Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový zesilovač s 6N1P a 2x 6S3P
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2022, 22:49    Předmět: Citovat

Teď jsem ještě vyměnil vazební kapacity a hraje pěkně i s kytarou. Jen je dost slabé zesílení, asi přidám ještě jeden stupeň na vstup + korekce. Pak to bude top. Jen mě trochu mrzí, že jsem při výběru trafa nevěděl, co konstrukčně obnáší třída AB2 (proud do G1), takže jednoduchou klasickou konstrukcí získám jen oněch 15 - katalogových 18 W namísto těch skoro 50, na které je trafo zbytečně dimenzované. Na doma to ale relativně stačí a spoustu jsem se toho naučil - to je hlavní Smile

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2022, 23:30    Předmět: Citovat

To aby sis udělal dva preampy, jeden na audio a druhý na nástroj, o repru nemluvě : )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2022, 6:17    Předmět: Citovat

6P3S i 6N1P mám ještě dost a to nejproblémivější už asi jede, tak možná postavím různé varianty... S kamarádem jsme původně koupili dvě výstupní a dvě síťová trafa s tím, že si postavíme komba. Na druhou stranu mě dost láká udělat si i stereo zesík do obýváku. Teď tam mám jednočinnou stavebnici z aliexpresu, co dá čistě nějakých 6W. Výkon by skoro stačil, ale uvítal bych korekce, víc vstupů a asi i integrovaný korekční předzesilovač. To bych ale asi splašil jiná trafa s primárem 6k6 a ideálně i valnější charakteristikou.

Asi poslední dotaz pro tuto chvíli, než zavedu zpětnou vazbu, přidám předzesilovač s distortionem a prohlásím to za hotové Smile Jak velká prasárna je připojení mřížek G2 bez odporu rovnou téměř na anodové napětí? Spousta zapojení s 6L6 s ještě vyšším anodovým napětím to tak dělá, ale s katalogem je to podle mě přímo v rozporu. Pracovní bod s 359 V na G2 je ale jinak super. Výkon je skoro katalogový, anodová ztráta pod limitem a díky -26 V na katodách to mohu bohatě budit a zůstat ještě v AB1...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vlastoTN



Založen: Oct 06, 2017
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2022, 19:24    Předmět: Citovat

No vraj tie 6p3s sa občas našli aj v M70 (ale životnost tam asi velku nemali)... Ak tie g2 chceš napojiť na UL tam asi veľa možností nebude len nejaký omedzovaci rezistor možná..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2022, 19:50    Předmět: Citovat

"téměř na anodové napětí" to je jako že z toho uděláš triody? osobně bych se držel klasického zapojení pentody, audio je trochu jinde než kytara, 15W kytarového zesilovače nadělá spoustu kraválu, pro audio je to normální poslech zase no... kytara hraje v jiném pásmu, tam tě něco pod 200Hz moc nezajímá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19499
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2022, 20:44    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
To aby sis udělal dva preampy, jeden na audio a druhý na nástroj, o repru nemluvě : )


Jestli tomá být kombo pro nástroj a zpěv, doporučil bych v preampu pro kytaru zajistit korekci takovou, aby pásmo od asi 300 Hz do 3 kHz mělo prosedlání nastavitelné od nuly do asi -8 dB, naopak pro zpěv se hodí filtr prezence, nejlépe přeladitelný v rozsahu 4,5 - 7 kHz se zdůrazněním nastavitelným od nuly do asi +10 dB.
Je to stará zkušenost zvukařů u mixu - doprovod by neměl maskovat zpěv na vzájemné blízkých kmitočtech, proto se i pro basu zeslabuje všechno nad 400 Hz, i když v tomto případě obvykle stačí v pásmu zpěvu potlačit to, co leze z basy, jen o nějaké 4 dB, protože harmonické basy jsou už samy o sobě slabší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 509
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 11:14    Předmět: Citovat

No, já nevím, nemá náhodou 6P3S povolené napětí na G2 jen 200V? Jinak si zjistěte, zda konec nezakmitává. Pozor, při zakmitání se na anodě značně zvyšuje napětí. Elektronkové zesilovače se dle mých chabých znalostí chovají zcela jinak než polovodičové.
Pokud nemáš zkušenosti, jako ferdislav doporučuji držet se osvědčených zapojení anebo začít s výkonem do cca 6W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 21:41    Předmět: Citovat

Dnes jsem konečně našel čas a dodělal jsem zpětnou vazbu ze sekundáru do katody invertoru. Jelikož se snížilo zesílení, přidal jsem ještě jeden předzesilovací stupeň s 1/2 6N1P. Po tomto zásahu jsem pozoroval následující, což bych ještě rád prokonzultoval: Hned na přidaném stupni, ještě před zpětnou vazbou, jsem pozoroval podivný rušivý průběh s periodou 2 ms (tedy 50 Hz). Rušení bylo asi částečně "po kabelu", protože ustalo, když jsem obvod odpojil od sítě. Ne však zcela. Zkoušel jsem si hrát s přidáváním RC článků do zdroje předzesilovače, nepomohlo. Pak jsem si řekl, že je to divné, že v dřívějším zapojení bez zpětné vazby měl invertor srovnatelné zesílení jako nyní přidaný stupeň a přitom rušen nebyl. Zkusil jsem tedy prohodit kusy 6N1P. Tu rušenou jsem dal do bloku kde je zpětná vazba a tu "lepší" do vstupního stupně. Rušení výrazně pokleslo a je téměř neslyšitelné... Máte při podobných konstrukcích s podobným průběhem rušení zkušenosti? Co nejlépe zkusit udělat dál? Jak je možné, že je jeden kus tak výrazně háklivější než kus jiný?

EDIT: Moje blbost, v rámci boje jsem na vrabčím hnízdě zapomněl připojit střed žhavení na zem a plavalo mi ve vzduchu, už je to krásně tiché.

V rámci dnešních bojů jsem ještě zkusmo zvýšil anodové napětí na 430 V, což je za hranou ruského katalogového listu, ale ještě naprosto OK pro originální 6L6. V tomto zapojení mám bias 65 mA (-31 V) a anodovou ztrátu v klidu 26 W (v klidu je anodové napětí 399 V, ponížené o katodový bias). Dá to krásných 25 W RMS v čistém sinusu. Zpětná vazba vyrovnala frekvenční charakteristiku a snížila zkreslení. Nyní je to na poslechovku téměř dokonalé Smile))



0AB44AF9-DCD0-49C2-A032-46A11E426E9B.jpeg
 Komentář:
Rušení
 Velikost:  66.27 kB
 Zobrazeno:  58 krát

0AB44AF9-DCD0-49C2-A032-46A11E426E9B.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2023, 18:57    Předmět: Citovat

Hezký veřer,
nakonec mám dobojováno, tak pro zajímavost přikládám své schema v konečné podobě.

Změny a nové featury:
* Snížen bias, aby nebyla překročena anodová ztráta 6P3S. Tím je nad 17 W RMS způsobeno jisté zkreslení při průchdou nulou, ale zabezpečen trvalý provoz (originální 6L6 by zvládly původní bias a snížilo by se tak zkreslení).
* Přepracovaný budič / invertor. Původní na vysokých frekvencích trpěl posunem fáze mezi výstupy, tento navíc obstojně automaticky symetrizuje. Zkoušen ještě typ se společnou katodou, který automaticky symetrizoval lépe, stoprocentně, ale již nebylo možné zavádět do první katody ZV.
* Pokusy o zachování invertoru s automatickou symetrizací společnou katodou a o zavedení ZV do předzesilvoače, který by se umístil až za aktivní korekce, nebyly úspěšné. Na 6N1P dochází na horním konci slyšitelného pásma k takovému posuvu fáze, že měla vazba kladný charakter a nefungovala. Nakonec byl tedy zvolen kompromis mezi kvalitou automatické symetrizace a jednoduchostí ZV a toto je výsledek.
* Přidány aktivní korekce dle knížky Věrný zvuk. Oproti knížce zkrácena časová konstanta korekce výšek, aby nereagovaly od 1 kHz, ale až od cca 5 kHz. Nyní je regulace mnohem příjemnější a jemnější.
* Přidán gramofonový RIAA předzesilovač.

Zesilovač hraje bez brumu a kmitání i v "bastlpoli" na dřevěné desce. Zvuk se mi subjektivně opravdu líbí, má velmi pevné a teplé basy a při "pokojové hlasitosti" nezkresluje. Koncové tetrody jsou docela ždímány, ale ne natolik, aby instantně odešly. Zesilovač již přes měsíc každodenně hraji a zatím se jejich emisivita nezhoršila. Originální 6L6-GC, které zvolené anodové napětí oficiálně dovolují a mají vyšší anodovou ztrátu, by pravděpodobně vydržely déle a s vyšším biasem zvládly bez zkreslení až 25 W. Asi budou příští volbou.

Nyní zbývá zesilovač postavit ve stereu do hezkého šasí a dále z tohoto zapojení vyjdu a konečně postavím i kombo pro kamaráda, kvůli kterému jsem vlastně původně bastlení s těmito flaškami začal Smile)) (tzn. riaa pryč a nějaký 6N1P overdrive navíc + změna UL na pentodové zapojení).



zesik.png
 Komentář:
 Velikost:  130.08 kB
 Zobrazeno:  138 krát

zesik.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 10:27    Předmět: Citovat

připoj R6
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlastoTN



Založen: Oct 06, 2017
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 18:53    Předmět: Citovat

Aké výstupné trafá by si použil do toho dvojkanálu? Akú máš predstavu Raa/Unap. a tie koncové lampy by boli tie 6l6gc?Schému máš teda už odskúšanú.. Čo ja používam má ešte prepojené katody na tom budič/invertor asi 1k5, tak si skúšal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 21:11    Předmět: Citovat

Trafa plánuji zde odzkoušené, tedy INDEL původně určeny pro EL34. Raa 4k s převodem na 8R, 40VA, s UL odbočkami. Asi to není ideální, s 6k6 bych asi vymáčkl o něco více. S biasem pro 6P3S / 6L6 tlačím 15 W čistý sinus a na 25 W lehce pokroucený zavíráním půlvlny, ale ještě bez limitace. S 6L6-GC bych mohl jít výš s biasem a dosáhnout tak 25 W ještě v čistém sinusu (s 6P3S prakticky ověřeno, ale pak jsem bias upravil, abych je neždímal přes limitní hodnoty a trochu vydržely).

Jak jsem psal v popisu: Společný katodový odpor v invertoru jsem zkoušel a potvrzuji, že pak symetrizuje lépe - amplituda a fáze je stoprocentní jako břitva v celém spektru. V tomto případě ale nelze do katody první elektronky invertoru zavést zpětnou vazbu, nefungovala by. Lze ji zavést do G, ale potom není tolik silná a i když vyrovná frekvenční neduhy trafa, poslechově mi na tom něco chybělo. Když jsem prohodil blok korekcí a předzesilovače a ZV chtěl zavést do katody předzesilovače, tak jsem rovněž neuspěl. Nad 10kHz už byl celkově takový fázový posun, že zesilovač měl tendenci kmitat. Ano, šlo by to pravděpodobně vychytat kondenzátory a na těchto frekvencích vazbu utlumit, ale to by jednak na těchto frekvencích nesnižiovalo zkreslení a druhak je toto laborování již docela nad moje schopnosti. Proto jsem se rozhodl použít invertor s automatickou symetrizací jen pomocí mřížky a do první katody jsem tedy mohl zavést zpětnou vazbu, která v tomto bodě ještě měla dostatečnou zásobu fázové bezpečnosti a nemá tendenci kmitat ani zcela bez kondíků. Stačil rezistor 10k.

PS dnes jsem udělal ještě následující úpravy:
* Nezapojený R6 byl omyl v překreslování, připojen na Vcc.
* Zemnění mřížky V1B nakonec realizováno v podobě dvou rezistorů R40 a R45, aby nebyla změněna zatěžovací impedance filtru. Prakticky otestováno, že nemá zásadní vliv na charakteristiky ani zesílení a dál hraje stejně. Teotie je teď naplněna a mřížka "neplave".
* Změna hodnoty R22. To byl omyl v překreslování, zapojena je tam od začátku aktuální hodnota.



zesik.png
 Komentář:
 Velikost:  74.19 kB
 Zobrazeno:  98 krát

zesik.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 21:24    Předmět: Citovat

R3 má opravdu 100k?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: po leden 16 2023, 22:41    Předmět: Citovat

Ano, převzato z knihy Věrný zvuk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: út leden 17 2023, 16:00    Předmět: Citovat

R3 bude správně, v anodě není žádný,to zapojení se před korekcemi používá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund