Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Topení kompresoru v tepelným čerpadle.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 8:34    Předmět: Topení kompresoru v tepelným čerpadle. Citovat

Na Scrooll kompresory tepelných čerpadel se ve spodní části montuje vyhřívací páska, která pokud kompresor neběží, nahřívá olej a kapalný chladivo na dně kompresoru aby mělo správnou viskozitu a tím ideální mazací vlastnosti při zapnutí kompresoru. Ta páska na Copelandu mívá 80-120W podle velikosti těla kompresoru.
Problém je, že i když většina tepelek má měření teploty oleje, aby nezaplo se studeným olejem, vyhřívací páska jede bez regulace 24/365. To je denní spotřeba až 2,4 kWh. Přitom v době, kdy běží kompresor, není vůbec potřeba aby páska topila, kompresor si topí sám dost.
U mě doma jsem to už před pár lety vyřešil rozpínacím kontaktem stykače kompresoru. Později jsem ještě přidal na kompresor příložnej termostat, co se používá na řízení oběhu čerpadel na teplý vodě, protože stačí aby olej měl jen kolem 30°C.
Jenže i s tím vším, to sežere za den kolem 1,2kWh.
Kompresor mám v trvalý teplotě okolí cca 12° a ohřátí trvá cca půl hodiny. Tepelko se mezi 22 až 6 ráno "vypíná" prostorovým termostatem v obýváku a před 6 ráno zapne jen za velký zimy venku.
Takže přemejšlím, jestli nezapínat vyhřívací pásku kompresoru podle prostorovýho termostatu i s tím omezením, že po sepnutí prostorovýho termostatu se bude před každým zapnutím kompresoru nějakou dobu nahřívat.
Otázka je jak to udělat. Do FW řízení tepelka zasáhnout nejde, prostorák v obýváku je baterkovej dvoudrát bez relátka asi s otevřeným kolektorem. Pokud termostat sepne, teče přívodem od termostatu kolem 4mA a už jen přepínání na nižší rozsahy ampérmetru, tedy vyšší sériovej odpor znemožňuje správný vyhodnocení sepnutí prostorovýho termostatu. Navíc nějaký divný úrovně, na rozepnutým výstupu prostorovýho termostatu je 9V, asi to maká jako proudová smyčka.
Jak tedy nejlíp vyhodnotit sepnutí termostatu aby se nenarušila ta proudová smyčka?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 8:40    Předmět: Citovat

Prudovu slucku by predsa nejaky seriovy odpor nemal rozhodit. Pripoj sa k tomu paralelne a vyhodnocuj napatie (pod 1V to je zopnute?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 8:44    Předmět: Citovat

Můžeš přeci na přívodech k tomu otevřenému kolektoru měřit napětí, rozepnutý tranzistor = nějaké napětí, sepnutý tranzistor = skoro žádné napětí. Tím existující obvod nijak neovlivníš.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 12:36    Předmět: Citovat

A není to opentherm?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 13:07    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Pripoj sa k tomu paralelne a vyhodnocuj napatie (pod 1V to je zopnute?)

Bohužel to nechodí. Jakejkoliv odběr ze vstupu pro prostorák zlikviduje reakci na prostorovej termostat.
Protože vstup tepelka reaguje kromě otevřenýho kolektoru taky na kontakt, dám místo stávajícího prostoráku Microchiller Honeywella s klasickým spínacím kontaktem a do tepelka malýho troj nebo čtyř pólovýho Schracka jako pomocný relátko. Akorát zatím nevím kterej typ, potřebuju DC cívku 24V, jeden kontat na 230V/0,5A a druhej na těch podivnejch 9V. Schracky mají mezi kontakty 2,5KV, tak snad se to neprostřelí když použiju dva krajní ze čtyř.
Jak to udělat jednodušejc mě nenapadá.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 386
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 13:56    Předmět: Citovat

A co to snímat přes FET tranzistor? Ten by neměl obvod ovlivnit, snad jen pár pF kapacity hradla, ale to ty dráty určitě mají podstatně větší kapacitu. Když se hradlo připojí přes velký rezistor a ošetří se to diodami proti ESD, tak by to mělo fungovat spolehlivě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 14:43    Předmět: Citovat

Přesně, snímat fetem, nebo operákem přeci nemůže nic ovlivnit, nějaký proud tam pro spolehlivou funkci téct musí.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4232
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 15:20    Předmět: Citovat

a co zkusit optočlen do série.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 17:35    Předmět: Citovat

Zkusím, mám tady Teslácký kostičky a něco ze řady 4N35-7. Ty vy měly 4 mA zvládnout. Doufám, že zase nebude problém s úvytkem na ledce.
Dík!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2022, 10:33    Předmět: Citovat

Že jsem musel kdysi topit ledničce ve špajzu, aby v zimě chladila mě překvapilo.

Ale že se musí topit i dnešnímu tepelnýmu čerpadlu, no tak to už je docela pecka. Navíc ten tarif není žádnej zázrak a já se nedivím, protože to spíná vlastně náhodně. A bude hůř. Dost lidí mělo protažený obličeje, když zjistili, že až zas tak velkej zázrak to za ty peníze není.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2022, 10:45    Předmět: Citovat

V klimatizacích bývá vždy topná patrona v karteru kompresoru, je to kvůli vytěsňování chladiva z olejové náplně kompresoru v chladných podmínkách, než se kompresor nahřeje svou činností na provozní teplotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2022, 10:50    Předmět: Citovat

Vezmi si to, že tady se nutí měnit klasický úsporky za led, vytahovat nabíječky mobilů ze zásuvek, vypínat TV místo stand-by a přitom jim tepelko sežere 1kWh denně.

Navíc je tady trend změnit poplatky za distribuci, lépe řečeno stabilitu sítě, protože když nesvítí, nefouká či zrovna fouká a ještě náhodně zapínají relativně velký spotřebiče, tak se z toho ČEPS může zbláznit. Takže se taky může stát, že se ten stand-by provoz tepelka může pěkně prodražit.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 660
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 17:32    Předmět: Citovat

Neviem ako je to ešte aktuálne ale skúsim napísať svoj nápad.
Ako často zapína kompresor? Ak je medzi dvomi zapnutiami dostatočná pauza, šlo by použiť časové relé spínané kompresorom (stykačom kompresora) a ohrev zapojiť cez rozpínací kontakt. Pri zapnutí kompresoru by sa zaplo relé a odpojilo ohrev, po vypnutí kompresoru by relé držalo ešte po nastavený čas, pričom tento čas by sa musel nastaviť skusmo. Toto by sa ešte dalo nakombinovať so spomínaným riadením podľa priestorového termostatu. Nevýhodou riešenia je pevný čas vyblokovania ohrevu a premenlivý čas medzi 2 zapnutiami kompresora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 9:02    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Takže přemejšlím, jestli nezapínat vyhřívací pásku kompresoru podle prostorovýho termostatu i s tím omezením, že po sepnutí prostorovýho termostatu se bude před každým zapnutím kompresoru nějakou dobu nahřívat.

Na to přece stačí využít tu ochranu proti studenému startu, nemusíš kvůli tomu bastlit samostatný spínač ovládaný termostatem. Ohřev připoj paralelně ke spínání kompresoru.

Jinak taky mě fascinuje, že se tomu musí topit. Přijde mi to podobně duchaplné jako vyhřívané odpadní potrubí apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 09 2023, 18:21    Předmět: Citovat

Zapoměl jsem tu napsat, že jsem to nakonec vyřešil prachsprostě jednoduše starejma SPHQ hodinama. Tepelko od 22 do 5 hodin nejede a tak mám nakolíčkováno zapnout od 4 do 5 hodin. Protože mám solár a tam není "plovoucí" HDO ale intervaly blok topení na tvrdo 9-10 a 12-13 hodí, tak to přitápění zapínám 9:30 do 10 a pak 12:30 až 13 hod. Pak dávám ještě přitápění 16-17, kdy zajde slunce a tepelko většinou zapíná tou dobou. SPHQ jsou v sérii s termostatem co měří dno kompresoru, takže pokud je dost teplej olej, tak přitápění nezapne.

Peca, tak to nejde. Pokud chce běžet kompresor, a není dostatečná teplota oleje, tak jde tepelko do poruchy. No a při tý zapíná bivalentní zdroj, což je u mě kaskáda topných patron podle venkovní teloty 1,5 KW, 3 KW a pokud je velkej mráz tak ještě 4,5KW. To je v dnešní době jaksi nežádoucí. Problém je, že pokud se dohřeje kompresor, v tý bivalenci tepelko zůstává a porucha se musí ručně odstřelit. A nebývám často doma...
Takhle jak to mám to maká asi od půlky října a žádnej problém. Snad jen jednou jsem musel odstřelit tu poruchu od studenýho kompresoru.
Při běžným provozu mi stačí zapínat 1. stupeň bivalence (1,5KW) až pod -8° a 2. stupeň (3KW) až pod -15°. Taková zima tu letos nebyla a tak mám jističe krom 1. stupně schozený.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund