Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba kamen na uhlí postaru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po září 19 2022, 19:29    Předmět: Stavba kamen na uhlí postaru Citovat

Zdravím přispívající . Máme zde široké spektrum odborníků , nebo i jen lidí , kteří byli u toho . Sháním kamnářskou literaturu (k přečtení) , nejlépe z nějakého učiliště . Mám tady dvoje stará uhelná kamna a rád bych jim prodloužil život . Rád bych pronikl do starých technologií . Poradil by někdo , kde vlastně bylo kdysi kamnářské učiliště ? Děkuji předem . Získané pochopitelně chtějícím předám . Zajímá mne zpracování šamotu a jeho opravy již zamontovaného v topidlech .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: po září 19 2022, 20:22    Předmět: Citovat

http://www.cech-kamnaru.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po září 19 2022, 20:39    Předmět: Citovat

Já NECHCI PLATIT NĚKOHO JINÉHO , JÁ SE TO CHCI NA STARÁ KOLENA NAUČIT . Tohle asi neznáš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: po září 19 2022, 22:21    Předmět: Citovat

https://www.google.cz/search?q=%C5%A1amot+zpracov%C3%A1n%C3%AD+pou%C5%BEit%C3%AD

https://duckduckgo.com/?q=%C5%A1amot+zpracov%C3%A1n%C3%AD+pou%C5%BEit%C3%AD&t=h_&ia=web

https://duckduckgo.com/?q=stavba+kamen+sv%C3%A9pomoc%C3%AD&t=h_&ia=web

https://duckduckgo.com/?q=oprava+%C5%A1amotov%C3%A9+vyzd%C3%ADvky&t=h_&ia=web
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po září 19 2022, 23:37    Předmět: Citovat

A co chceš na starejch kamnech řešit? Opravy jsou celkem v pohodě když jsou ještě ve stavu kdy vidíš, jak to bylo vevnitř vyzděný. Postavit ale nový bez literatury a zkušeností, to už je věda.
Namíchat šamot po staru s vodním sklem, nebo po novu kterej ho už má v sobě podle návodu a vymazat a vylepit zvládneš. Pokud cihla nebo deska chybí, tak se koupí podobná jiná a fričkou upraví.
Průser je pokud jsou spálený litinový rošty, ty se zpravidla nedají sehnat. Dělal jsem dřevenej model roštových dvířek u starejch Kovosmalt Klubek a dal to do slévárny zaformovat a odlejt. Jenže to je asi 20 let a dnes tě s tím nejspíš všude vyhoděj.
Koukni na hradeckou technickou knihovnu u Hučáku, co tam maj z kamnařiny a zkus si to nechat přes vaši městskou knihovnu nechat na 14 dní půjčit. Před pár lety to stávalo 60 kaček za 1-3 knihy. Registrace přímo v Hradci byla dost drahá.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 4:10    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Poradil by někdo , kde vlastně bylo kdysi kamnářské učiliště ? .

http://www.seznamskol.eu/obor-detail/8699-kamnar/

https://www.skolajarov.cz/kamnar-ucebni-obory-h/

https://soustav-ostrava.cz/obory/zkracena-forma-studia/kamnar/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 7:27    Předmět: Citovat

Právě o to jde . Co píšeš obecně o opravě , platí stejně o čemkoliv . Určitě umíš opravit i atomovej reaktor . Ale udělat to správně , aby to vydrželo . Právě sháním školní kamna . No a tam , protože lidi tam nasypou cokoliv , se zničí přední rošt a ten rám , co ho drží . Už jsem také přemýšlel o slévárně v Třebechovicích . Většinou je stará vyzdívka popraskaná . Rád bych se dozvěděl , jak správně , trvale opravit . Mám objednanou šamotovou směs i kamnářský tmel . Problémem je ale šamot . V těch školních kamnech je takový s varhánkovým povrchem , je tlustý skoro 5cm , ale běžně se koupí tak do 3cm tloušťky . Mometálně dodělávám 10kW Mory , taková zmenšená školní kamna . Rošt již neexistuje , alespoň zůstal ten výstupek pro ovládání táhlem . Tak jsem objednal bez výstupku a ten tam přivařím . Ale také chci opravit ještě slušnou vyzdívku . Třeba právě nevím , zda se má vyspárovat v rozích , nebo vzhledem k roztažnosti mají zůstat rohy volné . Bydlím ve starým baráku , kde byli dva průlezné komíny , ty jsem naštěstí včas vyvložkoval nerezem . Nyní jen osadit kamna , která vezmou jak dřevo , tak uhlí . ZATÍM je ještě různého dřeva ve SD dost .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 7:31    Předmět: Citovat

Jirka a crifodo děkuji za konstruktivní přístup .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 7:40    Předmět: Citovat

Nechci dopadnout , jako příklad zde v článku :
Dobrý den. Mám nové kamna, ale šamot je vydrolený. Rozmíchal jsem šamotový prášek, přidal vodní sklo, podle návodu. Vyspároval jsem a nechal vytvrdnout. Druhý den mě čekalo překvapení. Šamot byl popraskaný a opět se drolil. Co jsem udělal špatně. Poraďte. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 7:42    Předmět: Citovat

PS to cel : v knihovně HK nic použitelného není , proto honím učiliště .
Jinak si běžně vypůjčuji z této knihovny přes místní knihovnu zdarma . Tedy za roční poplatek místní knihovny .
Vypsal jsem si co dnes nabízí , alespoň přibližného . Dokonce něco od p.Purkyně


Naposledy upravil BOBOBO dne út září 20 2022, 7:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 7:44    Předmět: Citovat

Problém je jednoznačnej - to co koupíš jako "Šamotová výmazová hmota" není žádnej šamot, ale jen spojovací malta na šamotový cihly, který se musejí před vyzdívkou ve fabrice vypálit, aby byly dostatečně odolný. Pak ta výmazová hmota, nanesená v tenký spáře, má nějakou šanci přežít. Ale nanesená jako žáruvzdornej povrch nebo dokonce jenom z ní udělaná "vyzdívka" nevydrží nic, i žár z obyčejnýho dřeva ji po pár hodinách přímý expozice pošle do pšá ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 7:47    Předmět: Citovat

No ale v tom mi ty neporadíš nic znalého jen obecnou řeč , píši slušně-tvoje klapání k ničemu není . Proto také sháním , znovu to zdůrazňuji pro nečtence , znalosti u kamnářů , ne u elektrikářů .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1801
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 8:17    Předmět: Citovat

Ak ti to pomoze, mam k dispozicii knihu Kozuby a kachlove pece od autorov Havas/Institoris.
Tu je obsah knihy:



krbykachle.jpg
 Komentář:
 Velikost:  147.88 kB
 Zobrazeno:  66 krát

krbykachle.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 8:45    Předmět: Citovat

před lety mi radil kamnář co staví kachlovky a pod.
šamot je třeba rozmíchat s vodou pár hodin nechat stát, přidat vod. sklo a použít. Pak nechat kamna pár dní pořádně vyschnout a teprve pak zatopit a vypálit.
Když šamot není pořádně vyschlý a zatopíš, tak tutově popraská.....

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 11:00    Předmět: Citovat

Vo tom to je , díky za nabídku . ALE , já potřebuji opravovat kamna NA UHLÍ . Tam jsou úplně jiné teploty , než v kachláčích a krbech a různých krbových kamnech . Tam všade se topí dřívím . JEN dřívím . Když jem viděl kamna nové konstrukce , tak jsem se málem skácel . Jo , byly sice vyloženy šamotem , ALE TEN BYL UCHYCOVÁN KE KONSTRUKCI BĚŽNÝMI OCELOVÝMI PŘÍCHYTKAMI . Jak se uvádí jinde , dávám jim tak rok . Ve starých konstrukcích přechází litinový rošt různé konstrukce přímo v šamot a ten nahoře zase přecházel v litinový klobouk . Prostě oheň se nesmí dostat k ocelovému plášti kamen .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund