom mieste. Rezonancie snímacieho systému budú posunuté. Keď také nahrávky hodíš do Matlabu, tak môžeš odstrániť všetko, čo do nahrávok nepatrí.

V dnešnej dobe nie je problém snímať takéto nahrávky mikroskopom a vyhodnocovať počítačovým rozpoznávaním obrazu. Treba k tomu len dostatok politickej vôle. Ale asi tie nahrávky nie sú až tak dôležité, aby sa tým niekto obťažoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 23:30    Předmět: Citovat

ad samec:

ja som napsal(a):
Na ten nátrubek sa nasadzuje trúba, a jak to reve na celú cimru, tak sa tieto bzučivé harmonické od membrány potláčajú, pretože ich [trúba] zvukovo neprenesie


Bzučala a bzučí membrána, nie snímacie piezo na nátrubku. To zhoršovalo reprodukciu jedine v prípade, ak som ho na tú membránu pokusne upevnil - to bola chyba, takže som ho vrátil späť.
A to jednak rezonuje tá pôvodná nahrávacia membrána, pri nahrávaní sto rokov dozadu, takže sa do drážok vyrýpalo skreslenie, a do toho aj moja snímacia membrána pri snímaní dnes, keďže je s držiakom hrotu spojená voľnejšie. Nesmie byť úplne voľno, pretože je to potom nepočúvateľné, a ani úplne nafest, pretože potom hrot nesleduje drážku korektne, "cestuje" medzi drážkami a vzniká presluch dvoch - u fonografu je pohyb ramena sprevodovaný.
Vôbec, nastaviť správne uhol a vôľu hrotu aby hral aspoň tak, ako sa mi ich podarilo zarchivovať do nahrávok, dalo niekoľko dní práce. Plus samozrejme nové tesnenia nad a pod medenú membránu - tá sa nesmie dotýkať tela nátrubku, inak ešte len začínajú pazvuky...

Ak by som na snímanie použil mikrofon (prípadne aj trúbu na nátrubku, na potlačenie harmonických od membrány), okrem toho zaznamenám ešte aj ruchy okolia, šum a občasný tlkot pružiny strojku motora, ktorý je dostatočne hlasný.
Piezo na nátrubku ich minimalizuje na minimum, na porovnanie: pusti si pôvodnú nefiltrovanú nahrávku a ak tak, videá, kde sa to krúti a šuští. Piezoelement som volil ako najvhodnejšie riešenie, najmä keď viem následne softwarovo tie harmonické priepustným filtrom do určitej obmedziť. Plus možno aj obmedziť šum, či trocha vyrovnať ten plechový zvuk, ako už ukázal Crifodo.

Ladiť rýchlosť pružinového strojku teda vôbec neprichádza v úvahu, som rád, že mechanický obmedzovač rýchlosti funguje teraz bez príšerného kolísania, pretože pôvodne sa ten fonograf nekrútil vôbec. Ostatne, kvôli tomu som skúšal ten záznam dát a obrázka ako "skúšku správnosti". Na stodvadsaťrokov starý stroj som s tým spokojný.
Ostatne, ak nechám ten zotrvačník rozbehnúť aj so snímacím hrotom v drážke a počúvam ten zvuk počas rozbehu, subjektívne môžem dodať, že u hĺbkového záznamu to "škrípe" ešte horšie na pomalé rýchlosti, než na plné. Asi existoval dôvod, prečo biznismen so žiarovkou sa rozhodol práve pre rýchlosť 160 ot./min. (Úplne prvé nahrávky sa krútili pomalšie, rýchlosť nebola štandardizovaná - Pathé šlo napr. 120 ot/min)

Na margo optického snímania drážky - už sa to myslím skúšalo aj s gramoplatňami a výsledok bol asi taký, že ich subjektívna kvalita bola oproti mechanickému snímaniu horšia, pretože tam dokáže hrot "odhrnúť" rôzne častice ako prach, a tým efektívne zamaskovať pôvodnú nekvalitu média. Je jasné, že svetelne a numericky spracovaný záznam bude vždy presnejší, ako snímanie mechanické, otázka je, či prichádza v úvahu - najmä preto, lebo ten cylinder stále potrebuješ nejak roztočiť -> teda ho niekde nasunúť tak, aby nehádzal -> a už sme pri tom nasúvaní a praskaní.

Dobovú techniku musí mať človek rád tak, ako je, a aby fungovala tak, ako mala, teda s prihliadnutím na dobu jej vzniku, nie tu prekárať sa na fórach a v roku Pána 2022 konštruovať tie najlepšie znejúce magiče, kotučáky, štúdiové reprobedne, tak, ako "mali byť" skonštruované X dekád dozadu, to sú fakt jalové debaty. Rovnako ignorantské je kdejaké audiofilné pretekanie sa, kto kde koľko netopierov za pancierovými dverami počuje. Digitalizovanie starých záznamov totéž - treba prihliadnuť na techniku a technologiu, akými vôbec vznikla, nie tam loviť nejaké bezvýznamné parametre. Vôbec úspechom je, že sa im podarilo opticky prehrať záznam z fonautogramu - zariadenia ,ktoré malo iba "ukázať" zvukovú vlnu v priestore, ako už uviedol Crifodo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2022, 10:21    Předmět: Citovat

Tak cíle snažení můžou být různé, proto nemá význam se přít o metody.
Z technického hlediska je to zajímavé každopádně a z historického taky.
Ten digitalizátor v technickém muzeu má nepoměrně jiné možnosti než doma amatér a na druhou stranu ale taky odpovědnost za uchování a nepoškození sbírkových nahrávek.
Myslím že fonografický váleček neměl vzhledem k materiálu velkou životnost a taky proto, že snímací membrána byla zároveň jediný zdroj akustického výkonu, který musel dodat chudák hloubkový záznam.
Ta metoda s odfiltrováním šumu protifázovým odečtem obou snímaných boků drážky mi připadá vtipná.
Něco o restaurování prvního dochovaného Phonoautographu:
https://www.youtube.com/watch?v=znKNQXo58pE
https://www.youtube.com/watch?v=YABES_D9xfE
Kvalita "zvuku" je strašná, ale o tom tehdy pořizovatel záznamu ani nevěděl. Záznam do toho uhelného papíru byl stranový, z reprodukce je slyšet že kromě nelineárního zkreslení , rezonancí, tam musela být i velká hystereze - pásmo necitlivosti, jak měl pákový převod z membrány vůle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2022, 11:56    Předmět: Citovat

Z hlediska životnosti záznamu je na tom kupodivu fonograf velmi dobře. Celuloidové válečky mají udáváno snad 2000 přehrání bez ztráty kvality, životnost hrotu je neomezená. Gramofon s ocelovou jehlou na šelakové desky je proti tomu úplná ubohost - deska vydrží pár desítek přehrání, než přestane být použitelná, citelná ztráta kvality nastává často už po jednotkách přehrání. A hrot by se měl měnit po každé straně.

Pár šelakových desek mám, pořídil jsem si k nim elektrický gramofon ze 30. let, ale když jsem slyšel, jak jde stará zajímavá deska s každým přehrátím do háje, tak jsem se toho zase zbavil. A to jsem poctivě měnil jehly. Úplně vidím to dilema běžného posluchače před 100 lety - buď ušetřím za jehly, ale brzo si zničím desky, nebo budu neustále kupovat jehly, ale desky vydrží o něco dýl. Pro gramofonové firmy to musel být naopak skvělý kšeft.

Kvalita zvuku z čistě mechanického fonografu je podobná jako u mechanických gramofonů, překvapilo mě, že to hraje velice příjemně. Ale slyšel jsem jen celuloidové válečky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2022, 12:57    Předmět: Citovat

Celuloidové valčeky, teda Blue Amberol, hrajú o magnitúdu lepšie než voskový záznam, porovnateľne s gramcom na trúbu, avšak nemám na ne nátrubek ("Model K reproducer") a sprevodovanie na štyri minuty, takže som - tie, ktoré mám - jednorazovo digitizoval gramofonovou prenoskou. A tie už veru vydržia i tisíc prehraní. Žiaľ, a to narozdiel od voskových valčekov, trpia tieto celuloidy "scvrkávaním", takže niektoré už nejdú korektne nasunúť na valec. No a tým, že sú vyrobené z nitrocelulózy, dobre horia...

U voskových valčekov sa rozlišuje prvá formulácia "hnedého vosku" (nie je to prírodný vosk, ale zmes), ktoré vydržia cca 20-30x, a neskoršie formulácie "čierneho vosku", ktorý je tvrdší a vydrží cca 200-300 snímaní.

Ten konkrétny valec z "čierneho vosku", nehrateľný od plesní, ktorý som odmazal perchloretylenom a nahral na ne digitálny záznam prostredníctvom zbastleného hrotu a piezomeniča zapojeného "naopak", tak ten 300bps záznam začal chybovať cirka po 50 snímaniach. Je to z toho dôvodu, že som ten nahrávací vyorávák naladil tak, aby neryl príliš hlboko - totiž, tieto neskoršie cylindre z tohto tvrdšieho "čierneho vosku" už neboli nahrávané ručne, ale lisované z kovovej matrice.
Na homo-domo nahrávanie sa mali používať tie mäkšie formulácie z "hnedého vosku". Dnešní fajnšmekri do fonografov nahrávajú tiež iba do takýchto valcov, ktoré si sami odlejú do formy. Nie je to úplná brnkačka - ten valec treba oholiť do hladka, aby nehádzal a nešumel, zato jeho vnútorný tvar je kužeľ... A presne im hlasné pasáže narovnako drnčia, kuknite napr. čas 02:32.

Z toho dôvodu neskoršie fonografy (Amberola) na čiste štvorminutové záznamy už neobsahovali nahrávací hrot a žiletku na osústruženie (tie mali iba modely A a skoršie modely B).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2022, 14:28    Předmět: Citovat

Ty by si aj Monu Lízu hodil do smetia, keby bola splesnetá.
Šlajdr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2022, 14:38    Předmět: Citovat

... a takto by dopadla, ak by ti ju dali reštaurovať.

Zalez a prestaň mi podruhýkrát spamovať do témy, keď o tom vieš holé prd, čo si obzvlášť potvrdil nápadom snímať fonograf mikrofonom, k tomu ešte pri malých otáčkach, a neupresnil si ako z bieleho šumu plesnivej nahrávky dostaneš naspäť použiteľný signál. Hnilých bielych valčekov máš plný eBay, ak je ti ich ľúto, môžeš sa činiť, ty génius. Ja tie, ktoré som digitalizovať vedel, som aj tak učinil; dokonca som ich zverejnil.
To na rozdiel od teba, ty stupidná, paranoidná, putinovská tlčhuba.

V opačnom prípade poputuješ do ignore listu hneď vedľa istého pána zvukára a prihovorím sa za teba moderátorom, ktorí s takým ako si ty, nebudú mať dlhé úvahy.

Ak sa ti nepáči, neprispievaj, mlčeti je zlato. Alebo umlčaný budeš.
Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund