Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCD displeje
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 0:38    Předmět: LCD displeje Citovat

Potřebuju někde splašit podsvětlenej dvouřádek 2 x 16 znaků s horním konektorem s "opačným" připojením, tedy vlevo začíná pin 1 GND a na konci vpravo je pin 14 D7. Klidně může být i 15 a 16 napájení podsvitu.
Z barvy podkladu a písma se až tak moc nestřílí, lepší by byl pozitivní ale naprosto zásadní je pozorovací úhel 12 hodin (displej je svisle a kouká se na něj mírně zezhora).
Prošel jsem kde co a naprostá bída. Pokud najdu něco skladem s horním opačným připojením, tak je vždy na potvoru pozorovací úhel 6 hodin. (displej vodorovně na stole, pozorování zespoda). A nebo tam není o pozorovacím úhlu ani čárka.
Netušíte prosím někdo, jestli ten pozorovací úhel je danej za sklem displeje, nebo by s tím šlo něco udělat vrchní polarizační fólií?
Nevím co s tím, displej je ve výřezu pár mm nad základní deskou a tak třeba předrátování připojení je dost nereálný. A i kdyby se to předrátovalo, stále je problém ten pozorovací úhel.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 6:16    Předmět: Citovat

Např. takovýto? Nebo i zde mají skladem.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 7:48    Předmět: Citovat

Geparde, to jsou běžně prodávané displeje, které mu nepasují. Přečti si požadavek.

Obávám se, že je to displej na zakázku od výrobce zařízení a běžně v prodeji se nenajde, jen jako servisní náhradní díl. Je to vcelku běžná praxe hlavně u výrobků pro průmysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1723
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 7:55    Předmět: Citovat

No z toho co popisuje mi to připomíná toto uspořádání vývodů ...


LCD.jpg
 Komentář:
 Velikost:  29.04 kB
 Zobrazeno:  54 krát

LCD.jpg



_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 8:47    Předmět: Citovat

Ano, to je to "opačný" přiřazení pinů, co potřebuju. Na tom prvním odkazu od Drátka je téměř určitě s "normálním" přiřazením. Sice není vidět číslování vývodů ale protože nabízí taky připojení přes I2C převodník, tak to opravdu bude "normální" přiřazení. Desku převodníku s PCF8574 jsem nikdy neviděl "opačně" přiřazenou a jelikož se pájí přímo na piny displeje, tak to zase potvrzuje to "normální" přiřazení. Navíc tam vůbec nepíše o pozorovacím úhlu.
Na druhým odkazu od Lásky, má přiřazení co potřebuju. Jenže v datašítu je zase pozorovací úhel 6 hodin.
Průmyslovej atyp to určitě není, koukal jsem že Zajíc používá v 1,3GHz čítači podsvětlenej zelenej s černým písmem, "opačný" přiřazení.
Už jsem se smířil s tím, že se to možná bude muset celý pod membránovou klávesnicí vypodložit aby základovka byla dál od desky displeje a ve zvětšený mezeře to samopájitekama předrátovat. Pak by možná mohl být displej i s vývody dole pod písmem.
Problém ale je, že podsvícený displeje s 12 hodin úhlem snad přestaly existovat. Nebo poraďte, kterou technologii displeje zvolit aby byl text vidět v širokým úhlu, hlavně zezhora.
Mám tady modrej podsvícenej s bílým písmem, kterej je celkem dobře vidět ze všech úhlů pokud není na slunci (to pak je vidět lautr kulový) a zelenej (možná zelenožlutej) podsvícenej s černým písmem ale ten je 6 hodin, vidět jen kolmo a zespoda a navíc kontrast naprostá mizérie.
Oměřil jsem ještě původní displej. Je to klasika 80x36x15 celková a 62 x 18 průhled.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2413
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 13:29    Předmět: Citovat

skus OLED displej. co se týká pozorovacího úhlu, tak jsou bezkonkurenční.
Displej je navíc o polovinu mělčí, tak ti zbyde prostor na drátkování.
Jen ta cena .....



oled1.JPG
 Komentář:
 Velikost:  43.18 kB
 Zobrazeno:  35 krát

oled1.JPG



oled2.JPG
 Komentář:
 Velikost:  52.35 kB
 Zobrazeno:  37 krát

oled2.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 13:51    Předmět: Citovat

Dík za tip. Opravdu je u nich vuřt, odkud se kouká?
Tenhle je dokonce vývodově a velikostně kompatibilní a jestli je vidět ze všech stran, tak by byl dobrej. Budu muset projít datašít, zda je zcela kompatibilní s řadičem HD44780. To by bylo trochu drahý zjištění za talíř, kdyby nechodil se softem, co v tom zařízení je.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2413
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 18:08    Předmět: Citovat

ano, ale tak aby jsi na ten displej alespoň viděl. O víkendu ti to můžu nafotit z boku. To co je na fotce je připojený na průša bastlu místo obyč LCD 20x4 bez jakýchkoliv úprav

já mám konkrétně toto:
https://www.aliexpress.com/item/4000249830989.html

Tady je celkem dobře vidět z boku:

https://youtu.be/DLQIe9RgMLA?t=56
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 18:40    Předmět: Citovat

My máme víceřádkové OLED v různých zařízeních a docela se vypalujou. A to používají "screensaver". V tomhle jsou LCD nebo staré bodové LED mnohem lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2413
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 18:44    Předmět: Citovat

to jsem ještě neviděl, můžeš to vyfotit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9783
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 18:50    Předmět: Citovat

Ahoj. Na "protismykových regulátorech" míváme také OLED displeje (oranžově na černým) a některý "pixely" jsou již dost vysvícený, jsou do zelena a svítí o hodně míň - některý displeje už kolikrát nejdou pořádně přečíst, Takže to z vypalováním bodů je pravda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33993
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 18:59    Předmět: Citovat

OLED je typicky spotrebna technologia. Kupit, spotrebovat, zahodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 19:02    Předmět: Citovat

dj_Paul napsal(a):
to jsem ještě neviděl, můžeš to vyfotit?
Ne teď, ale časem jo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 19:21    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Netušíte prosím někdo, jestli ten pozorovací úhel je danej za sklem displeje, nebo by s tím šlo něco udělat vrchní polarizační fólií?
...


Pozorovací úhel je daný polarizační fólií, resp. jejich kombinací (zadní a přední).

Měnil jsem takhle před léty pozorovací úhel u podsvíceného 3 1/2 LCD pro ICL7106, ale bohužel už si ani náhodou nevzpomenu, s čím přesně a jak jsem hýbal.

V mém případě byly obě polarizační fólie v podobě samolepky, takže šlo docela dobře experimentovat (sejmout ze skla a zase vrátit).

Kdybys potřeboval tu fólii, mám tady vyřazené velké LCD, z nichž by asi taky šla fólie sloupnout a zkusit to na té alfanumerice. Myslím, že z jedné fólie z toho velkého displaye by šlo udělat několik těch menších.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 19:30    Předmět: Citovat

Tak to jste mě pánové s OLEDama moc nepotěšili.
Ale mám celkem potěšující zprávu, rozchodil jsem původně osazenej displej. Problém byl v trimru 5K pro nastavení kontrastu. V poloze na dorazu u GND měl z neznámýho důvodu skoro 160R a i když jsem ho párkrát protočil, pod 150R jsem ho nedostal. Takovej malej modrej hajzlík nastojáka rastr 5x2,5.
Tak jsem běžec šlusnul na zem a prdím na to, kontrast a čitelnost zezhora je o 100% lepší než byla a náznak bodovýho pozadí pod písmenem ještě není téměř vidět. Ale stejně mi přijde, že ten displej není v takový kondici jako zamlada.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund