Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kotúčové MGF- Konštrukcia B135 a zaujimavosti z kot. MGF
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st březen 08 2023, 23:32    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
V jakési recenzi na Uran bylo něco v tom smyslu, že ovládání tak tuhé, abys na prsty potřeboval zbrojní pas, ale trvanlivost hmatníků na to nestačila, mizerná opakovatelnost dosednutí předlohy motoru na setrvačník (ta zůstala i u Pluta, přestože tam se motor nepřesouval, ale jen odklápěl), přivíjecí spojka na tónovém hřídeli zoufale špatně přístupná pro seřízení

Tuhé ovládání je daň za přenos sil mnoha kulisami a ještě přesmykání kleštinových kontaktů přepínačů, takže konstruktér tam musel nacpat tuhé pružiny aby se to vracelo. I když udržovaný-mazaný ovladač jde o poznání líp.
ABC lovce mám, o těch dodatečných ložiscích jsem věděl, i když tenkrát netuše proč - že tím řeší průser s vymletím plastu radiálním tlakem na hřídele. Stejný problém má spousta jiných strojů, třeba mezikola v B73.
Jak se šteluje ta přivíjecí spojka? v tom mém je napevno a klouže (vytahaný) řemínek po kladce na setrváku.
A propos, jak nastavit otáčky na Uranu, když nestačí posun motorku vůči setrváku? (čelo motorku začne vadit pogumovanému obvodu)
Ten odstředivý regulátor v motorku předpokládám nedovoluje změnu?

Těsné Pb akumulátorky od soudruhů z NDR jsem letmo kdysi viděl, nafukovaly se opravdu pěkně a asi měly i nicotnou životnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2023, 5:57    Předmět: Citovat

Ale ten regulátor dostavit jde, motorek má v boku u čela díru, musíš hřídelku natočit tak, abys měl šroubek proti ní. To jsem tu vlastně navrhoval i Dvorakovi.

Ty nafukovací akumulátorky mi tehdy vydržely něco přes dva roky, pak jim šla kapacita dolů a vnitřní odpor nahoru, dobíjel jsem je o dovolené každý den, když jsme hráli o víkendu, tak po každém hraní, jinak jednou za tři neděle, takže kolem 50 - 80 nabíjecích cyklů byly použitelné.
Živili jsme s nimi kameru A8G elektro nebo jednohlasé varhánky Minifon se zesilovačem 2,5 W (co GC520 a 510 daly při ještě 11 V ze 6 článků, ale úplně to stačilo).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 12:46    Předmět: Citovat

Jo, tak jsem to odstředivým regulátorem dost pracně nastavil. Systém je to fakt požehnaný. Když už to bylo celkem funkční, chtěl jsem ještě rozpohybovat zatuhlou páku brzdy levého unašeče. Zkoušel jsem ji kýváním rozchodit, dostat se k čepu pod unašečem jednoduše nejde, pak to začalo jít lehce, pak až moc a nakonec to upadlo. Čep držel pořád pevně ve futru a kroutila se zeslabená část nálisu do panelu, až se ukroutila. Tak jsem ho odvrtal, vyřízl závit M3, našel patřičně dlouhý šroub s patřičnou částí bez závitu a páka se otáčí na něm, pojištěno protimatkou.
Přístup k ložisku unašeče a nastavení výšky je teda fakt na medaili.
Když už jsem to zkoušel, s profi nahranou páskou Komenium, podle krabičky ORWO, všiml jsem si podivuhodné kvality magnetické emulze. Bez komentáře.
Co je součástka označená šipkou na desce regulátoru otáček?



vymleta_dira.jpg
 Komentář:
 Velikost:  282.75 kB
 Zobrazeno:  40 krát

vymleta_dira.jpg



praskly_cep.jpg
 Komentář:
 Velikost:  279.92 kB
 Zobrazeno:  45 krát

praskly_cep.jpg



uran.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.5 kB
 Zobrazeno:  44 krát

uran.jpg



od_soudruhu_z_NDR.jpg
 Komentář:
 Velikost:  277.56 kB
 Zobrazeno:  49 krát

od_soudruhu_z_NDR.jpg



regulator.jpg
 Komentář:
 Velikost:  274.18 kB
 Zobrazeno:  58 krát

regulator.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 13:46    Předmět: Citovat

Jestli si dobře pamatuji, tak ty trimry vedle jsou jeden na nastavení klidového proudu koncového stupně a druhý je k nastavení citlivosti indikátoru, tak by to měla být selenová dioda E12,5 C5 (12,5 V/5 mA). Trubička z tvrdého papíru, vývody slabým drátkem, takže by ji neudržely, proto má třmen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2023, 14:59    Předmět: Citovat

Čechoslováci: nenávidia Emgeton lebo je to najhoršia paska na trhu
ORWO: podrž mi pivo

Very Happy

Reálne netuším čo fetovali v NDR zavodoch ORWO. Ich kalibračné pásky nemajú dobre azimuth, ani hladiny, hore dole kolíše všelijak, šírka matrošu absolutne nepresná a magnetická vrstva mi pripadá byť roztreté hovno na poliesterovom nosiči. Homogenita 0b a kvalita magnetických vlastnosti, sa nedá nazvať kvalitou.

Emgeton oproti orwu je luxusný matroš Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 398
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 0:41    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Jestli si dobře pamatuji, tak ty trimry vedle jsou jeden na nastavení klidového proudu koncového stupně a druhý je k nastavení citlivosti indikátoru.


Trošku doupřesním a přidám zapojení součástek na plošném spoji (Uran).
R34 - nastavení úrovně indikátoru při záznamu
R35 - nastavení úrovně indikátoru svavu baterie
D1 - je opravdu ta selenová dioda (E12,5 C5)



Uran3.png
 Komentář:
 Velikost:  39.37 kB
 Zobrazeno:  40 krát

Uran3.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9670
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 2:22    Předmět: Citovat

Emgeton a Orwo patří do stejného pytle akorát že ten druhý paradoxně
méně špinil hlavy.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 8:46    Předmět: Citovat

tak takový selének by asi dneska nebyl moc systémovou součástkou, i když poskládat by se to nějak asi dalo.
Moje poznámka k orwo byla spíš na okraj, názorů na kvalitu pásků v době (východo)evropského společné ekonomiky už bylo víc než dost tady i na podobných fórech, nechtěl bych nějak zabředat do nové kaše na staré téma.
Ta přivíjecí spojka u Uranu je tedy nějak nastavitelná?
Lubos1961, ty máš SN od Uranu? na webu staré odkazy na leteckou poštu už dávno neplatí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 10:01    Předmět: Citovat

Jo, ta spojka se nastavuje posouváním po hřídeli nahoru a dolů. A výměnou filcu.
Pořád se nemůžu zbavit pocitu, že ta hlučná klouzající ocelová pružina ve Startech a Bluesech byla o něco lepší a spolehlivější, ale ty neběhaly s poloměry návinu v tak velkém rozsahu, jako v Uranu, tak těžko jednoznačně srovnávat.

Když už se u zase srovnávají pásky, než je zase hodíte všechny do jednoho pytle jen proto, že jste se dostali k blbému typu nebo šarži, tak, ať to nemusím hledat, zopakuji: každému výrobci se nějaké šarže nepovedly a ostatní byly v pořádku.
Pásky ORWO DP121LN v pestrých, kolem tučného plastového nýtu v rohu vyklápěcích, papírových krabicích jsem někdy v roce 1981 koupil v NDR. Pásek má lesklou černou podložku a nepříliš hladkou magnetickou vrstvu. Leze z něj při stejné záznamové úrovni o 3 dB víc, přitom základní šum není vyšší, než z Emgetonu DP25LN. A neloupou se.
Ale právě pro ten hrubý povrch vrstvy jsem je používal jen na surové první nahrávky určené ke kopírování a mixáži na jiný pásek. Bylo mi líto jimi opotřebovávat hlavy.
Naopak byly skvělé, jen když jsem zabrušoval hlavy, doleštily ten povrch po broušení daleko rychleji, než jakýkoli jiný pásek.
Samozřejmě by na ty hlavy v cívkáčích byl vhodnější pásek v šířce 1/2", vzal by povrch celého čela najednou a nemusel jsem třikrát zvedat a spouštět hlavu jen proto, že by mi lešticí ORWO-pásek vyrobil novou drážku na místě té, které jsem se dlouhým broušením předtím zbavoval.
Stejně i kazety Orwo K60, v nichž byl očividně stejný pásek, i ten jsem používal jen na data pro Spectrum, kdy se přehrálo pár minut a pak dlouho nic, i jimi jsem dvě hlavy zalešťoval...

Naopak některé šarže pásků BASF TP18 (nejčastěji v kazetách C90) i DP26 na cívkách špinily dost brutálně...
Nepovedené šarže se na Západě prodávaly se značnou slevou "pro nenáročné". A podezřívám naše nákupčí Domácích potřeb, že šli právě po takových akcích, aby za málo deviz, které na to dostali, dovezli aspoň něco muziky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 398
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 10:46    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
ty máš SN od Uranu?


Přeposlal jsem Email.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9670
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 14:03    Předmět: Citovat

Pásky Emgeton nebyly až tak špatné jenomže po nahrané půldesce (cca 20 min.) vyžadovaly čištění hlav - rychlost 19 cm/s (B73, B113, Unitra) to z velké části eliminovala, ne však docela. Cena kotouče Φ18 cm identická co Maxell DP,
UD 25 jo narazit na ně v krámu, tak to bylo víceméně o štěstí. Agfa PE49 dobrá ale již dražší, výrazně. Špinící Basf přišly až v kartonových krabicích, u CC audio kazet nebyla situace až tak kritická no a menší nároky na jakost.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 16:14    Předmět: Citovat

lubos1961 napsal(a):

Přeposlal jsem Email.

Fajn, díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 11 2023, 20:02    Předmět: Citovat

Kono, to je přesně to, o čem píšu: nesuď pásky podle jedné nepovedené šarže. Až budeš mít ze 40 cívek 24 Emgetonek, a z nich se pak nemůžeš rozhodnout, jestli víc špiní z nich dvě Emgetonky nebo tamty dvě BASFky, nemůžeš odsoudit jedny ani druhé. Totéž platí i o kazetách, těch mám kolem stovky, a u těch záleželo častěji na výlisku pouzdra, než na pásku.
Proto nejsem v soudech tak příkrý, někdy se prostě nedařilo ani mistrům v oboru. A v těch tisících vyrobených kilometrů pásku, což je vždy parametrická záležitost, není možné, aby se podařilo trvale dosahovat jednotné a špičkové kvality, když už samotná technologie si blízce tyká s mezemi přírodních zákonů.

Ještě k tomu selenu v Uranu a Plutu: nikde jsem se nedověděl o důvodu, konstruktéři v Tesle Liberec použili zrovna selen, nota bene takový, který začíná vést až kdesi od 0,45 V a v rozsahu proudů měřidla nemá menší dynamický odpor, než asi 4 kΩ. Taky se ručka začíná hýbat při úrovni asi -18 dB, slabší signály indikátor "nevidí".
Podle mne by tam lepší službu udělala obyčejná hrotová Ge dioda, s tou by rozsah indikace začínal už kdesi na -24 dB, na kalibraci to stejně nemá vliv, nastavuje se na začátek červeného pole, stupnici nemá. Jenomže, dokud jsem se mohl zeptat pamětníka, nevzpomněl jsem si. Dnes už se ho nezeptám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2023, 6:59    Předmět: Citovat

Možná jim líp vycházela linearita při vyšších signálech?
Na spoustu věcí se člověk nezeptá, když se nezeptal včas, na druhou stranu časem nebudeme vědět, na co jsme se chtěli zeptat, a následně se přestaneme ptát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2023, 7:49    Předmět: Citovat

To si myslím taky, i když mi není jasné, k čemu se zabývat nějakým průběhem stupnice, když tam jsou jen barevná pole, a seřizovala se jediná poloha ručky. Čili obecně tam mohl být i křemík a jako indikátor přebuzení by posloužilo i jakékoli jiné (třeba i bizarní) zapojení něčeho, co svítí, ukazuje, odkrývá, zakrývá, skokem zvýší hlasitost špiček do sluchátek, zkrátka cokoli, co výrobci k rozlišení "málo / přes moc" kdy použili v přístrojích na suché články, kde byla škoda každého miliwattu.

Naposledy upravil Hill dne čt březen 16 2023, 8:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Další
Strana 8 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund