Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínaný propustný zdroj 1.5KW - "prásk při 50A"
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Falcon



Založen: Sep 07, 2022
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: so říjen 08 2022, 19:53    Předmět: Spínaný propustný zdroj 1.5KW - "prásk při 50A" Citovat

Zdravím,

postavil jsem tento zdroj
https://danyk.cz/reg60v.png

tranzistory byly tyto
https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/fgh50n6s2d-d.pdf
https://docs.rs-online.com/8b16/0900766b815381f4.pdf
https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/hgtg18n120bnd-d.pdf

trafo jsem navinul na ETD59 n87
primár 18Z 2x11vodičů 0.35 mm průměr
sekundár 7z 9x10vodičí 0.35 mm průměr

tj. licna z 10(11) vodičů a následně zatočeny a společně navinuto

frekvence je kolem 100Khz

zdroj funguje cca do 30-40A, jakmile se přiblížím k 45-50A na výstupu tak prásk tranzistory KO a usměrňovací můstek . Je jedno zda výstupní napětí je 10V 500W nebo 25V cca 1200W . Cíl je 30V 50A.

Tranzistory jsou na chladičích cca 3x10cm ofukovány, jsou horké, ale udržím na nich ruku (na chladiči). Trafo je připojeno mimo PCB kablíkama asi 10cm.
Trafo je vinuto v celku primár a následně sekundár, žádné vinutí není přerušeno (vloženo).

Není nějaká rada na co se zaměřit ? Při poruše praskne skleněná pojistka a vypadne 16A jistič + 32A hlavní. střídu signálu mám pře prásknutím je pod 40% max je nějakých cca 48.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: so říjen 08 2022, 20:12    Předmět: Citovat

Při větším zatížení to vybuchne vždycky, protože 18závitů na 325V u ETD59 je málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Falcon



Založen: Sep 07, 2022
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 7:51    Předmět: Citovat

Vycházel jsem z tohoto. viz obrázek.
můžeš prosím doporučit množství závitů.
V podstatě mohu doplnit druhou polovinu primáru.
na sekundáru by měla být rezerva.



etd.png
 Komentář:
 Velikost:  286.58 kB
 Zobrazeno:  137 krát

etd.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 8:15    Předmět: Citovat

Dej tam odhadem 35 závitů na 22kHz, to je nějakých 9V/z a když chceš sekundár 30V, tak 5 závitů a bude to fungovat.
Je to z důvodu, že N87 ETD59 na 100kHz už dobře nejede.


Naposledy upravil samponek dne ne říjen 09 2022, 8:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Falcon



Založen: Sep 07, 2022
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 8:24    Předmět: Citovat

není ta frekvence moc nízká ?
nebude to vydavat zvuky ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 8:26    Předmět: Citovat

Žádné zvuky to dělat nebude. N87 na 100kHz už dobře nejede, kdybys chtěl 100kHz, musel bys použít jádro z hmoty 3F3, nebo minimálně PC95, ale to je 3x dražší a pro danou aplikaci zbytečné.

Pokud máš Litzův drát pletený z obyčejných lakovaných drátů, které nejsou určené pro spínané zdroje, tak jednotlivé závity izoluj od sebe kaptonovou páskou, jinak až se to zahřeje, tak se to prorazí a vybuchne znovu.


Naposledy upravil samponek dne ne říjen 09 2022, 10:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 10:10    Předmět: Citovat

Co tam nastalo za poruchový jev?
Jak se projevil vliv špatného jádra, že odešly tranzistory při velkém proudu?

Nevhodné jádro má větší ztráty a časem se ohřeje tak, že ztratí magnetické vlastnosti. Ale ztráty jádra souvisejí hlavně s kmitočtem a napětím(sycením) než s proudem. Proud zahřívá nejdřív vinutí a od něj se ohřívá jádro. Ale to trvá nějakou dobu. Ne že by to nastalo ihned po zvýšení proudu na 50A.

Vysoký kmitočet a velký proud zato vadí tranzistorům(spínací ztráty, propustné ztráty), ale jádro na to nemá přílišný vliv (pokud si ještě drží permeabilitu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 10:23    Předmět: Citovat

IGBT při 100kHz už pomalu zavírají, tím se zahřívají, dlouho jsou v lineární oblasti a při větším proudu to vybuchne.
Aby to fungovalo, je potřeba kmitočet snížit a počet závitů zvýšit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 10:25    Předmět: Citovat

Pro Falcon :

V tom programu pro výpočet trafa máš špatně zvolenou topologii měniče(full bridge). Ten zdroj od danyka je typ two-switch forward converter :

N₁ = (U₁max * tzap)/(ΔB * Se)
L₁ = Al * N₁²
Imag = (U₁max * tzap)/L₁
N₂ = N₁ * (U₂+Udioda) * T/(U₁min*tzap)

U₁max = 350V ; U₁min = 240V; tzap < T/2 ; T = 1/f

Takže když použiju jádro ETD59
Al 8,2uH; Se = 360mm²; Bmax = 0,2T(volíme 0,15T)

f = 50kHz; T = 20us; tzap = 8,5us(rezerva 1,5us)

N1 = 350* 8,5/0,15 * 360mm² = 55z

N2 = 55 * (30 + 1,5)* 20us/ 240 * 8,5 = 17z

L1 = 55² * 8,2 = 24,8mH

Imag = 350*8,5us/24,8mH = 120mA

Proud tlumivkou ILmax = I2+(I2*0,3) = 50 + 50*0,3 = 65A (ΔIL = 15A)

I1max = I2max * N2/N1 + Imag = 65*17/55 + 0,12 = 20,2A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Falcon



Založen: Sep 07, 2022
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 11:54    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi.

Co se týče Full bridge, to vím, předpokládal jsem že to bude podobné na základě předchozích pokusů do 800W mi to cca vycházelo.

Z odpovědí tedy mám trochu nejasno zda se pohybovat kolem 20Khz nebo jít až na 50Khz. Mám již k dispozici pouze IGBT 1200V.

Při počtu závitů 55+17 to už se snad ani nevejde. Není tedy ETD59 malé?.
V podstatě by mě stačilo i 26V.

Nebude lepší volba zvolit PushPull, nebo HalfBridge. Halfbridge jsem se chtěl vyhnout kvůli kondenzátorovému děliči.

Mám k dispozici trafo, stření sloupek 12mm2, převodový poměr při testech 30V na 4V, a má 2 primární vinutí + 1 jeden sekundár. Pochází s UPS 12KW, takže předpokládám 48V na cca 300 a následně rozsekáno na sinus. To je úvaha, dle konstrukce. Nebylo by tedy lepší použít toto + pushpull + SG3525.
materiál a frekvenci o tom nemám informace takže pokus omyl. Na prázdno při napětí vstupním 30V to chodilo 10-60Khz.


Co se týče vodičů:
vzal jsem trafo na 220 a z něho použil smaltovaný vodiče 0.35 smotal lanka cca po 10 vodičích , každé toto lanka naletoval na "kolik" na kostřičce a následně tyto lanka smotal do jednoho tlustého cca 20 a 90 vodičů. Kaptonku jsem použil pouze pro oddělení prim/sec.

Máš na mysli oddělit každou vrstvu ?. (nyní jsem se vešel do jedné vrstvy)

Když bych snížil frekvenci, tak mohu použít silnější vodič. pro 50Khz 0.6mm průměr a pro 20 0.9 ?

pro volbu průřezu mohu vycházet z 5A na 1mm2 ?

K výbuchu došlo v řádu vteřin při dosažení proudu. Tak že trafo bylo studené a nedošlo k přehřáti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Falcon



Založen: Sep 07, 2022
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 12:01    Předmět: Citovat

pro tento typ topologije musím dělit primár ?
nebo mohu navinout celý a následně sekundár.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 12:18    Předmět: Citovat

Push-pull použít nemůžeš, ale half bridge ano, na 1500W to ještě pojede, ale nevidím důvod, proč by to nejelo tak jak to máš ted.
Přidej otáčky a zmenši kmitočet.
Mám na mysli omotat po kouskách tu licnu kaptonkou, aby se nešlehly závity mezi sebou, kvůli tomu, že ji máš pletenou z normálních lakovaných drátů určených pro železný trafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 13:42    Předmět: Citovat

Pro 100kHz to vychází 44z/13z při sycení 0,1T.

Ono dokud to je řízené napěťovou vazbou, tak to třeba funguje dobře a jak to přejde na omezení proudu, tak to bouchne. To že to zrovna s nějakým trafem a s "bastlením" na prkýnku konstruktérovi fungovalo je pěkné, ale s jiným trafem to už fungovat nemusí.

U tohoto typu zdroje je potřeba omezit tzap na 0,4T, aby při tvyp > 0,5T došlo k úplné demagnetizaci jádra. Takže by to chtělo použít jiný IO.

U toho SG už jde nastavit DT(death time).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 14:45    Předmět: Citovat

Můj postřeh : jádro N87 má dle katalogu pracovní roszah 500kHz, takže ok

Problém bude ale hlavně v kvalitě té tlumivky, jestliže bude špatně navržena, tak to ty trandy neustojí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2022, 15:57    Předmět: Citovat

N87 je PC40 ( nejlevnější používaný materiál) a to v praxi u tohoto trafa znamená 15 až 50kHz a nad 50kHz už jádro hřeje.
Pokud to má být nad 50kHz, pak už je potřeba použít násobně dražší jádro PC95 nebo PC200.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund