Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový zesilovač s 6N1P a 2x 6S3P
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2022, 20:22    Předmět: Citovat

" katodový odpor o hodnotě 470k " to bude asi překlep ?
používej pevné předpětí, nastavitelné trimrem

předpokládám že elektronky jsou s plnou emisí? tedy jakože nové,změřené

měj na paměti že výstupák je převodník impedance

držel bych se ověřeného zapojení, 6n1p není zrovna klasika do invertoru, spíše 6n2p, ecc83 (ale fungují ve stejném zapojení jen s malým rozdílem)

https://www.tedweber.com/bias-calc/

ten indel asi taky nebude žádný zázrak..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2022, 22:21    Předmět: Citovat

Díky za reakce a omlouvám se za další překlep Smile

Trafo INDEL asi žádný zázrak nebude, ale toto mi přišlo jako celkem solidní tragédie. Elektronky jsou NOS, ale úplně nové, vybalené z krabiček. Emisi jsem přímo neměřil, ale zahořoval jsem je v jednočinném Áčku a šlapaly bez problému se správným biasem a s plným výkonem. Možná jsem jim o víkendu trochu ublížil tou anodovou ztrátou 30 W, ale to byly jednotky minut provozu, vždy nažhavit, přemšřit, uložit fotku z osciloskopu a bádat dál. Pevné předpětí se chystám vyzkoušet jako další věc, jen co bude zase trocha času a ve sklepě vyšťourám vhodné trimry (na síťovém trafu je na to naštěstí přichystané zatím nevyužité vinutí).

O víkendu jsem to měl zapojené s napětím zdroje 330 V, s katodovým odporem 240R a s G2 bez odporu na ultralineární odbočky jako na zaslaném schématu. V tomto zapojení byl proud katodou cca 80 mA, předpětí -19 V a až na to, že cca od osmi wattů začala být sinusovka ořezaná to celkem slušně hrálo.

Dnes jsem zachoval zapojení s katodovým odporem a změnil jsem pracovní bod následovně: Upravil jsem katodový odpor na 470R, přidal jsem odpory do napájení G2 a zvýšil napájecí napětí na 350 V. Tedy až na to, že je bias nastavený katodovým odporem je +/- pracovní bod konečně podle katalogu pro AB s 4k zátěží. Jsme na tom následovně:

Předpětí -20 V, tedy bias nějakých 42 mA. Ua 350 V, Ug2 260 V. Pokud tedy katalogový list opravdu mluvil o biasu ve dvojnásoných hodnotách (pro dvě elektronky měřeno na středu vinutí), jsem +/- tam, kde mám být. V tomto zapojení však vykazuje příšerný výkon a značné zkreslení viz naposledy přiložený průběh - měřeno na sekundáru zatíženém 8R výkonovou odporovou zátěží.

Jako další pokus jsem zkusil G2 zapojit na pevných 260 namísto ul. odboček a se stejným výsledkem.

Nemám bůhvíjak valné představy o trafu INDEL, ale nemyslím si na druhou stranu, že bych z něj bez zkreslení nevytáhl ani jeden W. To by jej asi neprodávali...

Ještě se mi trochu rozutíkává bias mezi jednou a druhou elektronkou, ale domnívám se, že u něj jde spíš o minimalizaci zkreslení, "když už to funguje", že by jeden dva miliampéry neměly způsobit něco takového.

6N1P jsem použil proto, že 6N2P nemám a 6N1P mám dva nebo tři kartony Very Happy Ale myslím, že invertor funguje nakonec moc pěkně. Neutáhne samozřejmě G1 do kladných napětí, ale jinak výrazně nezkresluje a má rozkmit přes 30 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2022, 22:52    Předmět: Citovat

Když napíšeš tuto větu:
citace:
Předpětí -20 V, tedy bias nějakých 42 mA.

Myslíš tím to, že jsi obě hodnoty změřil? Na katodových R jsi naměřil 20 V a na ampérmetru mezi středem výstupáku a zdrojem jsi naměřil cca 2 x 42 mA ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2022, 23:18    Předmět: Citovat

Ne, chci tím říct, že jsem na katodovém odporu o hodnotě 470R měřil 20 V, tedy ním teklo 42,5 mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2022, 23:32    Předmět: Citovat

Pokud každou flaškou teče cca 42 mA, druhé mřížky mají napětí podobné anodovému, je v pořádku výstupní trafo a lampy a je to správně buzeno z invertoru, mělo by to rozumně běžet...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlastoTN



Založen: Oct 06, 2017
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2022, 23:44    Předmět: Citovat

Aký je to kmitočet?1kHz? Taky zožuvaný.. skús odpojiť spätnú väzbu.. pozri oscilopom odkiaľ to začína žuvať..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 7:59    Předmět: Citovat

Toto bylo 10kHz, ale chová se to úplně stejně v celém spektru. Testoval jsem nejprve vše na 1 kHz a pak zkoušel varianty. Vyfotil jsem omylem 10k, ale bylo to až na pár drobných v amplitudě stejně slabé a zkreslené...

Ttrafo zkusím teda ještě odpojit a proměřit, ale je nové na jmenovitou Z 4k a ještě včera s tím přestřeleným biasem převádělo nádherně až do 8 W kdy limitoval vstup (0V na g1)

Ještě udělám dělič, abych neodpálil osciloskop, a přeměřím průběhy přímo na anodách.

Na G1 je napětí ok, to je ten druhý kanál na fotce - rozkmit přes 40 Upp, oříznuto až svodem G1 "v nule".

Jaký rozdíl v biasu by trafo mohl reálně zasaturovat tak, že téměř nic nepropustí viz foto? (Jedná se o trafo na 40 W, docela hromada železa)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 9:21    Předmět: Citovat

Přímo na anodách raději neměř, má to mnoho nevýhod a nebezpečí, dej si do katody měřící rezistor 1 Ohm a z něj snímej

pokud máš rozdíl mezi elektronkama, pár miliampér, třeba 2 nebo 5, netrap se tím
Kdybys to chtěl jó pintlich, tak si udělej na předpětí jeden trimr co řídí napětí a druhý vyvažovací, nebo dva samostatné pro napětí na kazdou elektronku

a domluvme se že budeš měřit na 1Khz a kontrolovat napájecí napětí v klidu a pak při plném vybuzení, nebo je ten zdroj tak tvrdý že se napětí ani nehne?

Taky bych možná nakreslil vždy schema toho co měříš, aby se člověk nemusel vracet a hledat co jsi v původním zapojení, které bylo uplně na prd, změnil..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 10:06    Předmět: Citovat

ferdislav: vidím, že jsi mu napsal zhruba to, co jsem chtěl psát taky. Zejména poslední dva odstavce jsou důležité.
V tom komplexu je přiliš mnoho proměnných, které známe jen přibližně.
Např.: odkud napájí druhé mřížky koncových elektronek. Pokud ze samostatné sekce zdroje, může při vyšším buzení dojít k paradoxu, kdy druhé mřížky mají napětí vyšší než anody. Se všemi důsledky. A řada dalších věcí...
Jak jsi psal: uvést schéma vždy k okamžiku měření a podrobné popisy, i schéma napájení. Jinak to bude stále dokola...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12327
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 11:44    Předmět: Citovat

Na anodách se naopak dá měřit a může to okamžitě trknout, co se doopravdy děje. Chce to ale pochopitelně sondu, doporučuji 1:100 s dostatečnou odolností.

Znovu připomínám, že by bylo záhodno zkusit změřit se změnou zátěže. Aůe postupovat systematicky, jinak je to pouze ztráta času.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 18:33    Předmět: Citovat

Máš pravdu Sendy, ale u začátečníka bych se bál, toho "nějakého děliče"
aby si nezpůsobil problém, který tam třeba zatím není
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 18:49    Předmět: Citovat

OT:
ferdislav: ruské EL84 v kombu známého jedou bez problémů, ty dvě moje čekají spolu s ECC83 a trafy až se rozhoupu... Smile
Každopádně díky za ně... Smile

K tématu:
JirkaRCK: co máš nového?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2022, 21:02    Předmět: Citovat

Zatím nic, musel jsem na tři dny vypadnout školit, najdu na to klid asi až v pátek. Jestli najdu chvíli během dne, tak vám ještě překreslím to šéma a zakreslím do něj aktuálně měřená napětí. Napětí pod signálem, změnu zátěže atd vyzkouším až o víkendu... I s těma anodama, jsem začátečník co se elektronek a obecně analogové techniky týče, ale odporový dělič snad ještě zvládnu a ještě nedávno jsem měl i platnou padesátku, tak by mě to nemuselo zabít Very Happy

Začínám být fakt zvědavý, co nakonec odhalíme. Je to opravdu divné. Myslím si, že pracovní bod už musí být +/- ve správném místě, z invertoru jde krásný sinus až 40 Vpp, výstupní trafo by nemělo být proražené, je nové a katalogové hodnoty jsou známé...a zdroj pro anody je určitě tvrdý dostatečně - síťové trafo s proudem do 0.3 A, v usměrňovači je celkem 570 uF a hlavně - s tím stejným zdrojem to chodilo skoro správně při dvojnásobném biasu. Myslím si, že jsem buď někde udělal hroznou kravinu a až ji zjistím, budu se mlátit do hlavy, nebo je to prokleté. Každopádně díky moc všem za zájem a rady!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 213
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2022, 18:52    Předmět: Citovat

Dobrý večer, tak jsem si zase našel chvíli času, lépe změřil pracovní body a překreslil schémata. Nalezl jsem pracovní bod v ultralineárním zapojení, ve kterém mám výkon 15 W s docela obstojným zkreslením, jsem 0,5 W pod maximální anodovou ztrátou a zesilovač by možná šel budit i dále, ale už nestíhá předzesilovač (zkusím ještě poladit, ale s tímto výkonem v UL už bych byl docela spokojen).

Hlavní chyba byla, že jsem během změny anodového proudu na polovinu přidal rezistory do G2 tak, abych srazil napětí na G2. V pentodovém i UL zapojení to při nějakých 280 V vůbec nehrálo tak, jak jsem minule popisoval. Ostatní hodnoty napětí odpovídaly v obou způsobech zapojení s odpory +/- katalogovým hodnotám při nulovém buzení, ale při vybuzení rychle klesaly viz hodnoty v závorkách.

Jako další pokus jsem zkusil vyhodit rezistory u G2 a mřížky jsem napojil "natvrdo" na pomocné (u. l.) odbočky trafa. Dostal jsem se do pracovního bodu viz schema, tedy Ua 360 V, U Rk 26 V, Ia 55 mA, anodová ztráta 360 - 26 V * 55mA = 18,4 W. V tomto pracovním bodu zesilovač vykazuje pohledem malé zkreslení a výkon na 1kHz cca 15 W. Moje poslední otázka k této "záhadě" je, zdali můžu provozovat elektronky s tak vysokým G2. Dle datasheetu se má v pentodovém zapojení pohybovat do 270 (v případě úbytku na Rk tedy 290) V. Na druhou stranu se v triodovém zapojení připojuje napřímo k anodě a i na internetu jsem našel mnoho dobových schéemat, kde G2 zapojují přímo k anodě / anodovému zdroji nebo odbočkám trafa.

Díky moc za pomoc a omlouvám se, že jsem to obkecával a nezkusil hned. Času je bohužel omezeně a když to člověka trápí v hlavě a má jiné povinnosti, chce si o tom alespoň povídat Smile

Další postup tedy bude zpětná vazba do vstupu zesilovače a výměna kondíků za rozumnější hodnoty, jak radil Hill.

Děkuji všem.

EDIT: To trafo INDEL mimochodem stojí fakt za prd. Do 50 Hz se přesycuje jako blázen. Poslechově bude použitelné tak od 80 - 100 Hz.



ultralinearni.png
 Komentář:
 Velikost:  18.55 kB
 Zobrazeno:  52 krát

ultralinearni.png



pentodove.png
 Komentář:
 Velikost:  20.84 kB
 Zobrazeno:  50 krát

pentodove.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19500
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2022, 20:35    Předmět: Citovat

Pro normální kytaru a zpěv ti úplně stačí od nějakých 60 Hz, to by nemuselo hrát nijak hrozně. Ale vazební kapacity neškodí snížit tak, aby se nižší kmitočty dostaly na to trafo už zeslabené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund