Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

sháním quad operáky SOIC14, FETové, Ucc 30V Iq<1mA
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 26 2022, 14:30    Předmět: sháním quad operáky SOIC14, FETové, Ucc 30V Iq<1mA Citovat

Potřeboval bych akutně pár kusů čtyřnásobných operáků v pouzdře SOIC14. Momentálně se mi ale nedaří nic sehnat u distributorů, dodací lhůty jsou katastrofální a já bych už potřeboval sestavit aspoň pár kusů Sad
Je to do peak detektoru + peak-hold obvodu, takže potřebuju FETové vstupy bez ochr. diod mezi nima a rozumně malé saturační napětí výstupu (1,5V je ještě v pohodě). Situaci trochu komplikuje napáječka 30V a nutnost malé spotřeby, optimálně okolo 1mA na kanál nebo míň. V současné době mi tam dobře funguje OPA4134, jenže má moc velký příkon tj. 4-5mA na kanál už si nemůžu dovolit...

Z aktuální nabídky výrobců by měly vyhovět následující typy:
OPA4991, ADA4622-4, ADA4610-4, LT1058

Možná že by vyhověly i jiné typy, kdybych slevil třeba z přesnosti detekce krátkých pulzů: řada OPA4191-4197, OPA4137, AD8684, ADA4000-4

Nepohrdnul bych ani dvojitými verzemi těchto OZ pro komparátor proudového zdroje a clip-detektor:
OPA2991, ADA4622-2, ADA4610-2, LT1057...

Je možné že jsem na některé vhodné typy nenarazil nebo je přehlédnul, tak si případně nechám poradit. Každého asi hned napadne TL074 ale ten mi tam moc dobře nefunguje, má velký DC offset, velký výstupní odpor pro nabíjení kondíku v peak-hold a příkon taky není zrovna nízký, takže je to až poslední varianta.

P.S.: Ať nezakládám další vlákno - hodily by se mi taky OPA1642 a 1652 do audio cesty, kdyby někdo měl nějaké navíc...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 26 2022, 16:40    Předmět: Citovat

Těch dual LT1057 bych někde moh asi 3kousky mít, prohrabu kutloch a šuplata v něm. Ale budou v DIPu, ne v SMD.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 26 2022, 17:18    Předmět: Citovat

Karle děkuju za nabídku, ale DIP mi nepomůže Sad Plošňáky už jsou dávno vyrobené, osazené těmi pitomými opa4134 v SO14 (které se tam použily jenom proto, aby se účelně spotřebovaly To chce nápad ) a potřebuju je nahradit, protože jsem až po finálním sestavení celého přístroje zjistil, že se to přehřívá.
Do budoucna jich budu potřebovat tak 50, ale v tuto chvíli mi stačí 6ks aby se aspoň ten první prototyp konečně mohl začít testovat v praxi. Ani ve zlým snu mě nenapadlo, že v roce 2022 bude takový problém sehnat nějaký lepší quad-operák v SOčku...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7826
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 26 2022, 21:44    Předmět: Citovat

SOIC14 a SOT-23-14 by měly snad být zaměnitelné (zkus na to mrknout).
Potom by neměl být problém objednat třeba z Mouseru OPA4991.
Nad 1300 bez DPH máš u Mouseru dopravu zdarma.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 8:00    Předmět: Citovat

Michale bohužel je to spíš jak pouzdro MSOP tj. poloviční velikost Sad
https://www.ti.com/lit/ml/mpss114a/mpss114a.pdf
Jinak bych neváhal no...

Zkouším ze zoufalství i samplit u AD a Texasu. Aspoň jeden kousek na vyzkoušení těch jejich zázraků! Cry Texas mě rovnou poslal do háje, AD vyžaduje registraci na webu jakéhosi samplecenter.com ale tam se mi nepodařilo ani zaregistrovat - odeslání registračního formuláře vždy končí hláškou 404 page cannot be found.... Evil or Very Mad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 10:27    Předmět: Citovat

Přidám svůj osobní názor (stojí za ním jen více než 40 let praxe v oboru):

navrhnout zapojení s takto extrémními požadavky na OZ (a extrémní jsou, to je autorovi doufám jasné, pokud není zcela mimo) v době velké, nejen součástkové krize a očekávat, že to "prostě koupím", je naivita nejhrubšího zrna.

A to ta krize nezačala dnes, ale je tu už docela dlouho. Hlavně byl dobře viditelný trend, jak to všechno jde do (!). Bylo dost času minimálně na předělání DPS třeba na THT, nebo nějakou exotickou SMD verzi apod. (prostě ty, co zůstávají přece jen o něco dostupnější). Mimochodem: jak alespoň mně je známo, THT lze po malé úpravě použít i jako SMD (jen chce o něco víc prostoru). Nebo často lze DPS navrhnout na alternativní použití různých pouzder...

K tomu pojmu extrémní: zde se jedná o souhrn/kombinaci požadavků, ze kterých údajně nelze slevit. A to ještě nevíme úplně všechny (konkrétní hodnoty SR, BW, offsetu...).

Pravda, já mám z doby reálného bolševismu dost zkušeností s tím, že bylo nutné nahrazovat takřka úplně všechno, protože nebylo prostě nic. Vřele doporučuji dnešním konstruktérům urychleně nacvičit tentýž přístup a hlavně se moc "nerozmachovat"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 12:18    Předmět: Citovat

Milý Jirko Z, já jsem čekal kdy to tady někdo napíše Wink
Elektroniku-sdělovačku dělám hrubě přes 20 let, z toho jsem několik let dělal konstruktéra i jako zaměstnání. (to už bych v současné světové situaci nechtěl...) Takže to co píšeš vím víc než dobře. Pouzdro SO14 jsem použil zejména proto že v tomto pouzdře se dělá naprostá většina typů OZ. A právě DIL vypadá do budoucna jako značně neperspektivní, navíc si to ani kvůli rozměrům nemůžu dovolit. Jenže jsem prostě nevěřil tomu, že než se ta zařízení vyrobí, že dojdem do takového průseru že SOčka nebudou nikde na skladě. A k parametrům použitého OZ - nemyslím si že by byly jakkoli extrémní. Chci prostě rozumné dynamické parametry na hi-res audio a k tomu nízkou spotřebu aby se mi to v letních čtyřicítkách nepřehřívalo. To snad není tak mnoho. Ostatní parametry (nízký bias, malé sat.napětí, absence ochr. diod...) už jaksi vyplývá z principu funkce toho zapojení. Jedná se o celovlnný peak detektor + clip detektor s definovaným časem náběhu a odběhu (je na to norma). Není to nic vycucaného z prstu, prostě běžné nároky kladené na moderní profesionální audio zařízení.
Takže mohl bych se sklonit hluboko až skoro nejhlouběji a použít 50 let starý Rolling Eyes obvod TL074, vybírat z hromady hnoje ty lepší kousky jako za bolševika a doufat že tomu moc nebudou lítat parametry s výkyvem teplot atd. Jenže to je cesta do pekel... Už tak jsou tam vybírané hodnoty kondíků ve filtrech, tam jsem se s vyměřováním jednotlivých kusů prostě musel smířit, protože jinak to řešit nelze. Ale sakriš aspoň ten operák do toho pitomého indikátoru by snad mohl jít koupit ne? Evil or Very Mad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 12:32    Předmět: Citovat

Ze všeho bych vypíchnul požadovanou kombinaci nízké spotřeby, vysokého Ucc (to už samo o sobě je v rozporu) a k tomu ještě JFET, nebo MOS minimálně vstupy... No a k tomu ještě další požadavky, často protichůdné.

Udělej si průnik těch množin bez krize a zjistíš, že se blíží nule. Pak udělej další průnik s krizí a není co řešit.

Myslím, že tomu nejdeš vůbec nijak "naproti". Co kdybys třeba slevil alespoň z požadavku na minimální spotřebu a prostě to chladil?

Jedeš stylem "já chci" a divíš se, že to nějak dře.

Ad "Ale sakriš aspoň ten operák do toho pitomého indikátoru by snad mohl jít koupit ne?": no tak si ho vyrob.

Nebo myslíš, že je nějaký "nárok" na to, aby cokoliv bylo k mání?

Prostě léta hojnosti musejí někdy skončit, to je logika veškerenstva. Ne, taky se mi to nelíbí, ale dokážu to pochopit a budu se s tím muset smířit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 12:55    Předmět: Citovat

Tak já jsem taky rozžhavenej do ruda (i víc), když se snažím koupit materiál na nějakej starší projekt, protože se někdo probudil a najednou to chce. Musím mít zavřený okna i dveře a puštěnou rockovou hudbu, jak nadávám.

To samý jsou náhradní díly na opravy pár let starých věcí, naštěstí tam se dá improvizovat a ty nový součástky jsou většinou lepší. Jen mají jiný označení a kdo má pořád hledat, pod jakým označením to teď prodávají? Samotný parametrický vyhledávání by fungovalo, kdyby v tom neměli někteří prodejci binec. Takže čtyři součástky nakupuju hodinu, protože je potřebuju hned, ne za měsíc.

No, vypadá to, že to bude chtít novej návrh a nový DPS... Confused

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 13:05    Předmět: Citovat

Zažil jsem dobu, kdy třeba odpor 10k nebyl měsíc nebo i podstatně déle. Nikde. A to těch prodejen bylo k dispozici třeba 5 (nebo víc).

Nějakej (sovětskej?) bolševik prý říkával: "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" a výjimečně měl pravdu.

Bude hůř (počkejte, až třeba rusák anektuje ty pohraniční oblasti Ukrajiny). Aneb vše souvisí se vším.

Jo a abych nezapomněl: zcela v souvislosti s ústupem výroby kvalitní audiotechniky a všepronikající digitalizací se v současné době neustále zmenšuje nabídka součástek vhodných pro dávno známá a ověřená "high end" analogová audiozařízení.

To je výsledek nenáročnosti a ovladatelnosti stáda a tržního mechanismu, takže bojovat s tím v podstatě nejde. Masově produkované šmírácké šmatlafouny vládnou světu.


Naposledy upravil JirkaZ dne út září 27 2022, 13:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 13:07    Předmět: Citovat

Bohužel to už víc chladit nejde. Už je to celé mechanicky hotové a předělávat to už bohužel nemůžeme - není čas, nejsou lidi a ani finanční prostředky Sad To jsou zase jiné důsledky současné krize.... Je to projekt který se táhne už od roku 2019, a stále není hotový (ne tak úplně mojí vinou) a poslední dva roky se promarnily na úplných pitomostech jako je třeba tahleta náhlá nedostupnost víceméně spotřebních low-cost operáků a už jsem z toho docela na prášky. Věř mi, že kdybych měl jinou možnost tak s tím tady vůbec nevotravuju a poradím si sám. Ale říkal jsem si, že třeba nejsem jediný v tomto státě co něco inovativního bastlí a že se takový obvod bude někomu válet doma. Asi jsem moc naivní Sad

Průnik Tebou zmíněných množin jsou právě ty typy co jsem vyjmenoval v prvním příspěvku. Není to mnoho, ale aspoň něco. Průnik s krizí udělat nejde protože situace se mění den ode dne - zhoršuje se a stále rychleji a pokaždé mě to překvapí. Řešení je vykašlat se na to jako většina ostatních a na všechny strany hlásit TO NEJDE! Ale já to slovo strašně nemám rád, tak ze zoufalství píšu sem a vysvětluju věci které jsem už považoval za vyřešené...

Abych ukázal že si nevymýšlím blbosti jen proto že "to tak chci", zde příklad praktické realizace detektoru přímo z datašitu ADA4622, na straně 32:
https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ada4622-1-4622-2-4622-4.pdf

Ten můj obvod je trochu vymakanější ale v principu pořád to stejné a máš tam vyjmenované i důvody proč použít právě tento obvod a nikoli konvenční jfet ala TL074 Wink

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 13:15    Předmět: Citovat

Já taky nesnáším slovo "nejde to" a říkávám, že nejdou jen nenatažený hodiny. Nicméně hlavou zeď neprorazíš, to je ten limit.

Co třeba snížit děličem napětí na vstupu detektoru a použít nějaký FET OZ na nižší napětí? Ty sem tam ještě jsou, samozřejmě záleží na tom, jak se dál signál zpracovává...

Každopádně to prostě chce předělat, nebo v nejhorším odpískat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 13:29    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
.... Jo a abych nezapomněl: zcela v souvislosti s ústupem výroby kvalitní audiotechniky a všepronikající digitalizací se v současné době neustále zmenšuje nabídka součástek vhodných pro dávno známá a ověřená "high end" analogová audiozařízení.

To je výsledek nenáročnosti a ovladatelnosti stáda a tržního mechanismu, takže bojovat s tím v podstatě nejde. Masově produkované šmírácké šmatlafouny vládnou světu.


Líp bych to nenapsal...

Zdenku, kdyby za měsíc, s tím bych se ještě smířil. Dnes jsem dostal potvrzení objednávky u mousera, ten OPA4991 dostanu příští rok v únoru. Do tý doby se asi už úplně zblázním Cry A to už vsázím defakto na jistotu že tam ten obvod bude fungovat na 100%. Chtěl jsem vydyndat aspoň nějaký sampl abych si to ověřil - jak to bývalo běžné ještě před pár lety, kdy někdo přemýšlel že bude i nějaká budoucnost kterou je potřeba podpořit - tak to už mám teda smůlu.
No a vyrábět nové DPS je opravdu zcela vyloučeno, vzhledem k tomu, kolik to už stálo peněz a mé životní energie. Vyhodil bych věci za nějaké desetitisíce.
Já jsem dřív nechápal jak je možné, že "jen" kvůli zpožděným dodávkám materiálu může krachnout nějaká menší firma. Dnes už tomu docela dobře rozumím, mít to jako jedinou obživu a muset z toho platit zaměstnance, nájmy, energie... tak už jsem bezpečně zkrachovanej Mad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 13:46    Předmět: Citovat

AD824 coby předchůdce ADA4622-4 nevyhoví?

Má výrazně menší SR (2V/us), jinak snad OK a mají ho v Mouseru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út září 27 2022, 13:59    Předmět: Citovat

Jo, ty dodací lhůty jsou kouzelný a pak to ještě 3x posunou. Loni na podzim jsem chtěl objednat jeden čip, na kterým stojí celej projekt, dodání prosinec. Pak to posunuli na únor, pak na červen a pak už ani nevím. No naštěstí to zatím stojí, možná v listopadu něco dostanu. To je slušně řečeno rok.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund